Μπλακ άουτ και ήττα 86-81 για τους έφηβους από Γαλλία

Η Εθνική εφήβων έπαθε μπλακ άουτ στην τελευταία περίοδο και έχασε από τη Γαλλία (81-86), με αποτέλεσμα τώρα να είναι υποχρεωμένη να παλέψει για τις θέσεις 9-16 και για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Πρώτος αντίπαλός της θα είναι ο ηττημένος του αγώνα Ισπανία-Μαυροβούνιο.

H Εθνική άρχισε πολύ άσχημα τον αγώνα και βρέθηκε να χάνει με 24-6 στο 7′, παρ’ όλα αυτά πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο κατάφερε να επιστρέψει. Βελτίωσε κατά πολύ την άμυνά της, βρήκε λύσεις απέναντι στην πιεστική άμυνα των Γάλλων από παιδιά όπως ο Γάργαλης και ο Τσιρογιάννης και όχι μόνο έκλεισε την ψαλίδα, αλλά στο τέλος του πρώτου 20λέπτου πέρασε και μπροστά με 44-40.

Και καθώς στην τρίτη περίοδο διατήρησε τον έλεγχο και το προβάδισμα με τους Ρογκαβόπουλο, Αρσενόπουλο και Σανδραμάνη να μπαίνουν κι αυτοί στην εξίσωση, όλα έδειχναν πως βάδιζε στο σωστό δρόμο για να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά.

Όμως το τέλος του αγώνα ήταν εξίσου καταστροφικό με την αρχή του. Η Εθνική προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου με 70-63, όμως στη συνέχεια έπαθε μπλακ άουτ, δέχθηκε ένα σερί 19-2 και οι Γάλλοι με πρωταγωνιστές τους Αγιαγί και Ντοσού Γιοβό προηγήθηκαν στο 38′ με 82-72. Εκεί τελείωσαν όλα. Η προσπάθεια της Εθνικής μας να πιέσει και να ανατρέψει την κατάσταση ήρθε καθυστερημένα και η ήττα δεν ήταν δυνατό να αποτραπεί.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 44-40, 65-61, 81-86.

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Τσιρογιάννης 7, Χουγκάζ 4, Τσουμάνης 4, Ρογκαβόπουλος 21(2), Κουρτίδης, Χατζηδάκης 4, Αρσενόπουλος 15(2) , Γάργαλης 10(1), Σανδραμάνης 12(3), Βουλγαρόπουλος 4, Καματερός, Καράμπελας.

Γαλλία (Κραπέζ): Αγιαγί 31(2), Ουπάς 16(3), Ντιμάνς 11, Οβό 19, Εγούμ 4, Μπαπτίστ 2, Μπουρίς, Κρουζόλ, Λέοπολντ, Μιγέμ, Ρομπινό 3(1).