http://enikos.smart-ads.gr/adclick.php?bannerid=2508&zoneid=0&dest=http%3A%2F%2Fwww.icbs.gr%2F

  • Αθήνα28°CΥψηλή:28°C
    Χαμηλή:23°C
  • Θεσ/νίκη30°CΥψηλή:29°C
    Χαμηλή:21°C
  • Πάτρα30°CΥψηλή:29°C
    Χαμηλή:21°C
  • Ηράκλειο28°CΥψηλή:28°C
    Χαμηλή:23°C
  • Λάρισα30°CΥψηλή:33°C
    Χαμηλή:20°C
Λοβέρδος για Κουκοδήμο: Δεν το περίμενα

ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ζητούν παραίτηση Στουρνάρα

Πρώτη καταχώρηση: 07/11/2012 - 19:49

Τελευταία δημοσίευση: 07/11/2012 19:49Πολιτική

ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ζητούν παραίτηση Στουρνάρα

ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ζητούν παραίτηση Στουρνάρα 


Και ο Πάνος Καμμένος και ο Παναγιώτης Λαφαζάνης ζήτησαν την παραίτηση του υπουργού Οικονομικών Γιάννη Στουρνάρα. Και οι δύο επικαλέστηκαν ως αιτία παραίτησης το "αντισυνταγματικό" της ενέργειας του υπουργού να "αιφνιδιάσει" με την επίμαχη τροπολογία.

εκτύπωση

Αν βρίσκεσαι στο δρόμο ή δεν έχεις συνεχή πρόσβαση στο διαδίκτυο, αποθήκευσε τους τηλεφωνικούς αριθμούς του enikos.gr και στείλε μας τη φωτογραφία, το βίντεο ή το μήνυμά σου για να καταγγείλλεις, να πεις την άποψή σου ή και για να δείξεις αυτό που θέλεις.

Tηλ. 6944 05 05 05 και 6944 06 06 06

Άλλοι τρόποι επικοινωνίας με το enikos.gr:

 

e-mail: info@enikos.gr

Tηλ: 210 87 88 006-007-008

Fax: 210 87 88 200

Γράψε κι εσύ το δικό σου σχόλιο:

όνομα
e-mail
σχόλιο
 
*

To όνομα είναι υποχρεωτικό πεδίο. Το e-mail δεν θα εμφανίζεται.
To σχόλιο σας θα εμφανιστεί στο site με μια μικρή καθυστέρηση.
Η δημοσίευση του σχολίου σας θα ολοκληρωθεί μόλις επιβεβαιώσετε ότι εσείς είστε ο σχολιαστής, μέσα από το email σας.

Σχόλια (12)
  • east side-3-Παρασκευή 9 Νοεμβρίου 2012, 08:48
    @planetGreece οτι να'ναι ειναι αυτο που ποσταρες, ο Τσιπρας απεσυρε το αιτημα, οταν αφου περασε πανω απο 1 ωρα που καλεσε ο μεϊμαρακης τους βουλευτες για να μαζευτουν-παρανομα μιας κ ο κανονισμος μιλαει για 10λεπτο-κ φανηκε ξανα ο εμπαιγμος απ'τον προεδρο της βουλης(για 2η φορα, μιας κ λιγα λεπτα πριν εβγαλε τους παντες τρελους, οταν δεν ειδε οτι οσοι εγερθησαν υπερ της αντισυνταγματικοτητας ηταν σαφως περισσοτεροι!!)Τοτε απεσυρε ο Τσιπρας το αιτημα, οταν πια δεν ειχε νοημα γιατι ειχαν καταφερει μετα απο τοση ωρα να μαζευτουν οι βουλευτες της τροϊκας εσωτερικου.Στην τελικη πριν ποσταρεις ανακριβειες δες το βιντεο κ το τι εγινε.
    @Scepticism εισαι μεγαλο οργιο, 1ον το video το είδες? Παιρνει ο Καμμενος κάποια θέση υπέρ των υπαλλήλων της Βουλής ή αντίθετα μιλά και για ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ μελλοντικές?2ον δεν ειμαι υπαλληλος της βουλης, ειμαι ανεργος, οποτε φανταζεσαι τι βλακειες ειναι αυτα που αραδιαζεις πιο κατω κ 3ον η Βουλη ειναι αυτοδιοικητη για να μην μπορει να την ελεγχει ο εκαστωτε πρωθυπουργος κ φυσικα μπορουν να κοπουν ολα τα προνομια απ'τους υπαλληλους της βουλης αλλα γι'αυτο υπαρχει συγκεκριμενη διαδικασια που ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΡΗΤΩΣ απ'τον κανονισμο της Βουλης στο αρθρο 65, μεσω της διασκεψης των προεδρων!Με αυτον τον τροπο μπορει να ψηφιστει η αλλαγη στους μισθους των υπαλληλων της βουλης(κι οπως τον διαβεβαιωσε ο Καμμενος θα το ψηφισει), οχι την τελευταια στιγμη την ωρα της συζητησης ως νομοτεχνικη αλλαγη κ καλα!!Η διαταξη οπως την εφερε την τελευταια στιγμη, σαν νομοτεχνικη αλλαγη ηταν (ΚΙ ΑΥΤΗ) αντισυνταγματικη κ αυτο το ειπε ο ιδιος ο μεϊμαρακης ως καθ'υλην αρμοδιος, ο οποιος μεϊμαρακης ανηκει στην νδ μην ξεχνας!Μπορει οι συγκυβερνωντες να θελουν να κανουν συνεχως το συνταγμα κουρελι, αλλα αυτο δεν γινεται να μενει χωρις αντιδραση!Και η αντιδραση υπηρχε σε ολες τις περιπτωσεις που φεραν αντισυνταγματικες διαταξεις, οχι μονο χθες!Ολα αυτα τα εξηγησα κ στο προηγουμενο σχολιο μου, αλλα ειναι σιγουρο οτι ουτε καν ανοιξες τα ματια σου να τα δεις.Σε σερνουν απ'την μυτη τα πληρωμενα παπαγαλακια στα καναλια της διαπλοκης.Τα καταπινεις αμασητα ολα.
  • east side-3-Παρασκευή 9 Νοεμβρίου 2012, 01:01
    @planetGreece οτι να'ναι ειναι αυτο που ποσταρες, ο Τσιπρας απεσυρε το αιτημα, οταν αφου περασε πανω απο 1 ωρα που καλεσε ο μεϊμαρακης τους βουλευτες για να μαζευτουν-παρανομα μιας κ ο κανονισμος μιλαει για 10λεπτο-κ φανηκε ξανα ο εμπαιγμος απ'τον προεδρο της βουλης(για 2η φορα, μιας κ λιγα λεπτα πριν εβγαλε τους παντες τρελους, οταν δεν ειδε οτι οσοι εγερθησαν υπερ της αντισυνταγματικοτητας ηταν σαφως περισσοτεροι!!)Τοτε απεσυρε ο Τσιπρας το αιτημα, οταν πια δεν ειχε νοημα γιατι ειχαν καταφερει μετα απο τοση ωρα να μαζευτουν οι βουλευτες της τροϊκας εσωτερικου.Στην τελικη πριν ποσταρεις ανακριβειες δες το βιντεο κ το τι εγινε.
    @Scepticism φαιδρο υποκειμενο, 1ον το video το είδες? Παιρνει ο Καμμενος κάποια θέση υπέρ των υπαλλήλων της Βουλής ή αντίθετα μιλά και για ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ μελλοντικές?2ον δεν ειμαι υπαλληλος της βουλης, ειμαι ανεργος, οποτε φανταζεσαι τι βλακειες ειναι αυτα που αραδιαζεις πιο κατω κ 3ον η Βουλη ειναι αυτοδιοικητη για να μην μπορει να την ελεγχει ο εκαστωτε πρωθυπουργος κ φυσικα μπορουν να κοπουν ολα τα προνομια απ'τους υπαλληλους της βουλης αλλα γι'αυτο υπαρχει συγκεκριμενη διαδικασια που ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΡΗΤΩΣ απ'τον κανονισμο της Βουλης στο αρθρο 65, μεσω της διασκεψης των προεδρων!Με αυτον τον τροπο μπορει να ψηφιστει η αλλαγη στους μισθους των υπαλληλων της βουλης(κι οπως τον διαβεβαιωσε ο Καμμενος θα το ψηφισει), οχι την τελευταια στιγμη την ωρα της συζητησης ως νομοτεχνικη αλλαγη κ καλα!!Η διαταξη οπως την εφερε την τελευταια στιγμη, σαν νομοτεχνικη αλλαγη ηταν (ΚΙ ΑΥΤΗ) αντισυνταγματικη κ αυτο το ειπε ο ιδιος ο μεϊμαρακης ως καθ'υλην αρμοδιος, ο οποιος μεϊμαρακης ανηκει στην νδ μην ξεχνας!Μπορει οι συγκυβερνωντες να θελουν να κανουν συνεχως το συνταγμα κουρελι, αλλα αυτο δεν γινεται να μενει χωρις αντιδραση!Και η αντιδραση υπηρχε σε ολες τις περιπτωσεις που φεραν αντισυνταγματικες διαταξεις, οχι μονο χθες!Ολα αυτα τα εξηγησα κ στο προηγουμενο σχολιο μου, αλλα ειναι σιγουρο οτι ουτε καν ανοιξες τα ματια σου να τα δεις.Σε σερνουν απ'την μυτη τα πληρωμενα παπαγαλακια στα καναλια της διαπλοκης.Τα καταπινεις αμασητα ολα.
    ΥΓ:παρακαλω να δημοσιευθει η απαντηση μου, δεν προσβαλλω τον συνομιλητη μου παραπανω απ'οτι μ'εθιξε αυτος με τις αυθαιρετες αναφορες του στο προσωπο μου.
  • east side-3-Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2012, 23:24
    @planetGreece οτι να'ναι ειναι αυτο που ποσταρες, ο Τσιπρας απεσυρε το αιτημα, οταν αφου περασε πανω απο 1 ωρα που καλεσε ο μεϊμαρακης τους βουλευτες για να μαζευτουν-παρανομα μιας κ ο κανονισμος μιλαει για 10λεπτο-κ φανηκε ξανα ο εμπαιγμος απ'τον προεδρο της βουλης(για 2η φορα, μιας κ λιγα λεπτα πριν εβγαλε τους παντες τρελους, οταν δεν ειδε οτι οσοι εγερθησαν υπερ της αντισυνταγματικοτητας ηταν σαφως περισσοτεροι!!)Τοτε απεσυρε ο Τσιπρας το αιτημα, οταν πια δεν ειχε νοημα γιατι ειχαν καταφερει μετα απο τοση ωρα να μαζευτουν οι βουλευτες της τροϊκας εσωτερικου.Στην τελικη πριν ποσταρεις ανακριβειες δες το βιντεο κ το τι εγινε.
    @Scepticism φαιδρο υποκειμενο, 1ον το video το είδες? Παιρνει ο Καμμενος κάποια θέση υπέρ των υπαλλήλων της Βουλής ή αντίθετα μιλά και για ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ μελλοντικές?2ον δεν ειμαι υπαλληλος της βουλης, ειμαι ανεργος, οποτε φανταζεσαι τι βλακειες ειναι αυτα που αραδιαζεις πιο κατω κ 3ον η Βουλη ειναι αυτοδιοικητη για να μην μπορει να την ελεγχει ο εκαστωτε πρωθυπουργος κ φυσικα μπορουν να κοπουν ολα τα προνομια απ'τους υπαλληλους της βουλης αλλα γι'αυτο υπαρχει συγκεκριμενη διαδικασια που ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΡΗΤΩΣ απ'τον κανονισμο της Βουλης στο αρθρο 65, μεσω της διασκεψης των προεδρων!Με αυτον τον τροπο μπορει να ψηφιστει η αλλαγη στους μισθους των υπαλληλων της βουλης(κι οπως τον διαβεβαιωσε ο Καμμενος θα το ψηφισει), οχι την τελευταια στιγμη την ωρα της συζητησης ως νομοτεχνικη αλλαγη κ καλα!!Η διαταξη οπως την εφερε την τελευταια στιγμη, σαν νομοτεχνικη αλλαγη ηταν (ΚΙ ΑΥΤΗ) αντισυνταγματικη κ αυτο το ειπε ο ιδιος ο μεϊμαρακης ως καθ'υλην αρμοδιος, ο οποιος μεϊμαρακης ανηκει στην νδ μην ξεχνας!Μπορει οι συγκυβερνωντες να θελουν να κανουν συνεχως το συνταγμα κουρελι, αλλα αυτο δεν γινεται να μενει χωρις αντιδραση!Και η αντιδραση υπηρχε σε ολες τις περιπτωσεις που φεραν αντισυνταγματικες διαταξεις, οχι μονο χθες!Ολα αυτα τα εξηγησα κ στο προηγουμενο σχολιο μου, αλλα ειναι σιγουρο οτι ουτε καν ανοιξες τα ματια σου να τα δεις.Σε σερνουν απ'την μυτη τα πληρωμενα παπαγαλακια στα καναλια της διαπλοκης.Τα καταπινεις αμασητα ολα.
    ΥΓ:να δημοσιευτει παρακαλω πολυ το σχολιο μου, δεν προσβαλλω τον συνομιλητη παραπανω απ'οτι ο ιδιος με προσβαλλε με τις αυθαιρετες αναφορες του στο προσωπο μου!!!
  • planetGreeceΠέμπτη 8 Νοεμβρίου 2012, 12:47
    Και ο ΣΥΡΙΖΑ με τους ΑΝ.ΕΛ.στο κόλπο;

    Στημένο σκηνικό εναντίον του λαού , από όλους με ελάχιστες εξαιρέσεις, φαίνεται να ήταν το μεσημεριανό σόου ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝ.ΕΛ.το μεσημέρι.
    Και εξηγούμαστε.Μετά από...


    την κατάθεση του αιτήματος των ΑΝ.ΕΛ.και του ΣΥΡΙΖΑ για ονομαστική ψηφοφορία περί συνταγματικότητας του μνημονίου , στη βουλή έγινε πανδαιμόνιο.Ο Μεϊμαράκης έψαχνε να βρει βουλευτές για να ψηφίσουν και διέκοψε τη συνεδρίαση.Εκείνη τη στιγμή εάν γινόταν η ψηφοφορία το αποτέλεσμα θα ήταν σαφώς υπέρ της αντισυνταγματικότητας των μέτρων.Και ο ΣΥΡΙΖΑ τι έκανε;Αντί να επιμείνει και να χαλάσει τον κόσμο ΑΠΕΣΥΡΕ, ναι καλά διαβάζετε, ΑΠΕΣΥΡΕ το αίτημα περί ονομαστικής ψηφοφορίας.Λίγο αργότερα ο Μεϊμαράκης, που είχε μαζέψει όσους ήθελε για να κερδίσει την ψηφοφορία, απέρριψε το αίτημα του ΣΥΡΙΖΑ και προχώρησε στην ονομαστική ψηφοφορία με το γνωστό αποτέλεσμα των 170 ΟΧΙ και των 130 ΝΑΙ.Δηλαδή, μόλις είδε ο ΣΥΡΙΖΑ πως η κίνησή του , σε συνεργασία με του ΑΝ.ΕΛ.θα μπορούσε να προκαλέσει ανατροπή των δεδομένων, ΑΠΕΣΥΡΕ το αίτημά του;
    Ωραίο θέατρο παρακολουθούμε.

    planet greece
  • ScepticismΠέμπτη 8 Νοεμβρίου 2012, 00:03
    @east side-3-

    Δεν ειναι λαϊκισμός το να ξηλώνεις τα προκλητικά προνόμια μιας μειοψηφίας

    Η βουλή που ρυθμίζει μόνη της τον προϋπολογισμό της, που βρίσκει τα λεφτά; Απο τις τσέπες των αληταράδων που σε διορισαν; Απο τους φόρους των κορόιδων παιρνει λεφτά για να πληρώσει εσένα για να κάθεσαι. Αυτή ειναι η ουσια την οποια προσπαθείς να καλύψεις
  • east side-3-Τετάρτη 7 Νοεμβρίου 2012, 22:50
    κι οπως πολυ σωστα εγραψε η φιλη Ελενη....:"Το πρώτο που επιστρατεύεται, για να περάσουν τα πραξικοπήματα και οι διαταγές της τρόικας και των ξένων, είναι ο λαϊκισμός "για όλα φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι, οι υπάλληλοι της βουλής είναι δημόσιοι υπάλληλοι κλπ".

    Η βουλή είναι αυτοδιοίκητη. Ρυθμίζει μόνη της τη λειτουργία της και τον προϋπολογισμό της. Αν καθόριζε άλλος από τη βουλή το πώς θα λειτουργεί, τότε αυτός θα ήταν απόλυτος μονάρχης υπεράνω πάντων και θα κυβερνούσε μόνος του χωρίς να ρωτάει κανέναν. Αυτό μάλλον δεν θα ήταν ένα δημοκρατικότερο καθεστώς από το σημερινό.Υπαρχει συνταγματικος τροπος να αποφασιστει η μειωση των μισθων των υπαλληλων της Βουλης, που προβλεπεται απ'τον κανονισμο της Βουλης, μεσω της διασκεψης των προεδρων..!!
  • QΤετάρτη 7 Νοεμβρίου 2012, 22:06
    Στουρνάρα, καλά το ξεκίνησες. Ολοκλήρωσε το αύριο μεθαύριο. Αλλά θυμίσου. Στο ίδιο μαγαζί είναι κι' άλλοι προνομιούχου Έλληνες. Οι βολευτές.
    Δεν μπορεί το κάθε σούργελο από δαύτους να παίρνει 7.000 και ο αρχηγός στρατού λόγου χάριν χίλια τόσα. Κόψιμο κόλων ΣΕ ΟΛΟΥΣ, βολευτών ΜΗ ΕΞΑΙΡΟΥΜΕΝΩΝ. Κάντους 200, μας φτάνουνε, δεν είναι για χόρταση.
  • Γιάννης Β.Τετάρτη 7 Νοεμβρίου 2012, 21:14
    Συγχαρητήρια Στουρνάρα όπως φαίνεται έχεις θίξει αρκετά συμφέροντα και προνόμια και τους τσούζει, μην ανησυχείς και οι κομπογιανίτες Καμμένος, Cheap-ras έχουν ήδη γράφει με μαυρα γραματα στην ιστορία σαν οι μεγαλιτεροι τσαραλατανοί του Ελληνικού λαού.
  • east side-3-Τετάρτη 7 Νοεμβρίου 2012, 21:02
    συγχρονος Περιανδρος ο Σαμαρας..., διαιρει κ βασιλευε...!!
  • east side-3-Τετάρτη 7 Νοεμβρίου 2012, 21:02
    o Πανος Καμμενος τοποθετηθηκε κ εξηγησε για τους μισθους των υπαλληλων της βουλης κ ο ελεεϊνος προπαγανδιστης βορ-ιδης(ο νεοναζι με το τσεκουρι)παρ'οτι πηρε τον λογο ΜΕΤΑ, συνεχισε του θεατρινισμους κ δεν ειπε κουβεντα για το αρθρο 65 για το αυτοδιοικητο της βουλης!!!Τα ιδια κ ο μασωνος υπουργος οικονομικων, ο οποιος διαβαζει γραμμενο λογο απ'το χαρτι(2 κ 3 φορες)κ νωριτερα τον ειχε παρει ο υπνος στην καρεκλα...
  • ΓιώργοςΤετάρτη 7 Νοεμβρίου 2012, 20:00
    Γειά σας προστάτες των συμφερόντων του λαού!!!! Με τι πάθος υπερασπιστήκατε τα προνόμια των υπαλλήλων της Βουλής!!!!!
  • giannisΤετάρτη 7 Νοεμβρίου 2012, 19:54
    Η νυχτα τον Στρατηγων ποτε θα ερθει???!!!!