Το πιο γρήγορο χατ-τρικ ο Βαλντές

Ο Νέλσον Βαλντές γράφτηκε στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, καθώς πέτυχε το πιο γρήγορο χατ-τρικ σκοράροντας τρεις φορές από το 4ο μέχρι 14ο λεπτό του αγώνα κόντρα στον Εργοτέλη.

Αυτό ήταν το πιο γρήγορο χατ-τρικ, όχι όμως και το πιο σύντομο. Το πιο σύντομο το έχει πετύχει στις 28 Μαρτίου 1965 ο Δέδες, ο οποίος έβαλε τρία γκολ σε διάστημα 3 λεπτών και συγκεκριμένα από το 88ο έως το 90ο λεπτό, στη νίκη του Πανιωνίου επί του Παναιγιαλείου με 7-1.

Στα χρόνια του επαγγελματικού ποδοσφαίρου, το πιο σύντομο χατ τρικ έχει πετύχει ο Πίτερ Οφορίκουε, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο 58ο λεπτό του παιχνιδιού μεταξύ του Ολυμπιακού και του Εθνικού Αστέρα στις 17 Μαρτίου 2002 και σκόραρε τρεις φορές από το 67ο έως το 72ο λεπτό.

Πηγή: pamesports.gr