Μπακς και Αντετοκούνμπο “έκαναν πλάκα” στους Ουόριορς – ΒΙΝΤΕΟ

Ο Έρικ Μπλέντσο είχε προειδοποιήσει τους Ουόριορς πολύ πριν από την έναρξη του αγώνα ότι οι Μπακς πηγαίνουν πεινασμένοι στο Όκλαντ. Αυτό που συνέβη, πάντως, στην «Oracel Arena» δεν πρέπει να το περίμενε ούτε ο ίδιος. Δηλαδή το Μιλγουόκι να κάνει παράσταση μέσα στο γήπεδο των Ουόριορς, υποχρεώνοντας τους πρωταθλητές στην πρώτη εντός έδρας ήττα της χρονιάς με το εμφατικό 134-111.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 19 από τους 24 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και δεν χρειάστηκε καν να σηκωθεί από τον πάγκο στην τελευταία περίοδο. Ο «Greek Freak» τελείωσε το ματς με 10/11 βολές, 7/16 σουτ (0/2 τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 26 λεπτά, προσφέροντας και 2-3 πολύ εντυπωσιακές φάσεις στο κοινό της «Oracle Arena».

Το βράδυ για τα «ελάφια» ήταν τόσο εύκολο που ξέφυγαν με 15 πόντους διαφορά από το πρώτο ημίχρονο, διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +26 στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-105) και προηγήθηκαν ακόμα και με +31 στην τέταρτη. Πέρα από τον Αντετοκούνμπο, εξαιρετικοί ήταν και οι Ερικ Μπλέντσο (26 πόντοι, 10/12 σουτ, 6 ασίστ), Κρις Μίντλετον (17 πόντοι, 6 ασίστ), Μάλκολμ Μπρόγκντον (20 πόντοι, 9/14 σουτ) και Πατ Κόνατον (15 πόντοι) για τα «ελάφια» που έκαναν σχεδόν το τέλειο παιχνίδι στο Γκόλντεν Στέιτ.

Ακόμη κι αν δεν σούταραν καλά από μακρινή απόσταση (5/20 τρίποντα είχαν στο πρώτο ημίχρονο και 9/35 συνολικά), οι Μπακς κατάφεραν να κυριαρχήσουν κάτω από τα δύο καλάθια, σημειώνοντας 84 πόντους μέσα από τη ρακέτα, έναντι μόλις 34 των Ουόριορς. Οι «πολεμιστές», που έπαιζαν χωρίς τον Ντρέιμοντ Γκριν, ήταν αγνώριστοι, με εξαίρεση τον Κλέι Τόμπσον (24 πόντοι, 9/15 σουτ).

Ο Κέβιν Ντουράντ, που είχε 17 πόντους, 9 ασίστ και 6 λάθη, δεν «πόνεσε» σε κανένα σημείο το Μιλγουόκι. Όσο για τον Στέφεν Κάρι; Ο πρώτος σκόρερ του ΝΒΑ έως τώρα έμεινε στους 10 πόντους με 5/14 σουτ σε 26 λεπτά και το χειρότερο αποχώρησε με πρόβλημα στο αριστερό πόδι κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-32, 22-32, 28-41, 32-29.