Έκανε το 1-0 ο Ολυμπιακός μετά από… θρίλερ

Σε απρόσμενο… θρίλερ εξελίχθηκε ο πρώτος τελικός των πλέι-οφ της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών. Αν και προηγήθηκε 6-2 στο πρώτο οκτάλεπτο και 7-3 στο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στα… σχοινιά απέναντι στη Βουλιαγμένη και χρειάστηκε ένα γκολ του Γιάννη Φουντούλη, 36 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, για να πάρει δραματική νίκη με 10-9 στο κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ» του Πειραιά και να κάνει το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για να κατακτήσει για έβδομη σερί χρονιά τον τίτλο. Τρομερή εμφάνιση στην τρίτη περίοδο για τον ΝΟΒ, ο οποίος προηγήθηκε 8-7 και απείλησε το σερί 163 (πλέον) «ερυθρόλευκων» νικών στο πρωτάθλημα, το οποίο κρατάει από τις 8 Μαΐου 2013. Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει την Πέμπτη (23/5, 19:00) στο Λαιμό.