Ασταμάτητη η Εθνική Παίδων

Νέα νίκη πέτυχε η Εθνική Παίδων στο Ευρωμπάσκετ της Ουκρανίας. Η ελληνική ομάδα πέτυχε την πέμπτη σερί νίκη της στην διοργάνωση, επί της Γερμανίας (68-47) στην δεύτερη αγωνιστική της δεύτερης φάσης και εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η Εθνική Παίδων αντιμετωπίζει σήμερα Τετάρτη (14/8, 6.45 μ.μ.) την Τουρκία. Η ελληνική ομάδα θα θέλει νίκη στο ματς για να κατακτήσει την πρώτη θέση του γκρουπ της στην δεύτερη φάση. Συνεπώς ο αγώνας έχει χαρακτήρα «τελικού» για την πρώτη θέση του ομίλου.

Οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη αντιμετώπισαν προβλήματα κόντρα στην Γερμανία μόνο στα πρώτα εννέα λεπτά της αναμέτρησης (15-14). Στην συνέχεια ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους δύο ψηλούς Γιώργο Παπαγιάννη, Βασίλη Χαραλαμπόπουλο ξέφυγε στο σκορ και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 14 πόντων (38-24).

Η ελληνική ομάδα με καλή άμυνα και κυκλοφορία της μπάλας διατήρησε τον πολύ καλό ρυθμό της στην τρίτη περίοδο και ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου προηγήθηκε με 16 πόντους (49-33). Η Εθνική Παίδων δεν χαλάρωσε στην τέταρτη περίοδο με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 24 (65-41) στο 37’ και να φτάσει εύκολα στην επικράτηση. Χαραλαμπόπουλος και Παπαγιάννης ξεχώρισαν για την ελληνική ομάδα χωρίς να υστερήσει κανείς.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 38-24, 52-37, 68-47.

ΕΛΛΑΔΑ (7/14 βολές, 20/48 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 45 ριμπάουντ, 21 λάθη, 16 ασίστ, 15 κλεψίματα, 6 κοψίματα): Κόνιαρης 4, Ντουζίδης 6, Καμάρας 3 (1), Φλιώνης 4, Μιχαλούτσος 5 (1), Πεφάνης, Σκουλίδας 5 (1), Ψυχίδης 3, Φραγκιαδάκης, Μουράτος 7 (8 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (7 ριμπάουντ, 3 κοψίματα), Χαραλαμπόπουλος 16 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (7/14 βολές, 17/44 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 34 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 27 λάθη, 11 κλεψίματα, 6 κοψίματα): Μπέισλαγκ, Φρόιντεμπεργκ 6, Φίνγκε 1, Τάρας 8 (1), Χούμπνερ, Σμίκαλε, Μερτζ 2, Ομούβιε 2, Κράτζερ 5, Πάπε 2, Κίελ 7 (1), Κέμπεν 14

Πηγή: pamesports.gr