Έχει ανηφόρα ο Παναθηναϊκός

Μια ήττα σε ένα φιλικό προετοιμασίας δεν λέει πολλά. Η εικόνα της ομάδας είναι αυτή που βοηθάει τους προπονητές για την εξαγωγή συμπερασμάτων. Υπό αυτό το πρίσμα ο Γιάννης Αναστασίου είδε στο φιλικό με την Ανόρθωση ότι για να φτάσει στο σημείο να κάνει αξιόμαχη ομάδα τον Παναθηναϊκό θα πρέπει να δουλέψει πάρα πολύ σκληρά. Η Ανόρθωση επικράτησε 2-0 αλλά θα μπορούσε να πετύχει τουλάχιστον άλλα δύο γκολ.

Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν μεγάλη. Η κυπριακή ομάδα με εξαίρεση το πρώτο 15λεπτο του αγώνα κυριάρχησε, κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα και εξουδετέρωσε απόλυτα τον Παναθηναϊκό. Και αν στο πρώτο ημίχρονο οι Πράσινοι είχαν τον Καρνέζη να τους σώζει σε δύο τετ α τετ, στην επανάληψη και με τις πολλές αλλαγές του Αναστασίου, ο Παναθηναϊκός σχεδόν κατέρρευσε. Δέχθηκε δύο γκολ, το πρώτο με πέναλτι και το δεύτερο με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής χωρίς να δημιουργήσει ούτε φάση για γκολ.

Πηγή: pamesport.gr