Έγινε και αυτό στο γαλλικό πρωτάθλημα: Ακυρώθηκε γκολ έπειτα από εννιά λεπτά – ΒΙΝΤΕΟ

Σε μία εβδομάδα που το θέμα του VAR βρέθηκε σε πρώτο πλάνο στη Γαλλία, αφού αποφασίστηκε η τοποθέτησή του από την επόμενη σεζόν στη Ligue 1, σημειώθηκε μία από τις πλέον αμφιλεγόμενες φάσεις που έχουμε δει.

Στην αναμέτρηση της Τρουά με την Αμιάν για τη 18η αγωνιστική του Σαμπιονά, οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 1-0, χάριν σε γκολ του Νταρμπιόν στο 78′.

Στο 32ο λεπτό ωστόσο της αναμέτρησης ο επιθετικός της Τρουά, Suk Hyun-Jun έπιασε κεφαλιά μετά από κόρνερ με τη μπάλα να τραντάζει το δοκάρι και να προσγειώνεται στη γραμμή της εστίας, αλλά ήταν πολύ δύσκολο να φανεί αν την πέρασε ολόκληρη.

Το ρολόι ωστόσο του διαιτητή φέρεται να δονήθηκε (υπάρχει η τεχνολογία goal line technology), εκείνος αποφάσισε να κατακυρώσει το γκολ, στη συνέχεια όμως φάνηκε πως η απόφαση ήταν λανθασμένη, με αποτέλεσμα έπειτα από εννιά λεπτά να αποφασιστεί η ακύρωση του τέρματος!

Πηγή ρεπορτάζ: Filathlos.gr Δείτε το βίντεο: