Χουντής: Οδηγούμαστε σε νέο μνημόνιο

Ποιοι γλιτώνουν τις περικοπές

Πρώτη καταχώρηση: 10/10/2012 - 13:23

Τελευταία δημοσίευση: 10/10/2012 13:23Κοινωνία

Ποιοι γλιτώνουν τις περικοπές

Περίπου 60.000 πολιτικοί υπάλληλοι του δημοσίου, για τους οποίους οι διατάξεις του ενιαίου μισθολογίου, που τέθηκαν σε εφαρμογή από την 1η Νοεμβρίου 2011, προέβλεπαν περικοπές αποδοχών πάνω από 25% και μέχρι 52% σε τέσσερις δόσεις μέχρι και την 1η-11-2014, γλιτώνουν προσωρινά τις πέραν του 25% μειώσεις στις αμοιβές τους.
Σύμφωνα με διάταξη που περιελήφθη σε πολυνομοσχέδιο το οποίο κατέθεσε στη Βουλή ο υπουργός Οικονομικών Γ. Στουρνάρας την περασμένη Παρασκευή η δεύτερη δόση των περικοπών στις αποδοχές των συγκεκριμένων υπαλλήλων, η οποία επρόκειτο κανονικά να επιβληθεί την 1η-11-2012, αναστέλλεται μέχρι νεωτέρας.
Σύμφωνα με πληροφορίες του Ελεύθερου Τύπου, η αναστολή των περαιτέρω μειώσεων στις αποδοχές αφορά συνολικά περίπου 60.000 υπαλλήλους, οι οποίοι εργάζονται σε υπηρεσίες των υπουργείων Οικονομικών, Οικονομίας και Ανταγωνιστικότητας, Εσωτερικών, Δημόσιας Τάξης, Υγείας και Υποδομών.
Ειδικότερα, οι υπάλληλοι για τους οποίους αναστέλλεται η πέραν του 25% περικοπή των αποδοχών τους είναι οι εφοριακοί, οι τελωνειακοί, οι εργαζόμενοι στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους, στο Γενικό Χημείο του Κράτους, στις υπηρεσίες της Οικονομικής Επιθεώρησης, στην Ελληνική Στατιστική Αρχή, στις υπηρεσίες του υπουργείου Οικονομίας-Ανταγωνιστικότητας που διενεργούν ελέγχους στον τομέα των πετρελαιοειδών και σε ορισμένες υπηρεσίες του υπουργείου Εσωτερικών. Στους ευνοούμενους από τη ρύθμιση, σύμφωνα με την εφημερίδα, περιλαμβάνονται επίσης οι μηχανικοί του υπουργείου Υποδομών, οι σωφρονιστικοί υπάλληλοι, οι επιθεωρητές Υγείας κ.α.

εκτύπωση

Αν βρίσκεσαι στο δρόμο ή δεν έχεις συνεχή πρόσβαση στο διαδίκτυο, αποθήκευσε τους τηλεφωνικούς αριθμούς του enikos.gr και στείλε μας τη φωτογραφία, το βίντεο ή το μήνυμά σου για να καταγγείλλεις, να πεις την άποψή σου ή και για να δείξεις αυτό που θέλεις.

Tηλ. 6944 05 05 05 και 6944 06 06 06

Άλλοι τρόποι επικοινωνίας με το enikos.gr:

 

e-mail: info@enikos.gr

Tηλ: 210 87 88 006-007-008

Fax: 210 87 88 200

Γράψε κι εσύ το δικό σου σχόλιο:

όνομα
e-mail
σχόλιο
 
*

To όνομα είναι υποχρεωτικό πεδίο. Το e-mail δεν θα εμφανίζεται.
To σχόλιο σας θα εμφανιστεί στο site με μια μικρή καθυστέρηση.
Η δημοσίευση του σχολίου σας θα ολοκληρωθεί μόλις επιβεβαιώσετε ότι εσείς είστε ο σχολιαστής, μέσα από το email σας.

Σχόλια (9)
  • ΚΩΣΤΑΣΠέμπτη 11 Οκτωβρίου 2012, 10:58
    ΝΤΡΟΠΗ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΗΛΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ!!!!! ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ. ΟΙ ΠΟΝΗΡΟΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ . ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ !!!!
  • ΝτίναΤετάρτη 10 Οκτωβρίου 2012, 20:37
    Δηλαδή τα δικά τους παιδιά, ο στρατός τους.
  • ΝομικόςΤετάρτη 10 Οκτωβρίου 2012, 15:58
    Ντροπή, αίσχος, εδώ οι δημόσιοι υπάλληλοι φυτοζωούν, έχουν σταματήσει και το Προεδρικό Διάταγμα με το οποίο θα μπορούσαν οι αξιόλογοι υπάλληλοι που προήλθαν από τον ιδιωτικό τομέα να αναγνωρίσουν τουλάχιστον τα 7 χρόνια που προβλέπει ο Ν. 4024/11 όπως γίνεται σε όλη την Ευρώπη. Ήδη το θέμα θα απασχολήσει το Ευρωπαϊκό δικαστήριο.
    Αντί αυτού, επιβραβεύονται οι κηφήνες "παλιοί" υπάλληλοι με παχυλούς μισθούς.

    Οι αξιοκρατικά προσληφθέντες υπάλληλοι της τελευταίας οκταετίας-δεκαετίας που μπήκαν με ασεπ, καθηλώθηκαν ιεραρχικά και μισθολογικά - για να μην θιγούν τα προνόμια των κομματόσκυλων ! Αυτοί δηλαδή που μπήκαν με ένα τηλεφώνημα!

    Δεν υπάρχει ένας, ένας! από τους φωστήρες του κοινοβουλίου να δει τί γίνεται;
  • ΘΕΣ/ΝΙΚΗΤετάρτη 10 Οκτωβρίου 2012, 15:16
    ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΤΑ @ΡΠ@ΖΟΥΝ..................................
  • dennisΤετάρτη 10 Οκτωβρίου 2012, 14:24
    δηλαδη ολοι σχεδον αυτοι που τα παιρνουν....επιβραβευση ?
  • γρηγορηςΤετάρτη 10 Οκτωβρίου 2012, 13:57
    οι υπολυποι ειναι ανθρωποι ενως κατωτερου θεου.... σαν δεν ντρεπονται..... εχουν φερει ενα λαο σε απογνωση και ακομα συνεχιζουν.......... αλλα τι να πει κανεις στμφωνα με την παροιμια ο καθε λαος εχει και τους αναλογους ηγετες......ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ......οπως ελεγε και ο κολοκωτρονης ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΙΜΕΝΟΥΣ
  • antiΤετάρτη 10 Οκτωβρίου 2012, 13:54
    Φυσικά οι "δικοί μας" δημόσιοι υπάλληλοι τη γλίτωσαν πάλι. Εκείνα τα 500 ευρώ που παίρνουν κάθε μήνα επιπλέον του μισθού τους οι μετακλητοί υπάλληλοι της Βουλής, γιατί δεν κόπηκαν? Κάνουν κάτι παραπάνω, πέραν της δουλειάς τους, οι εν λόγω υπάλληλοι? Σημειώνουμε ότι κάθε βουλευτής έχει 5 μετακλητούς υπαλλήλους!!!
  • K.A.Τετάρτη 10 Οκτωβρίου 2012, 13:38
    Γιατί και στο Γερμανικό Δημόσιο είναι αλλιώς

    Πέντε τύποι, ένας μηχανικός από την Ιταλία, ένας λογιστής από την Γαλλία, ένας χημικός από την Ισπανία, ένας κομπιουτεράς από την Σουηδία, και ένας Γερμαναααράάάς δημόσιος υπάλληλος καυχιόντουσαν για το πόσο έξυπνα σκυλιά έχουν.

    Για να τους δείξει ο Ιταλός μηχανικός, φωνάζει τον σκύλο του.
    - Σχεδιαστή, κάνε το κόλπο σου! του λέει.
    Ο "Σχεδιαστής" ανεβαίνει πάνω σε ένα γραφείο, βγάζει χαρτί και μολύβι και ζωγραφίζει έναν κύκλο, ένα τετράγωνο και ένα τρίγωνο.
    Όλοι είπαν ότι είναι απίστευτο.

    Ο δικός μου είναι καλύτερος, λέει ο Γάλλος λογιστής. Spreadsheet κάνε παιχνίδι!
    Αμέσως ο σκύλος πάει μέσα στην κουζίνα και επιστρέφει με μια vτουζίνα κουλουράκια, τα οποία διαιρεί σε 4 ίσα μέρη με τρία το καθένα μέρος.
    Όλοι συμφώνησαν ότι ήταν καλό.

    Αλλά ο Ισπανός χημικός λέει ότι ο δικός του είναι καλύτερος!
    - Μεζούρα, του λέει, κάνε το κόλπο σου.
    Ο "Μεζούρας" σηκώνεται, πάει μέχρι το ψυγείο, το ανοίγει, βγάζει μισό λίτρο γάλα "ΑΓΝΟ" και ένα ποτήρι και το γεμίζει μέχρι πάνω και το μεταφέρει χωρίς να του φύγει ούτε σταγόνα.
    Όλοι είπαν ότι είναι κάτι παραπάνω από εντυπωσιακό.

    Ο κομπιουτεράς από την Σουηδία λέει:
    - Ο δικός μου δεν παίζεται! Σκληρέ Δίσκε, του λέει, κάνε τα κόλπα σου.
    Ο "Σκληρός Δίσκος" μπαίνει στο δωμάτιο με το κομπιούτερ, το ανοίγει, ψάχνει για ιούς, κάνει αναβάθμιση στο λειτουργικό σύστημα, στέλνει email, κάνει εγκατάσταση το Warcraft και αρχίζει και παίζει!
    Όλοι είπαν ότι αυτός θα είναι μάλλον ο κορυφαίος σκύλος.

    Μα ο Γερμαναααράάάς δημόσιος υπάλληλος είχε άλλη άποψη.
    - Αραχτέ, κάνε τα κόλπα σου.
    Ο "Αραχτός" σηκώνεται στα πόδια του, τρώει όλα τα κουλουράκια, πίνει το γάλα, σβήνει όλα τα αρχεία στο κομπιούτερ, βιάζει και τους 4 σκύλους, παραπονιέται ότι πονάει η μέση του μετά τον βιασμό, συμπληρώνει αναφορά για επικίνδυνες συνθήκες εργασίας, την καταθέτει για αποζημίωση και πάει σπίτι για 6 μήνες με αναρρωτική άδεια μετ' αποδοχών λόγω υπερκόπωσης!!!!!!!
    Στην συνέχεια κάνει αίτηση για χρήση της κανονικής του άδειας για άλλους 6 μήνες!

    Και έτσι συνεχίζεται η ζωή αρμονικά στο Γερμανικό Δημόσιο ειδικότερα βέβαια για τους ανώτερους του δημοσίου (διευθυντάδες, προϊσταμένους, κ.τ.λ.π)!!!!!!!!!!
  • ΓιώργοςανεργοςΤετάρτη 10 Οκτωβρίου 2012, 13:38
    Κατά τα άλλα όλοι οι έλληνες είναι ίσοι απέναντι στο νόμο . Απλά οι παρατρεχάμενοι του συστήματος είναι πιό αναγκαίοι από τους γιατρούς και τις νοσοκόμες ας πούμε ...