Άλμα τίτλου για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Γιουρόπα Λιγκ – ΒΙΝΤΕΟ

Ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος ήρθε η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, Μπεσίκτας, καθώς οι «αετοί» πήραν σπουδαίο διπλό μέσα στην έδρα της Γαλατάσαραϊ (0-1) με γκολ-φάουλ του Ταλίσκα.Συγκεκριμένα η Γαλατά είχε εξ αρχής τον έλεγχο του ματς, αλλά δυσκολευόταν να απειλήσει την εστία της Μπεσίκτας.Μάλιστα Ποντόλσκι και Μπρουμά προσπαθούσαν να δημιουργήσουν κινδύνους στην εστία του Φαμπρίτσιο, με τους φιλοξενούμενους να αρκούνται σε αμυντικό ρόλο και να βγάζουν σχετικά εύκολα το ημίχρονο. Τελικά στην έναρξη του β’ ημιχρόνου, ο Ταλίσκα με εκτέλεση φάουλ από πλάγια που κόντραρε στο τείχος, ξεγέλασε τον Μουσλέρα και έδωσε το προβάδισμα στη Μπεσίκτας. Ο Ιγκόρ Τούντορ πέρασε στο ματς τους Τσιγκερσί, Ντερντιγιόκ και Γκάρι Ροντρίγκες, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.Στο 82ο λεπτό, πάντως, ο Ποντόλσκι είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά το σουτ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι, όντας ολομόναχος, πέρασε ψηλά άουτ με τον Γερμανό να σπαταλά την καλύτερη ευκαιρία της ομάδας του στο παιχνίδι. Δείτε το βίντεο από το Besiktas photoshop: