http://enikos.smart-ads.gr/adclick.php?bannerid=2508&zoneid=0&dest=http%3A%2F%2Fwww.icbs.gr%2F

  • Αθήνα24°CΥψηλή:26°C
    Χαμηλή:20°C
  • Θεσ/νίκη21°CΥψηλή:23°C
    Χαμηλή:17°C
  • Πάτρα27°CΥψηλή:27°C
    Χαμηλή:18°C
  • Ηράκλειο25°CΥψηλή:26°C
    Χαμηλή:21°C
  • Λάρισα23°CΥψηλή:24°C
    Χαμηλή:16°C
Mητέρα Φύσσα: Τραγούδα γιε μου

Συγχαρητήρια επιστολή στον Σαμαρά

Πρώτη καταχώρηση: 25/08/2012 - 15:02

Τελευταία δημοσίευση: 25/08/2012 15:02Πολιτική

Συγχαρητήρια επιστολή στον Σαμαρά

Τα συγχαρητήριά τους προς τον πρωθυπουργό Αντώνη Σαμαρά «για την εξέλιξη και τον απόηχο που είχε η πρώτη συνάντησή του με την καγκελάριο της Γερμανίας 'Αγκελα Μέρκελ», απευθύνουν με επιστολή τους ο πρόεδρος και ο εκτελεστικός αντιπρόεδρος του Γερμανό-Ελληνικού Επιχειρηματικού Συνδέσμου DHW Γιώργος Χατζημαρκάκης (ευρωβουλευτής των Γερμανών Φιλελευθέρων) και Φαίδων Κοτσαμπόπουλος.  


Στην επιστολή προς τον κ. Σαμαρά τονίζεται, μεταξύ άλλων, ότι «με τις συνεντεύξεις και τις δηλώσεις του πέρασε ένα σαφές μήνυμα στον γερμανικό λαό, ότι η Ελλάδα δεν υποκύπτει και θα τηρήσει όλες τις δεσμεύσεις της». Ιδιαίτερα θετική είναι, σύμφωνα με τους κ.κ. Χατζημαρκάκη και Κοτσαμπόπουλο, η εκτίμηση των ομογενών επιχειρηματιών στην Γερμανία «για τις ενθαρρυντικές δηλώσεις» του πρωθυπουργού πριν και κατά τη διάρκεια της την επίσκεψής του, οι οποίες, όπως αναφέρεται, «θα βοηθήσουν τους Έλληνες της Γερμανίας που αγωνίζονται καθημερινά για να αναστρέψουν το αρνητικό κλίμα που επικρατεί εκεί».


Η ηγεσία του DHW επισημαίνει ότι «θεωρεί σημαντικότατο να ακούγεται η φωνή της Ελλάδας στην Ευρώπη και να δίδεται δυναμικά το "παρών" της χώρας ενώπιον των εξελίξεων» και εκφράζει την υποστήριξή της στις προσπάθειες του κ. Σαμαρά να προχωρήσει στις τομές και τις διαρθρωτικές αλλαγές που «όχι μόνο είναι απόλυτα αναγκαίες, αλλά και θα επηρεάσουν αποφασιστικά την εικόνα της χώρας μας στο εξωτερικό».


Πηγή: ΑΜΠΕ

εκτύπωση

Αν βρίσκεσαι στο δρόμο ή δεν έχεις συνεχή πρόσβαση στο διαδίκτυο, αποθήκευσε τους τηλεφωνικούς αριθμούς του enikos.gr και στείλε μας τη φωτογραφία, το βίντεο ή το μήνυμά σου για να καταγγείλλεις, να πεις την άποψή σου ή και για να δείξεις αυτό που θέλεις.

Tηλ. 6944 05 05 05 και 6944 06 06 06

Άλλοι τρόποι επικοινωνίας με το enikos.gr:

 

e-mail: info@enikos.gr

Tηλ: 210 87 88 006-007-008

Fax: 210 87 88 200

Γράψε κι εσύ το δικό σου σχόλιο:

όνομα
e-mail
σχόλιο
 
*

To όνομα είναι υποχρεωτικό πεδίο. Το e-mail δεν θα εμφανίζεται.
To σχόλιο σας θα εμφανιστεί στο site με μια μικρή καθυστέρηση.
Η δημοσίευση του σχολίου σας θα ολοκληρωθεί μόλις επιβεβαιώσετε ότι εσείς είστε ο σχολιαστής, μέσα από το email σας.

Σχόλια (42)
  • ΜανόληςΤρίτη 28 Αυγούστου 2012, 00:26
    Από ότι καταλαβαίνω θεωρείς ότι ένας μισθός 800 ЕUR. μαζί με τα επιδόματα (τόσα παίρνω) στον ιδιωτικό τομέα με 15 χρόνια προϋπηρεσία οικογένεια και 1 παιδί είναι πολλά και υπεραρκετά για να ζήσει κάποιος αξιοπρεπώς ..... θα ήθελα σε παρακαλώ τη θέση αυτή να μας πεις αν τη συμμερίζεται και ο υπόλοιπος συρφετός της Χ.Α που κατά καιρούς αναφέρεις ως λαϊκός σύνδεσμος και καταφανέστατα υποστηρίζεις για να γελάσει και ο κάθε πικραμένος με τα "φιλολαϊκά" κηρύγματα υπέρ των χειμαζόμενων Ελλήνων.
    Για μια ακόμα φορά ξεσκεπαστήκατε και δείξατε το πραγματικό σας πρόσωπο που δεν είναι άλλο από αυτό της πολιτικής αλητείας και του δωσιλογισμού υπέρ των ολίγων που συνδράμουν στο έργο σας (Βιομήχανοι , τραπεζίτες κτλ)
    Διαβάστε και εσείς οι υπόλοιποι που παίσατε θύματα αυτών των απατεώνων το όραμα των Χρυσαυγιτών για την Ελλάδα και κάντε υπολογισμό για το μισθό σας και τη σύνταξη σας .
    Όσο για τους αγώνες τις αριστεράς για τα διακαιώματα των εργαζομένων το μόνο που έχω να πω είναι ότι έχεις το δικαίωμα να είσαι ανιστόρητος αλλά δεν έχεις κανένα δικαίωμα να προσπαθείς να μας πείσεις ότι έχουμε αμνησία . Η προσφορά του "λαϊκού συνδέσμου" στον αγώνα των εργατών περιορίζετε στη μάχη που δίνετε να θεωρηθούν οι τωρινή μισθοί -χαρτζιλίκια υπερβολικοί ..... Άσε ευχαριστούμε δε θα πάρουμε .....
    Εκεί στα Β.Π σταματήστε λίγο το ΜEGA σας χαλάει!!!!!!!
  • @ΑρλουμπεςΔευτέρα 27 Αυγούστου 2012, 21:09
    Τα συγχαρητήρια τα δακτυλογράφησε η κόρη του Πολύδωρα..........?
  • Ο ΛούμπενΔευτέρα 27 Αυγούστου 2012, 20:51
    @Μανόλης,

    "τα επιδόματα που έπαιρνα [...] είναι κατακτήσεις των εργαζομένων και των αγώνων τους με τους οποίους ούτε η ΝΔ ούτε το δεκανίκι της η Χ.Α που εκπροσωπείς έχουν καμία σχέση , η αριστερά έχει στηρίξει με πολλούς τρόπους διαχρονικά τα συμφέροντα των εργαζομένων και χωρίς αυτήν θα δουλεύαμε με μισθούς Βιετνάμ"

    γιατί όχι από την αρχή έτσι;
    Τώρα πώς γίνεται να βρίσκεται η αριστερά πίσω από τα επιδόματά σας και τους μισθούς σας χωρίς ποτέ να κυβέρνησε η ίδια, είναι νομίζω θέμα του πώς αντιλαμβάνεται κανείς „δικαιώματα“ και „υποχρεώσεις“

    Όσο για μισθούς Βιετνάμ, ας γελάσει με την ξεδιαντροπιά σου („ένα επίδομα πτυχίου 15% που νομίζω το δικαιούμαι για τα 6 χρόνια που έφαγα σε ένα πανεπιστήμιο“) ο κάθε πικραμένος...
  • ΜανόληςΔευτέρα 27 Αυγούστου 2012, 20:16
    @Λουμπεν , τα επιδόματα που έπαιρνα δηλαδή ένα επίδομα πτυχίου 15% που νομίζω το δικαιούμαι για τα 6 χρόνια που έφαγα σε ένα πανεπιστήμιο και 10% επίδομα γάμου , είναι κατακτήσεις των εργαζομένων και των αγώνων τους με τους οποίους ούτε η ΝΔ ούτε το δεκανίκι της η Χ.Α που εκπροσωπείς έχουν καμία σχέση , η αριστερά έχει στηρίξει με πολλούς τρόπους διαχρονικά τα συμφέροντα των εργαζομένων και χωρίς αυτήν θα δουλεύαμε με μισθούς Βιετνάμ . Μια και παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον τις Αρλούμπες που καθημερινά αραδιάζεις μαζί με 2-3 άλλους ακαμάτηδες που δεν ξέρουν τη θα πει δουλειά θέλω να μου πεις πότε υποστήριξε έμπρακτα η Χ.Α το δίκαιο των εργατών , μήπως στη Χαλυβουργική ? ή στο ξεπούλημα της Αγροτικής ? ..... κοντός ψαλμός αλληλούια αγαπητέ με αυτά που λέτε θα επιστρέψετε γρήγορα στο 0.00000000000001% που ανήκετε
  • DamianosΔευτέρα 27 Αυγούστου 2012, 06:14
    @ Ο ΚΑΝΕΝΑΣ

    Symfono me afta pou grafeis, distixos zoume mia katastasi pou kathe logeis "Ethno Sotiras", proerxomenos apo tin akra aristera mexri tin akra dexia, vriskei gonimo edafos na laikisei kai na provalei epikindines kai anefarmostes "lyseis"!

    Opos grafeis, i moni realistiki lysei pou tha mborouse na mas vgalei apo ton adiexodo, einai i anaptiksei, kai ego tha prostheta, mesa stin EE. Afto tha erthei MONO ean ta 'broume' me tous Toikanous kai eidika tin Germania.

    Se afti tin fasei tis Istorias mas, to na vgoume apo tin EE tha itan oti pio katastrofiko tha mborouse na simvei.
  • Γιαννης ,ΒολοςΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 21:33
    Ξυπνατε, παμε στην καταστροφη.
    Τωρα ΕΘΝΙΚΟ νομισμα και καλη λευτερια
    Ο λαος θα δωσει τη λυση και ΟΧΙ τα κομματα
  • dinosΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 21:08
    συμφωνω σε πολλα μαζι σου....και φυσικα δεν διαφαινεται στον οριζοντα κανενας ηγετης....αλλα δυστυχως για ολους το ξερεις και εσυ τα νεα μετρα παλι την ιδια κατευ8υνση 8α εχουν.....αλλα για μενα και το ναι σε ολα στις τροικες δεν οδηγει που8ενα....μονο στην φτωχοποιηση του μεγαλυτερου μερους του ελληνικου λαου....και εσυ να εισαι καλα
  • Ο ΛούμπενΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 20:51
    @Μανόλης,

    το γεγονός ότι η γυναίκα σου είναι άνεργη από το 2009 είναι έργο Σαμαρά;

    Ο μισθός και τα επιδόματατ που έπερνες πριν τον Σαμαρά ποιανού έργο ήταν, του κου Τσίπρα;

    Αδιόρθωτοι!
  • Ο ΚΑΝΕΝΑΣΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 20:19
    @ dinos ,

    αν όντως τελικά δεν υπάρχει πλάνο ανάπτυξης τότε η μόνη λύση είναι η εθελοντική έξοδος απο την ευρωζώνη ... όμως τότε θα γυρίσεις ξαφνικά 10ετίες πίσω με ποικίλα προβλήματα και νομίζω ότι αυτό έιναι πραγματικότητα .... βάλε και το γεγονός ότι τότε τα ντόπια λαμόγια ( καταλαβαίνεις ποιούς εννοώ dinos .. ) που έχουν φοροδιαφύγει τρελά τις 10ετίες που πέρασαν θα συνεχίσουν να το κάνουν ... για τους οποίους έχεις πληρώσει και εσύ και εγώ πολλές φορές ... γεγονός πάντως είναι ότι αρκετά χτυπήθηκαν αυτοί που δεν πρέπει και ξανά πλήρωσαν το μάρμαρο ... αν τελικά απο εδώ και πέρα δεν αλλάξουν κατεύθυνση τα μέτρα , δηλαδή να χτυπήσουν απο την μέση και πάνω και όχι απο την μέση και κάτω τότε και εγώ μαζί σου dinos έξοδος .... 40 τόσο χρόνια πασόκ νδ ενναλάξ τώρα που ξεμπροστιαστίκανε αμφότεροι μην κάνοντας μεταρυθμίσεις τόσα χρόνια για να διασφαλίσουν το μέλλον της χώρας ( μάλιστα ο πρώτος μας πούλησε συνειδητά στο ΔΝΤ .. ) τι αποκόμισες ???.. και γιατί νομίζεις ότι οι δήθεν αντιμνημονιακές δυνάμεις είναι αμόλυντες και άσπιλες ικανές να πάρουν το τιμόνι ?? τόσα χρόνια πρίν γιατί δεν μίλαγαν για τα κακώς κείμενα και ξαφνικά τώρα τα είδαν όλα ... μια επιφοίτηση τους ήρθε .... γι' αυτό dino δεν πιστεύω στους αντιμνημονιακούς .. κατα βάθος είναι το ίδιο συνυπέθυνοι για την κατάστασή μας ... τέλος γιατί πολλά έγραψα δεν πιστεύω ότι αυτή την στιγμή υπάρχει υγιής πολιτική δύναμη για πάρει μόνη της τα ηνία .. ποιά είναι η λύση ίσως ρωτήσεις ?? Κατά την γνώμη μου ένα σωστότερο μνημόνιο με σωστά κατανεμημένα μέτρα ... αν όμως οι εταίροι πραγματικά δεν θέλουν να βοηθήσουν τότε η μόνη λύση είναι η έξοδος .. αυτά και χαιρετώ .. δεν θα συνεχίσω .. να είστε όλοι καλά ..
  • dinosΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 17:02
    επειδη δεν υπαρχει κανενα πλανο για αναπτυξη....δεν ακους απο κανεναν οτι μεχρι τοτε βρε αδελφε 8α παιρνουμε μετρα και μετα 8α αρχισει η ανοδος και επειδη οι ξενοι μιλανε τουλαχιστον μεχρι το 2020 8α συνεχισει η κατασταση σε ρωταω ο κανενας....ηδη το 67% ζει κατω η' στο οριο της φτωχειας....εχουμε 3500 αυτοκτονιες....εχουμε 1.500.000 ανεργους .....ποσοι 8α γινουν μεχρι τοτε ? δεν βλεπετε οτι εξολο8ρευουν τον ελληνικο λαο ? οτι 8ελουν να τον κανουν τα 1000 ευρω μισ8ος να φαινονται περιουσια ? οτι δεν πρεπει να εχει κανενα δικαιωμα σε εργατικα δικαιωματα ? οτι 8ελουν να ξεπουλησουν την ελλαδα και οι κατοικοι της τα σπιτια τους σε εξευτελιστικες τιμες ?δεν ειναι ηδη εξευτελισμος ενας γιατρος ενας κα8ηγητης ενας δασκαλος να ξεκιναει με βασικο 600/700 ευρω ? τοσο κοντοφ8αλμα βλεπετε ? σκεφτειτε πως 8α ειναι η ελλαδα με την συνεχιζομενη πολιτικη σε 2 χρονια απο σημερα και οχι σε 8.....και δεν πιστευω σε κανεναν κυβερνωντα γιατι μεχρι τωρα δεν εχουν πει ουτε μια φορα την αλη8εια
    ΠΑΣΟΚ ρε μουτρα....με εκανες και γελασα
  • ΠΑΣΟΚ ρε μούτρα!!!!Κυριακή 26 Αυγούστου 2012, 14:25
    'Οταν ο Σαμαράς έλεγε ότι το μνημόνιο είναι καταστροφικό ....ο Damianos ψήφιζε ΠΑΣΟΚ!!!!!
  • ακαρναναςΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 14:20
    damianos πρεπει να εισαι ο αντωνης για να τα λες αυτα διαφορετικα επισκεψου εναν νευρολογο μηπως πασχεις απο ανοια αμεσα ελεγε ο σαμαρας το βαθος τετραετιας το λες μονο εσυ γι αυτο λεω πρεπει να εισαι ο αντωνης
    Λουμπεν προτιμω να παραξω ΔΙΚΟ μου πλουτο και ας δυσκολευτω παρα να ζητιανευω τα αποφαγια των αλλων και να λεω ευχαριστω ;ν εσενα σου αρεσει το δευτερο παω πασο εισαι καποιο τακτοποιημενο κοματοσκυλο που δεν θελει να χασει τα προνομια του
  • Ο ΚΑΝΕΝΑΣΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 14:14
    @ Damianos ,

    να είσαι σίγουρος ότι υπάρχουν πάρα .. μα πάρα πολλά ποντίκια ... το πρόβλημα είναι ότι μαζι με τα ξερά καιγονται και τα χλωρά ...

    @ dinos ,

    προσπερνάω τις μπηχτές γιατί είναι ανούσιο να κοντραρίζομαι ... επί τις ουσίας τώρα .. ασφαλώς και δεν μου αρέσουν αυτά που περιγράφεις αυτά είναι η κακή πλευρά των μέτρων και δεν ξέρω γιατί τα δεχτήκαμε να χτυπηθούν στρώματα που δεν πρέπει ίσως δεν γινόταν αλλιώς ..... υπάρχουν όμως και κάποια που θίγουν συμφέροντα που για πολιτικό κόστος δεν είχαν τολμήσει να ακουμπήσουν ούτε ο γαπ ούτε και ο αντωνάκης .. ποιό σωστά κατανεμημένα μέτρα ( ανάλογα με το λαικό στρώμα στο οποίο απευθύνονται ) χρειάζονται.. και σιγά σιγά θα έρθει η ανάπτυξη .. τα περί ζητιάνου και λοιπά είναι ένα παιχνίδι του διεθνούς τύπου γιατί υπάρχουν πολλοί εταίροι μας που ευχαρίστως θα μας πέταγαν στα σκουπίδια και ας δηλώνουν το αντίθετο ... προσπαθούμε νομίζω δεν ζητιανεύουμε ...
  • spithasΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 13:12
    δαμιανε μου φαινεται οτι και εσυ ακουγες οτι σε συμφερε...ο σαμαρας ειπε και πχι περικοπες οπως καποτε ειχε πει οτι το ννημονιο ειναι καταστροφη και εκραζε τοτε τον παπανδρεουτ.απο οτι βλεπω ομως τωρα το εφαρμοζει στο επεκρο.να σου πω και τι δεν ειπε...δεν ειπε οτι θα ξεπουλησει την ελλαδα, ουτε οτι σιγα σιγα θα ξεφτιλησει τους μισθους τον ενστολων και τις συνταξεις..καταλαβες κυριε δαμιανε, , μνημονιακε, και αντιμνημονιακε αναλογα με τις διαθεσεις του σαμαρα..
  • dinosΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 13:02
    damiane....50 ειμαι.....εσυ οτι σε συμφερει χαιρεσαι...ψαξε τις δηλωσεις για τα ισοδυναμα για την αποκατασταση των χαμηλων συνταξεων/μισ8ων/επιδοματος ανεργιας και ολα τα ζαππεια και τα 18 αμεσα μετρα και μετα ελα και ξαναπες μου......αλλα οταν εχεις παρωπιδες οτι 8ες ακους
  • ΜανόληςΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 13:00
    damiane , ο μισθός μου μειώθηκε 15% -έργο Σαμαρά
    τα επιδόματα μου μειώθηκαν 50 % - έργο Σαμαρά
    ο φόρος που καλούμε να πληρώσω φέτος είναι 10 πλάσιος από το περσινό -έργο Σαμαρά
    Η γυναίκα μου είναι άνεργη αρχιτέκτονας εδώ και 3 χρόνια και δε βρίσκει δουλειά ούτε σε καφετέρια - έργο Σαμαρά
    η κόρη μου δεν γίνετε να πάει σε παιδικό σταθμό γιατί δεν μπορώ να το πληρώσω , κανονικά έπρεπε να πάει σε δημοτικό αλλά λόγω έλλειψις κόπηκαν οι μισές αιτήσεις -Έργο Σαμαρά
    Και μπορώ να σου πω άλλα τόσα που βιώνουν εκατομμύρια Έλληνες .
    Damiane αν εσύ μένεις στην Εκάλη και ζεις το δικό σου όνειρο εγώ ζω στο περιστέρι και δουλεύω στον ιδ. τομέα 15 χρόνια , δεν έφαγα το χρόνο μου για να μου πάρει την αξιοπρέπεια ο κάθε ΣαμαροΒενιζελοκούβέλης , εσύ και 2-3 άλλοι που μείνατε να υποστηρίζετε απολιθωμένα κουφάρια του παρελθόντος δεν θα καταφέρετε τίποτα απολύτως με τη παράλογη προπαγάνδα , τον Οκτώβριο θα έχουμε εκλογές και ελπίζω ο Έλληνας να σας στείλει εκεί που έστειλε το ΜΠΑΤΣΟΚ
  • DamianosΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 12:50
    @ Ο ΚΑΝΕΝΑΣ

    Kai emena den me endiaferei ti 'xroma' exei i gata, arkei na pianei PONTIKIA, kai nomizo kai elpizo oti o Samaras tha piasei POLA!

    @ dinos

    Oti thimase xerese! Kane mou tin xarei kai des mipos esei sta 55 sou exeis 'alzhaimers' giati to epanelave diarkos oti afta pou elege:_

    1) Eksartounte apo to ean tha symfonousan kai oi Troikanoi, kai

    2) Ta perisotera, ean oxi ola tha prospathouse na ta petixei se vathos tetraetias.
  • dinosΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 12:39
    επειδη εισαι ο κανενας....αν σου αρεσει να αυτοκτονουν οι συμπατριωτες σου να τους ταιζουν τα συσσιτια να μην εχουν σπιτια να μεινουν....να μην εχουν ρευμα και νερο χιλιαδες οικογενειες....να εχεις γινει ο περιγελος της ευρωπης με το να σε αποκαλουν ζητιανο....να λενε ολοι μα ολοι ελλαδα δεν 8α γινουμε ξεφτιλιζοντας εναν λαο.....συγγνωμη αλλα υπαρχει και μια λεξη που λεγεται περηφανεια...που δυστυχως εκτος απο το φιλοτιμο χα8ηκε και αυτη...οσο για παλιοι πασοκτζηδες.....ο σαμαρας κανει οτι ακριβως ο γαπ...αρα ποια ειναι η διαφορα ? μετρα το πασοκ μετρα ο σαμαρας...εκτος αν πιστευεις οτι αυτα τα μετρα οδηγουν στην αναπτυξη και οχι στην υφεση
  • dinosΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 12:20
    damiane.....ο σαμαρας ελεγε...αμεση επαναδιαπραγματευση του συγκεκριμενου μνημονιου...αμεση αποκατασταση χαμηλων συνταξεων και μισ8ων....αμεση μειωση του φπα στην εστιαση....και ενα σωρο αλλα αμεσα...τωρα αν εσυ εχεις αλτσχαιμερ ψαξε στο enikos τα βιντεο να δεις τι ελεγε....και να βρεις και τα ισοδυναμα που ειχε....χαζους δεν 8α μας βγαλεις....υπαρχουν ολα καταγεγραμμενα....αλητης και ψευτης ειναι
  • Ο ΚΑΝΕΝΑΣΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 11:54
    @ Damianos ,

    Ε .. Δαμιανέ .. συμβουλή .. όσοι και όσες έχουν Συριζαίικη λοβοτομή ( Οι οποίοι ότι και να λένε είναι πρώην Πασόκοι μέχρι κόκκαλο ... ) δεν πρόκειται να αλλάξουν νοοτροπία ποτέ μην ασχολείσαι ..τσάμπα απαντάς .. θίγονται συμφέροντα εδώ .. δεν το πιάνεις .. ο σκληρός πυρήνας είναι τα μεγάλα κεφάλια καραβολεμένων σε Δημόσιο , Πανεπιστημιακοί , εκπαιδευτικοί , ΔΕΚΟ .. κλπ κλπ και το δεύτερο κομμάτι είναι οι "κοινοί θνητοί" που απλώς χάβουν αυτά τα ανεφάρμοστα ( σύμφωνα με ότι συμβαίνει στην Ευρώπη - Αμερική ) που λέει ο Τσίπρας ... και δεν έχει καμία σχέση με την τουρκοκρατία που λέει κάποιος γιατί οι συνθήκες στο εξωτερικό τότε ήταν διαφορετικές .. μπορεί να μοιάζουν αλλά δεν είναι ίδιες ... γι' αυτό λοιπόν Δαμιανέ άς τους να τραγουδάνε μαζί με τον Τσέ-πρα τους ... δεν δίνω άφεση αμαρτιών ούτε στο Σαμαρά , ούτε σε κανένα κόμμα .. να εξηγούμαι .. απλά εγώ νομίζω ότι στο σημείο που έχουμε φθάσει η κόντρα με όλους και με όλα δεν βοηθάει σε τίποτα ... άλλο ελιγμός και άλλο ραγιαδισμός ... εκτός πιά και θέλουμε να ζήσουμε στην εποχή του λίθου ντέ και καλά , αποκομένοι απο όλους με τους ντόπιους μαυραγορίτες να αλωνίζουν ....
  • ΕΛΕΟΣΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 11:54
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΧΟΛΙΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΛΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΕΛΕΟΣ!ΠΙΑ!
  • ΝΙΚΟΣΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 10:17
    ΔΕΥΤΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΑΣΠΑΣΜΩΝ......
  • ΕυτέρπηΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 10:14
    Σαμαράς και Μέρκελ να σφίγγουν τα χέρια και η Γερμανική μπάντα να παιανίζει τον Εθνικό ύμνο της Ελλάδας …Τιμές αρχηγού κράτους γαρ. Ανατριχιαστικό. Αλλόκοτο. Απίστευτο και όμως αληθινό.
  • DamianosΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 10:09
    @ dinos

    O Samaras yposxethike oti afta einai stoxei kai tha epitefthoun entos tis tetraetias, kai POTE then eipe oti ola tha efarmostoun amesos!

    Den akouges, i epeleges mono na akous afta pou se volevoun?
  • DamianosΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 10:05
    @ dinos

    Kaneis LATHOS! H Istoria den grafete MONO me oxi kai 'epanastiseis'.

    Malista, H Istoria tis neoteris Elladas didaskei oti pathename tis xeiroteres katastrofes (Mikrasiatiko, Xountes, Kypros) otan epikratousan i dithen UberPatriotikes, laikistikes kai epikyndines apopseis pou fenete oti ypostirizeis esei kai oi loipoi dithen 'antimnimoniaki'!
  • dinosΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 09:51
    damiane....δεν απαντησες σε αυτο που ρωτησα...ποσο βλακες ειστε....και η ιστορια δεν γραφτηκε με το ναι σε ολα..αν εσενα ετσι σε εμα8αν ας κα8οσουν στην ν.αφρικη.....η ιστορια γραφτηκε με το οχι και την επανασταση....αν οι ελληνες ηταν σαν και σας ακομη υπο τουρκικο ζυγο 8α ειμασταν νενεκηδες.......
  • DamianosΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 08:57
    @ ΑΝΝΑ_ΓΟΥΛΑ

    Kai esei na meineis me to psevthes 'oneiro' pou poulane ta dithen 'antimnimoniaka' kommata, pou THA ta ekanan ola magika diaforetika kai teloia.

    H Ellada tha ta kataferi kai tha bgei apo to adiexodo me tis thisies tou laou tis kai tin boitheia ton filon tis stin Evropi kai se olo ton kosmo, (kai YPARXOUN TETIOI).

    Sto telos, eseis tha meinete mia thliveri, mizeri parafonia stin Istoria tis xoras.
  • ΑΝΝΑ_ΓΟΥΛΑΚυριακή 26 Αυγούστου 2012, 01:15
    @ φιλο ευρωπαιος Damianos christos Der Graf : Όχι καλέ, τιμή μας να ψοφήσουμε καμμιά 8-9 εκατομμύρια άνθρωποι για το σεντουκάκι σας, και σεις το ίδιο δεν θα κάνατε για μας -όπως άλλωστε φαίνεται από το ευρωπαϊκότατο 'σαβουάρ βιβρ' των σχολίων σας ;
  • ΕλένηΣάββατο 25 Αυγούστου 2012, 22:37
    Είναι αστεία πράγματα αυτά που ζούμε, κάποιος μας κάνει απανωτές πλάκες δεν εξηγείται αλλιώς!Καλά ο χατζημαρκάκης δεν κατηγορούσε το σαμαρά επι κυβερνήσεως παπ ή εχει πάθει κάτι η μνήμη μου;Τόσο δούλεμα κατα πρόσωπο δηλαδή;Νομίζουν οτι οολοι οι Ελληνες έχουν αμνησία;
    Εσυ κύριος φιλο ευρωπαίος πρόσεχε με τον αρχηγό σας να μη μείνεις στο τέλος με την τελευταία συλλαβή......Και δεν χρειαζεται να είσαι υποστηρικτής του τσίπρα ή του καμμένου ή του μιχαλολιάκου για να το δεις αυτό.
  • Ο ΛούμπενΣάββατο 25 Αυγούστου 2012, 22:21
    @iconology2009,

    έχεις δύο επιλογές:

    ή θα τα πέρνεις από τους Γερμανούς και θα χορέυεις όπως βαράνε την φλογέρα,

    ή θα κοιτάξεις να δημιουργήσεις δικό σου πλούτο, αλλά βέβαια χωρίς συντάξεις στα 45, εφάπαξ 200.000 ευρώ για το τίποτα και επίδομα έγκαιρης προσέλευσης,
  • dinosΣάββατο 25 Αυγούστου 2012, 22:20
    χαχαχαχαχα....βγηκαν οι νεοδημοκρατες να υποστηριξουν.....για να αποδειξω ποσο βλακες ειστε πειτε μου μια αλη8εια που ειπε στον λαο προεκλογικα ο σαμαρας....μια μονο...απο ζαππεια μεχρι παραμονη εκλογων
  • φιλο ευρωπαιοςΣάββατο 25 Αυγούστου 2012, 20:49
    ελεος με τους υποστηρικτες του τσιπρα, του καμμενου και του μιχαλιολιακου....οσο και να θελετε η ΕΛΛΑΣ ανηκει στην ΕΥΡΩΠΗ και εκει θα παραμεινει...ο κυριος Σαμαρας εκανε πολυ καλες κινησεις και το 30% τον στηριζει και θα τον στηριζει...
  • iconology2009Σάββατο 25 Αυγούστου 2012, 19:47
    @Der Graf. Σιγά ρε κόμη της ευρωλιγούρας! Μας φλόμωσες με το φραγκοχιωτισμό σου!
  • rchΣάββατο 25 Αυγούστου 2012, 17:54
    εσείς κ Πρωθυπουργέ δωρίσατε την υπόθεση siemens και γυρίσατε άπρακτος.. μείνατε στα παλαμάκια και τις γενικές εντυπώσεις. Οταν θα ανακοινωθούν τα μέτρα της πείνας μόνο παλαμάκια δεν θα πάρετε. Ασχολείστε καθόλου με την υστεροφημία σας??? Θα παρακαλέσουμε κι άλλο σ΄αυτούς που μας χρωστούν ήδη απο παλιά?? Τι έγιναν οι Γερμανικές αποζημιώσεις? ότι έγινε και η άρση ασυλίας βουλευτών !! στις καλένδες !!! ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΘΑ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΟΥΜΕ !!
  • tilemaxosellasΣάββατο 25 Αυγούστου 2012, 17:54
    ΚΑΙ Ο ΧΙΤΛΕΡ ΣΥΝΕΧΑΙΡΕ ΤΟΝ ΤΣΟΛΑΚΟΓΛΟΥ
    Η ΧΩΡΑ ΤΕΛΕΙ ΥΠΟ ΚΑΤΟΧΗ
  • DamianosΣάββατο 25 Αυγούστου 2012, 17:47
    Sinxaritiria k. Prothypourge, oi Ellines polites pou exoun 'soas tas frenas tous' sas ypostirizoun.

    Oi kompleksikoi dithen 'antimnimoniakoi' Gremanofagoi laikistes, apo tin akra aristera mexri tin akra dexia, sa fovounte. Aftoi einai pou tha minoun mia thliveri parafonia stin synxroni Istoria ton Ellinon!

    Krata GERA Antoni!
  • christosΣάββατο 25 Αυγούστου 2012, 17:33
    Καλα σε αυτη την χωρα θα τρελλαθουμε.
    Δεν μου λετε ρε μαγκες του κωλου τι επρεπε να κανει δηλαδη ο πρωθηπουργος για να ευχαριστηση το ποπολο;
    Κατσε να σκεφτω; :Ρε κουφαλες ευρωπαιοι, ξενερωτοι, κομπλεξικοι που εσεις ψηφισατε τον αντρεα τον μαγκα που μοιραζε τα λεφτα του πατερα του και τον σιμιτη που μας εκανε μαγκες με τα ευρω, οσο για γυιους και ανηψια τι να πω . Αντε ρε να δουλεψεται που αμα σας πουνε για δουλεια βγαζεται καντηλες και αφηστε καποιον να κανει την δουλεια του.O.K ?
  • Der GrafΣάββατο 25 Αυγούστου 2012, 16:20
    Οι Τσιπουροελληνες, που δεν θέλουν να είναι η Ελλάς ευρωπαϊκή χώρα και βλεπουν κομμουνιστικα ονειρα, είναι όνειδος για την χώρα...
  • Nikos DasΣάββατο 25 Αυγούστου 2012, 16:18
    ΓΙΑΤΙ Κυριε Πρωθυπουργε, παιρνεται συγχαρητηρια απο τους Γερμανους τουτη τι στιγμη;
    Αυτο ειναι το ονειρο σας, τα συγχαρητηρια των Γερμανων;
    ΓΙΑΤΙ Κυριε Πρωθυπουργε; πιστευετε στα γελοια συγχαρητηρια και οχι στο Λαο που κυβερνατε.
    ΓΙΑΤΙ Κυριε Πρωθυπουργε; ξεχασατε οτι τον ΧΡΙΣΤΟ ο Ιουδας τον φιλησε πριν τον προδωσει.
    ΓΙΑΤΙ Κυριε Πρωθυπουργε; ξεχασατε οτι οταν ο Λαος που κατα τυχη κυβερνατε πειναει εξ αιτιας των πολιτικων.
    ΓΙΑΤΙ Κυριε Πρωθυπουργε, επεσες τοσο χαμηλα για μια ντουζινα παλαμακια;
    Αν Κυριε Πρωθυπουργε δεν εχεις καταλαβει το ποσο γελοιος γινεσαι στα ματια του Ελληνικου Λαου, οταν το μονο που επιθυμεις ειναι να σου χτυπανε παλαμακια οι τοκογλυφοι, να θυμισω τοσο σε σενα, οσο και στους συνεταιρους σου, οτι στην ιστορια αυτου του ευλογημενου τοπου θα γραφτουν τα ονοματα σας σε πετρες με μελανα γραμματα και θα πεταχθουν στο πατο της θαλασσας.
    Κρατηστε λοιπον τα συγχαρητηρια των τοκογλυφων φιλων σας για να νιωθετε σημερα καλα, αλλα τα συγχαρητηρια του Λαου δεν θα τα παρεις ποτε.
    Λοιπον Κυριε Πρωθυπουργε, διαλεξε ποιανου τα συγχαρητηρια θελεις.
    Για το μονο που λυπαμαι ειναι οτι καποτε σε ψηφισα.
  • basilicaΣάββατο 25 Αυγούστου 2012, 15:57
    που τουσ βρισκουμε εναν εναν μας προεκειψε παπανδρεου β ακριβως τα ιδια ιδια πολιτικη θα μας σωσει και αυτος φτανει δεν θελουμε να μας σωσετε αλλο ημαρτον