Νίκη με Κουφό οι Γκρίζλις

Με τον Κώστα Κουφό να αγωνίζεται για 12,5 λεπτά σημειώνοντας 3 πόντους, οι Γκρίζλις νίκησαν δύσκολα τους Σέλτικς με 95-88. Δεν έπαιξε ο Νικ Καλάθης.

Για δεύτερη φορά στα τρία τελευταία παιχνίδια του Μέμφις, ο Ντέιβ Γέργκερ δεν εμπιστεύτηκε τον Νικ Καλάθη, αφήνοντάς τον καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης στον πάγκο, ωστόσο ο Κώστας Κουφός έμεινε για 12:36 στο παρκέ στη νίκη επί των Στέλικς. Ο 24χρονος σέντερ τελείωσε το ματς με 3 πόντους (1/1 διπ., 1/3 βολές), έχοντας παράλληλα 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ισάριθμα λάθη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τις «αρκούδες» που ανέβηκαν στο 2-2 ο Μπέιλες, ο οποίος σημείωσε και τους 15 πόντους του στην τελευταία περίοδο, βοηθώντας την ομάδα του να φτάσει στην ανατροπή, σε ένα ματς με συναρπαστικό φινάλε. Πολύ καλή παρουσία είχαν πάντως και οι Ράντολφ (15 π.), Κόνλεϊ (15 π.), Μαρκ Γκασόλ (14 π.), με τους Γκρίζλις να δέχονται για πρώτη φορά στη σεζόν λιγότερους από 100 πόντους.

Από εκεί και πέρα με τη νέα ήττα στο Μέμφις συνεχίστηκε ο κατήφορος των Σέλτικς, που παρουσιάζονται εξαιρετικά αποδυναμωμένοι φέτος, ψάχνοντας ακόμα για την πρώτη νίκη τους μετά τα τέσσερα πρώτα τους παιχνίδια. Κορυφαίος για τους «Κέλτες» ο Γκριν με 22 πόντους, για να τον ακολουθήσουν ο Σάλινγκερ με 16 και οι Μπράντλεϊ (14 π.), Κρόφορντ (12 π.).

Μέμφις Γκρίζλις (2-2): Πρινς 4, Ράντολφ 15, Γκασόλ 14, Άλεν 8, Κόνλεϊ 15, Ποντέξτερ 8, Μίλερ 5, Ντέιβις 4, Κουφός 3, Μπέιλες 15, Λόιερ 4

Μπόστον Σέλτικς (0-4): Γουάλας, Μπας 6, Φαβεράνι 5, Γκριν 22, Μπράντλεϊ 14, Κρόφορντ 12, Όλινικ 4, Λι 9, Σάλινγκερ 16

Τα δωδεκάλεπτα: 27-24, 19-26, 20-22, 29-16

Πηγή: gazzetta.gr