Αγκαλιά με τον τίτλο η Μπενφίκα – ΒΙΝΤΕΟ

Η Μπενφίκα πέρασε από την έδρα της Ρίο Άβε (2-3) και με νίκη την τελευταία αγωνιστική σφραγίζει τον τίτλο.

Με την Πόρτο να επικρατεί άνετα με 4-0 εκτός έδρας της Νασιονάλ, η Μπενφίκα είχε το μυαλό της μόνο στη νίκη στο ματς με τη Ρίο Άβε.

Έστω κι αν αγχώθηκε στο φινάλε, τελικά την πήρε και εφόσον τελευταία αγωνιστική δεν… αυτοκτονήσει στο «Ντα Λουζ» κόντρα στην αδιάφορη Σάντα Κλάρα, τότε παίρνει τον τίτλο. Η Πόρτο την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο «Ντραγκάο»

Στα του ματς, ο Ράφα Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 3′ για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Ζοάο Φέλιξ διπλασίασε τα τέρματά τους στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Η Ρίο Άβε ξαναμπήκε στο ματς με τον Ταραντίνι στο 50′, αλλά ο Πίτσι στο 56′ έκανε το 1-3.

Ο Χερόνιμο στο 84ο λεπτό μείωσε σε 2-3 αλλά παρά την πίεση η Ρίο Άβε δεν κατάφερε να πάρει έστω την ισοπαλία.

Στην αναμέτρηση βασικοί και σε όλο το 90λεπτο αγωνίστηκαν ο Ανδρέας Σάμαρης και ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος.

Στ’ άλλα ματς, η Πόρτο σάρωσε 4-0 στην έδρα της τη Νασιονάλ Μαδέιρα. Οι παίκτες του Σέρτζιο Κονσεϊσάο δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους και σκόραραν με τους Τέλες στο 14’, Τόρες στο 28’, Κορόνα στο 59’και το πέναλτι του Μαρεγκά στο 85’.

Οι γηπεδούχοι υποβιβάστηκαν και μαθηματικά στη δεύτερη κατηγορία μαζί με τη Φεϊρένσε.

Συνέτριψε την αδιάφορη Μπελενένσες με 5-1 εντός έδρας η Γκιμαράες και την τελευταία αγωνιστική θα παίξει την προνομιούχο πέμπτη θέση με τη Μορεϊρένσε.

Σώθηκε η Σετούμπαλ με το 2-1 στην έδρα της Τσάβες που θα έμεινε στην αγωνία για την παραμονή την τελευταία αγωνιστική.