Έκανε το 1-0 ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός παρότι έμεινε για 9’ χωρίς πόντο στην τέταρτη περίοδο, νίκησε στο ΟΑΚΑ τον Ολυμπιακό με 59-56 και… άνοιξε το σκορ στην σειρά των τελικών της Α1.

Οι «πράσινοι» έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα, αλλά στην τέταρτη περίοδο… κόλλησαν, παρόλα αυτά επιβεβαίωσαν τον νόμο του ΟΑΚΑ και για μια ακόμη φορά έμειναν αήττητοι σε τελικό στην έδρα τους τα τελευταία 19 χρόνια! Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν ούτε αυτή την φορά να… σπάσουν την κατάρα, παρότι οι συνθήκες ήταν ιδανικές.

Η αρχή του αγώνα ήταν ιδανική για τον Παναθηναϊκού, που μπήκε με μεγάλη συγκέντρωση και ενέργεια στο γήπεδο, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό, που δεν ήξερε που… πατούσε και που βρισκόταν. Με 7 πόντους του Διαμαντίδη και ενώ η άμυνα του με τον ψηλό (Γκιστ ή Λάσμε) να δίνει βοήθεια στον Σπανούλη είχε αναγκάσει τους «ερυθρόλευκους» σε συνεχόμενα άστοχα τρίποντα, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 11-2 στο πρώτο πεντάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός στην συνέχεια σημάδεψε την αδυναμία του Λοτζέσκι στην άμυνα και με τέσσερις πόντους του Λιθουανού ανέβασε την διαφορά στους 15 (19-4) με 2’ και 6’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Οι «πράσινοι» με πέντε βολές του Λουκά Μαυροκεφαλίδη προηγήθηκαν ακόμη και 16 (24-8) στο 12’. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν αρχικά με τον Μάρντι Κόλινς και με πέντε πόντους του Αμερικανού η διαφορά μειώθηκε στους 11 (24-13) στο 15’ και στην συνέχεια όταν ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε να χαμηλώσει το σχήμα τον Περπέρογλου στην θέση «τέσσερα». Με τρίποντο του Περπέρογλου ο Ολυμπιακός μείωσε στο 17’ σε 31-20, την διαφορά των 14 πόντων, που πήρε ο Παναθηναϊκός (31-17) και με νέο τρίποντο του «Πέρπε» στους 9 (35-26 50’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους), που ήταν και η διαφορά του πρώτου ημιχρόνου.

Πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» στο πρώτο μέρος ήταν ο Ματσιούλις με 10 πόντους, τους περισσότερους μετά από προσπάθεια στο ποστ. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πειραιά ο Στράτος Περπέρογλου με 11 με 3/4 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την αντεπίθεση που είχε αρχίσει στα τέλη της πρώτης περιόδου και με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πρίντεζη και καλάθι του Σπανούλη μείωσε σε 38-36 στο 24’ 30’’. Με επιμέρους σκορ από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου 10-3 και συνολικό 13-3 από το 35-23 του 18’. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός… αφυπνίστηκε, ανέβασε την ενέργεια και την πίεση στην άμυνα του και με πρωταγωνιστή τον Γκιστ ανέβασε την διαφορά στους 11 (51-40) με 34’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου και με επιμέρους σκορ 13-4.

Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, οι «πράσινοι» μπλόκαραν από την καλή άμυνα του Ολυμπιακού, οδηγήθηκαν σε συνεχόμενα άστοχα τρίποντα και οι «ερυθρόλευκοι» με πέντε πόντους του Ντάνστον, καλάθι του Πρίντεζη και τρίποντο του Σπανούλη, το πρώτο του στο ματς, πλησίασαν στον πόντο (51-50) στο 35’ και με σερί 10-0. Σερί που έγινε 13-0 με τρίποντο του Ματ Λοτζέσκι από την γωνία, που έδωσε προβάδισμα με 53-51 στον Ολυμπιακό για πρώτη φορά από την έναρξη του αγώνα, στο 36’!

Ο Παναθηναϊκός σκόραρε μετά από σχεδόν εννέα λεπτά… ανομβρίας με τον Λάσμε να ισοφαρίζει σε 53-53 2’ και 14’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Η ομάδα του Πειραιά δεν μπόρεσε να απαντήσει – μεταξύ άλλων στα τελευταία 4’ ο Σπανούλης αστόχησε σε δύο τρίποντα – και ο Ματσιούλις με νέο ποστάρισμα έδωσε προβάδισμα στους «πράσινους» (55-53) 44’’ πριν την λήξη του ματς. Στα 26’’ πριν την λήξη, ο Γκιστ έκλεψε την μπάλα από τον Περπέρογλου. Οι παίκτες του Ολυμπιακού επέλεξαν να κάνουν φάουλ, αλλά ο Ούκιτς ήταν ψύχραιμος στις βολές (57-53) με 21’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Σπανούλης αστόχησε σε νέο τρίποντο και 11’’ πριν την λήξη ο Γκιστ με 2 βολές… σφράγισε την νίκη του Παναθηναϊκού (59-56).

Δεκάλεπτα: 19-6, 35-26, 51-41, 59-56

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 2, Φώτσης, Ούκιτς 4, Λάσμε 11, Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης 9, Γκιστ 11 (1τρ., 6ρ.), Ματσιούλις 15 (8ρ.), Ράιτ 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ, Ντάνστον 13 (6ρ.), Σπανούλης 7 (1τρ., 4ασ.), Περπέρογλου 15 (3), Παπαπέτρου, Σλούκας 2, Κόλινς 7 (1), Σίμονς, Λοτζέσκι 6 (2), Πρίντεζης 6, Μάντζαρης .

Πηγή: pamesports.gr