Εντυπωσιακή συγκομιδή μεταλλίων και πανελλήνια ρεκόρ για τους Έλληνες αθλητές με ειδικές ανάγκες στο Μεξικό

Δύο ασημένια μετάλλια, τρία χάλκινα καθώς και δύο πανελλήνια ρεκόρ, ήρθαν να προστεθούν στην -έως τώρα- εντυπωσιακή συγκομιδή διακρίσεων της ελληνικής κολύμβησης, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ατόμων με αναπηρίες, στο Μεξικό. Μετά και την ολοκλήρωση της 4ης ημέρας, η Ελλάδα με συνολικά 13 μετάλλια κατέχει την 14η θέση στη γενική κατάταξη μεταλλίων και φυσικά έπεται συνέχεια… Στο βάθρο των νικητών βρέθηκαν γι` ακόμη μία φορά οι Χαράλαμπος Ταϊγανίδης και Γεράσιμος Λιγνός, ενώ το πρώτο τους μετάλλιο επί μεξικανικού εδάφους πήραν οι Μαρία Τσάκωνα, Κωνσταντίνος Καραούζας και Ευθυμία Γκουλή. Μέγας χορηγός της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής είναι η ΟΠΑΠ ΑΕ.

Τρίτωσε τα μετάλλια ο Ταϊγανίδης

Ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, ο οποίος μέχρι τώρα έχει χαρίσει στην Ελλάδα το μοναδικό χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση του Μεξικού, βρέθηκε για τρίτη φορά στο πόντιουμ των νικητών. Κατετάγη δεύτερος στα 50μ. ελεύθερο κατηγορίας S12, μεεπίδοση 25.20 (25.84 στον προκριματικό) και έφτασε τα 11 μετάλλια σε παγκόσμια πρωταθλήματα.

«Ασημένια» με πανελλήνιο ρεκόρ η Τσάκωνα

Συνέτριψε το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ στα 50μ. πεταλούδα S6 και κατέκτησε την δεύτερη θέση στον τελικό του αγωνίσματος. Η Μαρία Τσάκωνα, κάλυψε την απόσταση σε 47.44, τη στιγμή που το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ ήταν 52.62 από τις 9 Ιουνίου 2016 στην Γερμανία. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μετείχε και στα 100μ. ύπτιο S6, όπου κατετάγη 6η με χρόνο 1:42.82.

Δεύτερο μετάλλιο για τον Λιγνό

Ο Γεράσιμος Λιγνός, όπως συνέβη στα 100μ. ύπτιο, έτσι και στα 100μ. πρόσθιο κατηγορίας SB13, κατέκτησε την τρίτη θέση. Αυτή τη φορά μάλιστα καταρρίπτοντας και το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ. Ο νεαρός αθλητής, κάλυψε την απόσταση σε 1:12.74 που του επέτρεψε αφενός να πάρει την τρίτη θέση του τελικού και αφετέρου να κατεβάσει το εθνικό ρεκόρ που ήταν 1:13.68 από τις 12 Σεπτεμβρίου 2016 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Χάλκινα για Καραούζα και Γκουλή

Το πρώτο τους μετάλλιο στο Μεξικό κατέκτησαν οι Κωνσταντίνος Καραούζας και Ευθυμία Γκουλή. Ο Καραούζας στα 50μ. πρόσθιο SB3 με χρόνο 55.32 και η Ευθυμία Γκουλή στα 100μ. πρόσθιο SB8 με επίδοση 1:35.17.

Ακόμη από ελληνικής πλευράς:

– Ο Ιωάννης Κωστάκης κατετάγη 4ος στα 50μ. πρόσθιο SB2. Η επίδοση του Έλληνα πρωταθλητή ήταν 1:07.88 στον τελικό και 1:07.76 στον προκριματικό όπου πήρε την 2η θέση στην δεύτερη σειρά.- Ο Αντώνης Τσαπατάκης κατετάγη 4ος στην πρώτη προκριματική σειρά των 50μ. ελεύθερο S5 με 47.94.

Άρση βαρών σε πάγκο: Όγδοος ο Μωϋσιάδης στα -80 κιλά

Η άκυρη πρώτη προσπάθεια στα 181 κιλά, στέρησε από τον Γκρέμισλαβ Μωϋσιάδη την ευκαιρία να βρεθεί ακόμη πιο ψηλά στην κατάταξη των -80 κιλών, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα άρσης βαρών σε πάγκο που φιλοξενείται για 4η ημέρα στο Μεξικό. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατετάγη 8ος στη γενική κατάταξη της κατηγορίας του με επίδοση 185 κιλά τη στιγμή που το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ είναι 194 κιλά από το πρόσφατο πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Ο Μωϋσιάδης στην δεύτερη προσπάθεια ήταν έγκυρος στα 181 κιλά, ενώ στην τρίτη και τελευταία προσπάθεια σήκωσε 185 κιλά, επίδοση που τον έφερε στην 8η θέση. Το χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας πήρε ο Ιρανός Φαρζίν με 227 κιλά στην πρώτη κιόλας προσπάθεια (ήταν άκυρος στα 231 και 235 κιλά).