Στον πόντο η Ισπανία τη Βρετανία

Παραλίγο να γίνει η έκπληξη σήμερα στο μπάσκετ, όπου η Ισπανία κυριολεκτικά με τη ψυχή στο στόμα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στην οικοδέσποινα Βρετανία. Το τελικό σκορ τα λέει όλα 79-78.Οι Ισπανοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ 24-15 και βρέθηκαν στο ημίχρονο στο +8 (37-29), ελέγχοντας το παιχνίδι. Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στην τρίτη περίοδο, το οποίο βρήκε την… παρέα του Γκασόλ στο +13 (61-48).Παρόλα αυτά, η Μεγάλη Βρετανία έδωσε τον καλύτερο της εαυτό στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα και με την βοήθεια του κόσμου της κατάφερε να μαζέψει την διαφορά.Τα διαδοχικά τρίποντα των παικτών του Φιντς δυσκόλεψαν τους Ισπανούς, οι οποίοι όμως ήταν εύστοχοι από την γραμμή της φιλανθρωπίας  και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με 79-78.Από τους νικητές ο Καλντερόν σταμάτησε στους 19 πόντους, ενώ 17 είχε ο Πάου Γκασόλ. Για τη Μεγάλη Βρετανία ο Ντενγκ είχε 26 και ο Φρίλαντ 25, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 37-29, 61-48, 79-78.

Ισπανία (Σκαριόλο): Π. Γκασόλ 17(1), Ρούντι Φερνάντεθ 9(1), Καλντερόν 19(1), Ρέγιες 4, Κλαβέρ 3(1), Σαν Εμετέριο 3, Γιουλ 5, Μ. Γκασόλ 12, Ιμπάκα 5, Σάδα 2.

Μεγάλη Βρετανία (Φιντς): Ατσάρα, Λόρενς 5(1), Μενσά Μπονσού 3, Σάλιβαν 3, Ντενγκ 26(2), Άρτσιμπαλτ 2, Φρίλαντ 25(3), Ράνκινγκ 5(1), Κλαρκ 8(2), Τζόνσον 1.