ΝΒΑ: Τους «έφαγαν» τα δαχτυλίδια!

Ήττα για τους πρωταθλητές που πήραν τα δαχτυλίδια τους, νίκη ΛεΜπρόν. Εντυπωσίασαν Ουίζαρντς και Νετς με Μπόμκατς και Σίξερς αντίστοιχα.

Οι πρωταθλητές των Ντάλας Μάβερικς παρέλαβαν επιτέλους τα δαχτυλίδια τους (αξίας 40.000 δολαρίων) τα οποία εντυπωσίασαν τόσο με το σχεδιασμό τους όσο και με το μέγεθός τους, σε μια φαντασμαγορική τελετή απονομής λίγο πριν την αναμέτρηση με τους Τίμπεργουλβς. Επομένως, η νίκη των Λύκων της Μινεσότα πήρε μια πιο… επίσημη μορφή, αφού επικράτησαν σχετικά εύκολα με 105 – 90, σε ένα ματς που το Ντάλας δεν είχε… διάθεση να χτυπήσει στο δεύτερο ημίχρονο.Ο Ρίκι Ρούμπιο πέτυχε 17π. και 12 ασίστ για τους φιλοξενούμενους, στους οποίους ο Λοβ πρόσθεσε 31π. και 10 ριμπ. Από τους πρωταθλητές που είχαν σημαντικές απουσίες, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τέρι με 17π., τον οποίο ακολούθησε ο Μάριον με 15π.Ντάλας Μάβερικς – Μινεσότα Τίμπεργουλβς 90 – 105Τα δωδεκάλεπτα: 27-26, 27-26, 18-26, 18-27Άλλη ομάδα…Οι Ουίζαρντς εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους στο πρώτο μας με τον νέο τους προπονητή στον πάγκο, Ράντι Ουίτμαν, αφού πήραν την τρίτη φετινή τους νίκη κερδίζοντας με άνεση τους Μπόμκατς 92-75.Ο Γιανγκ πέτυχε 20 πόντους, ο Μπλατς 17π. και 10 ριμπ.,, ενώ ο Τζον Γουόλ ακολούθησε με 12π. Για την ομάδα των Σάρλοτ Μπόμκατς που έφτασαν στην 6η συνεχόμενη ήττα τους, ξεχώρισε ο Ματ Κάρολ με 17π., ενώ ο Κέμπα Ουόλκερ είχε μόλις 8π. σαν βασικός γκαρντ.

Ουάσιγκτον Γουίζαρντς – Σάρλτοτ Μπόμκατς 92-75Τα δωδεκάλεπτα: 31-17, 17-11, 23-21, 21-26«Επιστροφές»Επιστροφή στις ήττες για τους Νικς, επιστροφή στις νίκες για το Κλίβελαντ, όπου με τον Άντερσον Βαρεχάο να πετυχαίνει 10π.. και 16 ριμπ. και τον Αντουάν Τζέιμισον να φτάνει τους 15π. πήραν το ματς από τους Νεοϋορκέζους. Επίσης, οι Κάσπι και Πάρκερ πρόσθεσαν από 13π.Για τους Νικς, ο Καρμέλο Άντονι πέτυχε 15π., ενώ ο Στούντεμαϊρ ανέβασε τα ποσοστά του βάζοντας 19π. και 14 ριμπ., ωστόσο τα 23 λάθη ήταν η αιτία που δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα.Κλίβελαντ Καβαλίερς – Νιού Γιόρκ Νικς 91 – 81 Τα δωδεκάλεπτα: 27-23, 18-22, 24-19, 22-17Έκπληξη από Νετς Το Τζέρσεϊ κατάφερε να σπάσει μια από τις πιο δύσκολες έδρες του ΝΒΑ, παίρνοντας τη νίκη μέσα στη Φιλαδέλφεια στην παράταση. Καταλυτική ήταν η παρουσία του Ντέρικ Ουίλιαμς, ο οποίος όχι μόνο ήταν εκείνος που ισοφάρισε σε 82-82 στέλνοντας τις δύο ομάδες στην παράταση, αλλά ήταν και ο πρωταγωνιστής στο επί μέρους σερί των 9-0 πόντων που «έτρεξαν» οι Νετς για να πάρουν το ματς, στο οποίο ο γκαρντ του Τζέρσεϊ αγωνίστηκε 48:28 λεπτά στα οποία πέτυχε 34π. και 11 ασίστ.

Ο Κρις Χάμφρις πέτυχε 13π. και 19ριμπ., ενώ ο Άντονι Μόροου πρόσθεσε 15π. στην 6η νίκη των Νετς σε 19 ματς.

Για τους Σίξερς, o Λούις Ουίλιαμς είχε 17π., ο Έλτον Μπραντ 16π., ο Χολιντέι σημείωσε 14π., ο Αντρέ Ιγκουοντάλα 12π. και ο Θάντεους Γιανγκ έφτασε τους 10π.Φιλαδέλφεια Σίξερς – Νιού Τζέρσεϊ Νετς 90-97

Τα δωδεκάλεπτα:18-22, 27-21, 16-23, 21-16,8-15Πηγή: gazzetta.gr