Αποκλεισμός «βόμβα» για τη Χάλεπ στο Roland Garros – Την αποκαθήλωσε η 17χρονη Ανισίμοβα – ΦΩΤΟ – ΒΙΝΤΕΟ

Η Αμάντα Ανισίμοβα έκανε τη μεγάλη έκπληξη στα προημιτελικά του Roland Garros και απέκλεισε τη Σιμόνα Χάλεπ, κάτοχο του τίτλου στο γαλλικό Όπεν.Η 17χρονη Αμερικανίδα ήταν το μεγάλο αουτσάιντερ απέναντι στην πολύπειρη 27χρονη από τη Ρουμανία, αλλά μέσα σε 68 λεπτά πήρε τη νίκη με 6-2, 6-4 και «έκλεισε» θέση στα ημιτελικά. Η Ανισίμοβα, Νο 51 στο ranking της WTA, έδειξε από πολύ νωρίς τις άγριες διαθέσεις της και πήρε το πρώτο σετ με 6-2 δίχως να αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλό της. Στο δεύτερο σετ προηγήθηκε με 4-1, η Χάλεπ –όπως ήταν αναμενόμενο- έβγαλε αντίδραση, ισοφάρισε σε 4-4 και είχε break point για να πάρει αυτή προβάδισμα, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε και η Ανισίμοβα ολοκλήρωσε τον θρίαμβο με break στο επόμενο γκέιμ. Στον ημιτελικό η Ανισίμοβα θα αγωνιστεί κόντρα στην Άσλεϊ Μπάρτι.

Πηγή ΦΩΤΟ: Roland Garros, twitter