Φιλικό ΑΕΚ- Παναθηναϊκού – Ο Ματσιούλις με τρίποντο στην εκπνοή «σκότωσε» την πρώην ομάδα του – ΒΙΝΤΕΟ

Η ΑΕΚ επικράτησε 82-81 του Παναθηναϊκού στο φιλικό παιχνίδι των δύο ομάδων στην Κύπρο με τον Ματσιούλις να… «σκοτώνει» την πρώην ομάδα του πετυχαίνοντας το νικητήριο τρίποντα στα 3.7” πριν το τέλος της αναμέτρησης κι ενώ σημείωσε συνολικά 22 πόντους (και 7 ριμπάουντ).

Κορυφαίοι για τους «πράσινους» οι Λοτζέσκι (20 πόντοι με 6/7 τρίποντα), Λάνγκφορντ (17 πόντοι, 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ), ενώ από την «Ένωση» ξεχώρισαν πέραν του Λιθουανού φόργουορντ οι Γιαννόπουλος (14 πόντοι), Χάντερ (14 πόντοι).

Από το τριφύλλι έλειψαν οι 6 διεθνείς (Καλάθης, Λεκαβίτσιους, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου, Παπαγιάννης), ενώ για τους κιτρινόμαυρους απουσίασαν οι τραυματίες Ρατάν-Μέις, Σαντ-Ρος, Καββαδάς και ο διεθνής Λαρεντζάκης.

Η ζώνη της ΑΕΚ μπλόκαρε τους πράσινους στο ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο η είσοδος του ΝτεΣον Τόμας (8π. με 3/3 σουτ στην πρώτη περίοδο) κι η πίεση στην άμυνα επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να αντιδράσει επιστρέφοντας από το 7-15 (6’).

Τα τρίποντα του Λοτζέσκι, ο οποίος ξεκίνησε με 4/4 τρίποντα, έδωσαν λύσεις στο τριφύλλι το οποίο πέρασε μπροστά στη δεύτερη περίοδο. Όταν μάλιστα στην επιθετική εξίσωση μπήκε ο Λάνγκφορντ, η διαφορά πήγε μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου στο +7 (40-33).

Η ποιότητα του Ματσιούλις, ωστόσο, επέτρεψε στην ΑΕΚ να κάνει σερί 8-0 και τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (43-43).

Η ΑΕΚ συνέχισε να παίζει άμυνα ζώνης και με τον Ματσιούλις να κάνει εξαιρετική δουλειά (13π., 6ρ.) κατάφερε να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα.

Με τον Λάνγκφορντ να πατάει καλά στο παρκέ και να παίρνει πρωτοβουλίες στην οργάνωση (έφτασε τις 8 ασίστ ως το 30’) και τον Παππά να βοηθάει στο σκοράρισμα οι πράσινοι πέρασαν μπροστά.

Η διαφορά πήγε στο +6 (69-63), αλλά ο Ματσιούλις (16π.) κρατούσε όρθια την ΑΕΚ και με τον Γιαννόπουλο να ενεργοποιείται στην τελευταία περίοδο Η Ένωση ισοφάρισε σε 72-72 (34’).

Ο Λάνγκφορντ μ’ ένα τρίποντο απ’ τη γωνία κι ένα καλάθι 9,9’’ πριν το φινάλε έκανε το 81-79 αλλά ο Ματσιούλις πέτυχε τρίποντο 3.7’’ για τη λήξη κι έδωσε τη νίκη στην Ένωση.

Ο Αμερικανός γκαρντ αστόχησε στην τελευταία επίθεση και έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 43-43, 69-64, 81-82.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Καλαϊτζάκης, Σακελλαρίου 3, Λάνγκφορντ 17 (6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Λάσμε 10, Γκιστ 2, Τόμας 16 (7/11 σουτ), Παππάς 11 (5 ασίστ), Βουγιούκας, Λοτζέσκι 20 (6/7 τρίποντα), Παπαντωνίου.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Μωραΐτης 8 (6 ασίστ), Τσαλμπούρης 5, Γκρίφιν 4, Ματσιούλις 22 (8/11 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάντερ 14, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 6, Αγραβάνης, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 14 (6/10 σουτ), Ρόμπερσον 9 (4/5 σουτ).