Σούπερ o Παναθηναϊκός, επικράτησε άνετα της Χίμκι (90-63)

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο β’ ημίχρονο επικράτησε της Χίμκι με 90-63 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος», όπου θ’ αντιμετωπίσει τη Φενέρ.

Κορυφαίος για τους «πράσινους» ήταν ο Παπαπέτρου με 15 πόντους, ενώ ιδιαίτερα καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Τόμας, Γκιστ και Λάνγκφορντ με 14,13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Από τους Ρώσους ξεχώρισε ο Σβεντ, που σημείωσε 16 Σβεντ.

Ο αγώνας:

Το πρώτο δεκάλεπτο άρχισε με τον Παπαπέτρου να σημειώνει τους έξι από τους πρώτους οκτώ πόντους του Παναθηναϊκού, με τους δύο αντιπάλους να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, μέχρι που οι «πράσινοι» πήραν έναν αέρα πέντε πόντων με το σκορ να πηγαίνει στο 14-9.

Οι Ρώσοι μάζεψαν άμεσα την κατάσταση, ξαναπήραν προβάδισμα με 15-16, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 19-19, με τον Τόμας να ευστοχεί σε τρίποντο, αλλά τη Χίμκι ν’ απαντά άμεσα, σε ένα δεκάλεπτο με αρκετά καλή δημιουργία για τον Παναθηναϊκό, αλλά και αστοχία.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι και τα μισά της περιόδου, με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να καταφέρνει να πάρει κάποια στιγμή το προβάδισμα με έξι πόντους, 35-29, χάρη κυρίως στην κυριαρχία του στα ριμπάουντ, αφού είχε 23 έναντι 16 των Ρώσων στο πρώτο μέρος. Ο Κιθ Λάνγκφορντ με τρίποντο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, κατάφερε να δώσει αέρα, έξι πόντων στο «τριφύλλι» με 40-34, απαντώντας στο έμμεσο τρίποντο του Σβεντ με τρεις εύστοχες βολές.

Ωστόσο, με την είσοδο στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός έβαλε το πόδι στο…γκάζι με οδηγό τον Νικ Καλάθη και εξαφανίστηκε στο σκορ. Με ένα 16-4 στα πρώτα έξι λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε το δείκτη του σκορ στο +18 (56-38) αφού ο Παναθηναϊκός έβγαλε ενέργεια στην άμυνα και το εύκολο ριμπάουντ σε συνδυασμό με την πιεστική άμυνα του έδωσε τη δυνατότητα να βγει σε απανωτούς αιφνιδιασμούς, με μαέστρο τον Καλάθη, αλλά και αιχμές στα τελειώματα των επιθέσεων τους Θανάση Αντετοκούνμπο και Λάσμε να παίρνουν τις ασίστ του πράσινου μαέστρου. Ωστόσο η Χίμκι με ένα σερί 8-0, έκλεισε τη διαφορά στους 10 (56-46), στα 2’14’’ πριν λήξη η περίοδος.

Οι «πράσινοι» πάντως μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (62-50) στο 30’.

Ο Παπαπέτρου με δύο βολές στην εκκίνηση της 4ης περιόδου πήγε την διαφορά στο +14, αλλά η Χίμκι απάντησε με ένα 5-0 για να κατεβάσει ύστερα από αρκετή ώρα τη διαφορά στο μονοψήφιο 64-55. Ο Παππάς με τρίποντο στα 7.28’’ πριν το τέλος έκανε το 67-55. Με τον Παπαγιάννη να αναλαμβάνει δράση με ένα σουτ από το χάι πόστ και με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα οι πρωταθλητές Ελλάδος κάνουν το 71-58, ενώ ο Παπαπέτρου με τρίποντο κάνει το 74-58, για να έρθει άλλο ένα κλέψιμο από τον Λεκάβιτσιους ώστε να διαμορφωθεί το 76-58, με τον Παναθηναϊκό να πιάνει πάλι τη μέγιστη διαφορά. Ουσιαστικά αυτό το επιμέρους 12-3 από την στιγμή που η διαφορά έγινε μονοψήφια, χάρισε στον Παναθηναϊκό τη νίκη. Το ξέσπασμα του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε με Παπαγιάννη που κάρφωσε 4:30 πριν το τέλος για να πάρει διαφορά 20 πόντων, για πρώτη φορά στο ματς. Με τρίποντα τον Λεκάβιτσιους και Τόμας ο Παναθηναϊκός πήγε και στο +22, για να έρθει ένα τρίποντο του Τόμας για το τελικό 90-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 40-34, 62-50, 90-63.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Τόμας 14, Λάνγκφορντ 12, Παπαγιάννης 6, Λάσμε 6, Σακελλαρίου, Παπαπέτρου 15, Παππάς 8, Γκιστ 13, Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης 1, Λεκαβίτσιους 5, Λοτζέσκι, Καλάθης 1, Αντετοκούνμπο 6, Μήτογλου 3.

Χιμκί: Σβεντ 16, Μποστ 2, Κρόκερ 8, Βιάλτσεφ, Ζαΐτσεφ, Μάρκοβιτς 8, Μόνια 3, Γκιλ 2, Ζούμπκοφ, Τζένκινς 3, Τόμας 13, Μίκι 8.