«Ατσάλινος» Προμηθέας – Νίκησε με 83-82 τη Νεπτούνας Κλαϊπέντα στη Λιθουανία

Οι Αχαιοί επικράτησαν με ανατροπή 83-82 της Νεπτούνας Κλαϊπέντα, για την 6η αγωνιστική του Basketball Champions League, παίζοντας κόντρα σε προγνωστικά και… διαιτησία. Στον αντίποδα, οι Λιθουανοί υπέστησαν την 3η ήττα τους.

Βασιζόμενος στο ένστικτο της επιβίωσης, όταν οι διαιτητές… χάρισαν με τις αποφάσεις τους αέρα 7 πόντων στους γηπεδούχους στο 35΄ (68-61), ο Προμηθέας Πατρών έβγαλε αντίδραση και χάρη στην ψυχραιμία του Γκίκα από τα 6.75 (3/3) στο κρισιμότερο σημείο της αναμέτρησης και των Κασελάκη, Μπράουν από τη γραμμή των ελευθέρων βολών πέτυχε αυτό που φάνταζε ακατόρθωτο. Τεράστια εμφάνιση στη ρακέτα από τον Παρκς με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του αναδείχθηκαν οι Μπράουν (16π.), Μέιερ (12π.) και Σαλούστρος (12π.)

Η αποτελεσματική άμυνα του Προμηθέα με το… καλημέρα της αναμέτρησης δεν επέτρεψε στη Νεπτούνας να ξεφύγει στο σκορ και να βάλει σε μειονεκτική θέση τους Αχαιούς. Ακόμη κι όταν οι Λιθουανοί ήλεγξαν τα επιθετικά ριμπάουντ και προσπάθησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους, γράφοντας το 16-12 στο 9΄, ο Μάκης Γιατράς είχε τις απαντήσεις για το 16-14 στο 10΄. Στη δεύτερη περίοδο, ο Έλληνας τεχνικός «οχύρωσε» τη ρακέτα της ομάδας, ρίχνοντας στο παρκέ τον Παρκς, ο οποίος ισορρόπησε την κατάσταση, με τον Αμερικανό σέντερ να μετρά 9 πόντους και 6 ριμπάουντ μέχρι το ημίχρονο. Την ίδια στιγμή, ο Σαλούστρος αποτέλεσε σταθερή λύση στην επίθεση και ο Προμηθέας έμεινε σε απόσταση αναπνοής (36-34 στο ημίχρονο).

Ένα επιθετικό ξέσπασμα του Προμηθέα στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (σερί 0-7) χάρισε στους Αχαιούς το προβάδισμα με 36-41 στο 23΄. Η ελληνική ομάδα δεν έχασε την προσήλωση της, ο Μέιερ μπήκε στην εξίσωση από τα 6.75 και στο 27΄ ο Αμερικανός διαμόρφωσε το 49-55. Ωστόσο, κάποια λάθη του Προμηθέα, βοήθησαν τους Λιθουανούς να μειώσουν με τη λήξη της περιόδου σε 55-57, μετά από καλάθι και φάουλ του Γκραντ. Στον… επίλογο του αγώνα, ο Μέιερ βρήκε στόχο από τα 6.75, κρατώντας σε απόσταση τους Αχαιούς (57-60).

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη… Ο Ουίβερ απάντησε (60-60), ενώ στην επόμενη φάση ένα εμφανές φάουλ στον Γκίκα… μεταφράστηκε από τους διαιτητές σε αντιαθλητικό στον Μέιερ, που πήγε να ζητήσει τα ρέστα, και σε τεχνική ποινή στον Γιατρά για διαμαρτυρίες (65-60). Στο 35΄ ο Ντελινινκάιτις ανέβασε στη διαφορά στο 7 (68-61), αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Γκίκα. Ο Έλληνας γκαρντ σημείωσε οκτώ διαδοχικούς πόντους, μειώνοντας 72-69, ενώ ο Παρκς έφερε τον Προμηθέα σε απόσταση… αναπνοής (72-71 στο 36΄), για να επιμείνει ο Γκίκας από τα 6.75 και να δώσει το προβάδισμα στους Αχαιούς (74-76).

Οι Λιθουανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, ισοφάρισαν και πάλι σε 76-76, αλλά ο Μπράουν έκλεψε την μπάλα μετά από την άστοχη βολή του (1/2, 76-77) και με κάρφωμα διαμόρφωσε το 76-79 στα 58΄΄ για τη λήξη. Η συνέχεια ανήκε στον Προμηθέα, ο οποίος βασίστηκε στην αστοχία των γηπεδούχων και στην ψυχραιμία του Κασελάκη από τη γραμμή των βολών, μέχρι το τελικό 82-83.

Οι συνθέσεις:

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Ντελινινκάιτις 23 (5/9 τρίποντα), Γκραντ 18 (16 ριμπάουντ), Ολισεβίτσιους 8, Ουίβερ 9 (1), Ουίλιαμας 7 (1), Νταμβράουσκας 2, Γκαλντίκας 2, Κισιέλιους 3, Μασιούλις 8, Μικαλάουσκας, Σλαβίνσκας 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 16 (1), Γκίκας 11 (3), Κασελάκης 5 (1), Λίποβι 2, Σαλούστρος 12, Κατσίβελης 5 (1), Μέιερ 12 (4), Παρκς 18, Τσαϊρέλης 2.Πηγή; filathlos.gr