«Έπεσε» μαχόμενη η εθνική

Η εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών αποκλείστηκε από τα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, που είχε ηττηθεί 3-0 στον πρώτο ματς στην Ορεστιάδα, επικράτησε με 3-2 σετ στον επαναληπτικό στο Κορτράικ και έστειλε τον αγώνα στο «χρυσό» σετ, όπου τελικά δεν τα κατάφερε.

Oι Έλληνες διεθνείς έκαναν κατάθεση ψυχής καθώς νίκησαν 3-2 τους Βέλγους, αν και  είχαν βρεθεί να χάνουν 1-0 και 2-1 και διεκδίκησαν την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Το τέλος όμως δεν ήταν αίσιο για τους παίκτες του Αλέκου Λεώνη. Το Βέλγιο κατάφερε να προηγηθεί 8-4 και παρά τη μείωση του σκορ στο 10-9 από τους Έλληνες, οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και πήραν το έξτρα σετ με   15-12, εξασφαλίζοντας παράλληλα το εισιτήριο για την τελική φάση της διοργάνωσης.

Τα σετ: 25-19, 21-25, 25-18, 21-25, 13-15

«Χρυσό» σετ: 15-12

Πηγή: pamesports.gr