• Αθήνα11°CΥψηλή:15°C
    Χαμηλή:10°C
  • Θεσ/νίκη13°CΥψηλή:13°C
    Χαμηλή:6°C
  • Πάτρα16°CΥψηλή:17°C
    Χαμηλή:8°C
  • Ηράκλειο16°CΥψηλή:16°C
    Χαμηλή:13°C
  • Λάρισα12°CΥψηλή:13°C
    Χαμηλή:3°C
Σταθάκης: Εγώ ζήτησα εκλογές

Όταν οι ναζί έκαψαν τα Καλάβρυτα

Πρώτη καταχώρηση: 13/12/2012 - 09:57

Τελευταία δημοσίευση: 13/12/2012 09:57Κοινωνία

Όταν οι ναζί έκαψαν τα Καλάβρυτα

 Όταν οι ναζί έκαψαν τα Καλάβρυτα

Εξήντα εννέα χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από το ολοκαύτωμα των Καλαβρύτων από τις γερμανικές ορδές του Χίτλερ. Το σταματημένο, ακόμη και σήμερα, ρολόι της εκκλησίας της ιστορικής πόλης έδειχνε 14.34. Τη στιγμή εκείνη τα νιάτα, οι δημιουργικές δυνάμεις της πόλης, περιουσίες και κόποι ετών αφανίστηκαν. Η θυσία των Καλαβρύτων αναδείχτηκε παγκόσμιο σύμβολο ελευθερίας και ειρήνης. 


Οι Γερμανοί εισήλθαν στα Καλάβρυτα στις 9 Δεκεμβρίου 1943. Την έντονη ανησυχία των κατοίκων κατεύνασαν οι διαβεβαιώσεις του Γερμανού διοικητή ότι δεν θα διέτρεχαν κανέναν κίνδυνο. Μάλιστα ορισμένοι Καλαβρυτινοί, που είχαν εγκαταλείψει την πόλη από τον φόβο αντιποίνων, επέστρεψαν στα σπίτια τους.

Οι Γερμανοί προχώρησαν αρχικά στην πυρπόληση σπιτιών που ανήκαν σε μέλη αντιστασιακών οργανώσεων. Το πρωί της 13ης Δεκεμβρίου, ημέρα Δευτέρα, χτύπησαν τις καμπάνες της κεντρικής εκκλησίας και δόθηκε διαταγή να συγκεντρωθούν όλοι οι κάτοικοι στο δημοτικό σχολείο, αφού πάρουν μαζί τους μια κουβέρτα και τρόφιμα μιας ημέρας. 

Στη συνέχεια, οι γυναίκες, τα παιδιά και οι λιγοστοί υπερήλικες της πόλης κλείστηκαν σε αίθουσες διδασκαλίας, ενώ όλοι οι άνδρες από 14 έως 65 ετών οδηγήθηκαν σε φάλαγγες σε κοντινή επικλινή τοποθεσία, τη Ράχη του Καππή. Ο χώρος ήταν προσεκτικά επιλεγμένος, καθώς η αμφιθεατρική διαμόρφωσή του δεν θα επέτρεπε σε κανέναν να γλιτώσει από τις ριπές των πυροβόλων που είχαν τοποθετηθεί περιμετρικά. Λίγο αργότερα ξεκίνησε η πυρπόληση των Καλαβρύτων. Ολόκληρη η πόλη παραδινόταν στις φλόγες, ενώ η φωτιά πλησίαζε απειλητικά στο κτίριο του σχολείου, το οποίο φρουρούσαν πάνοπλοι Γερμανοί στρατιώτες.

Την ίδια ώρα ο οδοντωτός σιδηρόδρομος κατηφόριζε με τις σοδειές από τις λεηλασίες των Γερμανών σε σπίτια, καταστήματα και αποθήκες, απ’ όπου είχαν αρπάξει ό,τι πολύτιμο υπήρχε.

Το σύνθημα 

Το μεσημέρι της ίδιας μέρες, με τη ρίψη φωτοβολίδων, δόθηκε το σύνθημα της εκτέλεσης. Το εκτελεστικό απόσπασμα αποτελούσαν 35 Γερμανοί στρατιώτες και η διαταγή δόθηκε από τον Γερμανό δεκανέα Κόνραντ Ντένερτ. Οι ριπές των πολυβόλων θέρισαν τους Καλαβρυτινούς. Το έγκλημα ολοκληρώθηκε με τις χαριστικές βολές στους επιζώντες. Τελικά, διασώθηκαν 13 άτομα, που «θάφτηκαν» κάτω από τα σώματα των εκτελεσθέντων.

Στο δημοτικό σχολειό τα γυναικόπαιδα έζησαν στιγμές αγωνίας και τρόμου, καθώς οι φλόγες έζωσαν το κτίριο. Σπάζοντας πόρτες και παράθυρα κατάφεραν να ξεφύγουν και αναζήτησαν τους οικείους τους. Ανηφορίζοντας προς τον αργό όπου οι Γερμανοί είχαν οδηγήσει τους άντρες, αντίκρισαν το φρικιαστικό θέαμα πατεράδων, γιων και αδελφών που κείτονταν νεκροί. 

Μία άμορφη μάζα, πλημμυρισμένη στο αίμα. Τα παιδιά, οι δημιουργικές δυνάμεις της πόλης, περιουσίες και κόποι ετών αφανίστηκαν στις 14.34 της 13ης Δεκεμβρίου 1943, όπως δείχνουν οι δείκτες του σταματημένου ρολογιού της εκκλησίας.

Η θυσία των Καλαβρύτων έγινε αυτόματα σύμβολο ειρήνης παγκοσμίως. Στον τόπο της εκτέλεσης ο Λευκός Σταυρός και η Πετρωμένη Καλαβρυτινή Μάνα, αιώνια σύμβολα του μαρτυρίου, εξακολουθούν να στέλνουν μηνύματα ειρήνης και συναδέλφωσης των λαών του κόσμου. 

ΠΗΓΗ: Δημοκρατία

εκτύπωση

Αν βρίσκεσαι στο δρόμο ή δεν έχεις συνεχή πρόσβαση στο διαδίκτυο, αποθήκευσε τους τηλεφωνικούς αριθμούς του enikos.gr και στείλε μας τη φωτογραφία, το βίντεο ή το μήνυμά σου για να καταγγείλλεις, να πεις την άποψή σου ή και για να δείξεις αυτό που θέλεις.

Tηλ. 6944 05 05 05 και 6944 06 06 06

Άλλοι τρόποι επικοινωνίας με το enikos.gr:

 

e-mail: info@enikos.gr

Tηλ: 210 87 88 006-007-008

Fax: 210 87 88 200

Γράψε κι εσύ το δικό σου σχόλιο:

όνομα
e-mail
σχόλιο
 
*

To όνομα είναι υποχρεωτικό πεδίο. Το e-mail δεν θα εμφανίζεται.
To σχόλιο σας θα εμφανιστεί στο site με μια μικρή καθυστέρηση.
Η δημοσίευση του σχολίου σας θα ολοκληρωθεί μόλις επιβεβαιώσετε ότι εσείς είστε ο σχολιαστής, μέσα από το email σας.

Σχόλια (18)
  • @ ικαροςΠέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012, 16:29
    ΡΕ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΠΕΤΟΤΟΥΒΛΟ ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΡΟΛΛΑΡΕΙ.
    ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΡΟΜΑΡΑ ΣΑΣ.
  • ικαροςΠέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012, 15:34
    pogromistria 14''88 και κατι που ξεχασα......γιατι ολοι οι χρυσαυγιτες εκτος απο ανιστορητοι ειστε και τεζα ανορθωγραφοι???δημοτικο δεν βγαλατε?????και μιλατε και για ιστορικα γεγονωτα μετα?????μαθετε να γραφετε ελληνικα σωστα πρωτα.....και μετα περνατε και στην ιστορια γυμνασιου.....αντε ταγαρια!
  • @ progromistria 14* 88*Πέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012, 14:35
    ΕΛΑ ΡΕ ΑΝΑΡΧΟΣΥΡΙΖΑΙΕ .7 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΣΑΙ ΓΡΑΦΩΝΤΑΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΗΔΙΕΣ.
  • kostasΠέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012, 14:22
    Οταν διαβάζεις τους ναζιστές και τα φοβερά ψέμματα τους καταλαβαίνεις ότι έπιασε η προπαγάνδα που τους κάναν οι αρχηγοί τους, ΑΛΛΑ και ότι πραγματικά οι άνθρωποι που τους ακολουθούνε είναι ψυχασθενείς .
  • ΑΝΩΝΥΜΗΠέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012, 13:54
    ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΟΙ ΦΟΝΙΑΔΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΣΤΩ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ; ΑΦΟΥ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΦΡΟΝΤΙΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΣΟΥΝ Τ' ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΤΟΥΣ!! ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΑΡΑΔΕΣ ΚΑΤΣΑΝΕ ΣΤΟ ΣΒΕΡΚΟ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ! Ο'ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΗΣΕ Ο ΛΑΟΣ ΤΟ ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΤΩΡΑ! ΕΧΟΥΝ ΥΠΗΡΕΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΤΟΥ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΤΟΥΣ ΠΟΥ "ΚΥΒΕΡΝΑΕΙ" ΚΑΙ ΠΡΟΩΘΕΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥΣ!!
  • BILLΠέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012, 12:59
    12:29 ... καμμένη ε; χααχαχαχαχαχ
  • κοκκινοςΠέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012, 12:31
    Ιωσήφ Στάλιν

    "Όταν νικήσουμε(τους Ναζί), θα μπούμε στη Βουλγαρία ως τιμωροί, στη Γιουγκοσλαβία ως ελευθερωτές και στην Ελλάδα ως προσκυνητές."

    "Λυπάμαι διότι γηράσκω και δεν θα ζήσω επί μακρόν δια να ευγνωμονώ τον Ελληνικό Λαό, του οποίου η αντίστασης έκρινε τον 2ον Παγκόσμιο Πόλεμο."
    (Από ομιλία του που μετέδωσε ο ραδιοφωνικός σταθμός Μόσχας την 31 Ιανουαρίου 1943 μετά την νίκη του Στάλιγκραντ και την συνθηκολόγηση τού στρατάρχου Paulus).

    Μόσχα, Ραδιοφωνικός Σταθμός (Όταν ο Χίτλερ επετέθη κατά τής Ε.Σ.Σ.Δ.)
    "Πολεμήσατε άοπλοι και νικήσατε, μικροί εναντίον μεγάλων. Σας οφείλουμε ευγνωμοσύνη, διότι κερδίσαμε χρόνο για να αμυνθούμε. Ως Ρώσοι και ως άνθρωποι σας ευχαριστούμε".

    Γεώργιος Ζουκώφ, Στρατάρχης του Σοβιετικού Στρατού
    "Εάν ο Ρωσικός λαός κατόρθωσε να ορθώσει αντίσταση μπροστά στις πόρτες της Μόσχας, να συγκρατήσει και να ανατρέψει τον Γερμανικό χείμαρρο, το οφείλει στον Ελληνικό Λαό, που καθυστέρησε τις Γερμανικές μεραρχίες όλον τον καιρό πού θα μπορούσαν να μας γονατίσουν. Η γιγαντομαχία της Κρήτης υπήρξε το κορύφωμα της Ελληνικής προσφοράς."
    (Απόσπασμα από τα απομνημονεύματά του για τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.)
  • pogromistria*14*88Πέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012, 12:29
    ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΑΝ ΤΟ ΧΙΤΛΕΡ ΗΤΑΝ ΤΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΧΙΤΕΣ !

    ΦΤΑΝΗ ΠΙΑ ΠΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΧΟΚΟΥΜΟΥΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ!

    ΕΞΑΛΟΥ ΤΑ ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ ΗΤΑΝ ΑΝΤΡΟ ΚΟΥΜΟΥΝΟΣΥΜΜΟΡΙΤΩΝ !
    ΑΥΤΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟ ΧΙΤΛΕΡ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΑΛΙΝ ΠΟΥ ΡΟΥΦΙΑΝΕΥΑΝ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΤΡΙΟΤΕΣ ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΤΑΞΑ ΤΟ ΧΙΤΛΕΡ, ΕΝΩ ΑΦΤΟΙ ΦΟΡΟΥΣΑΝ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΔΙΔΑΔΑΝ ΤΟΥΣ ΕΘΝΙΚΙΣΤΕΣ ΤΗΑΣ ΑΝΙΣΤΑΣΗΣ!

    ΓΥΡΕΟΝΤΑΣ ΠΙΓΑΙΝΑΝΕ!ΤΑ ΘΕΛΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΘΑΝ!
  • κοκκινοςΠέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012, 12:28
    Ιωσήφ Στάλιν

    "Όταν νικήσουμε(τους Ναζί), θα μπούμε στη Βουλγαρία ως τιμωροί, στη Γιουγκοσλαβία ως ελευθερωτές και στην Ελλάδα ως προσκυνητές."

    "Λυπάμαι διότι γηράσκω και δεν θα ζήσω επί μακρόν δια να ευγνωμονώ τον Ελληνικό Λαό, του οποίου η αντίστασης έκρινε τον 2ον Παγκόσμιο Πόλεμο."
    (Από ομιλία του που μετέδωσε ο ραδιοφωνικός σταθμός Μόσχας την 31 Ιανουαρίου 1943 μετά την νίκη του Στάλιγκραντ και την συνθηκολόγηση τού στρατάρχου Paulus).

    Μόσχα, Ραδιοφωνικός Σταθμός (Όταν ο Χίτλερ επετέθη κατά τής Ε.Σ.Σ.Δ.)
    "Πολεμήσατε άοπλοι και νικήσατε, μικροί εναντίον μεγάλων. Σας οφείλουμε ευγνωμοσύνη, διότι κερδίσαμε χρόνο για να αμυνθούμε. Ως Ρώσοι και ως άνθρωποι σας ευχαριστούμε".

    Γεώργιος Ζουκώφ, Στρατάρχης του Σοβιετικού Στρατού
    "Εάν ο Ρωσικός λαός κατόρθωσε να ορθώσει αντίσταση μπροστά στις πόρτες της Μόσχας, να συγκρατήσει και να ανατρέψει τον Γερμανικό χείμαρρο, το οφείλει στον Ελληνικό Λαό, που καθυστέρησε τις Γερμανικές μεραρχίες όλον τον καιρό πού θα μπορούσαν να μας γονατίσουν. Η γιγαντομαχία της Κρήτης υπήρξε το κορύφωμα της Ελληνικής προσφοράς."
    (Απόσπασμα από τα απομνημονεύματά του για τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.)
  • georgeΠέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012, 12:23
    Οι ευτυχησμενοι σκλαβοι ειναι ο χειροτερος εχθρος της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ.
  • ΑριστείδηςΠέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012, 12:06
    To έγκλημα αυτό μαζί με τα υπόλοιπα το διέπραξαν Γερμανοί απλοί πολίτες ντυμένοι στο χακί του Γερμανού στρατιώτη. Οι ναζί τους έδιναν τις εντολές και αυτοί υπάκουγαν. Αυτή είναι η αλήθεια και πρέπει να τη λέμε. Γιατί πολύ απλά όπως και τώρα μας θεωρούν κατώτερους από αυτούς. Εμάς και τους Σλάβους μας έχουν για κατώτερη φυλή οπότε δεν έχουν πρόβλημα να μας σκοτώσουν. Φάνηκε και στη κατοχή, φάνηκε και στο πρόσφατο πόλεμο της Γιουγκοσλαβίας με τους βομβαρδισμούς.
  • ManolisΠέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012, 11:50
    και οι μιχαλολιακοσ, κασιδιαρης και οι ναζι της χα δοξάζουν τον χιτλερ.

    Μη νομίζεται ζώα που ψηφίζετε χα ότι εσεις θα γλυτώσετε. Αν τους πάρεις εναν έναν οι περισσότεροι από τους βολευτές της χα έχουν σοβαρά ψυχικά προβλήματα. Όπως ο χιτλερ και οι ναζί των ες ες που έκαναν όλα αυτά τα εγκλήματα.
  • KOSTASΠέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012, 11:44
    'Η θυσία των Καλαβρύτων αναδείχτηκε παγκόσμιο σύμβολο ελευθερίας και ειρήνης.' ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΥΛΟΓΕΙ ΤΟΥΣ ΘΑΥΜΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ, ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΕΙ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ;
  • ΠατριώτηςΠέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012, 11:04
    Δεν ήταν μόνο Γερμανοί ήταν και πολλοί Γερμανοτσολιάδες ταγματασφαλίτες.
    Ανάμεσα τους ο Γ. Παπαδόπουλος, ο δικτάτορας, μέλος των ταγμάτων ασφαλείας Αχαϊας.
    Ήταν όλοι αυτοί που σήμερα η ΧΑ τους αποδίδει τιμή.
    Πείτε την αλήθεια στα νεα παιδιά.
    Γράψτε για τα εγκλήματα των ταγμάτων ασφαλείας.
    Για αυτούς του προδότες που έκαιγαν Έλληνες ζωντανούς στο Χορτιάτη, που σκότωναν παιδιά στα Καλάβρυτα, που στις 30 Νοέμβρη του 1943 μπούκαραν στα νοσοκομεία που νοσηλεύονταν οι ανάπηροι του αλβανικού μετώπου και τους βασάνισαν, στέλνοντας 283 απο αυτούς στην εκτέλεση.
    Πείτε την αλήθεια για ότι πιο προδοτικό έχει βγάλει αυτός ο τόπος.
    ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΟΥΣ SS ΤΩΝ ΤΑΓΜΑΤΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ
  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣΠέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012, 10:51
    Δυστυχώς ΔΕΝ αλλαξε τίποτα απολύτως απο εκέινη την ημέρα. Τότε εκτελέσανε ολους τους άνδρες οι Γερμανοί. Τώρα τους εκτελούν αργά με πιο βασανιστηκό θάνατο απο πέινα και έλλειψη εργασίας. Τότε μαζέψανε τους άνδρες ολους .Τώρα ολοι΄οι άνδρες μαζέύονται και φεύγουν στην ξενητειά. Οι ομοιώτητες ειναι ακριβώς οι ιδιες και το αποτέλεσμα . Τότε μετά την λήξη του πολέμου ελευθερωθήκαμε , ΑΝΑΣΑΝΑΜΕ.Τώρα ποτε θα ανασάνουμε μετα 30 χρόνια και βάλε. Εφυγε η καλλίτερη γεννιά η πλέον παραγωγική στο εξωτερικό. Μας διαλύσανε σαν χώρα οι Γερμανοί οπως και τότε. Αυτοί ειναι οι εταίροι μας δυστυχώς. Καίνε πάλι την Ελλάδα και ΔΕΝ υπάρχει τώρα ελπίδα σωτηρίας οπως παλαιά.Το σπουδαιότερο δεν το βλέπουν οι κυβερνώντες και ειναι ολοι μες στην τρελλή χαρά, για τους συμμάχους που έχουμε.
  • Κωνσταντινος ΙωαννουΠέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012, 10:37
    Ειμαι 67.5 ετων και ολη μου την ζωη εχω βαρεθει να βλεπω τους διαφορους πολιτικαντηδες και δημοσιογραφους επιμελεστατα να αποφευγουν να χρησιμοποιησουν το σωστο ονομα που ειναι Γερμανοι.
    Οι ναζι ηταν ενα ματσο χαλια ανθρωποειδη αλλα οχι αρκετοι για να εχουν
    διαπραξει ολα αυτα τα εγληματα που εγιναν στη Ελλαδα και αλλου.
    Οι Γερμανοι ομως, οντας πολλα εκατομμυρια, διεπραξαν και οπως βλεπουμε μεχρι και σημερα 2012 συνεχιζουν να διαπρατουν μυρια εγκληματα και παριστανουν τους αθωους ισχυριζομενοι οτι οι 'ναζι' ηταν υπευθυνοι.........
    Γιατι τους συνηγορειτε σε αυτο ??
  • EΛΛΑΣ-SS-ΑΝΘΡΟΠΙΣΤΕΣΠέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012, 10:32
    ΠΑΛΙ ΠΑΡΑΜΗΘΙΑ ΓΙΑ ΔΗΘΕΝ ΝΕΚΡΟΥΣ ..
    ΝΑ ΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑΝΖΤΕΣ
  • Γιώργος ΕΠέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012, 10:10
    Αναπαυθείτε εν ειρήνη

    Μια προσευχή και ένα κερί στη μνήμη σας.
    Οι ίδιοι φασίστες που σας δολοφόνησαν, τώρα σκοτώνουν εμάς και τα παιδιά μας. Και δυστυχώς, πάλι με τη βοήθεια των Ελλήνων Δοσίλογων