Ιστορικός θρίαμβος της Γαλλίας!

Σε τελικό, που τελείωσε από το πρώτο ημίχρονο (50-34), η Γαλλία νίκησε την Λιθουανία με 80-66 και κατέκτησε στην Σλοβενία για πρώτη φορά στην ιστορία της τον τίτλο του Ευρωμπάσκετ!

Πρόκειται για ιστορική δικαίωση για τους «τρικολόρ», που έφτασαν και στο προηγούμενο Ευρωμπάσκετ στον τελικό, αλλά ηττήθηκαν από την Ισπανία και για τον Τόνι Πάρκερ, ο οποίος μετά από τρία πρωταθλήματα που κατέκτησε στο ΝΒΑ με το Σαν Αντόνιο, για πρώτη φορά στην καριέρα του είναι πρωταθλητής Ευρώπης.

Ο Πάρκερ απόψε δεν σκόραρε όπως συνήθως, αλλά το κενό του κάλυψαν οι «τρικολόρ» με εξαιρετική ομαδική λειτουργία σε άμυνα και επίθεση και πρωταγωνιστές στο σκορ τον Νικολά Μπατούμ (στο πρώτο ημίχρονο) και τον Μπορίς Ντιαό (στο δεύτερο).