• Αθήνα8°CΥψηλή:14°C
    Χαμηλή:10°C
  • Θεσ/νίκη9°CΥψηλή:12°C
    Χαμηλή:6°C
  • Πάτρα7°CΥψηλή:17°C
    Χαμηλή:8°C
  • Ηράκλειο15°CΥψηλή:16°C
    Χαμηλή:13°C
  • Λάρισα7°CΥψηλή:12°C
    Χαμηλή:7°C
enikos.gr-Γιαννέλης

Συνεχίζουν να παίρνουν τρελά επιδόματα στο Δημόσιο

Πρώτη καταχώρηση: 24/05/2012 - 08:31

Τελευταία δημοσίευση: 24/05/2012 08:31Κοινωνία

Συνεχίζουν να παίρνουν τρελά επιδόματα στο Δημόσιο

Σε καιρούς δύσκολους, κάποιοι επιμένουν να απολαμβάνουν επιδόματα που απλά προκαλούν. Σύμφωνα με δημοσίευμα του Αδέσμευτου Τύπου, αυτά τα επιδόματα του Δημοσίου έχουν ήδη περικοπεί σε ποσοστό 33-35%, συνεχίζουν όμως να δίνονται.

Αναλυτικά:

- Επίδομα περιποίησης πελατών για τα στελέχη τράπεζας.

- Επίδομα κεραίας στον ΗΣΑΠ 750 ευρώ το μήνα.

- Ειδικό επίδομα φύλαξης για όσους εργάζονται πέραν του πενθημέρου.

- Ειδική πρόσθετη αποζημίωση για πολιτιστική επιμόρφωση σε υπαλλήλους του υπουργείου Πολιτισμού.

- Επίδομα προθέρμανσης αυτοκινήτου (80 ευρώ το μήνα) σε εργαζόμενους των δημόσιων συγκοινωνιών.

- Επίδομα παιδικής φροντίδας που δίδεται σε υπαλλήλους διαφορετικών υπουργείων.

- Επίδομα πλυσίματος... χεριών που αρχικώς ανερχόταν σε 420 ευρώ το μήνα και μετά έπεσε στα 280 για υπαλλήλους του ΟΣΕ. Οι τελευταίοι, πάντως, διαμαρτύρονται ότι μετά τη νέα εργασιακή σύμβαση, δεν το λαμβάνουν.

- Επίδομα παρακολούθησης των σπηλαιώσεων των προπελών για υπαλλήλους του πρώην υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας.

- Επίδομα μεταφοράς φακέλου που δίνεται σε όλα τα μήκη και πλάτη του δημοσίου.

- Επίδομα παραλαβής-παράδοσης λεωφορείων.

- Επίδομα ταχύτερης και αποτελεσματικότερης διεκπεραίωσης υποθέσεων.

- Επίδομα... φαξ ύψους 580 ευρώ το μήνα για εκατοντάδες εργαζομένους στη ΔΕΗ.

- Επίδομα εξωδιδακτικής (;) απασχόλησης.

- Επίδομα διδακτικής προετοιμασίας, έρευνας και βιβλιοθήκης για το διδακτικό προσωπικό των ΑΕΙ.

- Επίδομα έγκαιρης προσέλευσης.

- Επίδομα χρήσης του κυλικείου παρότι η χρήση του εστιατορίου των εγκαταστάσεων είναι δωρεάν, ύψους 120 ευρώ το μήνα στα Ελληνικά Πετρέλαια.

- Πάγια αποζημίωση για συμμετοχή σε σεμινάρια και ενημέρωση βιβλιοθήκης.

 

εκτύπωση

Αν βρίσκεσαι στο δρόμο ή δεν έχεις συνεχή πρόσβαση στο διαδίκτυο, αποθήκευσε τους τηλεφωνικούς αριθμούς του enikos.gr και στείλε μας τη φωτογραφία, το βίντεο ή το μήνυμά σου για να καταγγείλλεις, να πεις την άποψή σου ή και για να δείξεις αυτό που θέλεις.

Tηλ. 6944 05 05 05 και 6944 06 06 06

Άλλοι τρόποι επικοινωνίας με το enikos.gr:

 

e-mail: info@enikos.gr

Tηλ: 210 87 88 006-007-008

Fax: 210 87 88 200

Γράψε κι εσύ το δικό σου σχόλιο:

όνομα
e-mail
σχόλιο
 
*

To όνομα είναι υποχρεωτικό πεδίο. Το e-mail δεν θα εμφανίζεται.
To σχόλιο σας θα εμφανιστεί στο site με μια μικρή καθυστέρηση.
Η δημοσίευση του σχολίου σας θα ολοκληρωθεί μόλις επιβεβαιώσετε ότι εσείς είστε ο σχολιαστής, μέσα από το email σας.

Σχόλια (69)
  • LiziΔευτέρα 4 Ιουνίου 2012, 16:20
    Ένα σχόλιο στο σχόλιο από Καραλεκα Γιωργο Πέμπτη 24 Μαίου 2012, 10:58
    Ειμαι εκπεδευτικος στην Δβαθμια το επιδομα εξωδιδακτικης εχει κοπει οπως και καθε επιδομα εκτος αυτο των παιδιων
    Προσεχεται τι γραφετε πιστευα πως ο ενικος ειναι σοβαρος

    Κύριε Καραλέκα,
    Εφόσον είστε εκπαιδευτικός, τουλάχιστον έτσι γράφετε, μάθετε τουλάχιστον να γράφετε ορθογραφημένα. Εκπαιδευτικός είναι το σωστό κι όχι εκπεδευτικός.
    Δθμια εκπαίδευση δεν υπάρχει. Αθμια ή Βθμια υπάρχουν.
    Και βεβαίως η προστατική του β προσώπου πληθυντικού του ρήματος προσέχω είναι προσέχετε κι όχι προσέχεται όπως γράφετε.
    Έλεος, οι αλλοδαποί έχουν μάθει να γράφουν ορθότερα από εσάς!
    Μην προσβάλλετε τον κλάδο των εκπαιδευτικών.
  • dartsΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 17:47
    Καλά μην βαράτε , καταλαβαίνουμε ότι αυτά τα παράλογα δεν ισχύουν για όλους τους δημόσιους υπαλλήλους .
    Το πρόβλημα παραμένει άλυτο : κάποιοι Δ.Υ. είναι σε δύσκολες υπηρεσίες με σημαντικό φόρτο εργασίας , χωρίς να αμοίβονται προκλητικά . Κάποιοι άλλοι όμως συνεχίζουν να έχουν υπερβολικούς μισθούς , χωρίς να είναι το ίδιο παραγωγικοί . Και τώρα οι μειώσεις πέφτουν επί δικαίων και αδίκων .
    Το πελατειακό κράτος φταίει βέβαια , αλλά οι συνδικαλιστικές οργανώσεις αντέδρασαν ποτέ για όσους κονομάνε τζάμπα; Όχι βέβαια .
    Το σίγουρο είναι ότι επί δεκαετίες ο πολίτης πληρώνει απίστευτα πολλά λεφτά για χαμηλής ποιότητας υπηρεσίες (εννοείται ότι υπάρχουν εξαιρέσεις) .
    Τι προτείνουν οι συνδικαλιστές γι' αυτό;Τίποτα , σιγά μην τους νοιάξει .
    Όσο κανείς δεν αποφασίζει να διώξει όσους είναι ακατάλληλοι , αχρείαστοι κλπ. , θα την πληρώνουμε όλοι μας .
    Και όταν θα γίνουν απολύσεις από το δημόσιο (αυτό είναι δεδομένο) φοβάμαι ότι θα φύγουν άνθρωποι που δεν πρέπει , για να μείνουν οι "δικτυωμένοι" .
    Όσο για την σύγκριση μεταξύ δημοσίου-ιδιωτικού τομέα , ας το αφήσουμε καλύτερα .
  • Pagalos uber allesΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 17:45
    "Συκοφαντείτε, συκοφαντείτε, στο τέλος κάτι θα μείνει." Ιωσήφ Γκαίμπελς
  • ΘΑΝΟΣΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 17:25
    Για αυτο φτάσαμε, εκεί που φτάσαμε σήμερα.Οτάν δίνονται τέτοια γελοία και απαράδεκτα επιδόματα, ειδικά από το 1981, εώς σήμερα πως να μην φτάσουμε σε αυτά τα χάλια που είμαστε.
  • ΘάνοςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 17:23
    Σύριζα όλοι παιδιά, να μην κοπεί τίποτα από τα δικαιώματά μας, δεν θέλουμε καμία αλλαγή, έξω οι ξένοι, έξω το μνημόνιο, ελευθερία ή θάνατος! Μέρκελ δώσε χρήμα και άστα τα σάπια γιατί δεν το΄χουμε σε τίποτα να τυπώσουμε δραχμή και να σας εξαφανίσουμε!!! Τσίπρας και τα μυαλά στα κάγκελα...
  • Love MakerΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 16:54
    Θέλω επίδομα "στενών επαφών", κάνω ανθυγιεινό χόμπι.
    Επίσης θέλω και επίδομα μη-καταβολής προς εμέ κανενός άλλου επιδόματος.
    Ζητάω πολλά?
  • ΜαρίναΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 16:28
    Είμαι δημόσιος υπάλληλος υγειονομικού και εργάζομαι σε δημόσιο νοσοκομείο. Μπήκα με ΑΣΕΠ και δεν παίρνω κανένα από τα επιδόματα που αναφέρονται στο ρεπορτάζ σας, παρόλο που δουλεύω μέρες-νύχτες-σαββατοκύριακα-αργίες. Από τον Ιανουάριο, ούτε το νοσοκομειακό επίδομα δεν παίρνουμε για ανθυγιεινή εργασία, ενώ καθημερινά ερχόμαστε σε άμεση επαφή με δείγματα αίματος από ασθενείς με ηπατίτιδες και aids.
    Λέγοντας, λοιπόν, για τους κακούς και χαραμοφάηδες δημοσίους υπαλλήλους, παρακαλώ πολύ να μην μας στοχοποιείτε όλους. Υπάρχουμε κι εμείς που και δουλεύουμε με 600 ευρώ το μήνα και με δύσκολες συνθήκες και που αν τα δημόσια νοσοκομεία συνεχίζουν να κουτσολειτουργούν, είναι χάρη στις δικές μας προσπάθειες (αγοράζουμε γάντια, απιονισμένα νερά, κόλλες Α4, μελάνια κτλ από την τσέπη μας).
  • ΒΑΣΙΛΗΣ ΗΣΑΠΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 16:06
    Εργαζομαι στους ΗΣΑΠ 37 χρονια, απο το 1975, οταν ηταν ιδιωτικος φορεας. Προκαλω το "δημοσιογραφο" του ΑΔ. ΤΥΠΟΥ κ Γ. Φραγκο να δωσει στη δημοσιοτητα το παραμικρο στοιχειο η εγγραφο που διαθετει και τεκμηριωνει τα γραφομενα του στο σχετικο δημοσιευμα. Ουτε παιρνουμε ουτε ποτε παιρναμε επιδομα κεραιας και μαλιστα 750 Ευρω οπως υποστηριζει. Απλουστατα γιατι οπως ολοι γνωριζουν δεν υπαρχουν κεραιες στον Ηλεκτρικο Σιδηροδρομο. Εκτος και αν τις ανακαλυψε ο εν λογω δημοσιογραφος. Το ερωτημα ωστοσο που τιθεται ειναι το που αποσκοπει αυτο το δημοσιευμα. Μεχρι χθες χρησιμοποιουσαν αυτη τη μεθοδο για να ...διεγειρουν τον λεγομενο "κοινωνικο αυτοματισμο" και να επι βαλουν τα μετρα των μνημονιων με το πετσοκομα μισθων και επιδοματων στους δηθεν προνομιουχους στο Δημοσιο και ευτυτερο Δημοσιο τομεα, ενω την ιδια ωρα καρατομουσαν τα ωραρια, τα μεροκαματα και τις συνταξεις στον Ιδωτικο Τομεα. Σημερα μηπως προσπαθουν τα στρωσουν το χαλι σε καποιους επιδοξους ιδιωτες εργολαβους αγοραστες, που μετα τη κριση στα Δημοσια Εργα, αλλα και τη νεα απαραδεκτη αυξηση των εισιτηριων κατα 25% απο αρχες του 2013, ακονιζουν τα δοντια τους? Ας ειμαστε ολοι μας λιγο περισσοτερο υποψιασμενοι....
  • ΠρόδρομοςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 15:37
    Να συμπληρώσω τέλος ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι οι μόνοι που δεν μπορούν να κρύψουν τίποτα από τα εισοδήματά τους (τουλάχιστον όσοι δεν ανήκουν στα υψηλά κλιμάκια της διοίκησης) και που τα τελευταία χρόνια στηρίζουν με την υψηλότατη φορολόγηση των εισοδημάτων τους το Ελληνικό κράτος. Η όποια κοινωνική πολιτική στηρίζετε πρώτα και πάντα στις πλάτες των Δημοσίων Υπαλλήλων. Λένε κάποιοι ότι είναι πολλοί, να το δεχτώ. Αλλά χάρη σ' αυτούς τους πολλούς τόσα χρόνια λειτούργησε η κρατική μηχανή χωρίς προβλήματα. Ξαφνικά τα δύο τελευταία χρόνια μας φταίνε οι Δημόσιοι Υπάλληλοι για την καταστροφή της χώρας; Και όχι οι φοροφυγάδες που όλως τυχαίως είναι οι μεγαλοκεφαλαιούχοι;!!!! Δεν μπορεί για κάτι απαράδεκτα κομματόσκυλα που φάγαν με χρυσά κουτάλια και το παίζαν δημόσιοι υπάλληλοι να αμαυρώνεται η εικόνα όλων των δημοσίων υπαλλήλων.
  • γιαννης νικαιαΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 15:31
    η αληθεια ειναι οτι πρωτιστος φταιει αυτος που τα δινει, υπηρχε η αντιληψη του να μπω στο δημοσιο να αραξω, μεγαλωσανε γενιες και μπηκαν στην βουλη ανθρωποι με αυτη την αντιληψη.απ την αλλη εχουμε να κανουμε με τον καθε ανθρωπο που καθεται πισω απ το γραφειο του και ειναι στο χερι του αν θελει να βοηθησει ή οχι.ολοι εχουμε παει σε υπηρεσια και εχουμε τσακωθει ή εχουμε εξυπηρετηθει.βαλτε ολα τα επιδοματα στην σειρα, βαλτε ολους του τυφλους, ολους τους αναπηρους κ.α και μετα να τα συγκρινουμε με αυτα που τρωνε οι υπουργοι, οι βουλευτες και ολο αυτο το καρκινομα που μας εχει βαλει σε αυτο το λουκι, γιατι φιλοι μου αυτα πληρωνουμε και οχι την παγκοσμια κριση παρα μονο την μακακια που τους δερνει.δεν θα κατσω να τσακωθω με τον συμπολιτη μου για το ποσα παιρνει και ειδικα τωρα που κοβουν απο ολους μας παρα θελω να κατσουμε ολοι μαζι και να τους πεταξουμε στην φυλακη, να παρουμε πισω τα κλεμενα και απο κει και περα οποιος κλεβει φυλακη απλα και ομορφα.
  • ΜΑΡΙΑΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 15:16
    Το τραγελαφικό των φορολογικών δηλώσεων είναι ότι πληρώνουν όλοι εκτός από αυτούς που πρέπει.
    Ειμαι άνεργη εδώ και ενάμιση χρόνο και ο σύζυγος εδώ και 2 χρόνια. Κι όμως! Θα πρέπει να πληρώσω στην εφορία 315 ευρώ φόρο εισοδήματος γιατί το 2006 που εργαζόμασταν και οι δύο καναμε το τραγικό λάθος να αγοράσουμε αυτοκίνητο 1600 κυβικών, για το οποίο φορολογούμαστε τώρα. Το ότι εδώ και 2 χρόνια ζούμε με την σύνταξη της μάνας μου 700 ευρώ δεν το λογαριάζουν οι ΄οικονομικοί εγκέφαλοι΄. Άς μου πεί κάποιος πως γίνεται να εχω χρεωστικό υπόλοιπο στην φορολογική δήλωση αφού δεν έχω καθόλου εισόδημα. ΠΩΣ; Ας βρεθεί κάποιος να ρωτήσει όλους αυτούς τους εκπροσώπους των κομμάτων που βγαίνουν στα κανάλια και διαλαλούν το ΄δίκαιο΄οικονομικό τους πρόγραμμα. Αλήτες όλοι τους. Ο βουλευτικός μισθουλάκος τους τους νοιάζει μόνο. Τίποτε άλλο. Τα ψέματα τελείωσαν. Θα πληρώσουν γιά όλα τους τα εγκλήματα. Όλοι τους!!!!!
  • Μάρκομ ΞΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 14:14
    Ρεπορτάζ που δεν αναφέρει αναλυτικά τα στοιχεία τεκμηρίωσης με βάση τα οποία γράφει ό, τι γράφει δεν είναι τίποτα περισσότερο από δημοσίευμα κίτρινου τύπου. Επίσης, πρέπει να ξεχωρίσετε τι είναι δημόσιο και τι δεν είναι. Όχι, όποτε σας βολεύει να βαφτίζετε δημόσιο π.χ. την εταιρεία του ΜΕΤΡΟ ή οποιοδήποτε άλλο Ν.Π.Ι.Δ. που υπάγεται στην κεντρική κυβέρνηση με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.
    Οι μισθοί των υπαλλήλων του στενού δημοσίου τομέα έχουν πετσοκοφτεί μέχρι αηδίας και τα στοιχεία για αυτό τα βρίσκει κανείς με ένα απλό ψάξιμο στο ίντερνετ. Αφήστε λοιπόν κ.κ. "δημοσιογράφοι" τη σπέκουλα και κοιτάξτε να μας αποκαλύψετε ποιοι συνάδελφοί σας και για ποιον λόγο βρίσκονται στα ημερολόγια του Άκη.
  • ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΟΣΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 14:01
    ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑΣ , , , , , ΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ.
    -----ΠΑΛΙΑΝΘΡΩΠΟΣ----
  • ΓιώργοςανεργοςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 13:50
    Γιατί δεν συνοδεύονται ποτέ τα δημοσιεύματα με τα περίεργα επιδόματα του δημόσιου δεν συνοδεύονται με ανάλυση των συνολικών αποδοχών ανά κατηγορία εργαζομένου ; Μήπως γιατί πουλάει περισσότερο να πεις ότι κάποιος παίρνει "επίδομα κεραίας" 750 ευρώ /μήνα (πόσοι αλήθεια το παίρνουν και ποιός είναι ο μέσος όρος των μηνιαίων αποδοχών τους ;) από το να πεις "1200 ευρώ το μήνα ο μέσος μισθός στα ΗΛΠΑΠ " ;
    Μήπως ;
    Επίσης γιατί σε όλες τις περιπτώσεις οι μισθοί αφορούν μικτές αποδοχές (λεφτά που δεν τα παίρνει στο χέρι ο μισθωτός ) ενώ όταν μιλάμε για επιχειρήσεις πάντα αναφερόμαστε στα καθαρά κέρδη - ζημίες κι όχι στο τζίρο τους ; Α να μην ξεχάσω.
    Γιατί ποτέ δεν συμπληρώνουμε και την καταγεγραμμένη φοροδιαφυγή στα εισοδήματα των επιχειρηματιών - ελευθεροεπαγγελματιών - αγροτών (30%-40%) ; Δεν πουλάει το θέμα ε;
  • Ο ΛούμπενΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 13:33
    σίγουρα και αυτό προβλεπότανε στο μνημόνιο, για αυτό και αυτό απέτυχε.
    Περιμένω να δώ εάν και μετά την αποφυλάκιση του Άκη, θα εξακολουθούνε μερικοί να βλέπουνε την Μέρκελ και το μνημόνιο πίσω από τα δεινά μας και όχι το ξερό μας το κεφάλι
  • φοφίκοςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 13:33
    Η γνωστή συνταγή της τρόικας για να σπέρνει διχόνοια μέσω διασποράς ψευδών.
  • ΠρόδρομοςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 13:28
    Για το επίδομα εξωδιδακτικής απασχόλησης εξ όσων γνωρίζω δίνεται σε καθηγητές και δασκάλους μόνο και είναι απόλυτα λογικό καθώς πραγματικά ένας καθηγητής ή δάσκαλος έχει εργασία και στο σπίτι του αρκετή (προετοιμασία, διαγωνίσματα, διόρθωση γραπτών κτλ). Αυτή είναι η εξωδιδακτική του απασχόληση που κανονικά δεν θα έπρεπε να αμοίβεται από ένα πενιχρό επίδομα (στο οποίο έγινε μείωση ούτως ή άλλως άνω του 30%), αλλά να είναι ενσωματωμένη η αμοιβή αυτή στο βασικό μισθό των εκπαιδευτικών. Η πολιτική τόσα χρόνια στο δημόσιο ήταν να κρατιέται ο βασικός μισθός χαμηλός και να δίνονται επιδόματα. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλα τα επιδόματα είναι παράλογα και δεν πρέπει να υπάρχουν. Και όταν δεν γνωρίζουμε δεν γράφουμε το άρθρο, γιατί αλλιώς ουσιαστικά κάνουμε προπαγάνδα κατά των δημοσίων υπαλλήλων και λαϊκίζουμε. Κακώς που το ανακυκλώνετε το άρθρο αυτό, χωρίς πλήρη έλεγχο για την ορθότητα των επιδομάτων.
  • ostriasΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 13:15
    @ΑΝΤΖΥ εγώ δεν νομίζω ότι θα πάρει η μπάλα και τους ευσυνείδητους και συνεπείς (ή σε κάθε περίπτωση αυτούς που πράγματι δουλεύουν για να καλύψουν τα κενά των μεταταγέντων, "δικαιολογημένως" απόντων, αποσπασμένων κλπ)

    νομίζω όμως ότι όσοι τολμούν και προτρέχουν να σχολιάσουν χωρίς να σκέφτονται τις στρατιές των ανέργων του ιδιωτικού τομέα, είναι -χωρίς να αποκλείονται και εξαιρέσεις αν πχ είναι σε άδεια ή ασθενείς- δημόσιοι υπάλληλοι της κατηγορίας της παρένθεσης πιο πάνω, άλλωστε πώς είναι δυνατόν να σχολιάζουν σε ώρα εργασίας?
  • triantafyllopoulosΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 13:11
    Διαβάσαμε το άρθρο, διαβάσαμε και τα σχολια ...κυρίως του υπαλ.ΔΕΗ.
    Φίλοι μου είναι.........απύθμενα αυτά που γράφονται ....που δίδονται ως επιδοματα.....απύθμενα.....και απολογιστικά......όσα γράφονται......για να παραμένουν.......τα υψηλά προνόμια και οι μισθοί.....που εμείς στην Τοπ.Αυτ/ση τα κοιτάμε με κυάλια.....και συγνώμη.....αλλά δεν συμφωνούμε. Είμασθε μαζί........οταν οι αρθρογράφοι του κειμένου.....είναι πληρωμένοι για να πέσει κόψιμο απο τον Υπουργό......
    Θέλω να με καταλάβουν, οι πρωην συντρόφοι, ότι συνδικαλισμός και κουμάντο στην Διοίκηση, δεν πηγαίναν και δεν πηγαίνουν ποτε μαζί...... για μια 20ετία ταυτίσθηκαν (προς το χειρότερο .....για τους πολίτες) προς το καλύτερο για εσας.....μισθολογικά (με όποια βάπτιση ....επιδόματος)....και με την κομματική, αναξιοκρατική διοίκηση των ΔΕΚΟ , προς την απολυτη αδράνεια, ή το καράβι ....με αυτοματο πιλοτο....ωστε να μην πειραχθούν....μισθοί, χορηγίες, Διοικηση μελη Δ/Σ-φίλοι συντροφοι... (Και φίλοι μου , ......όταν υπάρχουν λεφτά...για όλους.....όλοι σιωπουν....μπροστά στα προνομια....είτε μπλε, είτε πράσινα, είτε ροζ ...είτε και κόκκινα, ο καλοπληρωμένος κομμουνιστής στην ΔΕΗ.....σιωπά μπροστά στα προβλήματα που θέτει το ΚΚΕ για τους υπολοιπους εργαζόμενους......).
    Αμφισβητούμε, ότι υπάρχουν το 2012 τέτοια επιδόματα......ή η Τρόικα και οι ντοπιοι κλητήρες τους, ετοιμάζουν το χειρουργείο για τις ΔΕΚΟ, και πρέπει να φτιαχτεί το κλιμα.....(προς εκεί πιστεύω το άρθρο.....). Είναι κρίμα να υπάρχουν 50-80.0000 ετήσιοι μισθοί και αυτοι οι ανώτεροι υπάλληλοι να προβάλλουν γκρίνιες........και οι Τροικανοί και οι ντόπιοι κλητήρες τους....να κόβουν μισθούς των 1000 ευρω και να πηγαίνουν στα 600-700 ευρώ......Ελεος.....αν είναι σωστό το αξιακο μας σύστημα πρεπει να δώσει χαρη ή μερική χάρη στην 17Ν, οσο διαρκει το μνημόνιο και υπάρχουν αυτες οι ανισότητες.........να γίνεται και ένα συμβολικό χτύπημα.....έτσι για να σφίγγουν οι ..........
  • ADIDIASΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 13:10
    οταν κοψανε τα δωρα και τα επιδοματα (αρχικα) απο ΔΥ , ΔΕΚΟ και Συνταξιουχους ...λειψαν απο την αγορα 2, 5 δις .Αυτα τα λεφτα πεφταν στην αγορα , στα μαγαζακια των "μικρομεσαιων", κι οταν λειψαν το 2010 εκλεισαν 80.000 απο αυτα , πετοντας στο δρομο τους πρωτους 200.000 νεοανεργους υπαλληλους που ειχαν , αφου δεν "βγαιναν "οι ανθρωποι .

    οταν κοψανε μετα απο ΔΥ και ΔΕΚΟ το 30 και 50% των μισθων τους λειψαν απο την αγορα αλλα 4 κοντα δις .Αλλοι 150.000 "μικρομεσαιοι" κλεισανε , χανοντας τη δουλεια τους περιπου 400.000 υπαλληλοι τους .Τοτε ΝΕΚΡΩΣΕ τελειως η αγορα !!!! Γιατι λειψαν απο αυτην ΚΑΙ οι μισθοι των ιδιωτικων υπαλληλων που απολυονταν , παρασυρρωμενοι απο το κοψιμο των μισθων στις ΔΕΚΟ .

    (τα στοιχεια απο το ΙΝΕ της ΓΣΕΕ)

    τωρα ο Φιλιππου στη ΦΑΓΕ απολλυει 20 -20 καθε μερα , ξερετε γιατι ;;
    Γιατι ο ΔΥ ΔΕΝ αγοραζει ΠΙΑ 5-5 καθε μερα τα γιαουρτακια οπως πριν , και ο ανεργος δεν το βλεπει ουτε ζωγραφιστο .

    ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ ΟΤΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΑΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ...ΑΠΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ :

    1. Για να μας εφησυχασουν ("καλα τους κανουν στους ΔΥ", τους "κοπριτες", τους "κηφηνες" κλπ κλπ) , σταχτη στα ματια
    2. γιατι οι ΔΥ και οι ΔΕΚΟ υποτιθεται ειχαν πιο γερα συνδικατα κι αν τα σπαγαν αυτα σε εμας θα περναγαν τα παντα πιο ευκολα .Αλλα ας ειναι καλα οι πουλημενες ηγεσιες των ΔΕΚΟ, ΑΔΕΔΥ, ΓΣΕΕ που παιξαν αριστα το ¨παιχνιδακι" και τα περασαν με απεργιες ντουφεκιες και "βαζοντας πλατη "

    η οικονομια ειναι κυκλος , κι οταν καιγεται το εισοδημα του διπλανου σου , ερχεται και η σειρα σου
  • .........Πέμπτη 24 Μαίου 2012, 13:05
    Είμαι ιδιωτική υπάλληλος , ο σύζυγός μου είναι άνεργος και δεν έχω σκοπό να διαπληκτιστώ με κανέναν δημόσιο υπάλληλο πολύ απλά γιατί αν και εμένα μου έδιναν αυτά τα επιδόματα θα τα έπαιρνα !!!!
    Όσο για όλους τους υπόλοιπους... Αυτό βλέπετε εσείς ? Οτι φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι ? Εννοείται πως θα διαμαρτυρηθούν αν τους κοπούν κάποια επιδόματα. Ο καθένας μας έχει κανονίσει τις υποχρεώσεις του βάσει του μισθού που παίρνει , είτε είναι παχουλός είτε είναι πενιχρός. Και όταν γίνονται περικοπές είτε σε μισθους , είτε σε επιδόματα, είναι λογικό να υπάρχει και η ανάλογη αντίδραση.
    Έστω οτι εγώ π.χ. παίρνω 2500 Ευρώ τον μήνα και έχω πάρει δάνειο με μηνιαία καταβολή 1000 Ευρώ. Δεν θεωρείτε λογικό οτι θα αντιδράσω αν μου κόψουν επιδόματα που μπορεί να μου κοστίσουν 500 ευρώ τον μήνα ?
    Δεν φταίει ο δημόσιος υπάλληλος που παίρνει αυτά που του δίνουν ( λίγα ή πολλά , δεν θα το κρίνω εγώ γιατί δεν γνωρίζω τι μισθούς και επιδόματα υπάρχουν στον δημόσιο τομέα ) . Φταίει το κράτος και τα κόμματα που συνεχίζουμε να ψηφίζουμε !!! Και δεν φταίει γιατί δίνει επιδόματα στους δημοσίους αλλά γιατί κόβει συνέχεια από οπουδήποτε αλλού προκειμένου να μπουν στα ταμεία τα χρήματα που έφαγαν οι πολιτικοί. Φταίει για την δική μου μείωση μισθού , φταίει που εγώ δεν μπορώ να "κουρέψω" την δόση δανείου που πήρα από τράπεζα και όχι από το ΠΚΔ , φταίει που υπάρχει ανεργία , φταίει..., φταίει... , φταίει....

    Και από την άλλη φταίμε και ΟΛΟΙ εμείς που παίρνουμε μέρος στον "πόλεμο" δημοσίων υπαλλήλων - ιδιωτικών υπαλλήλων που τροφοδοτεί το ίδιο το κράτος .

    ( Αυτή την αντίληψη " να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα" ποτέ δεν την κατάλαβα ).
  • ΑΝΤΖΥΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 13:02
    Το παρασιτικο δημοσιο το δημιουργησαν οι πολιτικες πελατειακες πρακτικες που ηθελαν ετοιμους κομματικους στρατους που θα τους εξασφαλιζαν την επανεκλογη τους.
    Φυσικα αυτο δεν ισχυει για το συνολο των δημοσιων υπαλληλων αλλα δυστυχως για ενα μεγαλο ποσοστο.
    Ουτε εχω ακουσει ποτε κανενα πολιτη να ειναι χαρουμενος ιδιαιτερα οταν πρεπει να συναλλαγει με καποια δημοσια υπηρεσια. Τυχαιο? Δεν νομιζω.
    Οι περισσοτεροι -και μη σας κακοφαινεται οταν το ακουτε- ειναι αγενεις απροθυμοι και καφροι. Ξεχασανε τις κατουρημενες ποδιες που φιλησανε για να βολευτουνε και το παιζουν και δικτατορισκοι.
    Στον ιδιωτικο τομεα δεν θα αντεχαν ουτε για μια εβδομαδα.
    Δεν ειμαι υπερ της ανθρωποφαγιας αλλα ο εργοδοτης σας κυριοι ειναι πλεον φτωχος ή πιο σωστα φτωχοτερος απο εσας και με τη δαμοκλειο σπαθη της απολυσης απο πανω του.
    Θα μου επιτρεψετε λοιπον να μην κλαψω και ιδιαιτερα για τυχον προνομια που σας εκοψαν. Για τους ταλαιπωρους ιδιωτικους δεν δακρυσε κανεις σας.
    Την κυρατσα που καθαριζει φασολακια εν ωρα εργασιας 'η βγαινει για τα ψωνια της ή τον αλλο που του " χτυπανε" την καρτα προσελευσης αλλοι ή εκβιαζει για να παρει μιζα, δεν αντεχει κανεις πλεον να τον πληρωνει.
    Και δυστυχως η μπαλα παιρνει κι αυτους που ειναι ευσυνειδητοι και συνεπεις στα καθηκοντα τους. Η αγανακτηση ομως ειναι μεγαλη.
  • DamianosΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 12:27
    Edo malon tairiazei to tragoudaki "Greco maskara"!
  • Romanos65Πέμπτη 24 Μαίου 2012, 12:22
    ολοι οι κρατικοδιαιτοι δημοσιοι υπαλληλοι, γραφουν εδω,
    σωπαστε γιατι προκαλητε τον φτωχο ελληνα.
    Μαζευτικατε ολοι στον συριζα και στην δημαρ, και πουλατε ,
    φυκια για μεταξωτες κορδελες.
    σαπιο δημοσιο σαπιλα παντου.
    τα ιδια ειστε και εσεις, πασοκ Ν.Δ.
    2000.000. ανεργοι ειναι στον ιδιωτικο τομεα και μιλατε,
    για τα επιδοματα σας.
    ντροπη σας
  • ostriasΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 12:21
    όλοι εσείς οι δημόσιοι υπάλληλοι που σπεύσατε να διαμαρτυρηθείτε πιο κάτω (δεν κρίνω αν έχετε δίκιο ή όχι όσοι λέτε ότι δεν υπάρχουν πλέον αυτά τα επιδόματα, αυτό μπορεί να εξακριβωθεί φαντάζομαι), απλά πάτε λίγο ακόμη πιο κάτω και διαβάστε τι σχολίασε ο Illias (4ο σχόλιο στη σειρά) και μετά αναρωτηθείτε πόσους ανέργους έχει αυτή τη στιγμή ο ιδιωτικός τομέας που με τους φόρους του κατά κύριο λόγο θρέφει το κράτος και πόσους α(ν)έργους έχει το δημόσιο

    ύστερα σκεφτείτε το δεύτερη φορά να σχολιάσετε με τρόπο που προκαλεί τις εκατοντάδες χιλιάδες ανέργων
  • Αποστόλης ΤαγκαλάκηςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 12:16
    Τα περίεργα επιδόματα δίνονταν για να ξεπερνιέται η εισοδηματική πολιτική, όταν αυτή ήταν σφιχτή. Στον ΟΣΕ δόθηκε επίδομα συσσιτίου 5000 δρχ. σε όλους, όταν ο Μητσοτάκης έδωσε ΑΤΑ 0 + 0%=14%!!! Το επίδομα το ενέκρινε ο Στ. Μάνος ως Υπ. Οικονομίας. Το επίδομα πλυσίματος χεριών δεν ξέρω αν υπήρξε ποτέ, εγω ουδέποτε το πήρα ως σιδηροδρομικός, πάντως πλέον δεν υπάρχει κανένα περίεργο επίδομα στη μισθοδοσία μου και των συναέλφων. Καθαρά για το 2011 πήρα 18.781, 20 €, 10.000 λιγότερα από το 2008, με 28 χρόνια υπηρεσία, χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις (ευτυχώς).
  • ΧΑΡΗΣΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 12:11
    @Ανδρέας
    Για την τοπική αυτοδιοίκηση ξέρω πολλά.
    Εάν οι μισθοί της αυτοδιοίκησης δεν σε ικανοποιούν, μπορείς πάντα να παραιτηθείς!
  • ΝευριασμένοςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 12:07
    Σταματήστε πια αυτό το κοροιδιλίκι με τα επιδόματα, έλεος. Η συντριπτική πλειοψηφία των υπαλλήλων ούτε καν ξέρουν ότι υπάρχουν αυτά τα επιδόματα. Αν υπάρχουν να κοπούν από αυτούς που τα παίρνουν αλλά να μας πουν ΠΟΣΟΙ είναι αυτοί που τα παίρνουν και σε ποιες υπηρεσίες. Εγώ προσωπικά παίρνω το επίδομα παιδιών και το θέσης και τίποτε άλλο. Επιπλέον μου γίνονται όλες οι κρατήσεις και με το παραπάνω. Είμαι πανεπιστημιακής εκπαίδευσης και έχω πάρει με την αξία μου την θέση που έχω σε αντίθεση με άλλους που διορίστηκαν από το παράθυρο. Μην παίζετε με τα νεύρα μας και μην τσουβαλιάζετε τα πάντα για δημιουργία εντυπώσεων.
  • RaestΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 12:06
    Δε πειραζει παιδια ψηφιστε Τσιπρα να τα διπλασιασει ολα αυτα.
  • BillΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 12:04
    enike μην λαικιζεις και συ..να ειστε σοβαροι και προσεκτικοι μερες που είναι.
  • παγαποντηςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 12:02
    το δημοσιευμα ειναι εκτος τοπου και χρονου επιεικως. το εξωδιδακτικης καταργηθηκε καιρο τωρα, αυτα τα "μεταφορας φακελων" δεν υπηρξαν και τα ελπε ειναι νπιδ εισηγμενο στο χρηματιστηριο και με πλειοψηφικο πακετο της πετρολα (λατσης) το δημοσιο εχει τον διορισμο προεδρου. μην αναπαραγουμε σκουπιδια, λιγη προσοχη στους καιρους που ζουμε. ειναι ευκολη η δημιουργια εντυπωσεων

    ειμαι διορισμενος μεσω ασεπ 6 χρονια, εγγαμος με ενα παιδι, αει και μεταπτυχιακο, εργαζομαι σε παραμεθοριο χωριο, με 18 χρονια στον ιδιωτικο τομεα σε πολυεθνικες. μισθος 2009: 1450, μισθος σημερα 1050 (100 ευρω επιδομα παραμεθοριου που παει για καταργηση και 50 οικογενειακο-τα μονα επιδοματα που παιρνω- δηλαδη ο καθαρος μισθος ειναι 900 ευρω)
    και κατι για το τελος: ο μισθος του νεοδιοριστου καθηγητη ειναι 650 ευρω και ο γιατρος με τις εφημεριες πιανει τα 1000. ο προεδρος των σχολικων επιτροπων αμοιβεται με 750 και οι προεδροι των νπδδ και νπιδ των δημων (οι κολλητοι των δημαρχων δηλαδη )απο 700 εως 1200 (ειναι ποσοστο της δημαρχικαης αμοιβης)
  • aeΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 12:01
    sto dimosio douleuo ela na sou doso kai sena merika apo ta epidomata pou nomizeis oti perno gia na min esthanese adikimenos ke su re aderfe xa xax a xa bre den kanete kamia douleia leo ego giati sana to paraxeftelisame
  • geoΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 12:00
    1. Οικογενειακής παροχής. 2. Επίδομα Μεταπτυχιακού και Αποφοίτων Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης.3. Επίδομα εορτών αδείας.4. Επίδομα προβληματικών και παραμεθορίων περιοχών. 5. Επίδομα θέσης.

    Ρε παπαγαλακια αυτα δεν μεινανε τι μακακιες τσαμπουνατε, ελεος, εκτος και αν δεν ταχουν καταργησει ακομη για ψηφοθηρικους σκοπους.
  • αρηςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:59
    τα επιδοματα ασχετα με το πως ονομαζονται υπαρχουν γιατι δεν θελησαν οι κυβερνησεις να βαλουν τις αυξησεις στους μισθους τωρα προεκλογικα πως και τα θυμηθηκατε
    ο μισθος του δασκαλου που διοριζεται πρωτη φορα ειναι 630 ευρω για αυτο θα γραψετε κατι?
  • Φίλιππος ΚαπόγιαννηςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:51
    Καλημέρα.Είμαι δ.υπάλληλος σε ΚΕΠ του Δ.Αθηναίων.Δεν παίρνω κανένα από τα επιδόματα που αναφέρετε και μάλιστα δεν παίρνω κανένα απολύτως επίδομα χωρίς να διαμαρτύρομαι γι αυτό, αν και είμαι κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου.Και απ ο'τι διαβάζω τα πιό πολλά επιδόματα που αναφέρετε αφορούν τα μέσα μαζικής μεταφοράς.Δεν είναι δίκαιο να μας πέρνει όλους το ανάθεμα.Επιτέλους κάποιοι δουλεύουν στο δημόσιο και μάλιστα δουλεύουν αδιαμαρτύρητα.
  • βασιληςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:46
    ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ τις και τους πληρωμένους που αναπαράγουν ανακριβείς και ψευδεις ειδήσεις.
    Απο αυτά που ξέρω απο πρώτο χέρι και αν θέλετε βγάζω τη μισθοδοσία και του καθηγητή και του υπαλλήλου των ΕΛΠΕ κανένα απο αυτά τα επιδόματα που γράφει, ποιος άραγε δημοσιογράφος γιατι δε βλέπω όνομα, δεν δίνονται .Αν κάποιο δίνονταν ήτανε 120 το χρόνο.
    Ξέρω ότι πριν γράψω η πριν δημοσιεύσω κατι το ελέγχω.
    Εκνευρίζομαι που κάπιοι έχουν το θράσος να αναρτούν ψέματα, για να φανούν καλά σκυλ..... στα αφεντικούλια τους
  • tsivmaΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:44
    εγώ πιστέυω πώς υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι που εκπλήσονται από αυτά τα δημοσιεύματα... όμως πριν βιαστείτε να τα διαψευσετε , ψαξτε το!! μήπως ο διπλανός σας ? μήπως ο πιο πονηρος? ο πιο παλιος? δεν ξέρω ψάξτε .. μόνο έτσι θα μάθουμε όλοι την αλήθεια μόνο εκ των εσω μπορεί να γίνει η κάθαρση.ας μην εθελοτυφλούμε άλλο ΟΛΟΙ.!
  • antonisΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:41
    @Α ΡΕ ΑΙΔΩΣ
    Μη μιλάς για ΔΕΗ και για ΟΤΕ εκεί γινότανε το μεγαλύτερο πάρτι.Από κομματικούς διορισμούς μέχρι υπερτιμολογήσεις κλπ.Τι σχέση έχει το φτηνό ρεύμα με τη σπατάλη;Τι σχέση έχει η ανταμοιβή της γνώσης με τη λαμογιά τη μίζα και την υπερτιμολόγηση;Αυτές τις πίπες τις λέγανε και πριν από 20 χρόνια επί Μητσοτάκη.Τι έλεγε το πασόκ τότε θυμάσαι; Ξεπούλημα μπλα μπλα μπλα.Και μετά που ήρθε έκανε το ίδιο τις αποκρατικοποιήσεις που καταδίκαζε.
  • ΕΛΑΤΟΣΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:40
    Eνα επίδομα καπότας για τους άντρες και ένα επιδομα σερβιέτας για τις γυναίκες Δημ. Υπαλ. να ρθεί να δέσει το γλυκό! Ρε ΟΥΣΤ που διαμαρτύρεστε κιόλας!
  • ΜιχάληςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:38
    Δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος, αλλά έχω πλέον βεβαιωθεί ότι τέτοιου είδους δημοσιεύματα είναι κατευθυνόμενα από καραλαμόγια με σκοπό να στρέψουν τη μια επαγγελματική ομάδα εναντίον της άλλης. Ίσως να υπάρχει κάποια μικρή αλήθεια σε αυτά, την οποία όμως την διογκώνουν και την παραποιούν ώστε να φαίνεται ότι οι περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι λαμβάνουν τέτοια επιδόματα, τη στιγμή κατά την οποία όσα εξ'αυτών δεν έχουν ήδη καταργηθεί, δεν θα λαμβάνονται παρά από ελάχιστους.

    Σε κάθε περίπτωση, λαμόγια όπως Πορτοσάλτε και Παπαδημητρίου είναι εξπέρ σ'αυτόν τον βρωμερό πόλεμο. Και 99% αυτών που λένε είναι ψέμματα. Ψέμματα για τους Δ.Υ., ψέμματα για τους ταξιτζήδες, ψέμματα για τους γιατρούς, ψέμματα για τους φαρμακοποιούς, ψέμματα για τους μεταφορείς, ψέμματα για όλους. Αισχρά ψέμματα με σκοπό να περάσουν οι άθλιες μεταρρυθμίσεις του μνημονίου.
  • θεμιστοκλήςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:35
    Τα μεγάλα και περίεργα επιδόματα αφορούν κυρίως ΔΕΚΟ που λειτουργούν σήμερα ως ΑΕ. Εκεί ήταν βολεμένα όλα τα κομματόσκυλα. Παρόμοια δημοσιεύματα αποσκοπούν σε διαμόρφωση κλίματος κατά των ΔΥ που βέβαια δεν έχουν σχέση με επιδόματα.
  • Μ.ΠΑΠ.Πέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:35
    Σας πιστέψαμε τώρα όλους τους Δημ. Υπαλλήλους. Μου θυμίζετε τη λαϊκή ρήση: "ξέρεις κανέναν που να κλέβει και να το λέει;;"Κι άν ακόμα δεν τα παίρνετε τώρα λόγω περικοπών τότε που τα παίρνατε το μαρτυράγατε;;
    Αντε μη πω και τίποτα παραπάνω. Χάσατε τα προνόμια ε;;;
  • a-r-i-sΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:31
    Σημασία δεν έχουν τα επιδόματα και ονομασίες αυτών. Το ουσιώδες είναι το ύψος των συνολικών αποδοχών. Συνεπώς, τα σχετικά άρθρα είναι απλώς άρθρα φτηνού εντυπωσιασμού και, γι' αυτό το λόγο, αποπροσανατολιστικά.
  • gpelekanΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:27
    Απουσιάζουν τα παρακάτω προκλητικά επιδόματα των στρατιωτικών: α. επίδομα "μη αντίδρασης σε πέραν του μέσου όρου περικοπές" . β. επίδομα "μη αμοιβόμενης υπερεργασίας" γ. επίδομα "αυτισμού" και "αντιπαραγωγικής εργασίας". Αμοιβή ? Ανεκτίμητη. Ελπίζω η καταβολή των εν λόγω επιδομάτων να διορθωθεί με την καθιέρωση του νέου ειδικού μισθολογίου.
  • ΑνδρέαςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:27
    Νομίζω ότι ο συντάκτης του άρθρου θα πρέπει να ζητησει συγνώμη για τις ανακρίβιες που γράφει.
    ΔΕΝ υπάρχει (τουλάχιστον στην τοπική αυτοδιοίκηση που δουλεύω εγώ) ΚΑΝΕΝΑ μα ΚΑΝΕΝΑ απο τα επιδόματα που αναφέρει !!!
    Όσο για τους μισθούς ... αρθρογράφε ... πως σου φαινονται 940 ευρώ μετα απο 15 χρονια προϋπηρεσιας (τα 8 στο δημοσιο) ενος μηχανικού (πολυτεχνείο) με δυο παιδια ???

    Να εισαι καλα ... με τα παιχνιδακια που παιζεις ..
  • κωσταςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:25
    δηλαδή για την καταστροφή της Ελλάδας φταίνε οι ΔΕΚΟ ? να δούμε τώρα που πέσανε οι μισθοί 40% τι θα λέμε.εμείς τουλάχιστον τα δηλώνουμε όλα.
  • ΠΕΤΡΟΣ ΜΠΑΝΙΑΣΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:23
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΟΛΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.ΔΟΥΛΕΥΩ 22 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΒ ΚΑΙ ΠΕΡΝΩ 900 ΕΥΡΩ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ.ΜΗ ΜΑΣ ΒΑΖΕΤΕ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ.
  • MINASΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:21
    Εχει σημασία πως ονομάζεται η κάθε αμοιβή ή το ύψος των ετήσιων αποδοχών κάθε υπαλλήλου. Σημειώνω ότι είμαι μισθωτός χωρίς να απολαμβάνω κανενός τέτιου είδους επιδόματος. Εκείνο που γνωρίζω είναι ότι οι ετήσιες αποδοχές συνυπολογιζομένης της αύξησης της φορολογίας μειώθηκε κατά 45% περίπου. Και δεν διακρίνω καμιά ευαισθησία για τους ελεύθερους επαγγελματίες που δηλώνουν εισόδημα όσο εγώ καταβάλω φόρο.
  • ΑνώνυμοςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:18
    Κορόϊδα είναι; Τα μνημόνια είναι για τους άνεργους, τους συνταξιούχους και τους ιδιωτικούς υπαλλήλους...όχι για τους δημόσιους υπαλλήλους...
  • pan.liΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:16
    τα περισσότερα επιδόματα έχουν καταργηθεί, όπως το επίδομα εξωδιδακτικής απασχόλησης για τους εκπαιδευτικούς, οι περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν υποστεί τρελές μειώσεις στους μισθούς τους. Γι αυτό ας το ψάχνουν καλύτερα οι "εξυπνάκηδες" που γράφουν τέτοιες ανακρίβειες και ας ξεκολλήσουν επιτέλους τα μυαλά τους, μπας και δούμε άσπρη μέρα σε αυτή τη χώρα!
  • Ακης Νικολακοπουλος απο ΜοναχοΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:15
    Και κατι ακομ: ρε παιδια Δεκο , Ξεδεκο! ΑΝ υπαρχουν λοιπον αυτα τα επιδοματα ακομα , ΔΕΝ μας νοιαζει αν ειναι α.ε. κλπ αν ειναι ανωτερα κλιμακια! ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ τα ανωτερα κλιμακια (με μεγαλους μισθους!) να ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ καμια απωλεια που να τη νιωθουν και να εχει απωλειες εδω κατω που διαβαζω ο Βασιλης η συζυγος του κλπ.
    ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΠΟΔΟΘΕΙ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ;
    Και ξαναλεω, σιγουρα δεν ειναι οοολοι οι ΔΥ ετσι, αλλα παρα πολλοι κολοβαρανε αλυπητα εκει μεσα! Επειδη δεν γινεται ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ (αλλα θα μου πειτε σε κομματικο κρατος σιγα μην γινει αντικειμενικα!).
    Η αδερφη μου κατω χρονια ηταν συμβασιουχος στο δημοσιο τομεα (με 700 ευρω!) λοιπον τραβουσε κουπι για ΟΟΟΟΛΟΥΣ τουα ΑΡΓΟΣΧΟΛΟΥΣ ΔΥ. Μονο που δεν σφουγγαριζε τα τραπεζια μιλαμε, ΗΥ, φαξ, τηλεφωνα, καταστασεις κλπ ολα ΑΥΤΗ τα εκανε, οι διπλανοι της καφε, κυλικαιο, ψωνια κλπ. ΑΥΤΗΝ ΛΟΙΠΟΝ ΑΜΕΣΩΣ ΑΠΕΛΥΣΑΝ! ΠΟΥ ΣΚΙΖΟΤΑΝ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ! ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟΥ ΜΟΝΙΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΑΝ ΕΚΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ....ΛΑΙΚΗ ΚΛΠ!

    ΒΑΣΙΛΗ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ! ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ...... ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΞΙΟΚΡΑΤΕΙΑ ΕΤΣΙ; ΚΑΙ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ 2 ΠΤΥΧΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ...ΒΥΣΜΑ!
    Το εχει αυτο η μοιρα πολλων, αν δεν εχεις βισμα και δεν εισαι σε κομματα κλαδικες κλπ εισαι παντα απ εξω!
    Αυτο απο το 1981 βεβαια!
    Και εχεις δικιο ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΝ! Αλλα φοβαμαι πολυ πως πλαι το ιδιο θα γινει!
  • δημόσιος υπάλληλοςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:12
    Δεν θα σχολιάσω αυτά που αναφέρει το παραπάνω άρθρο και τα όποια σίγουρα δεν έχουν ελεγχθεί για την ορθότητά τους για αυτό και είναι παραπλανητικά, απλά θα εκθέσω την δική μου πραγματικότητα ως δημόσιος υπάλληλος:

    Είμαι μόνιμος τακτικός υπάλληλος του δημοσίου και προσλήφθηκα μέσω ΑΣΕΠ πριν από 10 χρόνια.
    Είμαι πτυχιούχος ΑΕΙ με μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών, έχω 2 παιδιά και κατοικώ σε παραμεθόριο περιοχή.
    Ο μισθός (πριν αρχίσουν οι περικοπές) είχε φτάσει στο υψηλότερο σημείο (μαζί με επίδομα μεταπτυχιακού, παραμεθορίου και παιδιών - που είναι και τα μόνα που έπαιρνα) στα 1360 ευρώ.
    Σταδιακά και μετά την εφαρμογή του ενιαίου μισθολογίου παίρνω 1080 ευρώ.
    Σε αυτό το σημείο θέλω να τονίσω ότι πλέον πρέπει να επιβαρύνομαι με όλα τα ιατρικά έξοδα (παρόλο που γίνονται κανονικά οι κρατήσεις από το μισθό) καθώς από την ένταξή μας στον ΕΟΠΥΥ δεν έχω ουσιαστικά πρόσβαση στη δωρεάν υγεία.
    Δεν θα μπω στη διαδικασία να πω αν είναι πολλά ή λίγα και να υποστηρίξω αν μου αξίζουν.
    Θέλω όμως να καταλάβουν όλοι - είτε είναι στον ιδιωτικό τομέα είτε στο δημόσιο και αμείβονται πολύ καλύτερα από το διπλανό τους που κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά με αυτούς αλλά δεν ανήκουν στην ίδια προνομιούχα - πόσο σημαντικό ήταν να έχει θεσπιστεί εδώ και χρόνια ένα ενιαίο και δίκαιο για όλους μισθολόγιο και πόσο συνέφερε κάποιους να έχουν το δημόσιο τομέα διχασμένο λόγω μισθολογικών ανισοτήτων... και ας μην επεκταθώ για το πόσο τους συμφέρει να έχουν το δημόσιο με την γραφειοκρατία, την πολυνομία κλπ κλπ....
  • ΠέτροςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:11
    Επίδομα παιδικής φροντίδας που δίδεται σε υπαλλήλους διαφορετικών υπουργείων ?
    Επίδομα εξωδιδακτικής (;) απασχόλησης
    Επίδομα μεταφοράς φακέλου που δίνεται σε όλα τα μήκη και πλάτη του δημοσίου
    ------------------------------------------------ -----------------------------------------
    Είμαι υπάλληλος σε Κεντρική Υπηρεσία Υπουργείου. Τους νόμους τους γνωρίζετε?
    Τι αναπαράγετε κύριοι, είσαστε σοβαροί? Δεν υπάρχει κανένα επίδομα παιδικής φροντίδας_το εξωδιδακτικής απασχόλησης έχει καταργηθεί εδω και μήνες_και το γελοιωδέστερο όλων: μεταφοράς φακέλου????
  • A ΡΕ "ΑΙΔΩΣ" ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ .....Πέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:10
    Η μαλακία του Έλληνα είναι απύθμενη!
    Κάνει τον ξερόλα και πουλάει μαγκιά και την ίδια ώρα που του κλέβουν τη τσέπη φωνάζει στους γύρω του να προσέχουν γιατί κυκλοφορούν πορτοφολάδες…!!!
    Είδα την κατάσταση μισθοδοσιας (της ΔΕΗ) και παρατήρησα ότι πράγματι οι μισθοί είναι υψηλοί!Ως εδώ θα συμφωνήσετε πιστεύω!Τώρα όμως θα αρχίσουν οι διαφωνίες…!!!
    Κύριοι και κυρίες αριστερά από κάθε μισθό υπάρχουν και άλλα πραγματάκια. Να βοηθήσω λίγο λοιπόν.
    Υπάρχουν οι θέσεις ευθύνης των μισθοδοτούμενων και η κατηγορία εκπαίδευσης μαζί με τις ειδικότητες αυτών.
    Αφορούν Μηχανικούς με υψηλές θέσεις – Επιστήμονες – Διπλωματούχους και εξειδικευμένους ώστε μέχρι σήμερα να απολαμβάνουμε ΦΤΗΝΟ!!!Ρεύμα!!!
    Και ξέρετε γιατί λέω ΦΤΗΝΟ;;; Διότι αναλογικά με τα Ευρωπαϊκά μέσα ημερομίσθια και τα Τιμολόγια της ΔΕΗ το ρεύμα που κάνει το χαζοκούτι μας να δουλεύει μαζί με το μιξεράκι του φραπέ είναι ΦΤΗΝΟ!!!Αυτός είναι και ο λόγος που κάποιοι θέλουν να την αγοράσουν και μάλιστα ΤΖΑΜΠΑ!!!!
    Δεν πιστεύω ότι είστε τόσο αφελείς που να πιστεύετε ότι κάποιοι από τους ΚΑΚΟΥΣ δανειστές μας, που πιέζουν κάθε μέρα να πουλήσουμε και τη μάνα μας για να τους ξεχρεώσουμε, ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΠΙΟ ΦΤΗΝΟ ΡΕΥΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!
    Κάποιοι ΑΦΕΛΕΙΣ ομιλούν για τις ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ τηλεφωνίες και το πόσο καλύτερα είναι τώρα που δεν παρακαλούν 3 χρόνια για να πάρουν τηλέφωνο αλλά ΑΜΕΣΩΣ έχουν ότι επιθυμούν!!!
    -Γνωρίζουν όμως ότι όλα αυτά τα ΟΜΟΡΦΑ και ΓΡΗΓΟΡΑ “πατούν” επάνω στον ΟΤΕ!!!Εκείνο τον παλαιό ΟΤΕ!!!Τον ΟΤΕ που ζήτησε από εμάς ή για όποιον είναι μικρότερος ζήτησε από τη μαμά τους και το μπαμπά τους να πληρώνουν από (1) ΜΙΑ ΔΡΑΧΜΗ/ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΚΛΗΣΗ ———(10) ΔΕΚΑ ΔΡΑΧΜΕΣ/ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΚΛΗΣΗ και μετέπειτα (30) ΤΡΙΑΝΤΑ ΔΡΑΧΜΕΣ/ΔΥΟ ΛΕΠΤΑ ΚΛΗΣΗΣ (ΧΡΟΝΟΧΡΕΩΣΗ);;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Δηλαδή ΕΜΕΙΣ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΤΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ ΟΤΕ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΑΤΗΣΑΝ ΟΙ “ΝΕΟΙ” ΠΑΡΟΧΟΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΛΟΥΝ “ΦΤΗΝΑ”!!!!!!!!!!!!!!!!!ΕΤΟΙΜΟ ΜΑΓΑΖΙ!!!!!
    -Γνωρίζουν άραγε πόσο ενοίκιο πληρώνουν ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΒΟΥΝΟΚΟΡΦΕΣ ΜΑΣ που πήγαν και έστησαν από μια κεραία κινητής;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΑΡΑΓΕ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    -Εχουν ρωτήσει τη μαμά τους και τον μπαμπά τους εάν ποτέ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΑΥΤΟΙ τουλάχιστον το 10%του μισθού τους ΓΙΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Γ ια προσθέστε τα σταθερά σας+κινητά σας+καρτοκινητά σας και διαιρέστε το νουμεράκι αυτό με τον μισθό σας!!!Πολλαπλασιάστε το αυτό με το εκατό και ΒΟΥΑΛΑ….ΤΟΣΟ ΤΗΣ ΕΚΑΤΟ ΤΟΥ ιδρώτα σας πηγαίνει στους ΦΤΗΝΟΥΣ!!!!!!!ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΝΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 24mbps ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑΤΕ ΕΧΕΤΕ ΣΤΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑ ΜΙΣΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Βέβαια!!!!Η μαλακία του Έλληνα είναι απύθμενη!!!!!!!
    ΧΤΥΠΑΤΕ ΤΗ ΔΕΗ ΕΠΕΙΔΗ:
    -ΤΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ!!!
    -ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ!!!
    -ΤΑ ΣΥΡΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ
    -ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!
    ΟΜΩΣ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΣΑΣ!!!!
    Αυτοί οι ΜΗΧΑΝΙΚΑΡΕΣ ΠΟΥ ΟΜΟΙΟΙ ΤΟΥΣ ΔΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!(Ωραίο χαμόγελο έχετε μερικοί αλλά χρειάζεστε καθαρισμό και λεύκανση οδόντων, όμως επειδή ΑΠΟΔΕΧΕΣΤΕ να είστε ΜΙΖΕΡΟΙ και ΦΤΩΧΟΜΠΙΝΕΔΕΣ δεν θα ξαναπάτε οδοντίατρο!!!).ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΑΡΕΣ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΜΕ 8.000 € (Εστω ένα νουμεράκι λέω) το μήνα!!!!
    ΣΤΟ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΠΑΤΕ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΑΤΕ ΠΟΣΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΩΝ ΠΟΥ ΣΑΣ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΠΟΥ ΒΑΖΕΤΕ-ΣΥΓΝΩΜΗ ΒΑΖΑΤΕ- ΣΤΟ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙ ΣΑΣ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑ!!!ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΑ!!!!!!!!!!ΤΟΣΟ ΦΤΗΝΑ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!
    Αλλά είπαμε και πριν!
    Η μαλακία του Έλληνα είναι απύθμενη!
    -Ρωτήσατε ποτέ πως γίνετε να αγοράζετε εσείς “ΤΟΣΟ ΦΤΗΝΑ” τα προϊόντα σας από το ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ και παράλληλα να σας ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ και ΔΩΡΕΑΝ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ;;;ΜΕ ΕΖΕΛ!!!ΜΕ CHAMPIONS LEAGUE!!!ΜΕ ΤΣΟΝΤΟΥΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΥΣΗ!!!ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΛΟΥΔΙ ΣΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ – ΠΑΝΤΑ ΔΩΡΕΑΝ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΟΙ Δ/ΝΤΕΣ ΤΩΝ ‘ΔΩΡΕΑΝ” ΑΥΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΥΝ ΚΑΘΕ ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΙΓΜΗ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    -Αγοράζατε το γαλατάκι 100 Δρχ/Λίτρο και τώρα 500/λίτρο!!!Ποιός πήρε τις 400 Δραχμούλες;;;;;;;;Πόσα από αυτά πήγαν ΣΤΗΝ ΔΩΡΕΑΝ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ;;;;;;;;;;;
    ΣΕ ΛΙΓΟ ΛΟΙΠΟΝ – ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΤΕ- ΠΟΥ ΘΑ ΠΩΛΗΘΕΙ Η ΔΕΗ………….ΟΤΑΝ ΘΑ ΘΕΛΕΤΕ 400ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΑΣΤΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ – ΜΕ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΕΙΝΑΣ- ΤΑ ΛΕΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ!!!!Η ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΥΘΜΕΝΗ!!!!!!!!
  • ANNAΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:06
    Είμαι εκπαιδευτικός και με το ενιαίο μισθολόγιο έχει κοπεί το επίδομα εξωδιδακτικής απασχόλησης. Όμως να κάνω μια ερώτηση: γιατί να κάθομαι σπίτι μου να διορθώνω γραπτά; γιατί να ξενυχτάω να προετοιμάζω παρουσιάσεις στον υπολογιστή μου; γιατί να γράφω επιπλέον σημειώσεις για να καλύψω τα ελλιπή βιβλία; γιατί να αγοράζω βιβλία προκειμένου να δίνω πιο σύγχρονες πληροφορίες στους μαθητές μου; γιατί να τα κάνω όλα αυτά όταν το μήνα ξοδεύω περίπου 200 ευρώ βενζίνη για να πάω στο σχολείο και ο μισθός μου αγγίζει τα 700 ευρώ; όταν όλοι υποστηρίζουν πως οι εκπαιδευτικοί εργάζονται λίγο (χωρίς να υπολογίζουν την δουλειά που παίρνουμε μαζί μας στο σπίτι) και παίρνουν ΠΟΛΛΑΑΑΑ ΛΕΦΤΑΑΑΑ!!!!!!!!!
    Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν αυτοί που δουλεύουν και αυτοί που δεν δουλεύουν. εννοείται πως ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς. ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ...ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ....
  • Ακης ΝικολακοπουλοςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 11:05
    Εεεεε ρεεεεεε! Ε παει οχι μετα για ολα μας φταινε οι απεξω;
    ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ;
    ΕΓΚΑΙΡΗ ΠΡΟΣΕΥΛΕΥΣΗ; ΕΓΚΑΙΡΗ; ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;
    ΕΠΙΔΟΜΑ ΦΑΞ; ΠΟΣΑ ΦΑΞ ΣΤΕΛΝΕΙ; ΠΟΣΟ ΑΝΘΥΓΙΕΙΝΟ ΕΙΝΑΙ; ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΟΝΤΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΑΞ;
    ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΦΑΚΕΛΟΥ;
    ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ!

    ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΕΣΤΩ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΑΛΛΑ ΟΥΣΙΩΔΕΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ! ΔΗΛΑΔΗ ΜΑΣ ΜΑΡΑΝΑΝ ΟΙ ΜΑΙΜΟΥ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΑΛΛΑ Η...ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΟΣΤΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ...ΕΠΙΔΟΜΑ; Η ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΦΑΚΕΛΟΥΣ; ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΤΟΥ;
    ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ; ΜΜΜΜΜ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ!

    ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΡΕΕΕ! ΚΟΒΟΥΜΕ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΣΕ 400 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΓΚΑΙΡΗΣ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ; Ε ΠΑΕΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ!

    Υ.Γ. ΜΟΝΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΑΧΙΟΥ ΠΙΣΙΝΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΑΚΟΜΑ; ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΚΑΙΡΗΣ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ!
  • Καραλεκας ΓιωργοςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 10:58
    Ειμαι εκπεδευτικος στην Δβαθμια το επιδομα εξωδιδακτικης εχει κοπει οπως και καθε επιδομα εκτος αυτο των παιδιων
    Προσεχεται τι γραφετε πιστευα πως ο ενικος ειναι σοβαρος
  • ΞΕΝΟΦΩΝΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 10:57
    Τα επιδόματα μόνοι τους τα έπαιρναν !!!! Για παράδειγμα πχ στη ΔΕΗ ειναι καλύτερα για μια βλάβη σε κάποιο μετασχηματιστή να στέλνουν ιδιώτη εργολάβο παίρνοντας το λιγότερο για τη κίνηση κανα 5000 € παρα να το αναθέσουν στο ήδη απασχολούμενο δημόσιο υπάλληλο δίνοντας του μια υπερωρία που την εχει και ανάγκη σήμερα !!!
  • φοφίκοςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 10:53
    Χμμ... Μούφα μου μυρίζεται...
  • Romanos65Πέμπτη 24 Μαίου 2012, 10:43
    ψηφισε συριζα.
    τα επιδοματα στης ΔΕΚΟ θα μεινουν απειραχτα.
    κρατικοδιαιτοι μη προκαλειτε τον φτωχο λαο.
    ολο το πασοκ μετακομοισε στον συριζα.
    Ακουστε στο ρεαλ τα επιδοματα που περνουν ακομα και σημερα τα λαμογια.
  • MARIAΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 10:28
    Λέτε άλλα κι άλλα χωρις να το διασταυρώνετε. Δουλεύω ΔΕΗ 22 χρόνια. Δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ Φαξ. Γενικά δεν παίρναμε ΠΟΤΕ επιδόματα εκτος του οικογενειακού και της εκπ/σης. Ο μισθός μας έχει μειωθεί κατά 40%. Και οδοιπορικά 30ευρώ για φαγητό και 30ευρω για ξενοδοχείο. Μονίμως βάζουμε απο την τσέπη μας. Αυτά για τους απλούς μισθωτούς Μην μας μπερδεύετε με την ΓΕΝΟΠ
  • Νικος ο ΒουλγαροςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 10:27
    Δεν ντρεπεται η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ για αυτα τα αισχη , και γιαυτο πηραν αυτα τα ποσοστα .
  • ΜάϊκΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 10:23
    ακόμα κι αν μερικά από αυτά τα επιδόματα ή κι αν όλα έχουν κοπεί δείχνουν το όργιο κατασπατάλησης του δημοσίου χρήματος που γινότανε. Όσον αφορά τους ΔΥ θα πρέπει οπωδήποτε να καταργηθεί η μονιμότης. Το κακό είναι οτι τα σπασμένα από τους κηφήνες του Δημοσίου, των ΔΕΚΟ, των Τραπεζών, τα πληρώνει ο ιδιωτικός τομέας και οι μικροί και μεσαίοι συνταξιούχοι.
  • ΒασίληςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 10:13
    Εχει δίκιο η Λίτσα, ας ήμαστε πιο προσεκτικοί σε ότι αναφέρουμε, καλά μας έχουν φτάσει να βρίζει η μια κατηγορία εργαζομένων την άλλη..προς οφελός τους βέβαια.
    - Και για να μην παραξηγηθώ για τα παρακάτω, είμαι κάθετα αντίθετος με απολύσεις εργαζομένω , είτε ανήκουν στο Δημίο είτε στον Ιδιωτικό τομέα, είμαι επίσης κάθετα αντίθετος με τις περικιοπές μισθών και με την άποψη που λεει : ''Γιατί να πέρνει αυτός/η 3.000 το μήνα, να του τα κόψουν'' είμαι της άποψης να μην κόψουνε απο αυτόν, αλλά να παλέψουμε όλοι να πάρουμε 3.000.

    Όμως θα σας πως πως πρόσφατα πήγα 3 φορές στο Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης, σε διάφορα παραρτήματα, και συνάντησα περίπου 10 Υπαλλήλους, με λύπη διαπίστωσα πως δεν εργάζόταν κανένας τους, είχαν πηγαδάκια μέσα στα γραφεία, ε αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ αδιαμαρτύρητα.

    Θα σας πως όμως και το ακριβώς αντίθετο
    Η σύζυγός μου εργάζετε στο δημόσιο, σε κάποιο Πανεπιστημιακό Ιδρυμα, 24 χρόνια, το ωράριο το τηρεί με θρησκευτική ευλάβεια, έχει γυρίσει και γνωρίζει όλλα τα ''πόστα'' και τα ''αντικείμενα'' - είναι η μοναδική ανάμεσα σε 25 υπαλλήλους ! και όχι μόνο αυτό, αλλά πολλές φορές- όταν συμβαίνει να υπάρχει συγκεκριμένη εργασιακή κατάσταση δηλ. 5-6 φορές το χρόνο - σχολάει 4, 5, 6 το απόγευμα, κάποτε, πιο παλιά, εργαζόταν και.... Σαββατοκύριακα !!, ακόμα πιο παλία έφερνε και δουλειά στο σπίτι !!

    Κάποτε πριν 15 χρόνια, απο το Κράτος βγήκε πως πρέπει να δωθεί ένα επίδομα για όσους εργάζονται σε PC, νομίζω 5.000 δρχ, το επίδομα αυτό θα το έπερναν όλοι οι Δημόσιοι που εργάζονταν μπροστά σε υπολογιστή, ε ! λοιπόν ποτέ δεν το πήρε, και μάλιστα προσέφυγαν στα δικαστήρια τα οποία επιδικάσαν το κράτος και εβγαλαν καταδικαστική απόφαση πως έπρεπε άμεσα να καταβάλλουν το επίδομα που παρανόμος παρακράτησαν και μάλιστα με τόκο, ....ποτέ δεν καταβλήθηκαν αυτά τα χρήματα, και ποτέ δεν έλαβε κανένα άλλο επίδομα, ο μηνιαίος μισθός ήταν 1199 ευρώ, και με κρατήσεις 450 ευρώ, τώρα με τις παράνομες περικοπές μισθού πέρνει 500 ευρώ το μήνα!!! κι εγώ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας ...και σχεδόν άνεργος πλέον.

    Δεν είδαμε ποτέ αυτό το ''Ενιαίο Μισθολόγιο'' σημαιωτέον πως δεν ανήκουμε σε κανένα πολιτικό σχηματισμό και ποτέ δεν κάναμε προεκλογικό αγώνα για κάποιο κόμμα- ίσως αυτό να είναι το λάθος μας-

    Είμαι πεπισμένος πως τους ''μεγάλους μισθούς'', τα ''τρελά'' επιδόματα, τα παράλογα προνόμοια, και το καθεστώς της ''Μη Εργασίας'' ισχύει σε όλες της ΔΕΚΟ, σε όλα τα Υπουργεία, καθώς σε υπηρεσίες τους Δημοσίου που σχετίζονται με τις παραπάνω υπηρεσίες.

    Το Δημόσιο ''λειτουργεί'' έτσι όπως λειτουργεί διότι αυτοί που τόσα χρόνια κυβερνούσαν με την ανοχή και συννενοχή εκατομυρίων συμπολιτών μας - είναι εκείνοι όλοι που τα ''έτρωγαν'' μαζί με τον Πάγκαλο- ήθελαν ακριβώς αυτό το Δημόσιο ώστε κανείς απο τους ''βολεμένους'' του σηστήματος να μην ''ξεβολευτεί'' 'έτσι έχουμε το Δημόσιο που μας αξίζει- η που άλλοι επέλεξαν πως μας αξίζει-

    Πάντως είμαι απόλυτα σίγουρος πως αν τελικά φτιάξουν αυτές τις περιβόητες ομάδες αξιολόγησης του Δημοσίου, η γυναίκα μου θα είναι απο τους πρώτους που θα απολυθούν- και πολλές/πολλοί ακόμα Δημόσιοι υπάλληλοι που δεν ανήκουν σε πολιτκά κόμματα.

    Ας ξαναφτιάξουμε όλοι μαζί την Ελλάδα που μας αξίζει
    Εχουμε μόνο μια ευκαιρία

    Φιλικά
  • ΛίτσαΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 09:23
    να βράσω τη δημοσιογραφία σας!! "Επίδομα μεταφοράς φακέλου που δίνεται σε όλα τα μήκη και πλάτη του δημοσίου"!!
    τι μπούρδες είναι αυτές??!! δεν ξέρω αν το παίρνουν όντως κάποιοι, αλλά σίγουρα δεν το παίρνουν και δεν το έπαιρναν όλοι!! όπως και τα περισσότερα από τα επιδόματα που αναφέρετε, γιατί είναι επιδόματα ΔΕΚΟ! επίσης δεν έπαιρναν όλοι οι δημόσιοι υπαλληλοι επιδόματα αλλά μόνο αυτοί των προνομιούχων υπουργείων (βλ. οικονομικών)!! σταματήστε πια αυτή την καραμέλα!!
  • IlliasΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 09:10
    Ειμαι ανεργος.
    Ορισμενοι δημοσιου υπαλληλοι δεν ξερουν απο κριση
    πηγα σε υπηρεσια και η υπαλληλος την κοπανισε μετα απο 2 ωρες..
    και αυτην πληρωνεται κανονικα
  • G. ErisianosΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 09:01
    Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτά συμβαίνουν όταν ο σοσιαλιστής Λοβερδος έκοψε το νοσοκομειακό, το ακτινοβολίας σε ακτινολόγους και τεχνολόγος και το ανθυγιεινό από τα νοσοκομεία.
  • leman36Πέμπτη 24 Μαίου 2012, 08:59
    Βεβαίως και να κοπούν όλα αυτά καμιά αντίρρηση αλλά πρώτα να κατασχεθούν και να επιστραφούν τα εκατομμύρια που έχουν παντελονιάσει κάποιοι πολιτικοί, αετονύχηδες και μιζαδόροι που δεν είναι και λίγοι και τα έχουν βγάλει έξω
  • AntigoneΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 08:58
    εχει καταντήσει λίγο γελοίο αυτό με τα επιδόματα. Ολα τα παραπάνω δίνονται σε Α.Ε. του Δημοσίου, οι οποίες δεν διέπονται από τις διατάξεις του ενιαιου μισθολογίου. Οσον αφορά το επίδομα εξωδιδακτικής απασχόλησης έχει ήδη καταργηθεί από 01-11-2011.

    Είναι πολύ άδικο μετα τις φοβερές περικοπές που έχουν υποστεί οι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων να υπάρχει και η εσφαλμένη εντύπωση ότι δεν έχει γίνει και τίποτα. Νομίζω ότι καποια στιγμή θα πρέπει τα πράγματα να γράφονται όπως είναι και όχι να τσουβαλιάζονται όλοι και όλα προς τέρψιν κάποιων.