ΒΙΝΤΕΟ-Μαύρο Πάσχα για τον Μουρίνιο

Η τελευταία της βαθμολογίας, Σάντερλαντ άλωσε με αμφισβητούμενο πέναλτι το Στάμφορντ Μπριτζ (2-1) και πλέον αν η Λίβερπουλ περάσει από την έδρα της Νόριτς αυξάνει την διαφορά στους 5 βαθμούς.

Δύσκολο απόγευμα για την Τσέλσι, χαράς ευαγγέλια στο Μερσεσάιντ, καθώς η Σάντερλαντ με την βόμβα στο Στάμφορντ Μπριτζ κατάφερε να διώξει μεγάλο κομμάτι του άγχους για λογαριασμό της Λίβερπουλ.

Οι “μαυρόγατες” αν και βρέθηκαν να χάνουν από το 12ο λεπτό με το γκολ του Ετό, βρήκαν άμεση ισοφάριση μετά το λάθος στην άμυνα της Τσέλσι .

Στο 18′ ο Γουίκαμ έφερε την αναμέτρηση στα ίσια.

Η Τσέλσι δεν ήταν καλή, είχε πρόβλημα στην κυκλοφορία αλλά και στην δημιουργία σημαντικών φάσεων. Όσο περνούσε ο χρόνος οι παίκτες του Μουρίνιο αγχώνονταν περισσότερα μέχρι να φτάσουμε στο 81′ όταν οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι (μάλλον δικαιολογημένα).

Ο (δανεικός από την Λίβερπουλ) Φάμπιο Μπορίνι ανέλαβε την εκτέλεση για να νικήσει τον Σβάρτζερ και να ολοκληρώσει την τεράστια έκπληξη, καθώς στα λεπτά που ακολούθησαν η Τσέλσι ναι μεν πολιόρκησε την άμυνα της Σάντερλαντ, αλλά κάπως καθυστερημένα και ανορθόδοξα.

Μαυρίας και Σκόκο έμειναν στον πάγκο.

Η Σάντερλαντ παραμένει ναι μεν στην τελευταία θέση, αλλά διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή.

Όσο για την Λίβερπουλ, αυτή χωρίς καν να παίξει δείχνει να αγκαλιάζει τον τίτλο της Πρέμιερ Λιγκ μετά από 24 χρόνια.

Η ομάδα του Ρότζερς έχει πλέον και το δικαίωμα γκέλας. Αν νικήσει στην έδρα της Νόριτς αυξάνει την διαφορά από την Τσέλσι στους 5 βαθμούς και στους 6 από την Σίτι (ένα ματς λιγότερο).