ΒΙΝΤΕΟ- Ο “Ρόνι” απέκλεισε τον Σκόκο

Με νίκη 3-2 στα πέναλτι η Ατλέτικο Μινέιρο των Ροναλντίνιο – Ζιλμπέρτο Σίλβα απέκλεισε τη Νιούελ Ολντ Μπόις του Νάτσο Σκόκο και προκρίθηκε στον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Παρά… έξι λεπτά η ιστορία της αναμέτρησης στο “Ιντεπεντέσια” του Μπέλο Οριζόντε θα είχε γραφεί διαφορετικά και η εκπρόσωπος της Αργεντινής θα είναι πάρει το εισιτήριο για τις μάχες με την Ολίμπια Ασουνσιόν (18 και 25 Ιουλίου). Ωστόσο το γκολ του Γκιλέρμε στο 84′ με σουτ εκτός περιοχής ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα (είχε προηγηθεί το 1-0 από τον Μπερνάρ στο 3′) και η πρόκριση κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι (παράταση δεν υπάρχει).

Οι δυο ομάδες άρχισαν με δύο εύστοχες εκτελέσεις η καθεμιά, αλλά έκτοτε επιτεύχθηκε μόνο ένα γκολ, από τον Ροναλντίνιο, το οποίο καθόρισε και μοίρα του αγώνα. Αντίθετα οι Ζο, Ριτσάρλισον από τη μία και Κάσκο, Κρουσάδο και τον Μάξι Ροντρίγκες από την άλλη δεν βρήκαν εστία, με αποτέλεσμα η Ατλέτικο να πανηγυρίσει τη μεγάλη νίκη που τη φέρνει σε θέση να διεκδικήσει το τρόπαιο.