Ξύπνησε στο τέλος ο Ολυμπιακός

Με μεγάλη ανατροπή στα τελευταία εννέα λεπτά (29-4 το επιμέρους σκορ) και κορυφαίο τον Κάιλ Χάινς ο Ολυμπιακός νίκησε το Ρέθυμνο (88-73) στο «κεκλεισμένων των θυρών» ΣΕΦ λόγω τιμωρίας από τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ κακοί στα πρώτα 31’ της αναμέτρησης και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 9 πόντους (68-59) από τον ΑΓΟΡ, που επέβαλλε τον ρυθμό και το παιχνίδι του με τα πολλά τρίποντα, με εννέα λεπτά να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Στα τελευταία εννέα λεπτά, ωστόσο, ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και με κορυφαίο στην επίθεση τον Χάινς πήραν την νίκη σε αγώνα… καρμπόν με εκείνο της περασμένης Παρασκευής (29/3) με αντίπαλο την Φενέρ στην Πόλη!Ο Ολυμπιακός, πάντως, εξακολουθεί να προβληματίζει με την διπλή «εικόνα», που παρουσιάζει, λίγες ημέρες πριν τον «τελικό» της προσεχούς Πέμπτης (4/4) με αντίπαλο τον Χίμκι στο ΣΕΦ. Ο σημερινός αγώνας ήταν από τους καλύτερους του πρωταθλήματος της φετινής σεζόν σε θέαμα και πρόσφερε μοναδικές φάσεις σε όσους τον παρακολούθησαν από την τηλεόραση.

Το Ρέθυμνο στα πρώτα τρία δεκάλεπτα παρέσυρε τους «ερυθρόλευκους» στο ρυθμό του, δηλαδή στο γρήγορο ρυθμό και στα συνεχόμενα μακρινά σουτ, τα οποία για τους γηπεδούχους ήταν κατά κανόνα άστοχα.

Ο Ολυμπιακός επειδή ήταν κακός αμυντικά δεν μπορούσε να ελέγξει το παιχνίδι και οι φιλοξενούμενοι σουτάροντας περισσότερα τρίποντα από δίποντα και με πρωταγωνιστή τον Μπρεντ Πέτγουεϊ προηγήθηκαν με 61-51 στο 26’ και 68-59 στο 31’.Το ρεσιτάλ του καλού στρατιώτη ΧάινςΠρο του κινδύνου της ήττας – που θα ήταν η δεύτερη συνολικά και πρώτη εντός έδρας για τους «ερυθρόλευκους» στο πρωτάθλημα της φετινής σεζόν – η ομάδα του Πειραιά ανέβασε την πίεση στην άμυνα της και με μπροστάρη τον Χάινς έκανε την ανατροπή.

Ο Αμερικανός σέντερ με γκολ φάουλ από επιθετικό ριμπάουντ μείωσε στους τρεις πόντους (68-65) με 6’ και 27’’ να απομένουν για την λήξη και μετά την ισοφάριση με τρίποντο του Στράτου Περπέρογλου (68-68 5’ και 45’’ πριν το τέλος) και το καλάθι του Σπανούλη στον αιφνιδιασμό, με το οποίο ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα, σκόραρε πάλι από επιθετικό ριμπάουντ και πήρε το πέμπτο φάουλ του Πέτγουεϊ.Με τους τρεις πόντους του Χάινς οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με πέντε (73-68) με 4’ να απομένουν για την λήξη. Ο Αμερικανός σέντερ ολοκλήρωσε το ρεσιτάλ του με εντυπωσιακό κάρφωμα από ασίστ του Σπανούλη (75-70 3’ πριν το τέλος).

Ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο και γκολ φάουλ… σφράγισε την νίκη του Ολυμπιακού (81-70) 2’ και 14’’ πριν την λήξη.Η κρητική ομάδα στα τελευταία εννέα λεπτά υπό την πίεση της άμυνας των «ερυθρολεύκων» έχασαν το καλό ρυθμό τους, το προβάδισμα και στο τέλος την επαφή με το σκορ.Από τους νικητές διακρίθηκαν, επίσης, οι Σπανούλης, Παπανικολάου, που κράτησαν τον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος.

Τα δεκάλεπτα: 31-25, 42-43, 59-64, 88-73.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 14 (4/5 β., 5/5 διπ., 3-4 ριμπ., 3 α.), Λο 6 (1 τριπ., 3 λ.), Σπανούλης 15 (6/6 β., 3/5 διπ., 1/3 τριπ., 9 α.), Περπέρογλου 7 (2/2 β., 1/3 διπ., 1/5 τριπ., 6-0 ριμπ., 4 λ.), Σερμαντίνι, Σλούκας 2 (5-0 ριμπ.), Πάουελ 7 (3-1 ριμπ.), Πέρκινς 1, Πρίντεζης 12 (6/8 διπ., 0/3 τριπ., 6-1 ριμπ.), Παπανικολάου 24 (2/5 β., 8/10 διπ., 2/6 τριπ., 3-3 ριμπ., 3 α.).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χορν 9 (1), Καλλινικίδης, Κόλιμον, Αγγελόπουλος 8 (2/2 β., 2/10 τριπ., 5-1 ριμπ.), Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 11 (1/1 β., 2/6 διπ., 2/4 τριπ., 4 λ., 5 α.), Κόμματος 10 (2/2 διπ., 2/6 τριπ., 4-1 ριμπ., 4 λ.), Κάρτερ 7 (1), Λάτοβιτς 5 (1), Πέτγουεϊ 21 (0/1 β., 6/8 διπ., 3/4 τριπ.), Σιζόπουλος.

Πηγή: pamesports.gr