Live: ΠΟΛΩΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 1-1 (ΤΕΛ’)

Η Ελλάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την οικοδέσποινα Πολωνία στο εναρκτήριο παιχνίδι του Euro 2012. Μετά από ένα απογοητευτικό πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι στην επανάληψη και θα μπορούσαν να είχαν πάρει τη νίκη αν ο Καραγκούνης ήταν εύστοχος στο πέναλτι στο 71 ή αν προτιμάτε δεν αντιδρούσε σωστά ο Πολωνός τερματοφύλακας Τίτον.Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 17 με κεφαλιά του Λεβαντόφσκι και έχασαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος για να πετύχουν και άλλα τέρματα. Στο 44 η εθνική μας έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αυστηρής αποβολής του Παπασταθόπουλου με δεύτερη κίτρινη από τον Ισπανό διαιτητή Κάρλος Βελάσκο Καρμπάγιο.Στο δεύτερο μέρος η είσοδος του Σαλπιγγίδη έδωσε πνοή στην Ελλάδα, με τον επιθετικό του ΠΑΟΚ να κάνει το 1-1 στο 51. Στο 71 η ομάδα μας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Σαλπιγγίδη από τον Σέζνι, ο οποίος αποβλήθηκε από τον Καρμπάγιο. Το εκτέλεσε ο Καραγκούνης, αλλά νικήθηκε από τον Τίτον και έτσι η εθνική έχασε την μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νη νίκη και να κάνει ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.