Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο έπαιξαν για τη… Ρεάλ – ΒΙΝΤΕΟ

Ισόπαλες 1-1 ήρθαν στο «Καμπ Νου» Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης με το αποτέλεσμα να βολεύει μόνο την… Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία είδε τους αντιπάλους της να μην την πλησιάζουν σε απόσταση βολής.

Οι καλά οχυρωμένοι «ροχιμπλάνκος» δυσκόλευαν τη ζωή των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος, ωστόσο το γκολ ήρθε στο 42’ μετά από σέντρα ακριβείας του Ινιέστα και κεφαλιά του Ράκιτιτς.

Στο β’ μέρος, οι «μπλαουγκράνα» ήταν νωχελικοί και έτσι στο 61’ τιμωρήθηκαν. Ο Κορέα, που μόλις είχε περάσει σαν αλλαγή εκμεταλλεύτηκε μια γρήγορη εκτέλεση φάουλ και το γλίστρημα του Μασεράνο ισοφαρίζοντας. Η «Μπάρτσα» δίχως να ασκήσει ασφυκτική πίεση έφτασε κοντά στο γκολ της νίκης με Νεϊμάρ, Πικέ και Άλμπα, ωστόσο το 1-1 έμεινε ως το τέλος.

Δείτε το βίντεο:

Έβαλε «στοπ» στη Ρεάλ

Στον αριθμό «16» σταμάτησε το νικηφόρο σερί της Ρεάλ Μαδρίτης στην Πριμέρα Ντιβιζιόν. Η Βιγιαρεάλ με το 1-1 στο «Μπερναμπέου» έγινε η πρώτη ομάδα μετά τον Φεβρουάριο που μένει αήττητη εναντίον της Ρεάλ στο πρωτάθλημα. Προηγήθηκε μάλιστα με το πέναλτι του Μπρούνο Σοριάνο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ισοφάρισε στο 48΄ ο Σέρχιο Ράμος και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ασένχο ο οποίος κράτησε την ισοπαλία με εξαιρετικές επεμβάσεις.

Επιτέλους νίκη η Θέλτα

Βρίσκει ρυθμό η Θέλτα, μία εβδομάδα πριν την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό (29/9) για το Europa League.

Η ομάδα του Μανουέλ Μπερίσο επικράτησε 2-1 της Χιχόν σε ματς-θρίλερ στο «Μπαλαϊδος» του Βίγκο, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τους «πράσινους» την επόμενη Πέμπτη. Παρότι προηγήθηκε με τον Ούγκο Μάγιο στο 66΄ δέχθηκε την ισοφάριση στο 80΄ από πέναλτι του Ντούγε Τσοπ και κινδύνευε άμεσα με νέα βαθμολογική απώλεια. Όμως, στο 87΄ με πέναλτι του Ιάγκο Ασπας κατάφερει να πάρει την πρώτη νίκη της μετά από πέντε αγωνιστικές στην Πριμέρα Ντιβισιόν.

Η σύνθεση της Θέλτα: ‘Αλβαρεθ, Σέρχι Γκόμεθ, Καμπράλ, Ούγκο Μάγιο, Ρονκάλια, Σίστο (75΄ Ντίαθ), Ερνάντεθ, Βας (81΄ Ρόι), Ραντόγια, Μπονγκοντά, Ιάγκο Ασπας (90΄ Κάστρο).

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Μάλαγα – Έιμπαρ 2-1 (44′ Σάντρο Ραμίρες, 76′ Εν Νεσιρί / 42′ Νάνο)

Σεβίλλη – Μπέτις 1-0 (51′ Μερκάδο)

Τετάρτη

Ρεάλ – Βιγιαρεάλ 1-1 (48′ Σέρχιο Ράμος / 45’+1 πέν. Μπρούνο Σοριάνο)

Θέλτα – Χιχόν 2-1 (66′ Ούγκο Μάγιο, 87′ πέν. Ιάγο Άσπας / 80′ πέν. Τσοπ)

Σοθιεδάδ – Λας Πάλμας 4-1 (1′ και 53′ Ουίλιαν Ζοζέ, 22′ πέν. Βέλα, 35′ Θουρουτούθα / 56′ Τάνα)

Γρανάδα – Μπιλμπάο 1-2 (44′ Καρσελά / 15′ Ραούλ Γκαρθία, 77′ Λαπόρτ)

Μπαρτσελόνα – Ατλέτικο 1-1 (41′ Ράκιτιτς / 61′ Κορέα)