Καλύτερη φετινή επίδοση για Τσάκωνα στην Οστράβα

Ο Λυκούργος Τσάκωνας ,πρωταθλητής των σπριντ μπορεί να τερμάτισε στην έβδομη θέση στην Οστράβα, έκανε όμως φετινό ρεκόρ ρίχνοντας το χρόνο του κάτω από τα 20.50 και συγκεκριμένα στα 20.48.

Στην κούρσα πρώτος πέρασε τη γραμμή του τερματισμού ο Καναδός Μπράουν με 20.05, ενώ ο παγκόσμιος πρωταθλητής Ραμίλ Γκουλίεφ τερμάτισε τρίτος με 20.09.

Στο μήκος ο Μίλτος Τεντόγλου δεν κατάφερε να ξεπεράσει τα 8 μέτρα, καθώς περιορίστηκε στην 5η θέση με άλμα στα 7,88μ., ενώ είχε ακόμα δύο έγκυρες προσπάθειες στα 7,86μ. και 7,73μ.

Αυτός που για ακόμα μία φορά έκλεψε την παράσταση ήταν ο Χουάν Μιγκέλ Ετσεβαρία. Ο Κουβανός άλτης πέταξε στα 8,66μ. κερδίζοντας τον αγώνα και πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο. Το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι ότι και στις άλλες έγκυρε προσπάθειές του ο 19χρονος αθλητής έφτασε στα 8,40μ. και δύο φορές στα 8,54μ.Πηγή: filathlos.gr