Live: Λεβάντε – Ολυμπιακός 2-0 (Ημίχρονο)

Η εξαιρετικά κακή εμφάνιση του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο, σε συνδυασμό με την… επιθετική διαιτησία, έχουν σαν αποτέλεσμα ένα από τα χειρότερα ημίχρονα των «ερυθρολεύκων» στην Ευρώπη και τη Λεβάντε να προηγείται με 2-0.

Η αγωνιστική νωθρότητα που επέλεξε ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, έδωσε το δικαίωμα στη Λεβάντε να ανοίξει το σκορ στο 10’ με τον Ρίος, ο οποίος ξέφυγε στην πλάτη του Χολέμπας και πλάσαρε εύστοχα τον Μέγιερι.

Στο 20’ ο Τζαμέλ Αμντούν, μετά από τραβηγμένη απόφαση του διαιτητή, υποπίπτει σε πέναλτι, για το οποίο μάλιστα δέχεται δεύτερη κίτρινη και αφήνει την ομάδα του με δέκα παίκτες. Στην εκτέλεση της εσχάτης των ποινών, ο Μάρτινς αστοχεί.

Ωστόσο, στο 40’ ο Μπαρκέρο δεν αστόχησε από τα 11 βήματα, και νίκησε τον Μέγιερι κάνοντας το 2-0, μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα του Χοσέ Χολέβας, το οποίο ωστόσο έγινε έξω από την περιοχή.