Σε ματς διαφήμιση του τένις ο Τζόκοβιτς πήρε τη νίκη – θρίλερ κόντρα στον Φέντερερ

Σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση, όπου όλα τα σετ πήγαιναν πόντο-πόντο και τα δύο στο τάι μπρέικ, ο Νόβακ Τζόκοβιτς κατάφερε να νικήσει τον Ρότζερ Φέντερερ και να προκριθεί στον τελικό του masters στο Παρίσι.

Ο Σέρβος άσος, που τη Δευτέρα θα επανέλθει στο νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, πήρε το πρώτο σετ με 7-6 (6), ο Ελβετός πήρε το δεύτερο με 7-5 και ο Τζόκοβιτς, έπειτα από “μάχη” κατάφερε να πάρει το τρίτο σετ με 7-6 (3) και ταυτόχρονα την πρόκριση.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, που κράτησε 3 ώρες και 6 λεπτά, το ότι ο Φέντερερ κατάφερε να σώσει 12 break point!

Aυτή ήταν η 22η σερί νίκη για τον Τζόκοβιτς, ο οποίος αν κατακτήσει και το τρόπαιο, τότε θα πιάσει τον Ράφαελ Ναδάλ στους 33 masters τίτλους. Οι Τζόκοβιτς και Φέντερερ αναμετρήθηκαν για 48η φορά, με τον Σέρβο να έχει πλέον 26 νίκες και τον Ελβετό 22.

Στον άλλο ημιτελικό, ο Ρώσος Κάρεν Χασάνοφ, νούμερο 18 στην παγκόσμια κατάταξη, κατάφερε να νικήσει με 6-4, 6-1 και να αποκλείσει τον Αυστριακό Ντόμινικ Τιμ, νούμερο 8 στον κόσμο. Πηγή: ΑΠΕ