Προβλημάτισε η Ισπανία στο τελευταίο της φιλικό πριν το Μουντιάλ – ΒΙΝΤΕΟ

Ένα γκολ του Ιάγκο Άσπας έξι λεπτά πριν το φινάλε λύγισε την αντίσταση της Τυνησίας, με τους Ισπανούς να εμφανίζουν πρόβλημα στο γκολ. Μπορεί οι «φούριας ρόχας» να είχαν την πρωτοβουλία σε όλο το ματς (πάνω από 70% κατοχή), ωστόσο οι κλασικές φάσεις που δημιούργησαν ήταν λίγες.

Οι Τυνήσιοι με διπλή ζώνη άμυνας έδειξαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και κρατούσαν το 0-0 για 84 λεπτά στην φιλική αναμέτρηση που έγινε στο Κράσνονταρ.

Η είσοδος του Ντιέγκο Κόστά αντί του Ροντρίγκο στο 60ό λεπτό έδωσε ζωντάνια στην ομάδα του Λοπετέγκι που βρήκε το γκολ έξι λεπτά πριν το τέλος.

Ο Ντιέγκο Κόστα άργησε να πλασάρει, αν και βρέθηκε φάτσα με τον τερματοφύλακα, ο Ιάγκο Άσπας πήρε το ριμπάουντ και με δυνατό συρτό σουτ έκανε το 1-0 (84’) στην δύσκολη νίκη της Ισπανίας στην πρόβα τζενεράλε της ενόψει Παγκοσμίου Κυπέλλου.