ΒΙΝΤΕΟ-Τα γκολ για τα προκριματικά του Μουντιάλ

Η Ισπανία με… καρδιά πρωταθλήτριας «άλωσε» το «Σταντ ντε Φρανς» και πήρε μεγάλη νίκη με 1-0 κόντρα στην Γαλλία, περνώντας αυτή στην κορυφή του 9ου ομίλου των προκριματικών του Μουντιάλ στη ζώνη της Ευρώπης, αφήνοντας τους «πετεινούς» ένα βαθμό πίσω της! Η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια έφτασε στη μεγάλη επιτυχία με γκολ του Πέδρο στο δεύτερο μέρος και έχει έτσι το πάνω χέρι για την απευθείας πρόκριση στο Μουντιάλ..

Το Μαυροβούνιο εξελίσσεται σε κακό δαίμονα της Αγγλίας, τα «λιοντάρια» δεν νίκησαν ξανά τους Βαλκάνιους, οι οποίοι με το 1-1 συνεχίζουν να είναι στην κορυφή του 8ο ομίλου, και στο +2 από τους αντιπάλους τους… Η Ολλανδία έκανε το 6Χ6 στον 4ο όμιλο, με τεσσάρα στην Ρουμανία, με κερδισμένη την Ουγγαρία στον ίδιο γκρουπ, καθώς οι Μαγυάροι πήραν 1-1 στην Τουρκία και έχουν τον πρώτο λόγο για την 2η θέση. Χέρι με χέρι Βέλγιο και Κροατία στην κορυφή του 1ου ομίλου, μετά τις νέες νίκες τους! Εύκολες νίκες για Ιταλία και Γερμανία

Στο Παρίσι ο Πέδρο πέτυχε το μοναδικό γκολ στο «Σταντ ντε Φρανς» στο 58’. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια και κάτοχος του EURO 2012 πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο ημίχρονο ζήτησε πέναλτι. Ο Πολ Πογκμπά αποβλήθηκε στο 78′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα σε δύο λεπτά.

Στο ντέρμπι κορυφής του 8ου ομίλου, η Αγγλία προηγήθηκε με 1-0 με τον Ρούνεϊ στο 6′, αλλά το Μαυροβούνιο ισοφάρισε στο 76’, μένοντας στην στην πρώτη θέση.

Με δύο τέρματα από τον Μάριο Μπαλοτέλι η Ιταλία επικράτησε 2-0 στην Μάλτα, με τον Μπουφόν να αποκρούσει πέναλτι στο 0-1. Η ενώ η Ολλανδία διατήρησε το απόλυτο με το 4-0 επί της Ρουμανίας, ενώ η Γερμανία με γκολ των Ρόις (2), Γκέτσε, Γκιουντογάν, νίκησε 4-1 το Καζακστάν!

Αναλυτικά για την 6η αγωνιστική έχουμε:

Αρμενία – Τσεχία 0-3 (47′, 81′ Ματέι Βίντρα, 90’+4 Κόλαρ)

Αζερμπαϊτζάν – Πορτογαλία 0-2 (64′ Μπρούνο Άλβες, 79′ Ούγκο Αλμέιδα)

Εσθονία – Ανδόρα 2-0 (45′ Άνιερ, 61′ Λίντπιρ)

Τουρκία – Ουγγαρία 1-1 (63′ Μπουράκ Γιλμάζ / 71′ Μπόντε)

Ουκρανία – Μολδαβία 2-1 (61′ Γιαρμόλενκο, 70′ Χατσερίντι / 80′ Σουβόροβ)

Δανία – Βουλγαρία 1-1 (63′ πέν. Άγκερ / 51′ Μανόλεφ)

Σερβία – Σκωτία 2-0 (60′ και 65′ Τζούριτσιτς)

Ολλανδία – Ρουμανία 4-0 (12′ Φαν ντερ Φάαρτ, 56′ και 65′ πέν. Φαν Πέρσι, 90′ Λενς)

Γερμανία – Καζαχστάν 4-1 (23′ και 90′ Ρόις, 27′ Γκέτσε, 32′ Γκιουντογάν / 47′ Σμίντγκαλ)

Ιρλανδία – Αυστρία 2-2 (25′ πέν. και 45′ Γουόλτερς / 11′ Χάρνικ, 90′ Αλάμπα)

Πολωνία – Σαν Μαρίνο 5-0 (21′ πέν. και 50′ πέν. Λεβαντόβσκι, 28′ Πίστσεκ, 61′ Τεόντορτσικ, 90′ Κοζέτσκι)

Βέλγιο – Σκόπια 1-0 (62′ Αζάρ)

Ουαλία – Κροατία 1-2 (21′ πέν. Μπέιλ / 77′ Λόβρεν, 87′ Εντουάρντο)

Β.Ιρλανδία – Ισραήλ 0-2 (77′ Ρεφαέλοβ, 84′ Μπεν Μπασάτ)

Μάλτα – Ιταλία 0-2 (8′ πέν. και 45′ Μπαλοτέλι)

Γαλλία – Ισπανία 0-1 (58′ Πέδρο)

Μαυροβούνιο – Αγγλία 1-1 (76′ Νταμιάνοβιτς / 6′ Ρούνεϊ)