• Οι κορυφαίοι της χρονιάς στην Ελλάδα

    3:27 μμ, Τρίτη 10 Δεκ 2013 3:27 μμ, Τρίτη 10 Δεκ 2013

    Οι κορυφαίοι της χρονιάς στην Ελλάδα

    Με μαζική συμμετοχή των επαγγελματιών Αθλητικών δημοσιογράφων-μελών του Πανελληνίου Συνδέσμου Αθλητικών Συντακτών, ολοκληρώθηκε η ψηφοφορία για την ανάδειξη των κορυφαίων αθλητών, αθλητριών, ομάδων, προπονητών και αθλητών-τριών με αναπηρία, που διοργανώνει με απόλυτη επιτυχία για 60η συνεχή χρονιά ο ΠΣΑΤ.

    Στην εφετινή ψηφοφορία για τους κορυφαίους της χρονιάς, πήραν μέρος 478 Αθλητικοί Συντάκτες και τα αποτελέσματα για τους τρεις πρώτους ανά κατηγορία, θα ανακοινωθούν κατά τη διάρκεια της κορυφαίας εκδήλωσης «Αθλητικά Βραβεία ΠΣΑΤ 2013», που θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου και ώρα 19:00, στην αίθουσα «Μελίνα Μερκούρη» του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας και θα μεταδοθεί απευθείας από την τηλεόραση της NOVA, με παρουσιαστές τον συνάδελφο Γρηγόρη Παπαβασιλείου και την πρωταθλήτρια της κολύμβησης Ζωή Δημοσχάκη.

    Σύμφωνα, λοιπόν, με τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, οι τρεις επικρατέστεροι για τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή, είναι (με αλφαβητική σειρά), οι ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ Σπύρος (Κολύμβηση), ΓΚΙΩΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (Πιγκ Πογκ), ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ Βασίλης (Μπάσκετ).

    Οι τρεις επικρατέστερες για τον τίτλο της κορυφαίας αθλήτριας της χρονιάς είναι (με αλφαβητική σειρά), οιΒΟΥΓΙΟΥΚΑ Βάσω (Ξιφασκία), ΝΙΚΟΛΑΪΔΟΥ Κατερίνα (Κωπηλασία), ΠΡΕΒΟΛΑΡΑΚΗ Μαρία (Πάλη).

    Οι τρεις επικρατέστερες για τον τίτλο της κορυφαίας ομάδας είναι (με αλφαβητική σειρά), οι ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΑΝΔΡΩΝ, ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΛΟ ΝΕΑΝΙΔΩΝ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ.

    Επικρατέστεροι για τον τίτλο του κορυφαίου προπονητή είναι (με αλφαβητική σειρά), οι ΜΟΡΦΕΣΗΣ Γιώργος (Πόλο), ΜΠΑΡΤΖΩΚΑΣ Γιώργος (Μπάσκετ), ΣΑΝΤΟΣ Φερνάντο (Ποδόσφαιρο).

    Επικρατέστεροι για τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή με αναπηρία είναι (με αλφαβητική σειρά), οι ΒΑΓΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ Γιώργος (Στίβος), ΚΩΣΤΑΚΗΣ Γιάννης (Κολύμβηση), ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ Γρηγόρης(Μπότσια).

    Επικρατέστερες για τον τίτλο της κορυφαίας αθλήτριας με αναπηρία είναι (με αλφαβητική σειρά), οι ΚΑΝΤΖΑ Παρασκευή (Στίβος), ΚΟΡΟΚΙΔΑ Δήμητρα (Στίβος), ΣΤΑΜΑΤΟΥΛΑ Μαρία (Στίβος).

    Επικρατέστερες για τον τίτλο της κορυφαίας ομάδας με αναπηρία είναι (με αλφαβητική σειρά), οι ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ, ΟΜΑΔΑ ΞΙΦΟΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ), ΟΜΑΔΑ ΜΠΟΤΣΙΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ BC3.

    Αναλυτικά τα αποτελέσματα (εκτός της πρώτης τριάδας)

    ΑΘΛΗΤΕΣ:

    4. Μήτρογλου Κώστας (Ποδόσφαιρο): 540, 5. Καραγκούνης Γιώργος (ποδόσφαιρο): 211, 6. Ηλιάδης Ηλίας (τζούντο): 207, 7. Φιλιππίδης Κώστας (στίβος): 168, 8. Κοσμίδης Λευτέρης (ενόργανη γυμναστική): 106, 9. Αντετοκούνμπο Γιάννης (μπάσκετ): 93, 10. Κοκκαλάνης Βύρων (ιστιοπλοΐα): 92, 11. Χρήστου Απόστολος (Κολύμβηση): 77, 12. Αλβανός Αλέξης (χάντμπολ): 76, 13. Νικολαΐδης Αλέξανδρος (TKW): 31, 14. Τσολακίδης Βασίλης (ενόργανη γυμναστική): 16, 15. Πετρούνιας Ελευθέριος (ενόργανη γυμναστική): 13, 16. Διαμαντίδης Δημήτρης (μπάσκετ): 12, 17. Τζούριτς Δημήτρης (βόλεϊ): 10, 18. Ριζουλης Παντελής (άρση βαρών): 9, 19. Μαγδανής Παναγιώτης (κωπηλασία): 6, 20. Μίτας Ευθύμιος (σκοποβολή): 6, 21. Τσάτουμας Λούης (στίβος): 6, 22. Παπαγιάννης Γιώργος (μπάσκετ): 5, 23. Σούλιος Ζήσης (ποδηλασία): 5, 24. Γκόλτσιος Κώστας (TKW): 4, 25. Κατσουράνης Κώστας (ποδόσφαιρο): 4, 26. Μπολάνο Ρομπέρτο (ποδόσφαιρο): 4, 27. Πρίντεζης Γιώργος (μπάσκετ): 4, 28. Τσιλιμπάρης Κώστας (χάντμπολ): 4, 29. Βασιλείου Άγγελος (μοντέρνο πένταθλο): 3, 30. Γιορντάνοφ Μπόγιαν (βόλεϊ): 3, 31. Δαφνης Αλέξανδρος (κωπηλασία): 3, 32. Καβελασβίλι Δαυίδ (άρση βαρών): 3, 33. Μάστορας Αντώνης (στίβος): 3, 34. Ντανατσίδης Αλέξης (τζούντο): 3, 35. Φουντούλης Γιάννης (υδατοσφαίριση): 3

    ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

    4. Αραούζου Κέλυ (κολύμβηση): 486, 5. Μιλλούση Βασιλική (ενόργανη γυμναστική): 165, 6. Πλευρίτου Ελευθερία (πόλο): 129, 7. Σπανού Άρτεμις (μπάσκετ): 117, 8. Καρακατσάνη Αναστασία (στίβος): 107, 9. Δράκου Νόρα (κολύμβηση): 80, 10. Γιακουμή Δήμητρα (βόλεϊ): 73, 11. Φίλιου Βαρβάρα (ρυθμική γυμναστική): 41, 12. Μούρνου Λένα (χάντμπολ): 24, 13. Ωνάση Αθηνά (ιππασία): 22, 14. Ξενάκη Ελένη (πόλο): 19, 15. Σολωμού Δέσποινα (συγχρονισμένη κολύμβηση): 17, 16. Αβραμίδου Άλκηστις (πόλο): 14, 17. Χατζηπαρασίδου Μαρία (χάντμπολ): 12, 18. Καραχάλιου Βασιλεία (ιστιοπλοϊα): 10, 19. Αναγνωστοπούλου Κρίστι (δισκοβολία): 8, 20. Πέρρα Αθανασία (στίβος): 8, 21. Μούκα Ασπασία (TKW): 7, 22. Μάνου Λορέτα (στίβος): 5, 23. Κασούμη Άγη (σκοποβολή): 6, 24. Γαζέα Μάγδα (στίβος): 4, 25. Ρωμαίου Κωνσταντίνα (στίβος): 4, 26. Σταμολάμπρου Άννα (μπάσκετ): 4, 27. Τσιάβου Αλεξάνδρα (κωπηλασία): 4, 28. Βλόικα (ρυθμική γυμναστική): 3, 29. Βουρνά Κριστέλ (κολύμβηση): 3, 30. Δημητριάδου Ζωή (μπάσκετ): 3, 31. Λαμπρούση Τζίνα (βόλεϊ): 3, 32. Παυλίδου Κατερίνα (σκάκι): 3.

    ΟΜΑΔΕΣ

    4. Εθνική Ποδοσφαίρου Κ-20:204, 5. Εθνική Ανδρών πιγκ πογκ:174, 6.

    TORNADO Ιστιοπλοϊα: 140, 7. Τετραπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών Ανδρών Κωπηλασία: 137, 8. Κολύμβηση Open Water: 111, 9. ΑΕΚ Χάντμπολ: 71, 10. Ομάδα Ανδρών Ποδοσφαίρου Ολυμπιακός: 70, 11. Ομάδα Ανδρών Μπάσκετ Παναθηναϊκός: 42, 12. Εθνική Ομάδα Νέων Ποδοσφαίρου: 24, 13. Ομάδα Ιστιοπλοϊας 470 Ανδρών: 18, 14. Εθνική Ομάδα Μπάσκετ Παίδων: 14, 15. Εθνική Ομάδα Ενόργανης Γυμναστικής: 12, 16. Εθνική Ομάδα Νέων Γυναικών Πόλο: 11, 17. Ομάδα Ανδρών Βόλεϊ Ολυμπιακός: 8, 18. Ομάδα Γυναικών Βόλεϊ Ολυμπιακός: 6, 19. Εθνική Ομάδα Σκυταλοδρομίας 4Χ100 Κολύμβησης Ανδρών: 5, 20. Εθνική Ομάδα Καταδύσεων Ανδρών: 5, 21. ΝΑΟ Κέρκυρας: 5, 22. ΑΟ Κασσιώπης: 4, 23. Εθνική Ομάδα Ανδρών Πόλο: 4, 24. Εθνική Ομάδα Νεανίδων Μπάσκετ: 3, 25. Εθνική Ομάδα Γυναικών Πόλο: 3, 26. Εθνική Ομάδα Νέων Τζούντο: 3, 27. Εθνική Ομάδα Παίδων Χάντμπολ: 3, 28. Εθνική Ομάδα Μπιτς Βόλεϊ Γυναικών: 3, 29. Ομάδα Ανδρών Πόλο Ολυμπιακός: 3, 30. Ομάδα Γυναικών Χάντμπολ ΠΑΟΚ: 3, 31. Ομάδα Ποδοσφαίρου «Τύρναβος»: 3.

    ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

    4. Γέμελος Νίκος (κολύμβηση): 318, 5. Τσάνας Κώστας (ποδόσφαιρο):179, 6. Ποστιλιόνε Τζιάνι (κωπηλασία): 105, 7. Ηλιάδης Νίκος (τζούντο): 88, 8. Βατσακλής Κώστας (πινγκ πονγκ): 78, 9. Πεδουλάκης Αργύρης (μπάσκετ): 51, 10. Αρβανίτης Γιάννης (χάντμπολ): 32, 11. Καζάζης Δημήτρης (βόλεϊ): 15, 12. Μανουσέλης Μάνος (μπάσκετ): 13, 13. Σωτήρχος Τέλης (βόλεϊ): 9, 14. Χριστόπουλος Γιάννης (ποδόσφαιρο): 6, 15. Παράσχος Γιώργος (ποδόσφαιρο): 5, 16. Τζόρτζεβιτς Μίλαν (υδατοσφαίριση): 5, 17. Τσιώλης Σάκης (ποδόσφαιρο): 5, 18. Μίτσελ (ποδόσφαιρο): 4, 19. Βλάχος Θοδωρής (υδατοσφαίριση): 3, 20. Ιατρούδης Παναγιώτης (χάντμπολ): 3, 21. Καλμαζίδης Ιωάννης (βόλεϊ): 3, 22. Σκορδίλης Παύλος (στίβος): 3, 23. Τζήμας Γιάννης (μπάσκετ): 3, 24. Φλώρος Δημήτρης (βόλεϊ): 3.

    ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

    4. Κουλούμογλου Πασχάλης (άρση βαρών σε πάγκο): 336, 5. Τσαπατάκης Αντώνης (κολύμβηση): 195, 6. Λαζαρίδης Γιώργος (τένις με αμαξίδιο): 134, 7. Στεφανουδάκης Μανώλης (στίβος): 128, 8. Πυλαρινός Γεράσιμος (Ξιφασκία με αμαξίδιο): 97, 9. Μωϋδιάσης Γκρεμισλάβ (άρση βαρών σε πάγκο): 93, 10. Νικολαϊδης Ευστράτιος (στίβος): 83, 11. Ταμπαξής Χρήστος (κολύμβηση): 41, 12. Μακροδημήτρης Αριστείδης (κολύμβηση): 40, 13. Κωστάκης Γιώργος (στίβος): 21, 14. Σουλάνης Παναγιώτης (μπότσια): 10, 15. Καναβάς Χρήστος (μπότσια): 8, 16. Μάμαλος Παύλος (άρση βαρών): 6, 17. Γκουντάνης Νίκος (άρση βαρών σε πάγκο): 4, 18. Μπολάνο Ρομπέρτο (ποδόσφαιρο): 4, 19. Καραμηνάς Γιώργος (στίβος): 3, 20. Φερνάντες Σεζόν (στίβος): 3, 21. Φυλαχτός Μαρίνος (στίβος): 3.

    ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

    Οι υποψηφιότητες ήταν όσες και οι επικρατέστερες.

    ΟΜΑΔΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

    4. Άνδρες (διπλό) τένις με αμαξίδιο: 294, 5. Ζευγάρια BC1 Μπότσια: 317, 6. «Αστέρας Τρικάλων» μπάσκετ με αμαξίδιο: 3

    Πηγή: gazzetta.gr

    σχολίασε κι εσύ
    σχετικά άρθρα