BINTEO-Έγραψαν ιστορία Μινέιρο, Ροναλντίνιο!

BINTEO- Έγραψαν ιστορία Μινέιρο, Ροναλντίνιο!

Το πρώτο Κόπα Λιμπερταδόρες στην ιστορία της κατέκτησε η Ατλέτικο Μινέιρο. Η ομάδα του Ροναλντίνιο ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια του τελικού της διοργάνωσης καθώς επικράτησε με 4-3 της Ολίμπια στη διαδικασία των πέναλτι.

Οι Βραζιλιάνοι προηγήθηκαν στο 46′ με τον Τζο και τρία λεπτά πριν από τη συμπλήρωση των 90′ ο Λεονάρντο Σίλβα με κεφαλιά έκανε το 2-0 ισοφαρίζοντας έτσι το σκορ του πρώτου αγώνα. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε στην παράταση κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη “ρώσικη ρουλέτα” των πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι και στις τέσσερις πρώτες εκτελέσεις ενώ οι Παραγουανοί είδαν τον Βίτορ να αποκρούει το πέναλτι του Φερέιρα και τον Χιμένεθ να αποτυγχάνει στην τέταρτη εκτέλεση.

Με αυτή την κατάκτηση ο Ροναλντίνιο έγινε μόλις ο τέταρτος ποδοσφαιριστής που έχει κατακτήσει Μουντιάλ, champions league και Κόπα Λιμπερταδόρες.

Πηγή: pamesports.gr