Ημιτελικοί Basket League: «Ψυχωμένος» ο Προμηθέας «πάτησε» με 70-54 την ΑΕΚ

Ένας «ψυχωμένος» Προμηθέας Πάτρας όχι μόνο έβγαλε αντίδραση για την ήττα του στο τρίτο παιχνίδι της σειράς πλέι οφ στο ΟΑΚΑ, αλλά κυριάρχησε πλήρως απέναντι στην ΑΕΚ, την οποία νίκησε 70-54, δημιουργώντας της τεράστια προβλήματα στην επίθεση. Έτσι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε πέμπτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ την ερχόμενη Παρασκευή.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά στο ματς και προηγήθηκε με 8-4, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν γρήγορα στροφές και έτρεξαν ένα τρομερό επιμέρους σκορ 15-1, που τους έφερε σε διαφορά δέκα πόντων (19-9). Το ισχυρό προβάδισμα πάντως δεν κράτησε για πολύ, αφού η «Ένωση» μείωσε στους πέντε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-14).

Ο Προμηθέας Πάτρας είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Το +5 του 10ου λεπτού έγινε αμέσως +10 στο 12′ (24-14) και +12 στο 15′ (32-21), με οδηγούς τους Παρκς και Κατσίβελη. Η ΑΕΚ προσπάθησε ξανά να μειώσει, ωστόσο η ομάδα του Μάκη Γιατρά παρέμεινε σταθερά σε καλά αγωνιστικά στάνταρ, ήταν καλή στην άμυνα και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα 9 πόντων (38-29).

Η ΑΕΚ θυμήθηκε τον καλό της εαυτό στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου και μέσω της δυνατής άμυνας κατάφερε να μπει ξανά στο ματς, αφού μείωσε στους τρεις (40-37) στο 24′. Οι δύο ομάδες παρέμειναν σ’ αυτή την διαφορά για αρκετή ώρα, μέχρι που οι Πατρινοί ανέβασαν εκ νέου την διαφορά στους 8 (51-43, 28′). Ο Προμηθέας έκλεισε το δεκάλεπτο στο +7 (51-44).

Από την στιγμή που δεν έχασε το προβάδισμα, ο Προμηθέας Πάτρας ανέβασε την διαφορά στους 10 (54-44, 32′) και ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες. Μάλιστα, δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Λίποβι και Κασελάκη εκτόξευσαν την διαφορά στους 14 (63-49), ενώ στη συνέχεια το τρένο μπήκε στις ράγες και η ομάδα της Πάτρας έφτασε σε μία άνετη και εντυπωσιακή νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 38-29, 51-44, 70-54Πηγή: filathlos.gr