Βαριά ήττα για την Εθνική με 93-61 από τη Σερβία – ΤΩΡΑ

Η Εθνική ομάδα παρουσίασε ένα ιδιαίτερα κακό πρόσωπο στη φιλική αναμέτρηση με τη Σερβία, από την οποία γνώρισε βαριά ήττα με σκορ 93-61.

Να τονιστεί πως εκτός δωδεκάδας για την Εθνική ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο), ο Θανάσης Αντετοκούνμπο και ο Γιώργος Μπόγρης.

Συγκεκριμένα με Καλάθη, Παππά, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μπουρούση και σαφή πρόθεση να αξιοποιήσει τους δύο τελευταίους κοντά στο καλάθι άρχισε το παιχνίδι η Εθνική.

Ωστόσο η έλλειψη καλής κυκλοφορίας στο σετ παιχνίδι είχε σαν αποτέλεσμα η Σερβία να πάρει από νωρίς ένα προβάδισμα που έφτασε το +7 (13-6) με την είσοδο του γίγαντα Μαριάνοβιτς.

Μάλιστα η πίεση των γηπεδούχων καθυστερούσε τις ελληνικές επιθέσεις, ο Μπουρούσης με προσωπικούς πόντους προσπαθούσε να κρατά τη διαφορά σε χαμηλά επίπεδα (19-15), αλλά η ελληνική άμυνα ήταν χαλαρή και οι Σέρβοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με τη διαφορά για πρώτη φορά στους οκτώ (23-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με καταιγισμό από μακριά σουτ η Σερβία ολοκλήρωσε ένα σερί 15-0 φτάνοντας στο +19 (34-15) και υποχρέωσε τον Κώστα Μίσσα να καλέσει τάιμ άουτ. Τίποτα δεν διορθώθηκε και η Εθνική συνέχισε να παρακολουθεί τους αντιπάλους της να ξεμακραίνουν (43-16). Χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν οκτώ αγωνιστικά λεπτά για να πετύχει καλάθι η ελληνική ομάδα με τον Παππά να σπάει το ρόδι με γκολ-φάουλ, αλλά ούτε αυτό έδωσε ώθηση και το ημίχρονο έκλεισε με 45-22, με την Ελλάδα να έχει 8 λάθη και μόλις 2 ασίστ, 1/11 τρίποντα και 8/27 στα σουτ έναντι 14 ασίστ με 5/6 τρίποντα και 18/27 σουτ.

Η Εθνική επέστρεψε από τα αποδυτήρια με την πεντάδα που άρχισε το ματς αλλά και την ίδια αναποτελεσματικότητα (50-22). Τα τρίποντα Μπουρούση και Παπανικολάου ήταν κάποια σημάδια αντίδρασης (53-32), αλλά μόνο παροδικά, καθώς η Σερβία απάντησε με 6-0 (61-34) φέρνοντας νέο ελληνικό τάιμ άουτ. Καμία βελτίωση δεν παρουσίασε ξανά η ελληνική ομάδα, με τον Κώστα Μίσσα να επιστρατεύει τον Μήτογλου από το βάθος του πάγκου και τη διαφορά να φτάνει τους τριάντα (66-36) και στις αρχές της τελευταίας περιόδου στο +35 (75-40), ενώ το limit up ήταν το 93-55 λίγο πριν το φινάλε. Με την Εθνική να έχει παραδοθεί προ πολλού, μοναδική είδηση ως το τέλος του ματς ήταν το ντεμπούτο του Λαρεντζάκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 45-22, 66-36, 93-61.

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Μάτσβαν 8, Μπογκντάνοβιτς 14, Κάλινιτς 4, Λούτσιτς 13, Μιλοσάβλιεβιτς 4, Μπίρτσεβιτς 4, Στίματς 8, Λάζιτς 2, Μίτσιτς 7, Γκούντουριτς 8, Γιόβιτς 5, Κούζμιτς 5.

Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 2, Μπουρούσης 13, Σλούκας 2, Παππάς 8, Λαρεντζάκης, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 9, Αγραβάνης 3, Παπαπέτρου 5, Μήτογλου.

Πηγή: Filathlos.gr