http://enikos.smart-ads.gr/adclick.php?bannerid=2508&zoneid=0&dest=http%3A%2F%2Fwww.icbs.gr%2F

  • Αθήνα29°CΥψηλή:31°C
    Χαμηλή:24°C
  • Θεσ/νίκη27°CΥψηλή:33°C
    Χαμηλή:22°C
  • Πάτρα28°CΥψηλή:31°C
    Χαμηλή:23°C
  • Ηράκλειο29°CΥψηλή:29°C
    Χαμηλή:24°C
  • Λάρισα29°CΥψηλή:37°C
    Χαμηλή:21°C
Οι απαιτήσεις της Gaga για τη συναυλία της στην Αθήνα

Μισθός 21.000 ευρώ;

Πρώτη καταχώρηση: 06/09/2012 - 11:28

Τελευταία δημοσίευση: 06/09/2012 11:28Πολιτική

Μισθός 21.000 ευρώ;

Στοιχεία μισθοδοσίας - για το επταμελές ΔΣ του Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας - έδωσε χθες στη βουλή η βουλευτής Λακωνίας της Νέας Δημοκρατίας Φεβρωνία Πατριανάκου.

Προκλητικά, δεδομένης της κατάστασης και προφανώς ενδεικτικά του τι συνέβαινε κι εξακολουθεί να συμβαίνει, την ώρα που οι αιματηρές περικοπές φέρνουν απόγνωση.  
Η ίδια μιλώντας στη βουλή, τόνισε: "Οι απολαβές των μελών του ΔΣ του Ταμείου είναι προκλητικά πολλαπλάσιες ακόμη και εκείνων του πρωθυπουργού", αποκαλύπτοντας ότι ο πρόεδρος Παναγιώτης Θωμόπουλος λαμβάνει 21.000 ευρώ το μήνα και ο πρώτος αντιπρόεδρος 15.500 ευρώ.

Αναγκάστηκε, βεβαίως, να απαντήσει ο αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών Χρήστος Σταϊκούρας, υπογραμμίζοντας ότι η κυβέρνηση προτίθεται να επανεξετάσει τις αμοιβές των μελών του Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας.

 

 

εκτύπωση

Αν βρίσκεσαι στο δρόμο ή δεν έχεις συνεχή πρόσβαση στο διαδίκτυο, αποθήκευσε τους τηλεφωνικούς αριθμούς του enikos.gr και στείλε μας τη φωτογραφία, το βίντεο ή το μήνυμά σου για να καταγγείλλεις, να πεις την άποψή σου ή και για να δείξεις αυτό που θέλεις.

Tηλ. 6944 05 05 05 και 6944 06 06 06

Άλλοι τρόποι επικοινωνίας με το enikos.gr:

 

e-mail: info@enikos.gr

Tηλ: 210 87 88 006-007-008

Fax: 210 87 88 200

Γράψε κι εσύ το δικό σου σχόλιο:

όνομα
e-mail
σχόλιο
 
*

To όνομα είναι υποχρεωτικό πεδίο. Το e-mail δεν θα εμφανίζεται.
To σχόλιο σας θα εμφανιστεί στο site με μια μικρή καθυστέρηση.
Η δημοσίευση του σχολίου σας θα ολοκληρωθεί μόλις επιβεβαιώσετε ότι εσείς είστε ο σχολιαστής, μέσα από το email σας.

Σχόλια (25)
  • Στέλιος ΤΠαρασκευή 7 Σεπτεμβρίου 2012, 12:14
    Οι άνθρωποι που επαναλαμβάνουν την γνωστη "τροιχαντ" στην Ελλάδα, γνωρίζοντας τα ολέθρια αποτελέσματα που είχε οταν εφαρμόστηκε στην ανατολική γερμανία, θα πρέπει να τα πάρουν για να εκτελέσουν το σχέδιο και εδω. Ενα σχέδιο προδοσίας.

    Οσοι δεν θέλουν να το δουν αυτό που συμβαινει με το ταμειο αξιοποιησης δημοσιας περιουσίας τους λυπάμαι γιατι ανήκουν σε ένα λαο που είχε κριτική σκέψη και "έβλεπε" μπροστά.

    Για όσους κράζουν την κυβέρνηση και τον Σαμαρά προσωπικα, ενα ερώτημα έχω: "Τι σας κάνει εντύπωση;" Περιμένατε αλήθεια κάτι διαφορετικό; Είστε αφελείς ή πραγματικά ηλίθιοι;;; (μιλάω για αυτούς που στηρίζουν την κυβερνηση, δηλαδη 1στους 2 ψηφοφόρους)
  • ΙΑΠΕΤΟΣΠαρασκευή 7 Σεπτεμβρίου 2012, 12:11
    ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ???? Ο ΝΥΝ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΗΤΑΝ ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΤΗΣ ΔΕΗ. ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ {ΜΕΤΡΟ}ΩΣ ΔΙΟΙΚΗΤΟΥ ΗΤΑΝ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΥΞΗΣΕΩΣ ΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ, ΤΟΣΟ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ(400.000-ΕΤΗΣΙΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ) ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΑΡΑΝΤΑΡΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ , ΜΕΧΡΙ 60, 000!!!!!!
  • Γιωργος Π. ΚαβαλληςΠαρασκευή 7 Σεπτεμβρίου 2012, 10:10
    Εν ταξει, γραψαμε εχθες ομ καθενας μας τισ αποψεις μας
    (μα ΟΛΕΣ ταυτοσημες, με διαφορετικες λεξεις)
    ΤΩΡΑ ΤΙ?????
    ΕΤΣΙ, ΘΑ ΞΕΧΑΣΤΕΙ Κ Α Ι ΑΥΤΟ?????
    ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΚΑΠΟΤΕ ΜΙΑΝ ΕΞΗΓΗΣΗ????
    Παραιτηθηκε, λεει, ο Θωμοπουλος (ποιος ειναι αυτος, που
    [παιρνει Τ Ο Σ Α λεφτα?????.
    Εγω, ΔΕΝ το πιστευω.
    Θα επανελθω εαν δεν μου (μας) εξηγησουν ικανοποιητικα.
    Πρεπει ομως ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ, ΣΑΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ, ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ...'ΞΕΧΑΣΕΤΕ'
  • George-m-Παρασκευή 7 Σεπτεμβρίου 2012, 00:25
    Δώστε τους στις νέες εκλογές - λακαμαδες - 60 0/0 για να πεθάνετε όλοι και να τελειώνουμε.εσεις δεν βάζετε μυαλό με τίποτα!!!!
  • χρηστΠέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012, 22:04
    Το πρόβλημα της Ελλάδος μόνο με στουπί θα λυθεί. Μην έχετε αυταπάτες δεν υπάρχουν άλλες λύσεις. Κάθε μέρα και ένα σκάνδαλο, μια πρόκληση ένα έγκλημα από τα λαμόγια της διαφθροράς. Αυτούς τους αλήτες που καταστρέφουν την χώρα κάθε ημέρα πως αλλιώς να τους αντιμετωπίσεις εκτός από βίαια
  • haidiΠέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012, 21:24
    Οι άνθρωποι είναι τόσο πορωμένοι που δεν πρόκειται να κάνουν τίποτα....δεν θα ελέγξουν τίποτα, γιατι αυτοί προσλήφθηκαν μ' αυτό το δεδομένο.... υπερπολλαπλάσιους μισθους... αλλιώς τι;;; Τι εργασία ποιούν αυτοί;;; Τι παρακολουθούν ακριβώς;;;; Καμία τσίπα....Αντωνάκη ακούς;;;; ή μάλλον τα ξέρεις πολύ καλά όλα αυτά!! Φτου στα μούτρα σας ! Κι ύστερα κόβετε το επίδομα τυφλότητας των τυφλών ! ΚΤΗΝΗ!!
  • J. LewisΠέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012, 19:24
    Αν περιμένετε από αυτούς τους πωρωμένους κλέφτες, απατεώνες και ληστές του λαού κα του τόπου να αισθανθούν ντροπή από μόνοι τους για τα αίσχη και τις θρασύτατες τακτοποιήσεις των παιδιών τους και των κολλητών τους είσθε πολύ γελασμένοι. Αντί για το πλάκωμα με παλούκια ή φουρνόξηλα που είπε ένας φίλος, προτείνω το πλάκωμα με πατσά άπλυτο. Δεν ματώνει αλλά λερώνει ανταποδοτικά.
  • ΑΝΤΩΝΗΣΠέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012, 17:11
    Τους μισθούς καί τις συντάξεις μας, τα κόβουν χωρίς επανεξέταση σε μιά νύκτα καί κατ'εξακολούθηση.
    Τους δικούς τους μισθούς ΘΑ τους επανεξετάσουν............
    Οταν δουν την Χ.Α στο 40% να δούμε αν θα προλάβουν να επανεξετάσουν τον δρόμο διαφυγής τους.
  • μαριοςΠέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012, 16:45
    "Μπράβο στη βουλευτή που ενώ είναι στην ΝΔ το έφερε το θέμα"
    Αυτη εφερε το θεμα ?
    Ασε μας ρε Πατουλη
  • MariosΠέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012, 16:44
    περιμενεται απ τα λαμογια να σας σωσουνε.....αυτο και αν ειναι παραλογο....
  • Τζώρτζης Δ. ΔΕΛΗΜΑΝΗΣΠέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012, 16:32
    φον αντωνάκη, Τ`ΑΚΟΥΣΕΣ ΤΑ ΝΕΑ;
  • MAIΡΗ ΒΕΛΛΗΠέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012, 16:04
    KAI ΑΠΟ ΤΑ ΑΜΕΑ ΚΟΒΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ, ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΑΠΑΛΛΑΓΗΣ ΤΟΥΣ. ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!!!
  • patoulisΠέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012, 15:28
    ΑΚόμα στην επανεξεταση είναι; Εϊναι δυνατόν; Μπράβο στη βουλευτή που ενώ είναι στην ΝΔ το έφερε το θέμα.
  • nikosΠέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012, 15:25
    ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΚΑΘΙΚΙΑ ΚΛΕΦΤΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙΚΟΓΑΙΝΕΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΤΑΙΣΟΥΝ ΤΑΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΟΜΑΡΙΑ ΤΑ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΚΑΤΙ ΜΟΝΟ ΒΑΡΟΣ ΣΤΟ ΛΑΟ ΡΕ ΠΑΛΙΟΒΡΩΜΟΧΑΜΕΝΑ ΚΟΡΜΙΑ ..ΓΚΙΛΟΤΙΝΕΣ.. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΥΘΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΒΡΙΚΟΛΑΚΕΣ ΣΑΝ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΠΙΝΕΤΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ..
  • ElenaΠέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012, 14:41
    ΘΡΑΣΟΣ.
  • Mετά από αίτημα του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξη Τσίπρα ...Πέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012, 14:34
    υγκεκριμένα για εννιά μόλις μήνες, την περίοδο 2011 έως και τον Μάρτιο του 2012 οι εν λόγω αμοιβές άγγιζαν τα 7 εκατομμύρια ευρώ. Τα στοιχεία αποκάλυψε ο κ. Σταϊκούρας μετά από αίτημα του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξη Τσίπρα διευκρινίζοντας ότι την απόφαση για το ύψος των αμοιβών είχε λάβει η Διϋπουργική Επιτροπή Αναδιαρθρώσεων και Αποκρατικοποιήσεων, όταν υπουργός Οικονομικών ήταν ο Ευάγγελος Βενιζέλος. Ας σημειωθεί ότι ο πρόεδρος του ΤΑΙΠΕΔ Κώστας Μητρόπουλος, στενός φίλος του κ. Βενιζέλου, παραιτήθηκε από το τιμόνι του ΤΑΙΠΕΔ τον Ιούλιο του 2012, μετά τις εκλογές και την ανάδειξη νέας κυβέρνησης.
  • BobbyΠέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012, 14:02
    κάποιοι εξακολουθούν να τρώνε με χρυσά κουτάλια και οι υπεύθυνοι το ξέρουν και τους καλύπτουν! Σα δε ντρέπονται!
  • ΑΝΝΑΠΗΓΗΠέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012, 13:46
    Ο Κυριος Σταικουρας θα πρεπει να παραιτηθει , δεν μπορει να λεει δικαιολογειες (μαλ.......ες) για παιδια..!!! τη ενοει θα επαναξετασει??? δλ δε θα ειναι 21000 και θα γινει 18.000, μα δεν ντρεπετε ΑΙΣΧΟΣ οταν κοβει του συνταξιουχου και του ενστολου δεν επαναεξεταζει, η επαναεξεταση ειναι για τους δικους τους.(αρα εξω απο την βουλη και το κομμα) ο ΣΑΜΑΡΑΣ που ειναι??? δεν ανηκω στην ΝΔ ομως την ψηφισα γιατι εμπιστευτικα τον ΣΑΜΑΡΑ. ( Τα στελεχοι της τα ξερουμαι ανικανα ) στον ΣΑΜΑΡΑ ΔΩΣΑΜΑΙ ΒΑΣΗ. (υποσχεθηκε να ελεγχει τα υπουργεια, ) που ειναι???
  • xxxΠέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012, 12:56
    Λεφτά υπάρχουν.....για αυτούς ....για το ΛΑΟ όμως; Φυσικά και όχι!

    Δώσε φτωχέ σε μένα, να μη γίνω σαν κι εσένα!
  • apostolisΠέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012, 12:38
    έλεος ρε παιδιά, δεν υπάρχει ίχνος ντροπής πια??
  • Γιωργος Π. ΚαβαλληςΠέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012, 12:32
    Καλημερα,
    Εμ βεβαια πρεπει να το εξετασει. Ομως, ποτε???? Ωφειλε να το ηξερε
    ηδη - επαναλαμβανω ΩΦΕΙΛΕ να το εγνωριζε. Βεβαιως θελει ΑΜΕΣΗ
    απαντηση, αλλιως, δεν φταινε οι ξενοι που μας στριμωχνουν. Και,
    βεβαιως, θα εχουν δικηο οι αστυνομικοι.
    Υποθετω θα απαντησει ΔΗΜΟΣΙΑ. Αυτο αφορα ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.
    Αυτος, ο κ. Θωμοπυλος, θα παραιτηθει???? Η θα περιμενει να
    τον παραιτησουν????
    ΤΕΛΙΚΑ, Δ Ε Ν ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ......
  • leon05555Πέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012, 11:59
    Κι αφού λέμε για μισθούς, δεν μας λέτε και πόσα παίρνει ο Διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδας, για να μάθουμε κι εμείς οι καημένοι πόσα απ αυτά που πληρώνουμε για τις τράπεζες μέσω των μνημονίων καταλήγουν στα golden boys?
  • ThomasΠέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012, 11:57
    Αυτο το ....ΘΑ αλλο πραμα!
    Θα το εξετασει ο υπουργος!
    οταν προκειται για περικοπες μισθων και συνταξεων ...εδω και τωρα και....αναδρομικα! εκει ΘΑ δεν υφισταται!
    Σκετη Ηδονη! Χορταστε τους!
  • legend no moreΠέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012, 11:55
    αίσχος! αιδώς δεν υπάρχει. Κατακρεουργούν τους φτωχούς , λυμαίνονται χωρίς τσίπα ο, τι μπορούν και ό, τι τους "κάτσει". Όλοι αυτοί, από τον πρόεδρο της δημοκρατίας , τον πρωθυπουργό και όλους τους υπόλοιπους (υπουργούς, διοικητές και πρέδρους ΔΕΚΟ κλπ.) θάπρεπε να αμείβονται με τη μικρότερη σύνταξη ή το μικρότερο μισθό για να καταλάβουν τί περνά ο απλός και εκτός εξουσίας πολίτης. Από τη σιγουράντζα των παχυλών αποδοχών τους, πώς να καταλάβουν και να συναισθανθούν το δράμα του "ελληνα" λαού; Ακόμη και σήμερα που έχουμε φτάσει σαν χώρα στον "απόπατο" αυτοί εξακολουθούν να είναι ανάλγητοι σαν απόγονοι του Χαϊρεντίν Μπαρμπαρόσα.
  • ΘΕΣΠΡΩΤΟΣΠέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012, 11:44
    Φατε, φατε, φατε, φατε μεχρι να σκασετε.Οχι σε μνημονια, τροικες, ΔΝΤ να μπουμε, αυτο το ρημαδι το πολιτικο συσημα δεν προκειτε να αλλαξει με τιποτα.Δεν υπαρχει αλλη υπομονη, τελειωσε, θα αρπαξουμε τα παλουκια και πρωτοι θα την πληρωσουν αυτοι που μας λενε "η χωρα πρεπει να σωθει".