Live: ΠΑΟ – Ολυμπιακός 29-31 (Ημίχρονο)

Μπροστά στο σκορ με 31-29 βρίσκεται ο Ολυμπιακός κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο ημίχρονο του 2ου τελικού της Α1.

Η νευρικότητα είναι το κυρίαρχο χαρακτηριστικό του αγώνα και για τις δύο ομάδες, με τα λάθη να γίνονται το ένα πίσω από το άλλο. Για τους «πράσινους» ο Ρόκο Ούκιτς έχει ξεχωρίσει, ενώ ο Ματσιούλις, έχει ήδη τρία φάουλ.

Για τον Ολυμπιακό, ο Γιώργος Πρίντεζης, και ο Βασίλης Σπανούλης, κάνουν την διαφορά.

Ο Ολυμπιακός με πολύ καλή άμυνα και ρυθμό στην επίθεση ξέφυγε με 8 (27-19) στο 14′, αλλά στην συνέχεια η άμυνα του Παναθηναϊκού βελτιώθηκε και ειδικά του Γκιστ απέναντι στον Πρίντεζη. Οι «πράσινοι», όμως, ήταν πολύ νευρικοί στην επίθεση, έκαναν συνεχόμενα λάθη και έτσι παρότι οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να βρουν σκορ στην επίθεση με διείσδυση του Σπανούλη προηγήθηκαν με 29-22 στο 18′.

Στο τελευταίο λεπτό και με πέντε σερί πόντους από τον Ούκιτς μετά από ποστάρισμα και τρίποντο του Μπράμος από την γωνία οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στο καλάθι (31-29), που είναι πολύ καλή διαφορά για τον Παναθηναϊκό, έτσι όπως εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο.