• Αθήνα29°CΥψηλή:29°C
    Χαμηλή:23°C
  • Θεσ/νίκη27°CΥψηλή:27°C
    Χαμηλή:19°C
  • Πάτρα28°CΥψηλή:28°C
    Χαμηλή:20°C
  • Ηράκλειο28°CΥψηλή:28°C
    Χαμηλή:22°C
  • Λάρισα33°CΥψηλή:32°C
    Χαμηλή:19°C
Καμμένος: Δεν θα πληρώσω τον ΕΝΦΙΑ

Δείτε εδώ τις βάσεις

Πρώτη καταχώρηση: 27/08/2012 - 17:42

Τελευταία δημοσίευση: 27/08/2012 17:42Κοινωνία

Δείτε εδώ τις βάσεις

Ανακοινώθηκαν σήμερα στις 10 το πρωί, οι βάσεις εισαγωγής στα ανώτατα και ανώτερα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας, δίνοντας τέλος στην αγωνία χιλιάδων υποψηφίων.

Τα αποτελέσματα θα έχουν αναρτηθεί εδώ και όπου οι ενδιαφερόμενοι  μπορούν να εισάγουν τον οκταψήφιο κωδικό αριθμό τους και τα τέσσερα αρχικά γράμματα από κάθε ένα από τα προσωπικά τους στοιχεία (επώνυμο, όνομα, πατρώνυμο και μητρώνυμο).

Τα αποτελέσματα θα αποσταλούν επίσης ηλεκτρονικά στις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όπου θα εκτυπωθούν οι ονομαστικές καταστάσεις των επιτυχόντων, προκειμένου να αναρτηθούν στα σχολεία εντός της ημέρας. 

 

Στο πρώτο επιστημονικό πεδίο παρατηρείται άνοδος στη βαθμολογία των σχολών, με εξαίρεση τα παιδαγωγικά τμήματα.

Στο δεύτερο επιστημονικό πεδίο παρατηρείται άνοδος στις σχολές φυσικής, πληροφορικής και στις στρατιωτικές σχολές, ενώ πτώση καταγράφεται στα τμήματα χημείας.

Στο τρίτο επιστημονικό πεδίο παρατηρείται μικρή άνοδος στις ιατρικές, φαρμακευτικές, οδοντιατρικές, νοσηλευτικές και στρατιωτικές ιατρικές σχολές.

Στο τέταρτο επιστημονικό πεδίο παρατηρούνται αυξομειώσεις στις πολυτεχνικές σχολές, με πτώση να καταγράφεται στις αρχιτεκτονικές σχολές και σ' αυτές των πολιτικών μηχανικών. 

Στο πέμπτο επιστημονικό πεδίο παρατηρείται άνοδος στις οικονομικές, λογιστικές, διοικητικές σχολές και σ' αυτές των τουριστικών σχολών των ΤΕΙ.

Γενικά σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη τα επίπεδα των βάσεων παραμένουν υψηλά.

 ΔΕΙΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΙΝΑΚΕΣ 

 

Με συγχαρητήρια και παραινέσεις για δικαίωμα στην ελπίδα όσων δεν τα κατάφεραν, ο υφυπουργός Παιδείας Θεόδωρος Παπαθεοδώρου έδωσε τα  στοιχεία για το ύψος των βάσεων εισαγωγής σε ΑΕΙ και ΤΕΙ.

Τα υποψήφια μηχανογραφικά ήταν 116.173 και οι εισαχθέντες στα πανεπιστήμια είναι 80.615 μαθητές, οι 15.000 εκ των οποίων έκαναν χρήση ειδικών περιπτώσεων (τρίτεκνοι, πολύτεκνοι κ.τ.λ.).

Συγκεκριμένα, οι επιτυχόντες στα πανεπιστήμια είναι 45.559 και στα ΤΕΙ 32.689.

 

Δείτε την ανακοίνωση από τη ΝΕΤ

 

 

Δείτε το βίντεο με τις βάσεις των σχολών από το ΜΕΓΚΑ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

εκτύπωση

Αν βρίσκεσαι στο δρόμο ή δεν έχεις συνεχή πρόσβαση στο διαδίκτυο, αποθήκευσε τους τηλεφωνικούς αριθμούς του enikos.gr και στείλε μας τη φωτογραφία, το βίντεο ή το μήνυμά σου για να καταγγείλλεις, να πεις την άποψή σου ή και για να δείξεις αυτό που θέλεις.

Tηλ. 6944 05 05 05 και 6944 06 06 06

Άλλοι τρόποι επικοινωνίας με το enikos.gr:

 

e-mail: info@enikos.gr

Tηλ: 210 87 88 006-007-008

Fax: 210 87 88 200

Γράψε κι εσύ το δικό σου σχόλιο:

όνομα
e-mail
σχόλιο
 
*

To όνομα είναι υποχρεωτικό πεδίο. Το e-mail δεν θα εμφανίζεται.
To σχόλιο σας θα εμφανιστεί στο site με μια μικρή καθυστέρηση.
Η δημοσίευση του σχολίου σας θα ολοκληρωθεί μόλις επιβεβαιώσετε ότι εσείς είστε ο σχολιαστής, μέσα από το email σας.

Σχόλια (18)
  • ΑντωνηςΤρίτη 28 Αυγούστου 2012, 10:33
    @Εκπαιδευτικός
    θα συμφωνησω οτι ειναι πολιτικο-κοινωνικης σημασιας να βοηθησουμε αυτες τις ελληνικες "μειονοτητες" ή οπως αλλιως τους λενε...δε με απασχολει αν ειναι-δεν ειναι 100% Ελληνες, ολοι πρεπει να εχουν ισες ευκαριες στην παιδεια!!
    ποιος ο λογος ομως να μπαινουν στα ελληνικα πανεπιστημια με τα μισα μορια παιδια που δεν αξιζουν, δεν κοπιασαν, δεν προσπαθησαν οσο καποια αλλα που μενουν στην ελληνικη επικρατεια, που για να ξεπερασουν τα 15000 μορια ιδρωσαν, στερηθηκαν κλπ κλπ και με την τρεχουσα δευτεροβαθμια εκπαιδευση που δεν δινει αλλη επιλογη απο το να καταφυγει καποιο παιδι σιγουρα σε καποιο φροντιστηριο!!
    γιατι για παραδειγμα ενα παιδι απο την κυπρο, που μπορει να καταγεται απο ευκαταστατη οικογενεια και να μην κουραστει για να μπει σε ελληνικο πανεπιστημιο να στερησει την θεση απο καποιο ελληνοπουλο που οι γονεις του δεν ειχαν λεφτα για φροντιστηριο και εκανε μεγαλη προσπαθεια να μπει σε καποιο ΤΕΙ κοντα στο τοπο διαμονης του????ΓΙΑΤΙ???
    ..σε οποια σχολη κ αν εχω παει κ σαν επισκεπτης, βλεπω κυπριους φοιτητες που τους παρεχονται "ανεσεις" απο το κρατος κ στο μονο που αναλωνονται ειναι να φτιαχνουν "γιαφκες", "κλικες" κ κομματικες παραταξεις μεταξυ τους(εννοειται υπαρχουν εξαιρεσεις)..."νταντευουμε" τους κυπριους ή οποιους αλλους για να τους εχουμε με το μερος μας!!ελεος!!
    ...πριν λιγους μηνες ακουσα κυπριο συμφοιτητη μου να λεει πως στην κυπρο την περιοδο αυτη με την κριση που διανυουμε βριζουν τους "ελληναρες" επειδη καταφευγουν στην κυπρο για δουλεια και επειδη ειναι πιο φθηνο εργατικο προσωπικο τους προτιμουν κ ετσι οι κυπριοι θεωρουν οτι τους "κλεβουν" τις δουλειες τους!!ενας κυπριος φοιτητης ομως που περασε ιατρικη με 11000 μορια θα εχει ισες ευκαιριες να διεκδικησει μια θεση εργασιας στο μελλον με εναν φοιτητη που εβγαλε 19000 μορια!!πολυ αξιοκρατικο μου ακουγεται!!!
    αυτη την "παιδεια" προσφερατε στις νεες γενιες...τα παιδια μαθαινουν απο μικρα οτι ισοτητα και δικαιοσυνη δεν υπαρχουν....
    λενε πολλοι το πως καταντησε η "νεα γενια" ή την αποκαλουν "γενια του καφε"!!θα επρεπε να ντρεπεστε που τα λετε αυτα γιατι οι προηγουμενες γενιες ειναι υπευθυνες για την σημερινη "παιδεια" και τις "ηθικες αρχες"(εννοιες σχεδον ανυπαρκες σημερα)...το μονο που μαθαιναν τοσα χρονια ειναι πως το παιδι τους θα χωθει στο δημοσιο, πως θα εκμεταλευτει "ευκαιριες" με διαφορες λαμογιες κλπ κλπ
    ...ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ "ΜΠΡΑΒΟ"!!! :Ρ
  • H.Αλλος εκπαιδευτικοςΤρίτη 28 Αυγούστου 2012, 02:55
    Εγω προσωπικα απο τη θεση μου σαν καθηγητης σε ΑΕΙ δεν θα αφησω φαινομενα αποελληνοποιησης να περασουν ετσι.Τουλαχιστον οσο περνα απο το χερι μου ή μαλλον απο το μαθημα μου.
    Δοσηλογοι, καταστρεφετε το μελλον της χωρας μαζι με την ιδια τη χωρα, προδοτες.
  • @ΕκπαιδευτικόςΔευτέρα 27 Αυγούστου 2012, 22:27
    Δεν είναι επιχείρημα αυτό...
    Η επιστημονική κατάρτιση δεν θα έπρεπε να αποτελεί πεδίο πολιτικής επικοινωνίας...

    Στις πλάτες των φοιτητών ασκούν κοινωνική πολιτική οδηγώντας τους αύριο στην ανεργία.

    Θα έπρεπε να υπάρχει λογική ποσόστωση με πλαφόν...

    Για παράδειγμα στην Ιατρική, να μπορούν να σπουδάσουν και με 1000 μόρια λιγότερα κάποιες ειδικές κατηγορίες, οκ να το καταλάβω, και όχι να παράγουμε χασάπηδες στη καμπούρα των φοιτητών.

    Και να δημιουργείται τέτοιο χάος στη μοριοδότηση!

    ΕΛΕΟΣ ΠΛΕΟΝ!
  • ΕκπαιδευτικόςΔευτέρα 27 Αυγούστου 2012, 21:25
    @ Γίαννης
    Ατυχής η σύγκριση γιατί δε μιλάμε, ούτε για τούρκους, ούτε για οποιουσδήποτε μουσουλμάνους μετανάστες, αλλά για έλληνες πολίτες, μέλη της μουσουλμανικής μειονότητας. Κάποιοι -και καλά- πατριώτες θέλετε με το ζόρι να τους κάνετε Τούρκους. Το ίδιο θέλει και το τουρκικό προξενείο. Να το κοιτάξετε...

    @ Στέλιος
    Δεν το παίζει κανένας το θέμα γιατί απλά δεν υπάρχει θέμα. Και παλιά γινότανε απλά τωρα ανακοινώθηκαν μαζί οι βάσεις. Με αντίστοιχα χαμηλά μόρια μπαίνουν και οι Έλληνες του εξωτερικού.

    Ποσοστώσεις υπάρχουν εκτός από τους μουσουλμάνους και τους Έλληνες του εξωτερικού, τους Κύπριους, τους τρίτεκνους και τους πολύτεκνους. Και καλά κάνουν γιατί όλες αυτές οι κατηγορίες δεν μπορούν να ανταγωνιστούν στα ίσα τους υπόλοιπους για πολλούς λόγους που δε μας παίρνει να αναλύσουμε εδώ. Αντίστοιχες ποσοστώσεις θα έπρεπε να υπάρχουν και για παιδιά που κατοικούν σε "δύσκολες"(ορεινές ή νησιωτικές) περιοχές.

    Καλά κάνει το ελληνικό κράτος και δίνει τη δυνατότητα σε αυτά τα παιδιά να σπουδάσουν γιατί μόνο έτσι μπορούν να σταματήσουν να είναι υποχείρια κάθε ιμάμη. Άλλωστε αν η μία θέση που προβλέπεται για μουσουλμάνους δινόταν στο γενικό σύνολο δε θα άλλαζε και πολύ τοπίο των βάσεων.
  • προς @κδ Δευτέρα 27 Αυγούστου 2012, 19:41Δευτέρα 27 Αυγούστου 2012, 20:39
    Τι ποσόστωση ρε μεγάλε;;;
    Να σπουδάζουν νομική και ιατρική απλά πιάνοντας τη βάση;

    Σοβαρολογείς τώρα;;;

    Κόψτε τον Εζέλ και τη Σίλα, σας χαλάει!
  • @κδΔευτέρα 27 Αυγούστου 2012, 19:41
    Και δεκαπέντα χρόνια πριν υπήρχε η ποσόστωση- και καλά γίνεται να υπάρχει- για τους έλληνες μουσουλμάνους της θράκης. Τώρα ξύπνησες;
  • Το είδα ΚΑΙ αυτό...Δευτέρα 27 Αυγούστου 2012, 18:50
    Αυτό με τη προσβλητική για την αισθητική και τη νοημοσύνη μας αίσχος της επιλεκτικής μοριοδότησης για τους μουσουλμάνους που έχτισαν από κοινού πασόκοι και νεοδημοκράτες, δεν έχει ξαναγίνει!

    Ιατρική με 11άρι, νομική με 10!!!!

    Μήπως μας καλούν να αλλαξοπιστήσουμε μπας και δούμε άσπρη μέρα;;;

    Ζούμε τελικά σε κράτος δικαίου ή σε μπανανία;;;

    Για να ξέρω...
  • ΣτέλιοςΔευτέρα 27 Αυγούστου 2012, 17:02
    Γιατί δεν προβάλλουν το θέμα με τους μουσουλμάνους τα ΜΜΕ? Ο e-nikos γιατί το θάβει επίσης?
  • ΧΡΗΣΤΟΣΔευτέρα 27 Αυγούστου 2012, 16:00
    Ο Σταμάτης Κριμιζής, ένας από τους Έλληνες στη ΝΑΣΑ, σε συνέντευξή του στην τηλεόραση (στην εκπομπή "στα άκρα" αν δεν κάνω λάθος), σε σχετική ερώτηση απάντησε:
    Θα συμβούλευα τους νέους της Ελλάδας, όσους τουλάχιστον μπορούν, να πάνε στο εξωτερικό, να σπουδάσουν σε ένα ΚΑΝΟΝΙΚΟ (!!!) Πανεπιστήμιο, να ασχοληθούν ΣΟΒΑΡΑ με το επιστημονικό τους αντικείμενο για να φτάσουν επαγγελματικά όπου μπορούν.
    Δυστυχώς, αυτή είναι η αλήθεια. Τα Ελληνικά ΑΕΙ και ΤΕΙ, ΔΕΝ είναι κανονικά (γι' αυτό ανέχονται να εισέρχονται σ' αυτά και υποψήφιοι που έγραψαν στις Πανελλαδικές κάτω από ... 2).
    ΥΓ. Όπως θα διαπιστώσουν οι ενδιαφερόμενοι, χαμηλές βάσεις για είσοδο έχουν και τα Γερμανικά Πανεπιστήμια (όχι για ιατρική). Εκεί όμως είναι αδύνατη η έξοδος του άσχετου ...
  • κδΔευτέρα 27 Αυγούστου 2012, 15:04
    δηλαδη θα τρελαθω!!!!
    15 χρονια μετα τις δικες μου πανελλαδικες, εχει εφευρεθει και "κατηγορία μουσουλμανων";;;; δηλαδη οι ¨καθηγητες μουσουλμανοι" ή οι "γιατροι μουσουλμανοι" θα σπουδασουν κατι άλλο απο τους λοιπους και μπαινουν ως ειδικη κατηγορια;;; ως επαγγελματιες θα απευθυνονται σε αλλο κοινο ισως;;; θα πληρωνονται με διαφορετικο μισθο;;; χωρις να ειμαι θρησκευομενο ή θρησκοπληκτο ατομο, αναρρωτιεμαι γιατι οι ιεχωβαδες, ή οι βουδιστες ή οι χριστιανοι δεν εχουν δική τους μοριοδοτιση;;; ποτε εγιναν ολα αυτα γαμωτο στη χωρα μου;;; κοινωνικο κριτηριο η θρησκεια;;; θελετε οοοοολοι σκοτωμα ρε, οταν λεμε οοοολοι εννουμε οοοολοι!!! γιατρος με 11αρι αν εισαι μουσουλμανος;;; και γιατι ρε ο χριστιανος θελει 19ρι;;; αι σιχτιρ
  • xaraΔευτέρα 27 Αυγούστου 2012, 15:01
    χαλαρωστε λιγο , που ηταν τα πιο δυσκολα θεματα...
  • GeorgiosΔευτέρα 27 Αυγούστου 2012, 14:21
    Αν εισαι μουσουλμανος, απο τριτεκνη οικογενεια η' ο πατερας σου φοροφυγας και δηλωνει χαμηλο εισοδημα περνας Ιατρικη αλλιως κλαυτα χαραλαμπε.
  • Romanos65 HliadhsΔευτέρα 27 Αυγούστου 2012, 13:51
    Πρεπει να γενεις Μουσουλμανους, για να πας μπροστα σε αυτη τη ξευτιλα χωρα.
  • ΑντωνηςΔευτέρα 27 Αυγούστου 2012, 13:39
    ρε παιδια σοβαρα τωρα...ας μας εξηγησει καποιος γιατι οι μουσουλμάνοι έχουν διαφορετικη μοριοδοτηση???
    απο που προκυπτει αυτο??τι δικαιολογια υπαρχει??
    δηλαδη τι διαφορα εχει ενας μουσουλμανος απο εναν χριστιανο και του δινεται τετοια βοηθεια?μην τρελαθουμε τωρα...
    απο που κ ως που η θρησκεια γινεται παραγοντας για τα κοινωνικα κριτηρια??κ μαλιστα σε τοσο μεγαλο βαθμο???
  • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣΔευτέρα 27 Αυγούστου 2012, 13:00
    Μετά την ανακοίνωση των βάσεων σήμερα το υπουργείο παιδείας μπορεί επάξια να αλλάξει τον τίτλο του σε "Υπουργείο Φροντιστηρίων" (δωρεάν παιδεία!!!!!!). Ας μας πει κάποιος τεκμηριωμένα πως είναι δυνατόν να μπαίνουν τα πιό δύσκολα θέματα που έχουν μπει ποτέ (επίσης αν μπορεί να μας πει σε ποιό δημόσιο λύκειο της χώρας διδάχτηκαν) και να ανεβαίνουν οι βάσεις????. Νομίζω ότι ο Μπαμπινιώτης έχει την απάντηση................
  • κ. Λ.Δευτέρα 27 Αυγούστου 2012, 12:39
    Οι βάσεις για τους μουσουλμάνους στο 3 και 4 και για την ιατρική στο ...13!!!
    Ξεφτίλα
    Και ο υπεύθυνος για το χάλι με τους μουσουλμάνους ακόμα σε....διακοπές!!
  • ΓίαννηςΔευτέρα 27 Αυγούστου 2012, 12:38
    Εμενα με εντυπωσιασε το γεγονος οτι αν εισαι Μουσουλμανος, με μοριοδοτηση, μπαινεις Ιατρικη Αθηνων με 11. Αν παω δηλαδη Τουρκια θα τυχω αντιστοιχης αγαπης?
  • ΧΡΗΣΤΟΣΔευτέρα 27 Αυγούστου 2012, 12:05
    Κατηγορίες: Τριτέκνων, Πολυτέκνων, Κοινωνικών Κριτηρίων, Μουσουλμάνων και Υποκατηγορίες στις Στρατιωτικές Σχολές...
    ΑΕΙ και ΤΕΙ σε κάθε πόλη και νομό, ραχούλα και λαγκάδι, που θεραπεύουν πάσαν νόσον και πάσαν ...

    Ποιός είπε ότι στην Ελλάδα η εκπαίδευση στερείται σοβαρότητας; Γι' αυτό και σ' όλες τις μετρήσεις τα Ελληνικά ΑΕΙ και ΤΕΙ είναι μέσα στα πρώτα 30 Παγκοσμίως!
    (Τώρα τι είδους μάθημα μπορεί να κάνει ένας καθηγητής της Τριτοβάθμιας σε φοιτητή που έγραψε έως 4 στα μαθήματα των Πανελλαδικών, είναι ένα ζήτημα ήσσονος σημασίας...)
    Βρε ΟΥΣΤ! και σείς και οι Σχολές σας!