ΒΙΝΤΕΟ-Η ΑΕΚ επέστρεψε στην Α2

Η πορεία της «Βασίλισσας» του ελληνικού μπάσκετ προς τη φυσική της θέση, ξεκίνησε. Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του αγώνα μπαράζ της Β’ Εθνικής επικρατώντας του Ηρακλή με σκορ 83-76 στην παράταση, μια νίκη η οποία χάρισε στην ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου το εισιτήριο της ανόδου στην Α2.

Η “Ένωση” ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα σχηματίζοντας διαφορά, η οποία στη μέγιστη τιμή της έφτασε ακόμα και τους 14 πόντους. Όμως, ο “Γηραιός” αντέδρασε και με τον Πεχλιβάνη σε μεγάλη ημέρα (30 πόντους), ροκάνισε τη διαφορά και έφτασε στην ισοφάριση (72-72) 52 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Η ΑΕΚ αστόχησε στη τελευταία επίθεση και αφού πρώτο είχε προηγηθεί λάθος απόφαση των διαιτητών στην κατοχή έπειτα από προσπάθεια του Πεχλιβάνη, και ο αγώνας οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης. Εκεί, οι παίκτες της ΑΕΚ αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι, σχημάτισαν διαφορά την οποία ο Ηρακλής προσπάθησε να ροκανίσει και πάλι, για να φτάσει τελικά η “Ένωση” στην επικράτηση με σκορ 83-67. Κορυφαίοι για την “Βασίλισσα” οι Πολυτάρχου και Γκιζόγιαννης με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.Έξαλλοι οι πανηγυρισμοί μετά από το τέλος του αγώνα από τους παίκτες και τους ανθρώπους της ΑΕΚ για την άνοδο στην Α2. Δεκάλεπτα: 13-23, 33-40, 49-57, 72-72, 76-83 (παράταση).

Ηρακλής (Κωστόπουλος): Πασσαλίδης 2, Μπεχλιβάνης 30 (4), Ζεχερλής, Μασλαρινός 3 (1), Σταμπουλής 20 (1), Σαμαράς, Τοπούζης 7, Κυρίτσης, Σικαλίδης 6 (2), Αποστολίδης, Νεοφυτίδης 2, Καζάκος 4.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Σιαμανδούρας 7, Στούκας, Φαλέκας 5 (1), Τζόλος 4, Πολυτάρχου 19 (4), Κουκουράβας 11 (3), Γκιζόγιαννης 18, Βεσκούκης 2, Κοψαύτης 14 (3), Δέσπος 3, Καπετζόγλου, Βαβάτσικος.

Πηγή: pamesports/trikalaola.gr