Αποκλεισμός με δύο ήττες για την Εθνική Ελπίδων

Η Εθνική Ελπίδων δεν κατόρθωσε να κάνει την ανατροπή απέναντι στην Αυστρία και αποκλείστηκε από την τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Μετά την ήττα της Τούμπας (0-1), το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε με το ίδιο σκορ και στο Σεντ Πόλτεν, με γκολ του Γκρμπιτς στο 51΄.

Η ελληνική ομάδα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, απείλησε δε σε πέντε περιπτώσεις: στο 5΄ σε φάουλ του Λημνιού, στο 8΄ με την κεφαλιά του Λάμπρου, στο 17΄ με το μόλις άστοχο σουτ του Κυριακόπουλου, στο 25΄ με την κεφαλιά του Καραχάλιου και στο 27΄ με την άστοχη «λόμπα» του Λάμπρου.

Τελικά το γκολ ήρθε από τους Αυστριακούς σε κομβικό σημείο, στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Γκρμπιτς να ανοίγει το σκορ στο 51΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η εξέλιξη επηρέασε την ελληνική ομάδα, που κατάφερε να ξαναβρεί αυτοσυγκέντρωση στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης. Η κλεψύδρα, όμως, είχε σχεδόν αδειάσει πια και ο στόχος της πρόκρισης έμεινε όνειρο.Πηγή: filathlos.gr