H εκπληκτική Tσεχία διέλυσε τη Βραζιλία με 93-71

H εκπληκτική Tσεχία διέλυσε τη Βραζιλία με 93-71 και έβαλε… φωτιά στον όμιλο της Ελλάδας. Εντυπωσίασε ο Σατοράνσκι με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η Τσεχία ξεκίνησε εξαιρετικά με τον Σατοράνσκι να σερβίρει πολλά έτοιμα καλάθια, αλλά και να σκοράρει για τρεις, γράφοντας το 9-15 στο 5′. Ο Γκαρσία είχε κέφια στα πρώτα λεπτά και με 2 βολές, έκανε το 11-15. Ένα τρίποντο του Μπαρμπόσα, ανάγκασε τους Τσέχους να καλέσουν timeout με το σκορ στο 16-18.

Ο Μπάλβιν ήταν ο άνθρωπος που άνοιξε λογαριασμό για τις δύο ομάδες στο 2ο δεκάλεπτο για το 16-22. Ο Τσέχος ψηλός έκανε ότι ήθελε μέσα στη ρακέτα και με φοβερό κάρφωμα, έγραψε το 22-26 στο 12′. Οι Τσέχοι πάτησαν το γκάζι, συνέχισαν να παίζουν όμορφο μπάσκετ και με καλάθι του Άουντα, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 15 (28-43) στο 18′. H Bραζιλία το μόνο που κατάφερε πριν το ημίχρονο, ήταν να μειώσει σε 32-45 με τον Ράφα Λουζ. Οι Τσέχοι μοίρασαν 15 ασίστ στα πρώτα 20 λεπτά, με τον Σατοράνσκι να έχει 6, φτιάχνοντας όλο το παιχνίδι της ομάδας του. Εξαιρετικός ήταν και ο Μπάλβιν με 11 πόντους.

Η παρέα του Σατοράνσκι έδειχνε ασταμάτητη στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου και ξέφυγε με 20 πόντους χάρη στο καλάθι του Μπόχατσικ (34-54, 23′). Ο Μπαρμπόσα με δύσκολο καλάθι μείωσε σε 38-54 στο 25′, αναγκάζοντας τους Τσέχους να πάρουν timeout. Ο Σιλμπ έφυγε υποβασταζόμενος στο 28′, αφού γύρισε το πόδι του με το σκορ να είναι στο 46-64.

Η Τσεχία με το Άουντα πήγε τη διαφορά στους 21 (49-70) στο 32′. Η ομάδα του Σατοράνσκι δεν έβγαλε ποτέ το πόδι από το γκάζι και με τον Σατοράνσκι έγραψε το 54-81 στο 34′. Το ματς δεν είχε γυρισμό για τους Βραζιλιάνους, οι οποίοι έδειχναν να τα είχαν παρατήσει και το τελικό σκορ (73-91) τα λέει όλα για την εικόνα του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 28-43, 46-65, 71-93.ΠΗΓΗ: FILATHLOS.GR