Ο Τόρες “ταπείνωσε” τη Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ατλέτικο πήρε μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας, καθώς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φερνάντο Τόρες, που πέτυχε και τα δυο γκολ σε καθοριστικά σημεία, πήρε 2-2 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» από την Ρεάλ, ενώ πριν από μία εβδομάδα είχε νικήσει με 2-0 στο «Βιθέντε Καλντερόν».

Ο διεθνής επιθετικός είναι το πρόσωπο του αγώνα. Κατάφερε να κάνει το 1-0 για την Ατλέτικο μόλις στο 1’ και το έργο της «βασίλισσας» έγινε πολύ δύσκολο, αφού ήθελε τέσσερα γκολ για να προκριθεί. Στη συνέχεια η Ρεάλ Μαδρίτης άσκησε μεγάλη πίεση στην αντίπαλό της. Η Ατλέτικο οπισθοχώρησε και κοίταξε να χτυπήσει στην κόντρα. Τελικά, το 1-1 έγινε με κεφαλιά του Σέρχιο Ράμος, μετά από φάουλ στο 20’, μετά από λάθος έξοδο του Όμπλακ. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν σημειώθηκαν άλλα γκολ.