Σήκωσε και το Supercopa η Ρεάλ – Επιβλήθηκε με 80-73 της Μπασκόνια

Ένα ακόμα κύπελλο στην τροπαιοθήκη της πρόσθεσε η Ρεάλ Μαδρίτης καθώς νίκησε με 80-73 την Μπασκόνια και κατέκτησε το Supercopa Ισπανίας για 5η φορά στην ιστορία της.

Η ομάδα του Λάσο ήταν κοντά στο σκορ με τους Βάσκους, δεν απομακρύνθηκε από δίπλα τους και στο τελευταίο δεκάλεπτο με κινητήριους μοχλούς τους Πρέπελιτς και Καμπάτσο πήρε το τρόπαιο.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι με χέρι μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η Μπασκόνια έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με δύο πόντους διαφορά (42-44) και μάλιστα μπήκε στην τελευταία περίοδο με βραχεία κεφαλή και το υπέρ της 62-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Μαδριλένοι έμοιαζαν ότι έχουν περισσότερη βενζίνη στο ντεπόζιτό τους (μία μέρα νωρίτερα είχαν νικήσει δια περιπάτου την Ομπραντόιρο, ενώ η Μπασκόνια ζορίστηκε με την Μπαρτσελόνα) και με επιμέρους 19-11, κατέκτησαν και αυτό το Κύπελλο στην Ισπανία.

Πρώτος σκόρερ και MVP της διοργάνωσης ο Σέρχιο Γιούλ με 15 πόντους, ενώ Καμπάτσο και Πρέπελιτς είχαν από 13 πόντους.

Για τους ηττημένους ο Σαβόν Σιλντς είχε 14 πόντους και ο Σενγκέλια σταμάτησε στους 12.Πηγή: filathlos.gr