• Αθήνα17°CΥψηλή:19°C
    Χαμηλή:14°C
  • Θεσ/νίκη17°CΥψηλή:20°C
    Χαμηλή:12°C
  • Πάτρα18°CΥψηλή:23°C
    Χαμηλή:14°C
  • Ηράκλειο26°CΥψηλή:24°C
    Χαμηλή:18°C
  • Λάρισα18°CΥψηλή:22°C
    Χαμηλή:12°C
Η νίκη της Λίβερπουλ

    Το μήνυμα της κάλπης

    Πρώτη καταχώρηση: 18/06/2012 - 20:31

    Τελευταία δημοσίευση: 18/06/2012 20:31Εκπομπές

    Το μήνυμα της κάλπης

    Μέρος Α'

     

    Μέρος Β'

     

    Μέρος Γ'

     

    Μέρος Δ'

    εκτύπωση

    Αν βρίσκεσαι στο δρόμο ή δεν έχεις συνεχή πρόσβαση στο διαδίκτυο, αποθήκευσε τους τηλεφωνικούς αριθμούς του enikos.gr και στείλε μας τη φωτογραφία, το βίντεο ή το μήνυμά σου για να καταγγείλλεις, να πεις την άποψή σου ή και για να δείξεις αυτό που θέλεις.

    Tηλ. 6944 05 05 05 και 6944 06 06 06

    Άλλοι τρόποι επικοινωνίας με το enikos.gr:

     

    e-mail: info@enikos.gr

    Tηλ: 210 87 88 006-007-008

    Fax: 210 87 88 200

    Γράψε κι εσύ το δικό σου σχόλιο:

    όνομα
    e-mail
    σχόλιο
     
    *

    To όνομα είναι υποχρεωτικό πεδίο. Το e-mail δεν θα εμφανίζεται.
    To σχόλιο σας θα εμφανιστεί στο site με μια μικρή καθυστέρηση.
    Η δημοσίευση του σχολίου σας θα ολοκληρωθεί μόλις επιβεβαιώσετε ότι εσείς είστε ο σχολιαστής, μέσα από το email σας.

    Σχόλια (3)
    • Romanos65Κυριακή 24 Ιουνίου 2012, 11:20
      Ωραια δημοκρατια.
      σκετος φασισμος.
      σαπιλα.
      κριμα κ χατζηνικολαου.
      δεν βγανεις απο το καντρο, γλυφοντας τους αριστερους, κουκουλοφορους .κ.λ.π δημοκρατικες δυναμεις.
    • γιωργοςΚυριακή 24 Ιουνίου 2012, 08:08
      Νικο σου θυμιζω οτι στη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ καλουντε ολα τα κομματα και ο κοσμος λεει τη γνωμη του απο τις λεξεις λαμογια μεχρι και προδοτες .Μηπως τελικα οι πολιτικοι θελουν τον ΚΑΣΙΔΙΑΡΗ τους και οχι τον ΓΕΡΜΑΝΟ τους?
    • ΝεστοραςΤετάρτη 20 Ιουνίου 2012, 12:22
      (σε συνεχεια του προηγουμενου):και μετα μας εφταιγε ο... Τζημερος(ο για εμενα αδιαφορος) και η επιστολη του στην Μερκελ...΄΄δηθεν ταχα μου ΄΄!!Υποκριτες και Φαρισσαιοι!!Μετα βδελυγμιας ΣΑΣ ΑΠΟΠΟΙΟΥΜΑΙ και ΠΕΡΙΧΑΡΑΚΩΝΩ -ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΩ ΑΠΟ ΣΑΣ ΤΑ ΑΔΗΦΑΓΑ- ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΠΕΜΕΙΝΕ :ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΜΟΥ, ΤΟ ΠΕΡΙ ΔΙΚΑΙΟΥ ΑΙΣΘΗΜΑ , ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΑ ΜΟΥ, ΤΗΝ ΟΡΘΗ ΣΚΕΨΗ! ΕΥΘΕΩΣ δε, σας ΚΑΤΗΓΟΡΩ , οτι ΒΙΑΙΑ ΜΟΥ ΥΦΑΡΠΑΞΑΤΕ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΛΙΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΟΥ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ ΩΣ ΕΛΛΗΝΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΤΡΕΨΑΤΕ ΣΕ ΑΠΟΚΑΙΔΙΑ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ
    • ΝεστοραςΤετάρτη 20 Ιουνίου 2012, 09:54
      ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ ΚΑΛΠΗΣ ΣΤΗΝ ΕΕ:ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΙ ΓΕΛΙΟ ΘΑΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟ ΄΄ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ , ΤΙ ΧΑΙΡΕΚΑΚΑ ΣΧΟΛΙΑ ΘΑΧΕΙ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΚΑΙ Η ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ ..ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ;;;ΠΟΣ ΟΙ ΘΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΗΚΑΝΕ -ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΔΙΣΤΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝΕ -ΟΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ/ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΟΥΣ(!), / ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΚΑΙ ΑΡΠΑΧΤΙΚΑ, ΑΦΟΥ ΝΑ ΟΡΙΣΤΕ, ΠΑΛΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΩΡΙΣΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΥΒΕΡΜΗΣΟΥΝ;;ΕΝ ΤΑΞΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΒΑΛΑΤΕ ΤΗΝ ΒΟΥΛΑ ΣΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΕΞΗ :ΕΛΛΗΝΑΣ , ΘΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΞΙΚΑ:ΕΛΛΗΝΑΣ=ΚΛΕΦΤΗΣ, ΑΠΑΤΕΩΝ ΑΣ, ΑΡΠΑΓΑΣ!!!.ΥΓΕΓΩ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ!ΕΣΕΙΣ;;;
    • Σταμάτης-ΣΑΜΟΣΤετάρτη 20 Ιουνίου 2012, 06:55
      Oι κλεπταποδόχοι- του ιδρώτα και του αίματος της εργατικής τάξης, - από την - λυκοσυμαχία-Ε.Ε/ΝΑΤΟ.
      Που εντολοδόχοι τους, είναι τα αστικά κόμματα της ν.δ.-πασοκ, και όχι μόνο - σε λίγες ημέρες θα αρχίσουν να μαζεύουν, και την τελευταία ικμάδα ζωής, που ειναι τα λίγα χρήματα που μας έμειναν.
      Στό χέρι μας είναι να τούς ανατρέψουμε, και να απαγγιστρωθούμε απο αυτούς, αλλά και από τούς άλλους , που έρχονται δυναμικά για να τούς αντικαταστήσουν.
      Αυτό το σάπιο σύστημα για να ηρεμήσει, και να συνεχίσει να μας ρουφα το αίμα σαν τους βρυκόλακες, χρειάζετε να αναδείξει καινούργιους νταβατσίδες.
      Μέ τη βούλα της ψευτοαριστεράς, πρώην ξεπουλημένους κομουνιστές-ψευτοδιανοούμενους της πολυθρόνας, είναι πρόθυμοι να συνδιαλαγούν με τούς βιαστές κατοχικούς δυνάστες μας.
      Μόνο με την καθαρότητα θέσεων και αντιλήψεων- του ΚΚΕ-που δεν πρόδωσε ποτέ αυτό το πολύπαθο λαό, να ακούσουμε επιτέλους όση φωνή και δύναμη του δώσαμε, τί μας λέει, πρίν είναι πολύ αργά.
      Συνταξ/Αγρότης./
    • ΕΦΗΤετάρτη 20 Ιουνίου 2012, 01:20
      @Πέτρος
      ΕΔΩ ΠΕΤΡΟ ΤΟ 1/3 ΤΩΝ ΨΗΦΟΦΟΡΩΝ ΨΗΦΙΣΑΝ ΚΥΒΕΡΝΗΤΕΣ ΤΑ ΔΥΟ ΡΕΜΑΛΙΑ ΠΟΥ ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΑΦΟΥ ΤΑ ΛΕΗΛΑΤΗΣΑΝ. ΕΙΝΑΙ ΣΩΦΡΟΝΕΣ? ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΟΥΣΑΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΙ? ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΣΤΑ ΣΚΕΛΙΑ ΜΟΛΙΣ ΤΟΥΣ ΣΕΡΒΙΡΑΝ ΤΟ ΕΥΡΩ ή ΔΡΑΧΜΗ? ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΑΝ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΡΙΖΕΣΑΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ. ΚΑΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΝ Ν.Δ. ή ΕΧΟΥΝ ΕΥΡΟΥΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΦΟΒΗΘΗΚΑΝ, ή ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΑΝ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΣ ΤΟΥΣ.
      ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΚΑΤΗΦΟΡΟ ΛΕΣ? ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΣΠΡΩΞΕΙ 2, 5 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ή ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΣΠΡΩΞΟΥΝ?
      ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΛΗ ΨΥΧΗ ΝΑ ΠΑΛΕΥΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΡΙΨΟΚΙΝΔΥΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΛΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΕΣΗ ΣΟΥ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΣΑΠΙΟ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΡΙΣΚΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΙΜΗΜΑ. ΚΑΙ ΚΑΤΗΦΟΡΟΣ ΠΕΤΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙΣ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΑΟ ΣΟΥ.
      Α, ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΕΙΘΗΣΤΑΙ ΤΗΝ ΒΡΑΔΙΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ Ο ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΕΚΛΕΓΕΙΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΕΙ (ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΒΛΑΜΜΕΝΟΥΣ ΥΠΗΚΟΟΥΣ ΤΟΥ) ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΡΗΣΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ. ΑΥΤΟΣ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣΕ. ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΕ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΟΥΛΙΑ ΤΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΡΗΣΕΙ ΤΙΣ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΜΗΣΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ. ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ. ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΟΠΩΣ ΤΟ "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" ΤΟΥ ΣΗΜΙΤΗ.
    • Σταμάτης-ΣΑΜΟΣΤετάρτη 20 Ιουνίου 2012, 01:01
      Αλλήθεια!! Πόσο; κάφροι είμαστε; πώς δεχόμασται; να μας κυβερνούν εδώ και πολλά χρόνια, -άνθρωποι-και κόμματα- ξεπουλημένοι, -στο ντόπιο και ξένο κεφάλαιο- και να συνεχίσουμε να τούς ψηφίζουμε και να τούς εμπιστευόμαστε;
      Είμαι υπερήφανος γιά τη θυσία του πατέρα μου, και των συναγωνιστών του. Ένα κόμμα γνήσιο πατριωτικό - το ΚΚΕ- που έδωσε τα πιό διαλεχτά- παιδιά του, για να είμαστε εμείς ελευθεροι απο τους καταχτητές.
      ΟΙ ανιστόρητοι νεοέλληνες, επηρεασμένοι απο τους καιροσκόπους και δημαγωγούς, τα μμ-[[ενημέρωσης]]-διαφθοράς, και εκμαυλισμού της κοινωνίας μας, απέτρεψαν στούς συνεπείς αγωνιστές, νάχουν δύναμη να παλαίψουν, και να αντισταθούν μαζί με το λαό γιά τα χειρότερα πού έρχονται. Εφεδρίες το σύστυμα έχει πολές ακόμη.[είναι οι αριστοκράτες- πρώην κομμουνιστές-της πολυθρόνας- ψευτοδιανούμενοι, πού έβαλαν την- δημαγωγία τους- στην υπηρεσία αυτού του σάπιου συστήματος.]- Άς σηκωθούμε πιο ψηλά- να μη μας πάρει ο κατήφορος, και με πόνο- ψυχής να βέπουμε τούς συνανθρώπους μας να βάζουν τέρμα στη ζωή τους . Αντέξαμε τη πρώτη κατοχή- θά αντέξουμε και τη δεύτερη-αρκεί τα θύματα να μην είναι περισσότερα αυτή τη φορά. Εγώ είμαι γέρος και καρδιοπαθείς΄-με μάθανε τα εγγόνια μου με τα λίγα γραμματά μου, να επικοινωνώ με εσάς όλους, -για να σας υπενθιμύζω- και όχι να δίνω συμβουλές-ποιόν και ποίους να ψηφίζετε, αλλά είναι άδικο να εμπιστευόσαστε κόμματα πού μας έφεραν ως εδώ.
      Ας προσέξουμε όλοι μας να διαφυλάξουμε την ενοτητά μας, γιατί το πλήρωσε πολύ ακριβά ο λαός μας- και το διαίρει- και βασίλευε- είναι εγγλέζικο εργαλείο.
      Οι βρυκόλακες - νεκροθάφτες του λαού μας, θέλουν φρέσκο αίμα- διαθέτουν πιό πολλά, και εκσυγχρονισμένα εργαλία, με υπέρ χρέωση της Ελλάδας, κ.τ.λ. απο τη λυκοσυμαχία της εε-νατο-./
      Εύχομαι να μην διαψευθούμε με τίς επιλογές μας./ Συνταξιούχος Αγρότης
    • KOINOS NOUSΤετάρτη 20 Ιουνίου 2012, 00:36
      Θα κανω κατι που δεν εχω ξανακανει...θα κανω λογοκλοπη!
      Ας με συγχωρησει ο φιλος Ηλιας που θα κανω το κειμενο του copy-paste αλλα νομιζω οτι πρεπει να το διαβασουν και ολοι οσοι δεν το διαβασαν γιατι αναρτηθηκε αρκετες ωρες πριν.
      Αυτη ειναι η σωστη αντιμετωπιση των πραγματων!
      Πρεπει ο καθενας να παρει την μοιρα του στα χερια του.Μην περιμενετε να σας σωσουνε.Οπλιστειτε με θαρρος και ελπιδα και κολυμπηστε δυνατα για να βγειτε στην στερια.
      Και για να παραφρασω μια ρηση του Κενεντυ..."Μην κοιτας τι μπορει να κανει το κρατος για σενα, κοιτα τι μπορεις να κανεις ΕΣΥ για την ευημερια την δικη σου και των γυρω σου"
      Μπραβο ρε Ηλια!!

      "Αγαπητοί συμπατριώτες,
      Ήμουν εχθές στην συζήτηση και πήγα περισσότερο για να διαπιστώσω αν τα πραγματά από κοντά είναι το ίδιο βαρετά όπως από το γιαλί. Και όντως ήταν, μάλλον και χειρότερα, γιατί ούτε zapping δεν μπορείς να κάνεις. Λοιπόν... σας ενημερώνω πως από το πολιτικό σύστημα δεν έχετε να περιμένετε τίποτα. Οι άνθρωποι είναι απολύτως προβλέψιμοι, χωρίς συνάισθημα και χωρίς χιουμορ. Αρχίστε την αλλάγη από τον μικρόκοσμό σας. Βελτιώστε τις σχέσεις σας, αυξήστε την ποιότητα της δουλειάς σας και αν δεν έχετε δουλειά, βρείτε απασχόληση εθελοντική σε κοινωνικό επίπεδο, μη μιζεριάζετε, κινηθείτε. Έρχονται δύσκολα, θα επιβιώσουν οι αγωνιστές και οι αισιόδοξοι. Οι άνθρωποι εχθές, όπως κια οι όμοιόι τους φάνηκε ξεκάθαρα-τουλάχιστον στα μάτια μου-πως κάνουν μια δουλειά. Είναι το επάγγελμά τους, φροντίζουν το μαγαζί τους. Φωτεινές εξαιρέσεις ποιότητος λόγου ο Κακουλίδης και ο Σταθάκης. Βρέιτε σε όλους τους πολιτικούς χώρους τους πετυχημένους στη δουλειά τους κια υποστηρίξτε τους. Μπείτε στην κοινοβουλευτική πολιτική (αυτή τη ρημάδα έχουμε) με αναλλακτικους τρόπους και μην αφήνετε ανοιχτό το πεδίο στος αριβίστες. Δεν αρκέι η ψήφος. Έχουν μάθει να τη χειρίζονται αλάνθαστα.
      Και κάτι τελευταίο: Αν και απέχω κοσμοθεωριακά από το ΚΚΕ, εκτιμώ το ότι μου κάνει κριτική ως πολίτη. Με καλέι αν μη τι άλλο σε αυτοκριτική. Το προτιμώ από το γλείψιμο των πολιτικών για τον υπέροχο αδικημένο λαό, πάντα λίγο πριν τις κάλπες. Κρίμα που το ΚΚΕ αδυνατεί να αναλύσει τις ιδιαιτερότητες της Ελληνικής κοινωνίας. Θα μου ήταν πιο χρήσιμο σε προτάσεις δράσης. Καλή δύναμη!"

      Καλη δυναμη και σ'εσενα Ηλια!!
    • ΓιάννηςΤετάρτη 20 Ιουνίου 2012, 00:32
      @velos Έτσι και κυβερνήσει η άκρα αριστερά δλδ ο ΣΥΡΙΖΑ τότε και οι δεξιοί θα πάνε στο άλλο άκρο τη Χ.Α, οι Αν.Ελληνες δεν είναι αρκετά ριζοσπαστική επιλογή.Ο κεντροαριστερός χώρος ριζοσπαστικοποιήθηκε ήδη καθώς μετακινήθηκε προς τον ΣΥΡΙΖΑ, ο κεντροδεξιός ακόμη μένει γύρω από τη ΝΔ αλλά άμα κερδίσει ο ΣΥΡΙΖΑ δε θα αργήσουν και αυτοί να πάνε προς τα άκρα.
    • mariaΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 23:32
      Φώτη, μαλλόν δε διάβασες καλά αυτό που είχα γράψει, δεν έγραψα ότι "ο Λένιν είπε σε μένα" έγραψα ότι για να κερδίσει κορόιδεψε τον αγράμματο λαό, του είπε πολλά ψέμματα, του είχε υποσχεθεί πολλά ....κι όταν κέρδισε την επανάσταση αυτά που είχε υποσχεθεί ήταν παρελθόν. Έχω ζήσει το "σοσιαλισμό" Φώτη και ξέρω καλά τι είναι, ό' τι αφορά το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ αυτά τα δυο κόμματα ποτέ δεν υπήρχαν για μένα, δεν τους είχα ψηφίσει ποτέ. Τι να σου πω Φώτη; Απλά, είμαι κατά αυτού του συστήματος.
    • tsavalosΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 23:16
      .Η παραστασεις συνεχιζοντε ανυποψιαστοι πολιτες γινοντε'' τηλεοπτικα προιοντα'', και καποιοι ακομα νομιζουν οτι με αυτον τον ''επαναστατικο'' τροπο αντιστεκοντε στην εξουσια.Οι τηλεαστερες καλυπτουν την αυταρεσκεια τους, με το αζημειωτο παντα..., οτι τελουν το δημοσιογραφικο τους ''λειτουργημα'', και αλλη μια ομαδικη ψυχοθεραπεια λαμβανει χωρα στον'' ιντερετικο χρονοχωρο''.Ξυπνατε ρε....Απαξιωστε τους, βαλτε τελος στην μιντιακη αποχαυνωση απορριψτε τους, βαλτε τους ολους στους καδους ανακυκλωσης εκει ανηκουν δωστε εστω και μια φορα την χαρα στον εαυτο σας οτι μπορειτε και χωρις αυτους, δειξτε τους οτι η εξαρτηση σας ηταν παροδικη και μολις αισθανθηκατε δυνατοι τους κανατε ''unlike'' και αντε στον αγυριστο.Εις μνημην ΡΕΝΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗ
    • velosΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 21:35
      το θέμα είναι οι διαπλεκόμενοι ...δεν συμφωνούν .. ζητούν αρκετά "χατίρια"
      αν γίνει αυτή η κυβέρνηση θα μείνει στην ιστορία...δλδ θα είναι η ταφόπλακα
      τόσο σε ΠΑΣΟΚ όσο και σε ΝΔ ... ΟΛΟΙ και όλα δουλεύουν υπέρ ΣΥΡΙΖΑ
      και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ..το αποτέλεσμα μιας τέτοιας εκτρωματικής κυβερνήσεως, θα είναι ΠΛΗΡΗ ΕΞΑΦΆΝΙΣΗ ΑΠΟΡΡΌΦΗΣΗ ΠΑΣΟΚ από ΣΥΡΙΖΑ....ΚΑΙ ΝΔ ΑΠΌ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.
      εγώ..... αν ήμουνα ΝΔ και ήθελα να σώσω την παρτίδα, κατ`αρχάς δεν υπέκυπτα στους ΕΚΒΙΑΣΜΟΥΣ και ότι, τάχα μου, αν πάμε σε άλλες ΕΚΛΟΓΕΣ τελειώσαμε κλπ άλλες μπούρδες.... αλλά και δεν θα υπολόγιζα την καρέκλα, δεν θα ήμουν εγωιστής..κλπ,
      δλδ δεν θα άφηνα να γίνει αυτό το κυβερνητικό έκτρωμα, θα πήγαινα σε ΕΚΛΟΓΕΣ, με αρχηγό τον Κ.. ΚΑΡΑΜΑΝΛΉ από πλευράς ΝΔ ...το ΠΑΣΟΚ με αρχηγό τον ΓΑΠ..σας φαίνεται παράξενο ετσι ;
      αλλά γιατί;΄ σήμερα ΟΛΟΙ το πρόγραμμα του δεν ακολουθούν ; διαφορετικά, παραδίδεται η εξουσία στον ΣΥΡΙΖΑ...ΚΑΤ 45% για τα επόμενα 50 χρόνια... και ακολουθεί ο έτερος πόλος ΑΝΕΞΆΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ...με 40%, θα είναι το νέο δίπολο, που τελικά θα μαζεύει το άλλοτε ποσοστό που μοιράζονταν, ΝΔ και ΠΑΣΟΚ .....αυτά
    • lampros valakosΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 20:57
      theloyn ana einai sti voyli na pernoyn ta xiliarika xoris na pernoyn apofasis fovoynte ti fthora kai to pasok kai i dimar kai na elenxoyn kai tin kivernisi einai kotes kai den exoyn ta karidia poy prepi ..........................mia parimia niko legane palia oi andres kai erxete pali tora eki poy kremagan i kleftes ta armata kremane tora oi gifti ta argana
    • ΟΤΙ ΜΠΟΥΡΔΑ ΠΕΙ Ο ΑΡΧΗΓΟΣΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 20:19
      Απίστευτες απόψεις (μπουρδες) λέγονται ειτε σε Τηλεομπούρδικα πανελ ειτε σε site απο τους αυτοπροσδιοριζόμενους ευρωπαϊστες της κεντροδεξιας. Απο τις μεγαλύτερες ειναι αυτή που ολοι επαναλαμβάνουν σχετικά με το οτι ο ΣΥΡΙΖΑ, θα κατεβάσει τον κοσμο στους δρόμους οταν "η εθνική διαπραγμάτευσης" επιστρέψει στα πατρια εχοντας τα 3 στις αποσκευές της. Το κυριότερο δε ειναι οτι αυτό αποτελεί απειλή για τη Δημοκρατία μας.
      Φυσικά η νοοτροπία τους δεν τους αφήνει να σκεφτουν οτι για να φτασει ο κόσμος να διαμαρτύρεται μαζικά για την εξαθλίωση που του προσφέρουν μαλλον αυτοί οι ιδιοι αποτελουν απειλή για τη Δημοκρατία.
      Και μεσα σε ολα μπλέκουν και τους "γνωστους-αγνωστους" που ενω αυτοί κυβερνουν 40 χρόνια το προτεκτοράτο δεν κατάφεραν να τους συλλάβουν.
      Ενα αλλο δυνατό σημείο ειναι η λεγομενη "επιμυκηνση" του χρονου αποπληρωμής κατά 2 χρόνια η οποία οπως λενε οτι θα προσπαθησουν να πετυχουν, θα βοηθήσει στην αναπτυξη. (τοσες μ@λ@κιες μαζεμένες μονο ο Beni λεει). Υποθέστε οτι εχεται ενα δανειο 10000€, χρονο αποπληρωμης 5 χρόνια και επιτόκιο 4%. Η παρουσα αξια του δανειου ειναι 12166€ (+2.166€). Εστω οτι η "διαπραγματευση" με τους δανειστές πετυχε και θα επιμηκηνθει ο χρόνος αποπληρωμης κατά 2 χρόνια. Αρα 10000€ με χρόνο 7 χρονια και επιτοκιο 4% (αφου οι οικονομικοί εγέφαλοι δεν λένε τιποτα για επιτόκιο...υποθέτουμαι οτι στα πλαισια της τηρησης της αρχικής δεσμευσης συμπεριλαμβάνεται και το επιτόκιο...αρα παραμένει το ιδιο). Σε αυτή την περιπτωση η αξια του δανειου γινεται 13159€ αρα εχουμε μια αυξηση 993, 8€ απο το αρχικό δηλαδή αυξηση κατά 8, 1%.
      Μαντεψτε ποιός θα πληρώσει αυτή την αυξηση. ΠΕΤΥΧΕ Η ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ και ο Μ@Λ@Κ@Σ ο λαός παλι θα τους πιστέψει και θα αισιοδοξήσει, ασχετα αν αυτή η επιτυχία θα του κοστίσει ακριβά, αρκεί που το υποστηρίζουν οι δημοσιοκαφροι των Μέσων Μαζικής Παραπλάνησης.
      Υ, Γ Τα 150 εκατομμυρια € χρέος του BATSOK ποιός θα τα πληρώσει οταν ως επιχειρηση σε πτωχευση ...θα κλεισει και θα αλλάξει ονομα?
      Πιστευω οτι ο "εθνοσωτήρας" Αντωνάκης και ο κοινωνικά ευαίσθητος "αριστερός" Μπαρμπα Φωτης, δεν θα επιτρέψουν αυτό το βαρος να το σηκώσει πάλι ο Ελληνικός λαός....ή μηπως θα κανουν την πάπια για να σωθεί το συνεταιράκι τους?
    • ΘΑΝΑΣΗΣ ΒΛΑΧΟΣΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 20:06
      ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΦΕΡΕ Ο ΛΑΟΣ ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΣΑΣ ΝΤΟΠΙΑ ΚΑΙ ΞΕΝΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ ΡΑΓΙΑΔΕΣ.ΝΙΚΗΤΕΣ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΕΙΝΑΙ , Η ΝΔ ΠΟΥ ΑΠΟ ΑΠΟ ΛΟΙΔΩΡΟΥΜΕΝΗ ΒΓΗΚΕ ΠΡΩΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΟ 30 %, ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΠΟΥ ΚΡΑΤΗΘΗΚΕ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΣΟΣΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑ, Ο ΚΟΥΒΕΛΗΣ ΠΟΥ ΑΥΞΗΣΕ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΟΥ ΕΝΩ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ ΜΕ ΝΔ ΚΑΙ ΠΑΣΟΚ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ, Ο ΚΑΜΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟΣΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΟΣΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΓΕΙ Η ΝΔ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΟ ΔΕΞΙΟ ΑΝΑΧΩΜΑ ΤΗΣ, Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ ΒΑΣΙΜΑ ΣΕ ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΚΦΑΣΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ , ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕ ΟΠΩΣ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΦΑΝΗΚΕ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕ, ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΣΤΟ 27% ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΟΔΟ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΤΟΥ.Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΧΑΜΕΝΟΣ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΚΕ ΠΟΥ Ο ΛΑΟΣ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΕ ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΕΡΔΙΣΕ 100% ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ.ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ [ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΚΟΥΒΕΛΗΣ] ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΤΙΛΑΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΝΤΟΠΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΝΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΧΩΡΙΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΚΑΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΟΥ ΣΩΣΙΒΙΟ [ΤΣΙΠΡΑΣ].ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΣΤΟ ΚΑΝΑΒΑΤΣΟ.
    • alexΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 19:46
      ΔΕΝΔΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΣΤΗ ΚΕΡΚΥΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΛΕΜΕ....ΕΛΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΕ ΤΩΝ ΜΜΕ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ...ΓΙΑΤΙ ΚΡΥΒΟΣΟΥΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΓΕΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΧΩΡΙΟ;;;ΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΕΙΣ ΕΔΩ ΑΥΤΑ ΟΧΙ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ
    • Μαρία Α.Τρίτη 19 Ιουνίου 2012, 19:39
      Άννα Βασιλείου, δεν ξέρω πώς σου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι είμαι στέλεχος κάποιου κόμματος ή ότι μπορώ να ομιλώ για λογαριασμό του Τσίπρα. Δεν αντιπροσωπεύω κανέναν, επομένως διερωτώμαι προς τι η ερωτησή σου...
      Αυτό που ξέρω όπως και οι περισσότεροι Έλληνες -φρονώ- είναι ότι όταν ένα κράτος δεν έχει να στηρίξει την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη των πολιτών του, όταν τούς στερεί όχι απλώς τα όνειρα αλλά το δικαίωμα σε μια αξιοπρεπή διαβίωση, όταν δίχως αιδώ τους πετσοκόβουν τους μισθούς (ενώ των βουλευτών παραμένουν άθικτοι), όταν διαγράφουν την όποια θετική προοπτική για την παιδεία και τον πολιτισμό, όταν λειτουργούν ως επαγγελματίες που ελέγχουν αριθμούς και όχι ζωές ανθρώπων, όταν εν ολίγοις οι αξίες, η εντιμότητα, η ηθική και η αγάπη για τον τόπο είναι πανταχού απούσες στην πολιτική σκηνή, ε τότε η πολιτική κοινωνία είναι αποτυχημένη και οι πολιτικοί οφείλουν να εξαφανιστούν.
      Από εκεί και πέρα, τι να πω...
      Εύχομαι το καλύτερο για την υγεία σου.
    • ΦώτηςΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 19:08
      Ανά Βασιλειου: ειλικρινά λυπάμαι που διάβασα ότι είσαι άρρωστη και δεν μπορείς να αγοράσεις τα φάρμακά σου (το γιατί δεν δέχεται ο τσίπρας να πάει... κλπ. αν θέλεις ο καθένας δίνει την δική του ερμηνεία, εγώ ας πούμε θα' λεγα ότι δεν θέλει να εκτεθεί, περιμένει να πέσει σύντομα ο σαμαράς και στις επόμενες εκλογές να πάρει 50%; ας πούμε μια ερμηνεία), εγώ δεν ψήφισα σύριζα, εσύ που τον πίστεψες δώσε τη δική σου ερμηνεία.. αλλά στο σχόλιό σου δεν κατάλαβα ποιον ρωτάς αν θα σου λύσει το πρόβλημα που σου είχε υποσχεθεί, τον κομμουνιστή; ή τα έχεις μπερδέψει, ενώ ψήφισες σύριζα περιμένεις λύση τώρα από τον κομμουνιστή; όσο για αριστερό πολιτικό... μην ξεχνάς ότι και το ΠΑΣΟΚ διατίνεται ότι είναι αριστερό....
    • ΦώτηςΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 19:02
      @maria 17:47, ευτυχώς που υπάρχουν σχόλια σαν το δικό σου και γελάει λίγο το χειλάκι μας. Άκου για να μαθαίνεις, ο Λένιν έζησε πριν 140 χρόνια τώρα πως εσύ λες ότι έλεγε τέτοια ψέματα όπως ο σύριζα και οι κομμουνιστές, τι να σου πω; ή είσαι 190 χρονών ή λες είπες την @@@ σου, και γελάσαμε.. όσο για τα χαμηλά ποσοστά του ΚΚΕ, θα σου πω ότι τα πολύ υψηλά ποσοστά της ΝΔ ΠΑΣΟΚ, μας έφεραν εδώ στην αθλιότητα κατάλαβες;; ή μπα;;; άκου ο Λένιν της έλεγε ψέμματα της γυναίκας... τι άλλο θ'ακούσουμε..
    • Ανά ΒασιλειουΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 18:43
      Μαρία A, είμαι μια άρρωστη που τώρα άλλο δεν μπορώ να αγοράσω τα φαρμακαμου...Μπορείς να μου πεις γιατί ο Τσίπρας δεν δέχεται να αντιπροσώπευση μια επιτροπή που θα συνομιλήσει με τους ετερουσ μας ως προς την επίλυση τον αμεσων αναγκών μας;;Εγώ παρόλο την παθισιμου, πήγα και ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ(παλαιότερα ψήφιζα ΚΚΕ). Θα πράξετε για την επίλυση τον αμεσων προβλημάτων μας, όπως μας το υποσχεθήκατε; Εύχομαι να μην πεθάνω προδομένη από έναν νεαρό αριστερό πολιτικο....
    • ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΣΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 18:34
      ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΔΙΑΦΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ.
    • LENINΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 18:33
      Μαρια Α. Το θεμα τραβαει παρα πολυ συζητηση ορεξη να εχεις
    • Μαρία Α.Τρίτη 19 Ιουνίου 2012, 18:18
      Στο φίλο με το ψευδώνυμο LENIN που γράφει για το αγονάτιστο ΚΚΕ, αφιερώνω ένα εξαιρετικό κείμενο του old-boy από το περιοδικό unfollow με τίτλο "τι δεν καταλαβαίνεις";

      "Βρισκόμαστε τρεις μέρες μετά τις εκλογές του Μαϊου και διακόπτουμε ως ΚΚΕ για λίγο τον αναχωρητισμό μας, προκειμένου να ζητήσουμε άμεση προσφυγή στις κάλπες. Δεν έχει σημασία που οι εκλογές αφορούν τα κόμματα, ενώ εμείς επιλέγουμε διαρκώς για τον εαυτό μας τον ρόλο του Οργανισμού Διατήρησης Ιδεολογικής Καθαρότητας και μόνο. Έχουμε μια Αλήθεια να σας πουμε, μια Αλήθεια να σας τραγουδήσουμε. Άμεση προσφυγή στις κάλπες λοιπόν, όχι για να αναλάβουμε μετά από αυτές ρόλο ενεργό. Άμεση προσφυγή στις κάλπες για να σας την ξανατραγουδήσουμε. Δεν είναι ότι δεν ενδιαφερόμαστε για το λαό. Κάθε δεύτερη λέξη τον επικαλούμαστε. Και ειλικρινά τον επικαλούμαστε. Και ειλικρινά αυτό θέλουμε, να τον υπερασπιστούμε. Και το γεγονός ότι θέλουμε να τον υπερασπιστούμε αποκλειστικά με τον τρόπο μας δεν είναι πείσμα, δεν είναι γινάτι. Είναι η βαθιά πίστη πως μόνο μέσω της Αλήθειας θα βοηθηθεί. Είναι η βαθιά πίστη πως οποιοσδήποτε άλλος αγώνας δεν μπορεί να αποτελεί λύση, αφού αποτελεί λοξοδρόμηση από το δρόμο της Αλήθειας. Μόνο αν θέλει ο λαός να μας ακολουθήσει στο δρόμο έχει νόημα. Αν δεν θέλει, η δική μας αποστολή είναι αυτή: να συνεχίσουμε να του εξηγούμε ότι η σωτηρία υπάρχει δια αυτής της οδού. Όλες οι υπόλοιπες οδοί απομακρύνονται. Πόση διαφορά έχει αν απέχουν λίγο ή πάρα πολύ; Σημασία έχει ότι απέχουν. Σημασία έχει ότι δεν ταυτίζονται. Σημασία έχει ότι δεν μας πάνε εκεί που πρέπει να μας πάνε, αλλά κάπου αλλού.
      Κάνεις λάθος αν νομίζεις ότι έτσι η καθαρότητα καταντάει αυτοσκοπός. Δεν είναι αυτοσκοπός. Είναι σκοπός. Είναι νόημα. Είναι η πλήρης εξήγηση όλων όσων συνέβησαν και όλων όσων θα συμβούν. Αντί λοιπόν να μας μέμφεσαι για την προσήλωση στη διαφύλαξή της, προτιμότερο είναι για το δικό σου το κάλο να πάψεις επιτέλους να αντιστέκεσαι στη σαγήνη της και να καταλάβεις πως κι εσύ σε αυτήν την καθαρότητα έχεις μόνο να ελπίζεις, πως αργά ή γρήγορα σε αυτήν την καθαρότητα θα έρθεις κι εσύ ευλαβικά για να πλυθείς από τις αυταπάτες σου.
      Όχι, δεν είμαστε αναίσθητοι. Κι εμείς στην Ελλάδα της κρίσης ζούμε. Και ναι, οι ψηφοφόροι και τα μέλη μας ανήκουν κατεξοχήν στις τάξεις που πλήττονται περισσότερο. Αλλά είναι τουλάχιστον ειρωνικό να μας εγκαλείς επειδή δεν βοηθάμε στη συγκεκριμένη συγκυρία. Εμείς την αναγνώσαμε εγκαίρως όχι μόνο τη συγκυρία, αλλά κι ό, τι κρύβεται κάτω από τις συγκυρίες, επιμένοντας να τις βαφτίζει συγκυρίες προκειμένου να παραμείνει από κάτω τους κρυμμένο. Εμείς τα λέγαμε όταν θεωρούσατε ότι ζούσαμε στον κόσμο μας. Ε, να λοιπόν που ο κόσμος σας έχει αρχίσει να έρχεται κοντά στην ανάγνωση που του κάναμε. Και θα συνεχίσει να έρχεται ακόμη κοντύτερα. Είναι πολύ βαθιά η πλύση εγκεφάλου που σας είχε γίνει, πολλοί από εσάς προσπαθείτε να κρατηθείτε με νύχια και με δόντια ακόμα. Θέλετε ακόμα το ευρώ; Πολύ σύντομα θα πάψετε να το θέλετε κι αυτό. Κι όταν απαλλαγείτε επώδυνα κι από αυτήν την αυταπάτη, θα απαλλαγείτε κι από την αυταπάτη της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
      Ακριβώς επειδή στην πορεία των ετών διατηρήσαμε την καθαρότητα της ματιάς μας και δεν αμφιβάλλαμε για αυτήν ακόμη και όταν είχαμε μείνει παγκοσμίως μόνοι, είμαστε τώρα σε θέση να λέμε ότι εμείς πάντα τα λέγαμε. Μας λοιδορούσατε; Ζούσαμε στο παρελθόν; Ε, να που ζούσαμε στο μέλλον. Στο τωρινό παρόν σας δηλαδή. Και στο μέλλον που έρχεται. Εκπλαγείτε όσο θέλετε, πέστε από τα σύννεφα με την κρίση, δώστε της άλλα ονόματα, βάλτε της άλλα προσχήματα. Εμείς λοιπόν ζούσαμε πάντα στον κόσμο τον αληθινό κι εσείς ήσασταν που αεροβατούσατε. Μην μας κοιτάτε κατάπληκτοι που δικαιωνόμαστε. Εμείς το ξέραμε. Ήταν και είναι η νομοτέλεια. Κάποια στιγμή όλοι οι δρόμοι θα οδηγήσουν στο δικό μας. Μπορεί όχι σε αυτήν την στροφή της Ιστορίας, μπορεί να υπάρξει καθυστέρηση μερικών ακόμη δεκαετιών ή και περισσότερο. Μπορεί ο καπιταλισμός να βρει τρόπο να διασωθεί κι αυτή τη φορά, μπορεί να χρειαστεί να εξυπηρετηθεί από το φασισμό αντί για την αστική δημοκρατία. Τι να κάνουμε; Η αποστολή μας δεν είναι να αποτρέπουμε τα χειρότερα και να παλεύουμε για τα καλύτερα. Αν ενδιαφέρεσαι για αυτά τα ζητήματα απευθύνσου αλλού. Η δική μας αποστολή είναι να διδάσκουμε τον λόγο της Αλήθειας. Έτσι και μόνο έτσι θα αλλάξει κάποτε ο κόσμος Αληθινά."
    • mariaΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 17:47
      Είμαι περίπου στα 50 και δε θυμάμαι ούτε έναν σοσιαλιστή ούτε έναν κομμουνιστή να πει την αλήθεια για να κερδίσει.
      Ο Λένιν για να κερδίσει είχε πει χίλια δυο ψέμματα στο λαό για να τον έχει πλάι του: "θα δώσουμε τη γη στον αγρότη", "ότι δε θα υπάρχουν φυλακές" και πολλά άλλα χοντρά ψέματα. Έτσι κι ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α αλλιώς ποτέ δε θα μπορούσε να ανέβει τόσο ψηλά.
      Ό΄τι αφορά το ΚΚΕ με τα χαμηλά του ποσοστά είναι απλά τα πράματα δε μπορούσε να πληρώσει για τη δεύτερη φορά το ΚΚΕ τα εισητήρια των ψηφοφόρων του για να έρθουν από το εξωτερικό .
    • stella919Τρίτη 19 Ιουνίου 2012, 17:32
      cool καλε !!! πυρρειος νίκη αυτη για τον κωλοτουμπα αντωνακη και το συναφι του... αντε να περασει το καλοκαιρι.. κ τον οκτωβρη παλι στις καλπες θα μαστε.. ας ελπίσουμε μονο, τοτε το πρωτο κομμα να μην ειναι η αποχη , οπως και προχτες... γιατι μαυρο φιδι που άρχισε να τον τρωει ήδη, τον καλαματιανο συμφοιτητη και συγκατοικο του ΓΑΠ (ΦΤΟΥΥΥ.. ΜΑΓΑΡΙΣΑ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΜΟΥ), τωρα που αρχισε να παιρνει πισω ΗΔΗ , αυτα που πριν λιιιγες μερες ορκιζοταν οτι θα κανει.. εεε, ας κατσει δυο τρεις μηνες πρωθυπουργος κ αυτος... να συμπληρωθει για την ιστορια η λιστα με τους προδοτες κ δοσιλογους πρωθυπουργους αυτης της χωρας...
    • dinosΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 17:20
      δημητρη.......μηπως το δικο σου iq πρεπει να κοιταξεις....
      να συμφωνησουμε σε 2/3 πραγματακια
      με υπογραφη σαμαρα γεμισε η ελλαδα αλβανους και εγκληματικοτητα....ναι η' οχι ? μηπως το ναι στο μνημονιο ηταν γιατι δεν ειχε το πολιτικο αναστημα να πει οχι στο ευρωπαικο κομμα? και ασε τους ηρωισμους του....σε μια μερα η διαπραγματευση εγινε τροποποιηση......μηπως η νδ σε 5 χρονια διπλασιασε το χρεος ? ποιοι τα εφαγαν αυτα ? καραμανλης/κουμπαροι/ομολογα/βατοπεδι/βουλγαρακηδε ς/ολυμπιακοι αγωνες ολα αυτα η τιμια δεξια παραταξη σε μια νυχτα εκλεισε την βουλη και τα διεγραψε ολα
      και αλλα πολλα βεβαια......και κοιτα ποιοι ψηφισαν νδ και βγαλε συμπερασμα.....μεχρι τα 50 πανω απο 10% διαφορα εχανε....αρα οι μεγαλοι ποιοι ειναι ? οι βολεμενοι του δημοσιου μηπως ?
    • ΑφροδίτηΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 17:18
      κ. Δελαστίκ, περάσατε και εσείς από το ΚΚΕ, εκπαιδευτήκατε, μάθατε, γίνατε δημοσιογράφος, και στη συνέχεια, όπως η Τρέμη, ο Τσίμας, ο Βαρεμένος, ο Καρτερός, και τόσοι άλλοι, φύγατε για να πουλάτε τις γνώσεις σας ως νέοι φωστήρες δεξιά και αριστερά. με έλλειψη ηθικής που διακρίνει κάθεναν αγνώμονα απέναντι στον δάσκαλό του, με τα ασύστολα αντιΚΚΕ σχόλια σας, που παρεπιπτόντως δεν έχουν καμιά σχέση με την πραγματικότητα, όπως πχ. ηγεμονία του ΚΚΕ στο χώρο της αριστεράς, το κοινοβουλευτικό ποσοστό του ΚΚΕ που ήταν πάντα μεγαλύτερο από του συριζα δεν το καθιστούσε ποτέ ηγεμόνα, το ΚΚΕ ποτέ δεν είχε τέτοιο ρόλο γιατί δεν ταιριάζει στην φύση του, σας κάνει να φαίνεστε λίγος. δυστυχώς, όσοι απομακρυνθήκατε από το ΚΚΕ για λόγους εμφανείς, χάσατε τα επιχειρήματά σας, γιατί ο καπιταλισμός απογυμνώθηκε και τώρα μείνατε γυμνοί και εσείς μαζί του από κοσμοθεωρία. Είστε όλοι αξιοθρήνητοι. Ξεχάσατε κ. Δελαστίκ ότι τα μεγάλα ποσοστά στο κοινοβούλιο δεν σε καθιστούν αυτόματα και ''σωστό'', βλέπε ΠΑΣΟΚ το 2009 ή παλιότερα τα ποσοστά ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, και επίσης, ξεχάσατε ότι όταν όλοι σας ευρωλυγούρηδες υποσχόσασταν ότι θα τρώμε με χρυσά κουτάλια στην ευρώπη, και βρίζατε το ΚΚΕ, όταν ήταν να ψηφισεί το ΜΑΑΣΤΡΙΧΤ, πάλι απομονώσατε το ΚΚΕ, πάλι το κατηγορούσατε ότι είναι ''όλοι μαζι αντάμα και ο ψωριάρης χώρια'' και τότε τα ποσοστά μας πέσανε, αλλά τώρα κάνετε τον χαζό και πως το ξεχάσατε γιατί δεν σας βολεύει να ξέρει ο κόσμος τι είναι το μάαστριχτ και ότι όλα τότε ξεκίνησαν... Ντροπή σας κ. Δελαστίκ.. Ντροπή σας, κάποτε στο ΚΚΕ σας θαύμαζα, σας διάβαζα, σας είχα ειχα πρότυπο. τώρα λυπάμαι που σας βλέπω, πέσατε στα μάτια μου τόσο, κρίμα, τώρα σας βλέπω και αλλάζω κανάλι.
    • mayros mayrosΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 16:57
      μετα την μαλακια πουεκανεη μιση ελλαδα πρεπει η αλλη μιση να παρει τα οπλα και να βγει στον δρομο θανατοσ σε ολουσ τουσ προδοτεσ τησ ελλαδασ και σε ολουσ τουσ μπατσουσ-μπραβουσ που χτηπανε τον κοσμο στησ ποριεσ πρεπει ο ενοπλοσ αγωνασ να ξεκηνηση και δεν πρεπει να φοβατε κανενασ γιατη η ελλαδα μεσα απο ενοπλω αγωνα αναστηθηκε
    • ΔΗΜΗΤΡΗΣΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 16:46
      @ κωστας

      1)προφανως κ θυμαμαι ποιος εριξε την κυβερνηση και τον κατακρινω για αυτο.απο την αλλη μπορει να το πιστευε και να το εκανε, να ειχε τα δικα του πιστευω, κι εγω θελω οι πολιτικοι να πηγαινουν μεχρι το τελος για τις ιδεες τους και τα πιστευω τους.
      και να σοιυ πω κατι, οταν ο σαμαρας εκανε την κωλοτουμπα που λετε ολοι κ ψηφισε το 2ο μνημονιο μονο να χασει ειχε, και ομως το εκανε, δεν σκεφτηκε τον εαυτο του και τα ποσοστα του, κανενας δεν μπορει να τον κατηγορησει οτι κοιταξε τον εαυτο του, ειτε πιστευεις οτι αυτο που εκανε ειναι σωστο ειτε λαθος.ο Μητσοτακης θα επεφτε ετσι κι αλλιως γιατι ο λαος δεν αντεχε αληθειες, ειχε εναν λαοπλανο στην αλλη πλευρα να του λεει οτι ολα ειναι ροδινα και ολοι θα ζουμε με απειρα λεφτα για παντα.και ομως τον Μητσοτακη τον βριζανε και ακομα τον βριζουν..τι μου λες τωρα να σεβαστω τον ελληνικο λαο και να τον συμπονεσω??!
      ποιος λαος θα εκανε ηρωα εναν πολιτικο του τυπου ''τσοβολα δως τα ολα''??μονο τους νεους λυπαμαι που δεν φταινε.τους αγροτες που περνανε επιδοτησεις τοσα χρονια και αντι να τα ριξουν στη δουλεια τους τα πηγαιναν στα μπουζουκια και στις μερσεντες δεν τους λυπαμαι.τους δημοσιους υπαλληλους που παιρναν ψηλους μισθους για να σε κοιτανε με μισο ματι και να μη σε εξυπηρετουν εχοντας πτυχιο λυκειου δεν τους λυπαμαι.τους μικρομεσαιους καταστηματαρχες που δεν κοβαν αποδειξεις και τους ιδιαιτεραδες που κλεβαν το κρατος δεν τους λυπαμαι.(μπορω να σου λεω για μερες)

      2)τωρα μου συγκρινεις το δημοσιο που εφτιαξε το πασοκ με το τι εκανε η ΝΔ?οταν ηταν ο καραμανλης κυβερνηση το κρατος ηταν ακομα πασοκ κ ηταν ολη μερα στους δρομους οι παντες, πως να κανει μεταρρυθμισεις?ολους απεναντι τους ειχε ο.τι και να κανει..τοτε ο ελληνικος λαος δεν ηταν αγανακτισμενος??αλλα φιλε μου αυτος ο λαος μολις φτασει στην τσεπη του το προβλημα εξεγειρεται...παρτακηδες!

      3)αν δεν τα κανει μαζι σου θα μαι κι εγω, αλλα αποκλειεται να δωσω την ψηφο μου ποτε σε εναν ανθρωπο που με κοροιδευει οπως ο Τσιπρας και λεει πραγματα αντικρουομενα και που δεν γινονται.τωρα αν καποιος δεν το βλεπει αυτο η' τον παρασυρει η οργη του η' απλα δεν εχει το στοιχειωδες iq να το καταλαβει.
      Οταν βγαινει καποιος και σου λεει οτι θα επανακρατικοποιησει τα παντα και θα προσλαβει 100000 δημοσιους υπαλληλους στην κατασταση που ειμαστε και πας και τον ψηφιζεις η΄εισαι κομμουνιστης η' δεν βλεπεις καθαρα!
    • mariaΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 16:39
      Πόσα χρόνια ακόμα θα συζητάτε για το μνημόνιο... και ποιος είναι μνημονιακός και ποιος είναι αντι μνημονιακός;
      Είστε στα καλά σας !!!!!
      Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα της χώρας μας;
      Σε Λίγα χρόνια /5-10/ δε θα υπάρχει Ελλάδα όπως και Κωνσταντινούπολη , Μικρά Ασία θα είμαστε μειονότητα στη χώρα μας και τότε δε θα μας αποσχολεί πια το μνημόνιο ...
      αυτό θέλετε να γίνει;
    • Παύλος ΞανθόπουλοςΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 16:24
      Προς Σταυρο M.Δηλαδή ο Αρσένης και Κατσέλη και οι επί χρονια βουλευτές και σύμβουλοι.. συν άλλους εργατοπατέρες του ΠΑΣΟΚ είναι καλύτεροι;; Παύλος Ξανθόπουλος
    • EMYΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 16:15
      @ basilis
      Συμφωνώ μαζί σου. Κι εγώ θεωρώ ότι ο Τσίπρας είναι αξιόλογος και είμαι σίγουρη ότι τα βαρίδια που λες, στο βαθμό που υπάρχουν, και που δεν είναι τόσο μεγάλος όσο φαντάζεσαι, θα τα χειριστεί μια χαρά. Φέρε στο νου σου ποιά πρόσωπα ήταν στο Σύριζα , όταν ανέλαβε και θα καταλάβεις τι έχει καταφέρει και μέσα σε λίγο διάστημα.
      Το ζήτημα όμως δεν είναι η πολιτική σταδιοδρομία του Τσίπρα και κανενός άλλου. Το ζητημα ηταν να γλιτώσουμε την Ελλάδα από το ξεπούλημα και το μεγάλο μέρος του λαού της από την εξαθλίωση και την απόγνωση. Γι' αυτό η στιγμή ήταν η πιο κρίσιμη. Ο Σύριζα ήταν η μόνη δυνατότητα να το πετύχουμε. Δεν τελεσφόρησε, γιατί ένα μεγάλο κομμάτι του λαού δεν κατάλαβε, ακόμα δεν έχει καταλάβει, ποιο ήταν το διακύβευμα σε αυτές τις εκλογές. Εμείς ήμασταν το διακύβευμα. Οι άνθρωποι. Και η εθνική κυριαρχία της Ελλάδας. Σε λίγο οι περισσότεροι από αυτούς που δεν έχουν καταλάβει, θα καταλάβουν εκ των πραγμάτων. Θα καταλάβουν τι έκαναν. Μακάρι να μην είναι αργά για όλους μας και για τον τόπο. Αν έχουν εφαρμοστεί όμως τα υπογεγραμμένα, ο δρόμος της αποκατάστασης θα είναι πολύ μακρύς και κανείς μας δεν μπορεί να προβλέψει μέσα από τι θα περνάει. Είχαμε μια θεσμικά έτοιμη καταστροφή, που δεν είχε όμως περάσει πλήρως στην υλοποίηση. Εκλογή Σύριζα αυτή την υλοποίηση θα απέτρεπε και συγχρόνως θα άρχιζε να δημιουργεί τις πρώτες μικρές διόδους για μια έξοδο από την κόλαση. Και όλα αυτά σε συνθήκες ομαλότητας. Τώρα η υλοποίηση θα γίνει. Και για να την ακυρώσουμε, μπορεί πλέον να χρειάζεται να γίνει πράξη ο στίχος του ποιητή στο "Ενα το χελιδόνι". Αυτή είναι η διαφορά και η συμφορά επίσης. Το ότι χάσαμε δύο πολύ δύσκολα κερδισμένες ευκαιρίες. Τις σπαταλήσαμε, τις πετάξαμε, τις κάψαμε. Και μαζί κάψαμε και την Ελλάδα και τους περισσότερους συμπατριώτες μας. Αυτά.
    • RoulaΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 15:28
      Έχω πολλούς φίλους από το εξωτερικό που ενδιαφέρονται για την κατάσταση στην Ελλάδα κ για το πως φτάσαμε εδώ. Υπάρχει κάποιο blog γραμμένο στα αγγλικά που να λέει την αλήθεια? Για εφημερίδα δεν ρωτάω γιατί το 99% δεν τις εμπιστεύομαι
    • Παύλος ΞανθόπουλοςΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 15:08
      Αηδιάζω βλέποντας τους υποταγής και από γέννας ρουφιάνους του "ενxοριου" και ξένου οικονομικού κατεστημένου..να ζητούν από το ΚΚΕ να πέσει στο "δικοτου" επίπεδο..όσον αφορά την ηθική και την παλικαρια που ιστορικά αποδεδειγμένα..τους λίπη από προπάππου... Παύλος Ξανθόπουλος
    • ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 15:01
      @ petros

      "Η ΝΕΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ 3 ΑΜΕΣΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΣΤΗΡΙΞΗ :

      1) ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΕΕΤΗΔΕ ΜΕΣΩ ΔΕΗ, ΓΙΑ ΤΟ 2011 ΚΑΙ 2012, ΠΧ ΓΙΑ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΕΝΙΑΙΟ ΤΕΛΟΣ 1 ΕΥΡΩ ΤΟ ΤΜ ΓΙΑ ΟΛΟΣΥ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

      2) ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΙΣ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑ 25% ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ 1, 2, 3 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ 50% ΣΤΟΥΣ ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ ΑΜΕΣΑ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΛΑΦΡΥΝΘΟΥΝ.

      3) ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΕΤΑΚ 2009 ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΦΑΠ 2010-2011, ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΧΘΕΙ ΤΟ ΕΕΤΗΔ"

      ΑΣΕ ΜΑΣ ΡΕ ΠΕΤΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΜΑΣ...ΤΟΝ ΧΩΣΟΥΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΛΥ. ΑΝΤΕ ΠΑΕΝΕ ΡΕ! ΑΚΟΥ "ΜΙΣΗ ΕΙΔΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΕΡΓΟΥΣ"!!!!!! Ο ΑΝΕΡΓΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΡΕ, ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ?!!?!!? ΚΑΜΙΑ ΑΝΟΧΗ, ΚΑΜΙΑ ΥΠΟΜΟΝΗ, ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ. ΤΑ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ-ΣΑΜΑΡΑΣ-ΚΟΥΡΕΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΛΑΟΥ, ΚΑΙ ΩΣ ΤΕΤΟΙΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΟΥΝ. Η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΣΟΥ ΑΛΛΟΥ.
    • iliasΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 14:53
      Αυτός ο Δένδιας είναι για πολλές σφαλιάρες.Φαντάζομαι θα τον κάνει υπουργό ο Τόνι.Βοήθειά μας.
    • nikosΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 14:04
      VREEEE..ksipnate..eginan ekloges..vgikan apotelesmata...loipon ND..etoimasou na kivernisis me Beni...loipon...pare kayti patata kai trexa...emeis theloume apotelesmata..kai na kaneis ayta pou eipes...ayta pou xtipiosoun antrope tou eyro kai sotira mas....kai afiste to siriza..aytos einai deyteros!!!!...esi eisai protos..to ksexases????...loipon...KIVERNISE kai kane ayto pou eipes..allios tha kataliksis sa to pasok...kai ayti ti fora..aytoi poy se stiriksan na eisai sigoyros..oti tha se vouliaksoun an apotixeis....EISAI ME TI PLATI STO TOIXO......perimenoume loipon na kivernisis...ayto psifisan oi ellines..kalos i kakos...
    • Σταυρος Μ.Τρίτη 19 Ιουνίου 2012, 13:49
      Εσεις που φωναζετε, οτι θελετε να κυβερνησει και ο συριζα...Με ποιον? Με τον Σαμαρα και τον Βενιζελο? Ειστε σοβαροι?
    • ηλίαςΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 13:41
      Αγαπητοί συμπατριώτες,
      Ήμουν εχθές στην συζήτηση και πήγα περισσότερο για να διαπιστώσω αν τα πραγματά από κοντά είναι το ίδιο βαρετά όπως από το γιαλί. Και όντως ήταν, μάλλον και χειρότερα, γιατί ούτε zapping δεν μπορείς να κάνεις. Λοιπόν... σας ενημερώνω πως από το πολιτικό σύστημα δεν έχετε να περιμένετε τίποτα. Οι άνθρωποι είναι απολύτως προβλέψιμοι, χωρίς συνάισθημα και χωρίς χιουμορ. Αρχίστε την αλλάγη από τον μικρόκοσμό σας. Βελτιώστε τις σχέσεις σας, αυξήστε την ποιότητα της δουλειάς σας και αν δεν έχετε δουλειά, βρείτε απασχόληση εθελοντική σε κοινωνικό επίπεδο, μη μιζεριάζετε, κινηθείτε. Έρχονται δύσκολα, θα επιβιώσουν οι αγωνιστές και οι αισιόδοξοι. Οι άνθρωποι εχθές, όπως κια οι όμοιόι τους φάνηκε ξεκάθαρα-τουλάχιστον στα μάτια μου-πως κάνουν μια δουλειά. Είναι το επάγγελμά τους, φροντίζουν το μαγαζί τους. Φωτεινές εξαιρέσεις ποιότητος λόγου ο Κακουλίδης και ο Σταθάκης. Βρέιτε σε όλους τους πολιτικούς χώρους τους πετυχημένους στη δουλειά τους κια υποστηρίξτε τους. Μπείτε στην κοινοβουλευτική πολιτική (αυτή τη ρημάδα έχουμε) με αναλλακτικους τρόπους και μην αφήνετε ανοιχτό το πεδίο στος αριβίστες. Δεν αρκέι η ψήφος. Έχουν μάθει να τη χειρίζονται αλάνθαστα.
      Και κάτι τελευταίο: Αν και απέχω κοσμοθεωριακά από το ΚΚΕ, εκτιμώ το ότι μου κάνει κριτική ως πολίτη. Με καλέι αν μη τι άλλο σε αυτοκριτική. Το προτιμώ από το γλείψιμο των πολιτικών για τον υπέροχο αδικημένο λαό, πάντα λίγο πριν τις κάλπες. Κρίμα που το ΚΚΕ αδυνατεί να αναλύσει τις ιδιαιτερότητες της Ελληνικής κοινωνίας. Θα μου ήταν πιο χρήσιμο σε προτάσεις δράσης. Καλή δύναμη!
    • ΠέτροςΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 13:06
      Είναι τραγικό να ακους στελέχη και ορισμένους ψηφοφόρους του Σύριζα και του Καμμένου και να νομίζεις ότι ακους στελέχη της Χρυσής Αυγής. Τσαμπουκάς, κάγκελα, πεζοδρόμιο... Οδηγούν την Ελλάδα σε κοινωνικό εμφύλιο πόλεμο ; Ποιοι σώφρονες πολίτες θα ακολουθήσουν αυτό το κατήφορο ;
      Όσα δίκαια έχουν για τα ελαττώματα του μνημονίου, τα χάνουν ΟΛΑ, με την ανεύθυνη συνθηματολογία τους.
    • Σταμάτης-ΣΑΜΟΣΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 12:58
      ΟΙ ΕΚΜΑΥΛΙΣΤΕΣ ΣΥΝΗΔΗΣΕΩΝ-ΕΚΤΟΣ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ-ΜΜΕ-ΜΕΓΑΛΟΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ, ΤΑΥΤΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΠΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ-ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΜΙΑΣ ΛΥΚΟΣΥΜΑΧΙΑΣ ΕΕ-ΝΑΤΟ-ΝΕΚΡΟΘΑΥΤΕΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΜΑΣ-ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ-ΕΝΤΑΦΙΑΖΟΝΤΑΙ-ΑΠΟ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΥΣ ΡΑΓΙΑΔΕΣ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΥΣ ΚΑΙ ΔΗΜΑΓΩΓΟΥΣ./
    • ΑρηςΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 12:47
      Μα είναι δυνατόν να δίνεις τη μάχη των μαχών για να σώσεις τη χώρα και τους συνέλληνες καταγγέλοντας τα μνημόνια και όταν τη χάνεις για λίγες σχετικά ψήφους να λάμπεις από ευτυχία, αντί να χτυπιέσαι που δεν κατάφερες να σώσεις τη χώρα, τονίζοντας τη σοβαρότητα του ρόλου της αντιπολίτευσης, μα για τόσο ηλίθιους μας έχουν, μου φαίνεται ότι θέλει η πουτάνα να κρυφτεί κιη χαρά δεν την αφήνει, που λέει κιη μάνα μου.
    • εν τελειΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 12:42
      ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ ΜΩΡΕ?

      ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΠΕΙΑ?

      ΟΣΟΙ ΨΗΦΙΣΑΝ ΤΣΙΠΡΑ, ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΣΟΚ/ΝΔ

      ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΑΝ

      ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΛΕΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ? ΣΕ ΤΙ? ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙ?

      ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΑΛΛΟΥ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΕΣ.

      ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ: "ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ" ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΟΙΟΣ ΜΙΛΑΕΙ.
      παντα ισχυε, παντα ισχυει. ο τ"υοπος" ο "λαος" δεν ειναι ενα πραγμα. αν καποιος απο σας εχει τα ιδια συμφεροντα με τον μελισσανιδη πχ να μου το πει
    • petrosΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 12:32
      ΜΑΖΙΚΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ. ΑΝ ΣΧΗΜΑΤΙΣΤΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ, ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΘΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ, ΕΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ, ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ.

      Η ΝΕΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ 3 ΑΜΕΣΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΣΤΗΡΙΞΗ :

      1) ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΕΕΤΗΔΕ ΜΕΣΩ ΔΕΗ, ΓΙΑ ΤΟ 2011 ΚΑΙ 2012, ΠΧ ΓΙΑ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΕΝΙΑΙΟ ΤΕΛΟΣ 1 ΕΥΡΩ ΤΟ ΤΜ ΓΙΑ ΟΛΟΣΥ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

      2) ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΙΣ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑ 25% ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ 1, 2, 3 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ 50% ΣΤΟΥΣ ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ ΑΜΕΣΑ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΛΑΦΡΥΝΘΟΥΝ.

      3) ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΕΤΑΚ 2009 ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΦΑΠ 2010-2011, ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΧΘΕΙ ΤΟ ΕΕΤΗΔΕ.

      Ρεπορτάζ : Κώστας Παπαγρηγόρης
      (από το axiaplus.gr)
      Κύμα ανακούφισης επικράτησε χθες, πρώτη μέρα μετά την κρίσιμη εκλογική αναμέτρηση της Κυριακής, στα τραπεζικά επιτελεία, τα οποία έπειτα από αρκετές εβδομάδες συνεχούς υποχώρησης της εγχώριας αποταμιευτικής δεξαμενής, είδαν...
      όχι μόνο να επικρατεί ηρεμία στα γκισέ και τα ATM αλλά να πραγματοποιούνται και οι πρώτες δειλές καταθέσεις μετρητών.

      Σύμφωνα με υψηλόβαθμα τραπεζικά στελέχη χθες ήταν η πρώτη ημέρα έπειτα από τις εκλογές της 6 Μαΐου όπου υπήρξε αντιστροφή του κλίματος καθώς σημειώθηκαν περί τα 300 εκατ. ευρώ καταθέσεις. Μάλιστα οι ίδιες πηγές σημειώνουν ότι ουσιαστικά πρόκειται για μικροποσά (όχι πάνω από 5.000 ευρώ) που είχαν «σηκωθεί» από τις τράπεζες προς το τέλος της προηγούμενης εβδομάδας, κυρίως Πέμπτη και Παρασκευή, προκειμένου να καλυφθούν τρέχουσες ανάγκες, εφ’ όσον το αποτέλεσμα τον εκλογών της Κυριακής συντηρούσε το κλίμα πολιτικής αβεβαιότητας και οδηγούσε σε καταστάσεις «συναγερμού» στο πιστωτικό σύστημα.

      Σε κάποιες λίγες ωστόσο περιπτώσεις, επέστρεψαν και μεγάλα ποσά, που μετά το εκλογικό αποτέλεσμα και υπό τον φόβο των ληστειών και της εγκληματικότητας, δεν υπήρχε λόγος να παραμένουν προς αποθησαυρισμό.

      Ένα ακόμη γεγονός που συνέβαλε στην επιστροφή της ηρεμίας στο πιστωτικό σύστημα είχε να κάνει με τις ακυρώσεις προκαθορισμένων, για χθες ραντεβού, για αναλήψεις μεγάλων ποσών. Συγκεκριμένα αρκετοί καταθέτες που έχουν κανονίσει με τις τράπεζες τους από την προηγούμενη εβδομάδα να πραγματοποιήσουν τις αναλήψεις σημαντικών ποσών χθες ακύρωσαν τις συμφωνημένες αναλήψεις.

      Η ΣΩΦΡΟΝΑ ΨΗΦΟΣ 3.000.000 ΕΛΛΗΝΩΝ, ΕΣΩΣΕ ( ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ) ΤΗΝ ΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΝ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΑΝ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΧΟΥΛΙΓΚΑΝΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΤΣΙΠΡΑ- ΚΑΜΜΕΝΟΥ-ΜΙΧΑΛΟΛΙΑΚΟΥ. ΚΑΙ Ο ΣΩΦΡΩΝ ΛΑΟΣ ΘΑ ΕΠΙΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΣΩΤΗΡΙΑΣ, ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΛΟΓΙΚΗ, Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ. ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΠΛΑΤΗ. ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΗΝ ΟΡΚΩΜΟΣΙΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΔΙΠΛΑ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ, ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΙΣΧΥΡΗ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΤΩΝ ΟΡΩΝ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ. ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΡΙΚΛΟΠΟΔΙΑ. ΑΝ ΑΠΟΤΥΧΟΥΝ, ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ. ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ 3 ΜΗΝΩΝ, ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΛΙΤΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΦΟΡΩΝ.ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.
    • panosΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 12:30
      ο Χατζηνικολαου λεει στον εκπροσωπο του ΚΚΕ (στο 3ο Video) oτι δεν ειναι σωστο να λετε οτι ο λαος δεν ψηφισε σωστα γιατι ειναι σαν να τον μαλωνετε... Αληθεια αυτο δεν ισχυει και στην περιπτωση του 7% των ψηφοφορων της Χρυσης Αυγης..;;;

      Υποκρισια ή 2 μετρα και 2 σταθμα..;;
    • LENINΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 12:03
      μεγαλος χαμενος ο λαος ειναι απο τις εκλογες αλλα τι να κανει μια ζωη στο φοβο και την τρομοκρατια τον εχουν χαμενο και το ΚΚΕ το μονο κομμα που μιλησε με αληθειες αλλα δεν αρεσει η αληθεια στον ελληνα θελει παραμυθια με ευχαριστο τελος απλα ο στοχος ολων ειναι η αποδυναμωση του ΚΚΕ και ο λογος απλος μονο αυτο ειναι μπροσταρης στους αγωνες στις απεργιες αυτο κατηγορουν ολοι σε μια απεργια ο τσιπρας με 17% στις προηγουμενες δεν κατεθεσε την εντολη συζηταγε με ολους για σχηματισμο κυβερνησης εβαζε και ορους τωρα με 27% ολα αυτα ειναι ανουσια αφου δεν συγκλινουν τα προγραμματα τους ενω πριν συγκλιναν μαλλον ο κουβελης και αυτος ο δηθεν αριστερος τωρα ετοιμος ειναι να μπει στην κυβερνηση για νδ και πασοκ τα ξερουμε υπογραφες υπαρχουν και δηλωσεις ο σαμαρας αμεσως μετα το αποτελεσμα ειπε τηρηση υπογραφων και δεσμευσεων ο στοχος πετυχε προς το παρον ομως το ΚΚΕ δεν γονατισε ποτε ουτε και τωρα
    • ΚώσταςΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 12:02
      Μια πολύ ενδιαφέρουσα άποψη είναι αυτή του "Δημήτρης".
      Μόνο που μέσα από τις παρωπίδες δε βλέπει και τόσο καθαρά και ξεχνάει επιλεκτικά σημεία της πρόσφατης ιστορίας του τόπου.
      1. Ο Μητσοτάκης όπως λες, έβλεπε πολύ μπροστά από την εποχή του και τα έλεγε... μήπως θυμάσαι ποιος βουλευτής ήταν αυτός που με την παρότρυνση και τις πλάτες μεγαλοσυμφερόντων (οι οποίοι τον κρέμασαν αμέσως μετά) έριξε το Μητσοτάκη ?!? Θυμάσαι ?!?
      2. Τον μεγάλο Δημόσιο τομέα δεν τον δημιούργησε μόνο του το ΠΑΣΟΚ. Και η ΝΔ έβαλε σε μεγάλο βαθμό το χεράκι της. Και φυσικά το πρόβλημα του δημόσιου τομέα δε θα λυθεί από τις μαζικές απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων, για τον απλούστατο λόγο ότι τα πραγματικά βύσματα στο δημόσιο έχουν προσωποπαγείς θέσεις !!! Για όποιον δεν ξέρει τι είναι αυτό, είναι μια θέση που έχει ανοίξει αποκλειστικά για εσένα, δεν ανήκεις σε κάποιο οργανισμό, όπου και να μετακινηθείς η θέση αυτή σε ακολουθεί.
      Απολύσεις στο δημόσιο σημαίνουν πολύ απλά ότι όποιος δεν έχει βύσμα (πχ μέσω ΑΣΕΠ) θα πάρει πόδι. Οι κομματικοί στρατοί θα συνεχίσουν να υπάρχουν.
      3. Το πραγματικό πρόβλημα της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ είναι πως δεν πιστεύουν ούτε οι ίδιοι αυτά που ευαγγελίζονται. Γι αυτό και θέλουν να πάρουν μαζί στην κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ και ΔΗΜΑΡ.
      Γιατί αν πραγματικά τα πίστευαν τώρα είναι η μεγάλη τους ευκαιρία να αποδείξουν ότι αυτοί έχουν δίκιο και όχι τα αντιμνημονιακά κόμματα.
      Ας αποδείξουν το δίκιο τους... ας προσπαθήσουν πραγματικά να βοηθήσουν αυτό το λαό και μετά ο ΣΥΡΙΖΑ και ο κάθε ΣΥΡΙΖΑ δεν επιστρέψει στο 4%... αλλά όπως είπα, ούτε οι ίδιοι το πιστεύουν και φοβούνται το πολιτικό κόστος του ΛΑΘΟΣ δρόμου που επιλέγουν.
    • dimisΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 11:04
      FLORAKIS-KARATZAFERIS-KOUVELIS
      To ergo synexizetai.
      Ke Niko, na peis se parakalo ston Kapsi oti o kathenas mporei na metatrepsei enan organismo se zimiogono gia na poulithi tzampa se filarakia kai den exei to dikaioma na mas theorei vlakes.
    • ΔΗΜΗΤΡΑΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 10:51
      Αγαπητοί κύριοι & κυρίες!
      οι εκλογές τελείωσαν!!!!!!!!!!μια μέρα ήταν πάει και πέρασε!!!!!!!!!!!!
      τα προβλήματά μας όμως λύθηκαν??????
      δυστυχώς αυτά δεν είναι της μίας μέρας.
      Σωτήρες και Μεσσίες δε θα υπάρξουν για να μας τα λύσουν αν εμείς οι ίδιοι δεν πάρουμε την υπόθεση στα χέρια μας.
      σε έναν γάμο που ο ένας είναι συνέχεια "υπο" και κακομεταχειρισμένοσ το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να χωρίσει. Σας πληροφορώ ότι χαμένος δε θα είναι. Θα τα καταφέρει να σταθεί στα πόδια του .μέσα σε λίγο καιρό.
      Για αυτό ψήφισα κκε. γιατί μου δίνει τη δυνατότητα να πάρω τη ζωή μου και την υπόθεση στα χέρια μου, τη ζωή του παιδιόυ μου και τη ζωή της οικογενειάς μου.Εργατρια των 800 ε μικτά είμαι .Δεν είμαι εφοπλιστ'ης δεν είμαι βιομήχανος.Δεν έχω τα ίδια συμφέροντα με αυτούς.Δεν θέλω πια να παρακαλάω για μια δουλειά , δεν αντέχω να πληρώνω φροντηστήρια για να μορφωθεί το παιδί μου, δεν δίναμε να πληρώνω χαράτσια και χαράτσια...Δεν αντέχω άλλο πια το σάπιο πολιτικό σύστημα που μου τρώει τη ζωή. Θέλω να ζήσω όπως σίγουρα θέλετε και όλοι εσεις !!!
      δε θεωρώ τον εαυτό μου "τεμπέλα" όταν όπως και εσεις σηκώνομαι από τις 5 το πρωί να πάω για το μεροκάματο.Σκεφτείτε , ακούστε καλά τις θεσεις ενός κόμματος που για δεκαετίες τώρα είναι δίπλα μας παρόλες τις αδυναμίες του και τις ελλείψεις που μπορεί να έχει. Ειναι και το μόνο τελικά που δεν κάνει κολοτούμπες και δεν πουλιέται.Δε λέω να το ψηφίσετε, αλλά πραγματικά να το ακούσετε. ϊσως κάτι σας δώσει και ελπίζω να σας συγκινήσει.
      ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο σας να διαβάσετε αυτό το κείμενο
    • Φίλιππος ΠυδναίοςΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 10:50
      Θεωρώ λάθος να ζητείται η συμμετοχή του ΣΥΡΙΖΑ απο άσχετους πολιτικούς στην κυβέρνηση. Η αντιπολίτευση αποτελεί κατα την γνώμη μου ασφαλιστική δικλείδα σε περίπτωση παταγώδους αποτυχίας της Κυβέρνησης.
      Θα μπορούσα να αναλύσω περαιτέρω το πρόβλημα αλλά αρκούμαι να
      σταματήσω εδώ.
      μου
    • dinosΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 10:46
      τι να περιμενεις μαρτιν ? οταν ψηφιζουν ζημενς ομολογα βατοπεδι
      κλεισιμο βουλης σε μια νυχτα για να παραγραφουν ολα.....ντορες/μπουμπουκους/βοριδηδες/δενδιες/ και τοσα αλλα λαμογια τι συμπερασμα βγαινει ? τα λαμογια ψηφιζουν λαμογια....και εχει 2.500.000 η ελλαδα
      πολλα λαμογια βρε παιδι μου
    • Κώστας ΠετρίδηςΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 10:34
      Η Αριστερά του Σαλονιού ΔΗΜΑΡας Συνεργαστεί με τους μνημονιακούς για να αποκαλυφθεί πλεον στον κόσμο ο πραγματικός της ρόλος που είναι η ανάσχεση του ΣΥΡΙΖΑ και η προστασία των Νταβατζίδων και του σάπιου συστήματος. Ο Δελαστίκ έχει απόλυτο δίκαιο δεν πρόκειται να γίνει καμία επαναδιαπραγμάτευση, επειδή δεν το επιθυμούν οι Ευρωπαίοι.
    • ZHNAΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 10:19
      PREPI EPITELOS H YPORGH NA FEROUNTE SAN EUROPEI AFTA POU GINETE STHN XORA MAS DEN GINETE POTHENA GIA NA LEGOMASTE EUROPI.(tha eithela na grafete ypotitlou onoma kai koma epidi den kseroume olous tous neous yporgous efxaristo.O KR.TRAGKAS BLEPI POLY PROSTA SYXARITIRIA.
    • martinΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 09:40
      Αν έχουμε ψηφοφόρους σαν τον "ΔΗΜΗΤΡΗΣ" τότε δεν μποτούμε να περιμένουμε τίποτα σαν λαός.
    • kapoiosΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 07:50
      to paramythi peftei sunnefo. alla h plaka einai pou merikoi krazoun to kke. ara h einai palioi pasokoi pou eidan th diafugh mesw suriza h kolhmenoi me otidhpote kokkino. opws k na xei omws einai euroligourhdes. tuxaio? etoimasteite twra na plhrwsete. alla na thumaste kati. omorfos o tsipras k h eikona poulaei polu. alla den exei statheres theseis. tis alhtheies tis elege k tha sunexisei na tis leei mono h paparhga. kapitalismos. oso gia to kke aneksarthtws posostwn tha einai stis poreies k tous dromous ekei. opws panta. sfuri k drepani exei fatsa karta. oute hlious diaforwn xrwmatwn oute dades svhstes alla oute k parallhles grammes. ola ta alla einai gia ta kafeneia. k twra to shmantiko. uparxei "eurodentro". rwthste ta kommata pou parakaloun na meinoume sth draxmh me kathe kostos na sas poun pou tha vreite tous sporous.
    • iliasΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 07:41
      Αν εξαιρέσουμε το Δελαστίκ, όλοι οι άλλοι είναι για μούντζες.
    • ΠρομηθέαςΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 06:54
      Να το μήνυμα: Σαμάρ γομάρ και δημάρ. Το παπάρ για εμας οσονούπω.
    • alfistasΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 03:47
      Συγχαρητηρια στο Νικο Χατζηνικολαου που αντεξε τον Καψη και δεν τον πλακωσε στις σφαλιαρες! Πραγματικα Μπραβο!!
    • ΙωάννηςΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 03:40
      Απο συγκυβερνηση πασοκ-νδ σε συγκυβερνηση νδ-πασοκ που θα συνεχισει ακομα χειροτερες πολιτικες για το λαο και θα παρει ακομα χειροτερα μετρα. Το θετικο εινια οτι μονο λιγους μηνες θα κρατησει. Μετα θα αποτελεσουν και οι 2 μια για παντα παρελθον.
    • ΓιωργοςΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 02:10
      ΔΕΝΔΙΑΣ ΟΛΕ ΔΕΝΔΙΑΣ ΟΛΕ ΔΕΝΔΙΑΣ ΟΛΕ ΟΛΕ ΟΛΕ
      ετσι για να καταλαβουνε μερικοι τι ψηφισανε
      τωρα να δειτε επαναδιαπραγματευση που εχει να πεσει
      και απο αλζονεια τιποτε ε καθολου
    • basilisΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 01:46
      διαβαζω διαφορα οτι ψηφισε λαθος..δηλαδη τι να ψηφιζαμε??εχετε εμπιστοσυνη σε μια παραταξη που απο το 4 πηγε στο 27 μεσα σε χρονο μηδεν.....οταν οι ψηφοφοροι της οι καινουργιοι εινα ολοι οσοι καταστρεψανε την ελλαδα -ολοι οι κρατικοδιαιτοι και τα λαμογια του πασοκ----αδικουνε αυτοι οι ανθρωποι και το συρριζα και τον τσιπρα ο οποιος ειναι πολυ αξιολογος με το μελλον μπροστα του αρκει να διωξει τα βαριδια που τον εχουνε περικικλωσει....
    • Τι ειχαμε...τι χασαμε!!!!Τρίτη 19 Ιουνίου 2012, 01:25
      Το αποτελεσμα των εκλογων
      Τι ειχαμε: Μνημονιο, ΠΑΣΟΚ ΝΔ ΛΑΟΣ
      Ti θα εχουμε: Μνημονιο, ΝΔ ΠΑΣΟΚ ΔΗΜ.ΑΡ........
      Δηλαδή οσα εγειναν τα 2, 5 χρονια ειχαν σαν αποτέλεσμα .....την εξαφάνιση του μισου ΛΑ.Ο.Σ (το αλλο μισό πηγε στη ΝΔ)......

      ΑΘΑΝΑΤΕ ΑΓΩΝΙΣΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΕ ΛΑΕ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΕΣ ΜΕ ....ΣΟΦΙΑ
      ΑΛΛΑ ΘΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ €.....
      Καληνυχτα ΡΑΓΙΑΔΕΣ
    • ΚωνσταντίνοςΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 01:24
      Μα καλά το ΚΚΕ πήρε 4, 5 % και ακόμα ασχολείστε με αυτό μερικοί αργόσχολοι.Εγώ και η οικογένεια μου ψηφίζαμε πάντα ΚΚΕ και μόνο την Κυριακή αποφασίσαμε με μισή καρδιά να ψηφίσουμε όλοι Σύριζα για να μην βγει ο ψεύτης ο Σαμαράς με τον Δένδια και τους άλλους αλαζόνες.Από σήμερα είμαστε πάλι με το ΚΚΕ. Δεύτερη ευκαιρία δεν θα έχει ο Σύριζα να το ξέρει.Το 4 % που πήρε θα γυρίσει πίσω αν συνεχίσει να λέει ότι θα κάνει ήπια αντιπολίτευση στα καθάρματα της Δεξιάς και του ΠΑΣΟΚ
    • PanosΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 01:12
      Μπραβο στην ΔΗΜΑΡ ...Μηπως θα επρεπε να λεγεται ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ???? (κουτσοι - στραβοι ολοι αριστεροι γινανε !!)
      Βασικη της προεκλογικη θεση ηταν ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΑΠΑΓΚΙΣΤΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΜΟΝΙΟ !!! Πως βλεπει η νεα τρικοματικη κυβερνηση ΝΔ+ΠΑΣΟΚ+ΔΗΜΑΡ να πραγματωνει αυτη τη θεση ???
      Μουλωχτη Κομανετσι ????
    • greekcompaniesonline.comΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 01:06
      DEN THA PO POLLA, ALLA STHN DOULEIA, GIATI ZHTAME TOYS PIO AXIOLOGOUS SYNERGATES ME PROSONTA KAI EMBEIRIA KAI STHN POLITIKH PSIFIZOUME TOYS PIO ANHBOROUS!!!
      MHPOS KAI EIMEIS DEN TA VLEPOUME.. H MALLON DEN TOYS XEROUME.. KAPOIOI DEN EXOYN YPHRETHSH THN PATRIDA TOUS ALLA TO TIMONI TIS EXOUSIAS TO THELOUN .. POS GINETAI AUTO!!!!
    • ΚΩΣΤΑΣΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 01:04
      Φαντάζομαι ότι όποιοι ψήφισαν αυτό το λαμόγιο θα είχαν λόγο. Θα περιμένουν δηλαδή τώρα να εξαργυρώσουν την ψήφο τους με κάποια απάτη. Ντροπή σας. Άνθρωποι σαν τον Δένδια ευτυχώς αποκαλύπτωνται εύκολα μόνο από την εξωτερική τους εμφάνιση. Οποία η μορφή τοιάδε και η ψυχή...Φωτά και τσεκούρι στους αληταράδες της πολιτικής ζωής που μας καντάντησαν εδώ. Ο αγώνας δεν τελείωσε. Τώρα αρχίζει!
    • ΔΗΜΗΤΡΗΣΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 00:54
      σκουξτε οσο θελετε και σεβαστειτε το αποτελεσμα ''δημοκρατες'', ελεος!..ο κ. Τσιπρας υποσχεθηκε τα παντα, απιστευτα και αδυνατα πραγματα και καταφερε να χασει!παρτε το αποφαση δεν θα σας αφησουμε να βγαλετε νεο Ανδρεα.
      Αντωνη Σαμαρα μην ακους κανεναν, παρ το πανω σου, δεν εχεις χρονο ουτε ανοχη απο κανεναν, μην προδωσεις αυτους που σε ψηφισαν χτες ουτε αυτους που σε βγαλανε προεδρο της ΝΔ, γιατι ουτε το δικο σου δεν θα βρεις την επομενη..ανακουφισε το λαο, ριξε τη φορολογια στις επιχειρησεις και στον κοσμο, ωστε να ερθουν επενδυσεις και θεσεις εργασιας..πανω απο ολα δουλεια για τους νεους.
      φορολογησε την εκκλησια και τα μεγαλα εισοδηματα.
      προχωρα τις αποκρατικοποιησεις, διωξε τους τεμπεληδες του δημοσιου που εφτιαξε το πασοκ κ πληρωνονται για να καθονται τοσα χρονια.
      τα πραγματα ειναι δυσκολα, αλλα με πολυ δουλεια θα ερθουν οι καλυτερες μερες, μεσα στην ευρωπη φυσικα.
      Υπαρχουν πολλα που μπορουν να γινουν εκτος μνημονιου και δεν εχεις δικαιολογια να μην τα κανεις.
      βαλε στην ακρη τους σαπιους και τους διεφθαρμενους του κομματος, και βαλε αξια στελεχη με ορεξη για δουλεια.
      θα ακουσεις πολλα, αλλα δεν πειραζει ο λαος αυτος Αντρεες ΓΑΠ κ Τσιπρες θελει, ψεμματα και λαικισμο.εσυ προχωρα με αληθειες και αξιοσυνη, ειναι η τελευταια ευκαιρια μας.
      Μην προδωσεις αυτην την παραταξη που παντα εβγαζε τα καστανα απο τη φωτια στις πιο δυσκολες στιγμες.
      Οι αληθειες που ελεγε ο Μητσοτακης και ο Καραμανλης δεν αρεσαν στον ελληνικο λαο, προτιμουσε τα ψεμματα..δεν πειραζει, η ιστορια θα γραψει για ολους.Αν αποτυχεις οι ιδιοι που σε βγαλανε θα σε ριξουνε.
    • Παναγιωτης ΜπαζιωτόπουλοςΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 00:52
      Παρακολούθησα τις ερωτήσεις του κοινού και ειλικρινά αηδίασα… όχι με τους πολιτικούς…, αυτούς τους έχουμε δει και τους ξέρουμε, αλλά με την επιπολαιότητα του κοινού… Θα έλεγα ότι επρόκειτο για ρεσιτάλ ανευθυνότητας ή ακόμα και βλακείας.

      Οι τάχατις αντιμνημονιακοί έδειχναν να μην έχουν την παραμικρή αίσθηση του προβλήματος της χώρας… και όταν ζορίζονταν απαντούσαν ότι εγώ; ΕΓΩ; θα πληρώσω για τις πράξεις των πολιτικών; Εγω είμαι υπεύθυνος αν αυτοί τα έκαναν μπάχαλο…;

      Κανείς δεν φάνηκε να αντιλαμβάνεται ότι ένας από τους κυρίαρχους λόγους της παραστρατημένης πολιτικής είναι τα ελλειμματικά ταμεία… Όλοι είχαν στα χείλη τους ότι ΕΓΩ πλήρωνα επί τόσα χρόνια ασφαλιστικές εισφορές.. και τώρα παίρνω ψίχουλα…

      Όταν όμως κάποιος τους υποδείξει ότι ναι, πλήρωνες ασφαλιστικές εισφορές αλλά πόσες και το άθροισμα όλων αυτών που πλήρωσες ξέρεις ότι πήγαινε για να πληρώνει επί χρόνια μεγαλύτερες έως πολύ μεγαλύτερες συντάξεις με αποτέλεσμα τα αποθεματικά να εξανεμίζονται με δραματικούς ρυθμούς… και το κράτος να επιχορηγεί ολοένα και με μεγαλύτερα ποσά τα ταμεία έως που έσκασε…

      Προφανώς δεν έσκασε μόνο για αυτό… Έσκασε και από τις αμυντικές δαπάνες… Έσκασε και από τις υπέρογκες έως δραματικές αυξήσεις των νοσηλίων και των συνταγογραφούμενων φαρμάκων…, ιδιαίτερα τα τελευταία 6 χρόνια, έσκασε και από ένα πολύ μεγάλο για τις δυνατότητες της χώρας και μη παραγωγικό δημόσιο τομέα, έσκασε και διότι όλοι σχεδόν έδειχναν τον απέναντι για την ανάληψη ευθυνών, έσκασε τέλος διότι σε αυτό το χαώδες μπάχαλο τα λαμόγια χόρευαν ως αρουραίοι σε χωματερή!!!

      Και όμως, αντί αυτά να απασχολούσαν τον λαό, τους απασχόλησε το ποιός ήταν το μεγαλύτερο λαμόγιο από ποιον με όλους έτοιμους να κρεμάσουν κάποιον κρατώντας το λαμογιόμετρο στο χέρι όπως ο δικαστής Καλιούσης το μέτρο για να ελέγχει αν τα «μανεκέν» που προωθούσε περνούσαν το τεστ απαιτήσεων των πελατών…

      Κανείς μας κανείς δεν φάνηκε να αναγνωρίζει ότι ο ίδιος, ο φίλος του και ο γείτονάς του έκαναν ότι μπορούσαν για να αρπάξουν από το εξελισσόμενο φαγοπότι και άλλος άρπαζε πεταμένο χοιρομέρι ενώ άλλος φτωχικό μπουτάκι από κοτόπουλο… αλλά όλοι κάτι άρπαζαν ενώ έκαναν πως δεν είδαν ποιος τους το πέταξε… αρκεί που το πέταξε το σκατολαμόγιο και λίγδωσαν και αυτοί το αντεράκι τους που στην προκειμένη περίπτωση ήταν σκατοαντεράκι!!!
      Δυστυχώς…
    • Αντι.Μ.Τρίτη 19 Ιουνίου 2012, 00:32
      Να δείτε ότι το κκε στο τέλος, θα αποσύρει την εμπιστοσύνη του απο τον Ελληνικό λαό, και θα μείνουμε τελικά χωρίς κόμμα του λαού.
    • sourditsaΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 00:30
      η Κοζάνη έβγαζε δήμαρχο Κουκουλόπουλο από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Αν και έφαγε δις, να δεκτώ ότι "έκανε κάποια πράγματα"για το Δήμο του.Μπορούσε να κυκλοφορεί στην κεντρική πλατεία και να μιλά άνετα με τους πολίτες. Τώρα, ας τολμήσει...Και εδώ ο κόσμος του φταίει; Η"ωραία παιδεία"με τα 2 μόλις λύκεια εκεί, που το ένα από αυτά σκοπεύουν εδώ και καιρό να το κλείσουν; Kαλά για τον Κ.Δένδια και τον εκπρόσωπο του ΚΚΕ νομίζω ότι αν μας αξίζουν τέτοιοι πολιτικοί, καλύτερα να φύγουμε μετανάστες στην Παπούα-Ν.Γουινέα!!Σωστός ο "θείος".Και ωραίος όπως πάντα!Φαγώθηκε να γίνει πρωθυπουργός ο Αντωνάκης; Άντε κυβέρνα τώρα μόνος...!!!
    • gianna kΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 00:29
      ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΜΟΥΣΧΛΙΑΣΜΕΝΟ ΨΩΜΙ. ΕΙΔΑΤΕ ΑΛΛΑΖΟΝΙΑ Ο ΔΕΝΔΙΑΣ??? ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.ΜΗΠΩΣ ΜΕΣΟ ΤΟΥ facebook και του twitter ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΕΣΤΩ ΚΑΤΙ, ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ??? ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ , ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΕΟΤΕΡΟΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟΙ, ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΟΒΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΨΗΦΙΣΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ.ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ.ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΝΩΘΟΥΜΕ ΕΧΟΥΜΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΧΟΥΝ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 38 ΧΡΟΝΙΑ. ΟΙ ΒΡΕΓΜΕΝΟΙ ΝΟΜΙΖΩ ΤΗΝ ΒΡΟΧΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ.
    • peterΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 00:24
      Δεντια ΜΗ ΜΑΣΑΣ. ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΛΙΠΟΣ ΑΚΟΜΑ. ΠΑΡΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΟΒΡΑΚΑ.
    • EMYΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 00:22
      Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την έκπληξη μερικών για τη συμπεριφορά των νουδουπασόκων πολιτικών. Όταν ψηφίζεις ακριβώς τα ίδια πρόσωπα, πώς είναι δυνατόν να περιμένεις διαφορετική συμπεριφορά; Χώρια που δεν απάντησαν σε καμία ερώτηση του κόσμου, που ξαναέγινε κομπάρσος πριν περάσουν καλά-καλά 24 ώρες από τις εκλογές.
      Όπως καταλάβατε, πάνε κι οι συμβάσεις...
      Όχι, εμείς είμαστε υπεράνω. Δεν θέλαμε τον Τσίπρα που θα ξαναέφερνε τον κατώτατο μισθό έστω στα 750 ευρώ. Εμείς θέλαμε τη σιγουράντζα, τον Αντώνη, που θα τον αφήσει στα 400 (μεικτά) και θα τον επεκτείνει μέσω της κατάργησης των συλλογικών συμβάσεων σε όλους τους μισθωτούς του ιδιωτικού τομέα.
      Και που θα στείλει και 300000 δημόσιους υπαλλήλους στον Καιάδα, για να γίνει το δημόσιο "ευέλικτο".
      Οι αγρότες οσονούπω θα βρεθούν στους δρόμους, τώρα που θα τους φορολογήσουν και θα τους κάνουν και τις ειδικές οικονομικές ζώνες. Ίσως τότε καταλάβετε τι περνούν οι συμπατριώτες σας στα αστικά κέντρα που πολλοί από σας με την ψήφο σας τους καταδικάσατε στην εξαθλίωση και στην απελπισία, νομίζοντας ότι θα διατηρήσετε τα όποια προνόμιά σας.Κι όσο για τους ηλικιωμένους, χωρίς φάρμακα και συντάξεις η κατάστασή τους θα είναι αξιοθρήνητη. Κρίμα που δεν είχατε τη λεβεντιά να βάλετε πάνω από τους δικούς σας φόβους, το μέλλον των παιδιών και των εγγονών σας. Σας κατανοώ, αλλά δεν σας σέβομαι...
      Αν δεν ήμασταν τόσο παρτάκηδες, δεν θα είχαμε φθάσει σε αυτή την κατάντια.
    • PolΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 00:20
      Κυριε Χατζηνικολάου, αναπαράγω τα λογια του Δημοσθένη στο ΚΑΤΑ ΑΘΗΝΑΙΩΝ Α΄26 '' Ποιος μπορει να πιστέψει ότι οι υπαιτιοι για το κατάντημα της πολης μας είναι ικανοί να ανακόψουν τον κατήφορο και να μας οδηγήσουν στο καλύτερο? ''
      Τολμώ να απαντήσω: το 42% των ψηφησάντων. Ας αναρωτηθούμε λοιπόν οι πολίτες, που μας οδήγησαν τα μικροσυμφέροντα - βαρίδια μας.Ο εκφυλισμός των πολιτικών συνυπάρχει με τον εκμαυλισμό των πολιτών.
    • giannisagiannisΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 00:19
      Άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα αλλιώς από συγκηβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΝΔ τώρα θάχουμε ΝΔ-ΠΑΣΟΚ.Ο Σαμαράς θα κάνει την βρώμικη δουλειά και η "υπεύθυνη" Αριστερά θα τον στηρίζει στη θέση του Καρατζαφέρη.Αν δεν πάρει ο λαός τον πλούτο της χώρας στα χέρια του δεν πρόκειται να δει προκοπή. Καραγκιοζηδες πολιτικοί σε έναν μοιραίο λαό.
      Βάζουμε αυτούς που μας άσπρωξαν στον γκρεμό να μας βγάλουν! Τετράγωνη λογική
    • ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 00:19
      Εκπρόσωπος του 7 % του ελληνικού λαού που ψήφισε στις χθεσινές εκλογές τον λαικό σύνδεσμο Χρυσή Αυγή για ποιόν λόγο δεν παρευρίσκεται στο πάνελ της αποψινής εκπομπής??
      Όλοι αυτοί οι κύριοι που ήσαν απόψε εκεί έχουν κάτι το ανώτερο να μας πουν, κάτι που μέχρι τώρα δεν είχαμε ακούσει??
      Όσοι ψήφισαν το κόμμα αυτό είναι πολίτες δεύτερης κατηγορίας?? δεν έχουν το δικαίωμα να ακούσουν και τις απόψεις των εκπροσώπων της Χρυσής αυγής για όλα τα πολύ σημαντικά θέματα που ετέθησαν?? Κάποιοι άλλοι, δηλ οι δημοσιογράφοι των καναλιών, αποφάσισαν ξαφνικά ομαδικά να αποκλείσουν εντελώς την άποψη ενός κόμματος που κατέβηκε στις εθνικές εκλογές και καλώς ή κακώς κατέλαβε το 7 % των ψήφων, το ψήφισαν χιλιάδες συμπατριώτες μας Έλληνες???
      Πόσο δημοκράτες τελικά ήμαστε όλοι μας??? Αν το κόμμα αυτό ήταν αριστερό, δεξιό, κεντρώο, σοσιαλιστικό, ακροαριστερό ή ότιδήποτε άλλο βάλει το μυαλό σας θα είχε υποστεί τέτοιου είδους αποκλεισμό από τα μέσα, ακόμα και από τα διαδικτυακά???
      Εν πάση περιπτώσει μπορεί να είναι κανείς φίλος, να είναι εχθρός, ουδέτερος ή και αδιάφορος ως προς τις θέσεις ενός κόμματος, όποιο και αν είναι αυτό, ότι και αν πρεσβεύει.. έχει το δικαίωμα όμως να μπορεί να ακούσει τις όποιες θέσεις του για να κρίνει από μόνος του αν οι θέσεις του είναι σωστές η όχι...
      Πήτε το όπως θέλετε το πολίτευμα μέσα στο οποίο ζούμε... όπως θέλετε.... Μόνο δημοκρατία μην το λέτε.... και μόνο δημοκράτες μην λογίζετε τους εαυτούς σας κύριοι γιατί με τέτοιες νοοτροπίες και πρακτικές αυτοακυρώνεστε και προσβάλετε ένα μέρος του λαού.....
    • Ασλανίδης ΑνδρέαςΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 00:17
      Ο λύκος μόνο την τρύχα του αλάζει και οχι τα χούγια του. Βιάστηκες κύριε Δένδια να μας δείξεις τον αυταρχισμό σου, ας περίμενες λίγο να πάρεις τα γαλόνια σου και μετά πέρνεις και τον οπλισμό σου.
    • ΚατερίναΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 00:12
      Τώρα που βγήκανε στην εξουσία τα στερημένα, άντε κρατήστε τους...
      Το ΠΑΣΟΚ από κόμμα της φάπας που έγινε, το παίζει εθνοσωτήρας.
      Η ΔΗΜΑΡ...απλώς απορώ για ποιο λόγο υπάρχει, αν κάνω λάθος διαφωτίστε με.
      Οι ΑΝ.ΕΛ. "με τα πουλιά τραγούδαγαν"...
      Το ΚΚΕ, εκφράζεται ως ψυχασθενής που πάσχει από ιδέες καταδίωξης.
      Όσον αφορά το ΣΥΡΙΖΑ, περιμένω να δω τι θα κάνει ως κάτι καινούριο στο χώρο της αντιπολίτευσης.Αλλιώς, θα το πάρει και θα το σηκώσει και αυτό!
      Πάντως, κακά τα ψέματα, θα φτύσουμε αίμα και πάλι σε κάλπες θα οδηγηθούμε, ελπίζω σοφότεροι...

      Δεν είμαι με κανέναν, περιμένω χρόνια να δω ποιος τελικά θα ενδιαφερθεί στ'αλήθεια για την πατρίδα μας.Πέρα από "ιδέες" και σημαίες...
    • ksoutΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 00:07
      Λόγια, λόγια, λόγια...
      Στις πράξεις...ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ!!!
      Όσο για την αποκρατικοποιηση της "παλιάς" Ολυμπιακής, να θυμίσω ότι η "νεα" Olympic air είναι για λουκέτο σήμερα!Όσο και αν κατεβάσει κάποιος την τιμή του εισητηρίου, ο φόρος του 45ε και παραπάνω, στο "Ελ.Βενιζέλος" το ανεβάζει κατακόρυφα! Το παλιό Ελληνικό θα μπορούσε αντί για θέρετρο ξένων σειχιδών να αποτελέσει 1 εφεδρικό αεροδρόμιο για πιο"φθηνές" πτήσεις.Αποτέλεσμα; Και χρήματα και θέσεις εργασίας στον ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ τομέα.Δείτε πχ τη κέρδη έχει το Βερολίνο πχ απο το μικροσκοπικό αεροδρόμιο του Schönefeld! Σκέψη χρειάζεται, όχι "ξεπουλάω τους πάντες και τα πάντα"!!!
    • μακης ΚΤρίτη 19 Ιουνίου 2012, 00:02
      @TASOS KARAGIANNIDIS""TO KKE PRWTA NA STAMATISEI NA KRATAEI TIN OURA TOU APO EKSO.. AS PAREI MIA APOFASI WS KUVERNISI.. GIATI WRAIA EINAI NA GAVGIZEIS.. I PAPARIGA TO MONO POU KANEI EINAI NA LEEI OXI SE OLA!!! ETSI PAEI O LAOS MPROSTAA?? KAI KATI AKOMA, O SYRIZA FOUSKOSE TON KOSMO ME PARAMITHIA KAI TWRA KANEI PISW WS ANTIPOLITEUSI KAI KALOS I KAKOS AFINEI PASOK-ND NA VGALOUN TO FIDI APO TIN TRUPA!!! MPRAVO ELLINES AKSIOI TIS MOIRAS μηπως μπορεις να μας πεις ποιος εβαλε το φιδι στην τρυπα και θελεις να το βγαλει ο ΣΥΡΙΖΑ.
    • Δημήτρης ΔΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:59
      Δεν πειράζει κ. Δενδια. Κοιμηθείτε σήμερα χαρούμενος, γιατί απο αύριο θα ακούτε τις φωνές μας στους δρόμους και θα ψάχνετε για ελικόπτερα. Να θυμίσω ότι στην Αργεντινή δε φύγαν οι πρώτες κυβερνήσεις έτσι αλλά οι επόμενες.
    • βαρβάραΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:58
      O Φόβος της δραχμής είναι υπεύθυνος γι αυτό το αλαλούμ της πολιτικής κατάστασης . Δυστυχώς φιμώθηκαν οι φωνές που ΄΄ελεγαν ότι το χρήμα είναι μέσο κι όχι σκοπός Τι λέμε σε κάποιον όταν του δίνουμε χρήματα; «Σε καλή μεριά». Αυτός που τα εισπράττει θέλει να τα αξιοποιήσει, ώστε «να πιάσουν τόπο». Αυτές οι απλές λαϊκές εκφράσεις μπορούν να λύσουν τα διλήμματα περί ευρό και δραχμής. Με το διαθέσιμο δανείσιμο κεφάλαιο μπορεί να αγοραστούν όλοι οι πλανήτες αλλά δυστυχώς δεν ανακαλύφθηκαν οι πωλητές τους. Αυτοί μπορούν να κόβουν χρήμα και να το δανείζουν για να πιάνει τόπο. Πρέπει κι εμείς να κόψουμε δικό μας νόμισμα για να μη χρειάζεται δανεισμός . Για τα υπόλοιπα χρειαζόμαστε οικονομολόγους όχι λογιστές και χρηματιστές πολιτικούς πατριώτες και όχι ανδρείκελα και πολίτες προσγειωμένους και όχι ανιστόρητους Τα προνομιακά οικοπεδάκια της Μεσογείου έβαλαν στο μάτι τα παγκόσμια γεράκια. ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟΛΟΓΟΥΜΕ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΡΑΒΑΤΕΣ ΝΤΟΠΙΑ ΚΑΙ ΞΕΝΑ. Το δεκαχίλιαρο το πιάσαν στα χέρια όλοι οι έλληνες το πεντακοσάευρο έγώ το είδα μόνο σε φωτογραφία
    • Λάμπης ΚΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:57
      Το μήνυμα της κάλπης είναι καθαρό: Οι γαλοπούλες ψήφισαν "Χριστούγεννα"
    • ApolytascorpiosΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:56
      Και αλλες τετοιες εκπομπες!
      Ετσι για να τους ακουμε και να αναθεωρουμε!
    • georgekotΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:56
      οσο εχουμε δημοσιογραφους κομματοσκυλα σε διατεταγμενη υπηρεσια τυπου κοττακη δε γινεται τιποτα. το ξεκαθαρισμα πρεπει να αρχισει απο αυτους
    • ΚατερίναΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:56
      @cv

      Δεν έχεις άδικο, χαχαχαχα.
    • martinΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:55
      O κ. Κοττακης τι είναι ρε παιδιά εκπρόσωπος του ΔΝΤ, της τροικας, του ΠΑΣΟΚ, της ΝΔ, ή Δ Η Μ Ο Σ Ι Ο Γ Ρ Α Φ Ο Σ.
      ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥ!!!!!
    • ΧΡΗΣΤΟΣΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:54
      ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΝΑ 2000 ΧΙΛΑΡΙΚΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΤΑ 800 ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΝΕ; ΔΙΩΡΘΩΣΕ ΤΟ ΑΥΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΙΟΤΙ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ ΣΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΣ ΚΑΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ..
    • antonia stoupaΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:54
      KALHNYXTA, OMORFAINEIS THN ZWH MAS, GELAME KAI LIGO!!
    • Κωστας ΦραντζεσκακηςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:54
      Οι δοσιλογοι εχουν φτιαξει μια δημοκρατια γιαλαντζι ωστε το 30% του 60% παιρνει νωπη εντολη... Ειδατε αλαζονεια Καιρος ειναι ο κοσμος να διαβασει λιγο ιστορια για να δει πως απο την ιδρυση του Ελληνικου κρατους μας την εχουν πεσει οι 'συμμαχοι' και οι τραπεζιτες για να μας φανε ζωντανους εχοντας παντα τους Εφιαλτες πολιτικους μας!
    • ΝίκιΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:51
      Για άλλη μια φορά οι πολιτικοί μας δίχνουν ότι δεν θέλουν να καταλάβουν τι συμβαίνει....για του δικούς τους λόγους, δυστυχώς!!!
      Το κράτος δεν είναι η κάθε κυβέρνηση, το κράτος είναι ο κόσμος που ζει μέσα σε αυτό και δυστυχώς αυτόν τον κόσμο τον αγνωούν ηθελημένα...όλα τα άλλα είναι στρουθοκαμηλισμός. ο κόσμος ψήφισε κάτω από το βάρος του φόβου και θα έπρεπε να το καταλάβουν πριν είναι πολύ αργά!
    • ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:51
      Νίκο! Επώνυμα κατηγορώ όποιον πολιτικό ή μη ενοχοποιεί τον Λαό ότι έχει ευθύνη για την εκλογή Σαμαρά, είναι πολιτικός εγκληματίας και δημαγωγός!
      Όταν καταδέχονται και να λαμβάνουν 4 δις για να πληρώσουν κερδοσκόπους κι αφήνουν τους καρκινοπαθείς αλλά κυρίως τους ηλικιωμένους χωρίς φάρμακα και με την απειλή ότι θα μειώσουν κι άλλο την ήδη πενιχρή τους σύνταξη αυτός είναι στυγνός εκβιασμός !Ούτε η Πέμπτη φάλαγγα και ο Γιοζεφ Γκέμπελσ τέτοια συντονισμένη επίθεση και ενορχήστρωση!
      Μόνον Έτσι είναι ΙΚΑΝΟΙ να ασκήσουν εξουσία! αφού δεν μπορούν δια της Ισχύος την ασκούν δια την παραπλανήσεως και την ψυχολογικής τρομοκρατίας!
    • POLYMNIAΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:50
      να μειώσουν τους συμβούλους, τις μίζες, τα golden boys κλπ
    • ΧρήστοςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:48
      ΜΠΡΆΒΟ στον Δένδια!

      Έτσι, μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.

      ''Εγώ εκπροσωπώ τον λαό αφού πολιτεύομαι'' και αφού ο λαός με προτίμησε σημαίνει ότι συμφωνεί με αυτά που θέλω να κάνω.
      Με την ξεπούλα τις περικοπές και τα χαράτσια δηλαδή!

      Μπράβο ξανά στον Δένδια για να καταλάβουν μερικοί τι ψήφισαν.

      Περαστικά!
    • ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΣΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:48
      ΠΗΡΑΝ ΞΑΝΑ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΠΑΛΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΑΝ 2 ΗΛΙΘΙΟΙ ΣΤΟΥΣ 10 Η ΩΡΑ ΤΟΥΣ ΕΡΧΕΤΑΙ
    • ir_saΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:46
      Σωστά, στην αποχή μετέχουν και οι πεθαμένοι!Πέρα από αυτό γνωρίζω πολλούς ετεροδημότες που αν και έχοντας πάει ΕΓΚΑΙΡΩΣ στο Δημαρχείο περιμέναν ακόμα τις σχετικές διαδικάσιες ώστε να ψηφίσουν στο μέρος όπου ΤΩΡΑ μένουν, με αποτέλεσμα να μην ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ να ψηφίσουν τελικώς αν και το ήθελαν.Παρα πολλοί ετεροδημότες επίσης, δεν είχαν τα χρήματα ΠΛΕΟΝ για να ξανακάνουν την ίδια διαδρομή.Στην αποχή έχουμε και χιλιάδες νέων που έχουν εγκαταλείψει την πατρίδα τους.Και τέλος μάλλον θα χρειαστούμε να μετράμε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ τον πληθυσμό της χώρας τούτης μετά από κάθε αυτοκτονια, ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ και αυτή.Γεννήσεις και νέες οικογένιες...γιόκ!Και τέλος μετά απο αυτά τα ΙΔΙΑ αποτελέσματα, νομίζει κανείς ότι στις επόμενες εκλογές η αποχή δεν θα είναι πολύ μεγαλύτερη;
      Μια που ψήφισε.
    • μακης ΚΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:46
      Η Αλαζονεια του Δενδια σε ολο της το μεγαλειο και που εισε ακομα..
    • AναστασίαΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:46
      Nαι κ.Δένδια, με εκπροσωπεί άριστα ο κ.Δελαστίκ.
      Όχι εσείς!
      Και μην τολμήσετε να κάνετε "αποκρατικοποιήσεις" που επαγγέλεστε.
      Ο κόσμος πια ξέρει ότι σκοπεύετε να πουλήσετε το δημόσιο πλούτο για πενταροδεκάρες! Αυτός είναι άλλωστε ο στόχος των οικονομικών κρίσεων. Να ξεπουληθούν τα κράτη.
    • πανοςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:45
      Ο koς δελαστικ που δεν εκπροσωπει τον κοσμο κατα τον κυριο ''Δενδια'' δεν πρεπει να μιλαει .Ολοι αυτοι οι δημοσιογραφοι , των 7 καναλιων της τηλεορασης, των δεκα εφημεριδων και των περισσοτερων ραδιοφωνικων σταθμων εκτος του ''real '', αυτα που ελεγαν στον κοσμο εδω και ενα μηνα τι ηταν ?
    • νατασσαΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:45
      ντροπή στον κ. δένδια. και μιλούσαν για έπαρση των συριζαίων οι ξεφτιλισμένοι. απλώς ο κ. δελαστίκ τους ξεσκέπασε. και ο βασιλιάς (ω του θαύματος;) είναι γυμνός - καλούμαστε να ζήσουμε με ψίχουλα κι ο σώζων εαυτόν σωθήτω. συγχαρητήρια στους ψηφοφόρους της νδ. ιδίως στους νέους.
    • Γιώργος Π.Δευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:45
      Άραγε πόσα εκατομμύρια θα δοθούν για την ανακαίνιση υπουργικών γραφείων;
    • ΩΧΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:44
      Συγχαρητήρια θα φάμε στη μάπα το υφακι του Δεντρια, Γ... και δέρνω !!! Οπως του ΠΑΣΟΚ μέχρι τωρα...
    • ΕΙΡΗΝΗΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:44
      Πείτε στον κ. Κουκουλόπουλο, τον οποίο προσωπικά τον εκτιμώ ως άνθρωπο από τότε που τον γνώρισα όταν ήταν Δήμαρχος Κοζάνης, το εξής. Το ότι είμαστε μορφωμένοι δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι έχουμε παιδεία, και δυστυχώς δεν έχουμε παιδεία, γιατί το επίπεδο μας έπεσε πολύ χαμηλά με τα πρότυπα που μας προωθούν μαζικά τα ΜΜΕ με το lifestyle και την πλύση εγκεφάλου.
    • fgΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:43
      Απίστευτη αλαζονεία από τον κο Δένδια. Το μυαλό του στις αποκρατικοποιήσεις, δηλ. στις business και όχι στους μειωμένους μισθούς
    • ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:43
      Εξηγήστε στον κ. Δένδια ότιοι αποκρατικοποιήσεις είναι άσχετες με τον κατώτατο μισθό.\
      Το ότι έχουν διαλύσει όμως τη μεσαία και κατώτερη εισοδηματικά τάξη, μήπως όμως πρέπει να το δουν σοβαρά;
    • dinosΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:42
      ολη η αλλαζονεια της εξουσιας στον δενδια φανηκε
      καλα να πα8ετε ......αυτοι σας αξιζουν
    • φιλοταςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:41
      οπως καταλαβατε ολοι συμφωνα με τον κυριο δενδια ερχεται τσουναμι για το ελληνα
    • MariaΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:41
      Πότε θα καταργηθεί η βουλευτική ασυλία? Πότε θα κατασχεθούν οι περιουσίες των πολιτικών που μας ρούφηξαν το αίμα ?
    • dakisΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:41
      Ο Δένδιας είναι τόσο αλαζόνας! Τσου ρε Λάκη, κοψε κάτι! Α ρε κατι εκπροσώπους που έχουμε! Αίσχος! Να τούς χαίρεστε!
    • ΜπάμπηςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:41
      Κύριε Χατζηνικολάου σας παρακολουθώ πολλά χρόνια για το λόγω ότι είσασταν πάντα ανεξάρτητος κ δίκαιος! Γιατί υποστηρίζετε τόσο απροκάλυπτα τον ΣΥΡΙΖΑ?Γιατί κάποιος που σας εχει παρακολουθήσει τόσα χρόνια όπως εγω, ξέρει κ αποκοδικοποιεί τα μηνύματα που περνάτε με τρόπο έντεχνο...!!

      Σας παρακαλώ πολύ, σεβαστείται κ εσεις κ οι πολιτικοί κ καποιοι απο τους πολίτες που είναι στην εκπομπή σας το εκλογικό αποτέλεσμα που ήταν ξεκάθαρο....κ μόλις μια μέρας.

      ΥΓ. Την κυρία που μίλησε για κρεμάλες κ τσαμπουκάδες στο σύνταγμα έπρεπε τουλάχιστον να της αφαιρέσετε τον λόγο...!!
    • nikoΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:36
      giati den lene pos me ksepoulimeni se ksena simferonta ethniko plouto den mporoun na dosoun tipota ston laomas;Giati mono to KKE mila gia ton tora poulimeno ethniko plouto, kai pos prepi na ton ksana paroume piso oste na stisoume poles viomihanies giro apo afton;;
    • john_charakidasΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:35
      tosi fasaria
      tosos xronos
      tosa xrimata gia to tipota!!
      apo venizelos - samaras egine samaras - venizelos
    • BILΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:33
      ΕΘΝΟΠΑΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΘΝΟΣΩΤΗΡΕΣ ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ.. Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΙΜΟΡΑΓΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΜΕ ΛΥΠΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΕ. ΘΑ ΑΛΑΖΕ ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΕΡΕΙ ΠΟΛΗΤΙΚΟΥ ΗΓΕΤΗ... ΑΤΙΜΩΡΙΣΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΔΥΟ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ!!!!!!
    • fayΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:32
      Μια απλή ερώτηση θα κάνω που είμαι σίγουρη ότι δεν πρόκειται να ερωτηθεί. Υπάρχουν χιλιάδες οικογένειες που τα παιδιά μας σπουδάζουν σε άλλες πόλεις .Πέρασαν πριν από τις τεράστιες μειώσεις των μισθών μας , δηλαδή το 2009 ή 2010. Όταν κάνεις έναν προγραμματισμό και υπολογίζεις πώς θα τα βγάλεις πέρα και έρχεται το ελληνικό κράτος και σου μειώνει το μισθό και σου επιβάλλει υπέρογκα για το βαλάντιό σου χαράτσια-τυχαίνει να ειμαι εκπ/κος των 1100 ευρώ-δεν πρέπει το κράτος να βοηθήσει αυτές τις οικογένειες ώστε να τελειώσουν τα παιδιά τους; Αλλά αντί αυτού μας κόβει κάθετα τις φορολοαπαλλαγές λόγω σπουδών και από τα 12000 ευρώ που στοιχίζει το κάθε παιδί μας μειώνει 100 ευρώ το φόρο. Εδώ τι θα κάνετε; Και μετά θέλετε να μείνουν τα παιδιά μας στην Ελλάδα. Μην απορούμε λοιπόν γιατί τα λαμπρά ελληνικά μυαλά και το μέλλον της χώρας φεύγουν για έξω. Για να μην πω για την απίθανη υγειονομική μας περίθαλψη του ΕΟΠΠΥ που ενώ πληρώνουμε εισφορές δεν έχουμε καμιά περίθαλψη και πληρώνουμε τα πάντα από την τσέπη μας.
      Όσο για το ΣΥΡΙΖΑ ήταν ευκαιρία να μπει και αυτός μέσα.Αλλά μια χαρά βολεύεται στην αντιπολίτευση. Μας δουλεύουν ΟΛΟΙ τους ψιλό γαζί.Κρίμα γιατί δεν κάναμε κάτι που να αξίζουμε τέτοια ταπείνωση και εξαθλείωση!!
    • ΦΑΙΗΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:30
      Γιατί δεν απαντάνε για τη βουλευτική αποζημίωση?? Πιέστε τους!
    • cvΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:29
      κ. χατζηνικολάου ο κουκουλόπουλος έχει πιει και ήρθε στην εκπομπή.... μισές λέξεις λέει και τις σέρνει κιολας.......κάντε και κανα αλκοτέστ πριν τους βάλετε μέσα... τσ.τσ..τσ.. βρε χριστός και παναγία....
    • ΑλεξανδροςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:25
      καλησπερα Νικο.
      Ακουω να μιλατε για την αποχη.οι φοιτητες πιστευουν οτι επιτηδες οι εκλογες γινανε μεσα στην εξεταστικη τους και επισης στις εκλογες τη 6 μαιου εγιναν μετα το πασχα οπου τα παιδια ειχαν φυγει απο το σπιτι τους.προλαβαινω τον αντιλογο και λεω οτι ακομα και δωρεαν εισιτηρια που δινανε οι φοιτητες θελανε να διαβασουν γιατι ειχουν προβληματα στο σπιτι τους και θελουν να τελειωνουν.στις φοιτητικες εκλογες συμετεχει το πολυ το 15% οποτε δν μπορουν να ισχυριστουν οτι οι ψηφοι αυτοι οι χαμενοι θα πηγαιναν σε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ.Οι φοιτητες νοιωθουν αδικημενοι και οτι δε μπορεσαν να ψηφισουν οτι δεν προσπαθησαν ενα μηνα που ειχανε οι κρατικοι φορεις μπροστα τους ωστε να ψηφισουν οι φοιτητες μεσα στις σχολες τυς οπως και στις φοιτητικες.το ποσοστο των αποχων των φοιτητων ειναι κοντα στο 13% , δηαλδη απο το 40% αποχης το 13% ηταν φοιτητες που δε μπορεσαν να πανε σπιτια τους.τι εχουν να πουν οι καλεσμενοι σας γι αυτο?
      ευχαριστω!
    • ΣτέφανοςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:23
      Κύριε Χατζηνικολάου μια ερώτηση για εσάς:
      Δεν κουραστήκατε τόσα χρόνια που ασχολείστε με το πολιτικό ρεπορτάζ να ακούτε από τους πολιτικούς να ΑΠΟΛΟΓΌΥΝΤΑΙ ;
      Κάνουν και κάτι άλλο ;
      Μήπως τελικά υπάρχει θέμα ανεπάρκειας των ελλήνων πολιτικών;
    • Χαράλαμπος ΚλαφουτζήςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:23
      Σταματήστε πια την αβάντα στο ΣΥΡΙΖΑ κ. Χατζηνικολάου! Η Εκάλη μετακομίζει στην Κουμουνδούρου! Μετά το γιο της Γιάννας Αγγελοπούλου θα περιμέναμε να βλέπαμε κι εσάς και τον Τράγκα με τη σημαία της ΚΟΕ και να φωνάζετε ΕΑΜ ΕΠΟΜ! Γελάει ο κόσμος!!!!!!!!!
    • MαριαΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:23
      Kαλα κανενας ψηφοφορος της ΝΔ ή του ΠΑΣΟκ γενικα που να ψηφισε μνημονιακο κομμα δεν βρεθηκε στο πανελ;;
    • Κωστας ΦραντζεσκακηςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:22
      Μεσα σε αυτο το ποσοστο της αποχης συμπεριλαμβανεται και το κομματι των δεκαδων χιλιαδων προσφατων μεταναστων που δεν τους δινεται η δυνατοτητα να ψηφισουν στις πρεσβειες. Βρωμια και δυσωδια! Οι γερμανο-τσολιαδες! Και καθονται καποιοι υπνωτισμενοι και τους λενε να τα βρουν! Τα εχουν ηδη βρει και το χουν στησει το παιχνιδι καιρο τωρα!!
    • ΧρυσαΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:20
      ο κομμουνας και "δημοκρατης" ο Ζιωγας ειναι πολυ δημοκρατης... μολις βγει το κομμα του ΤΕΡΜΑ οι εκλογες
    • γ.τ.π. καβάλαΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:18
      το επίπεδο του κοινού είναι γ.τ.π. καβάλα
    • ΡΕΡΡΕΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:14
      ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΙ ΑΣΘΑΝΕΣΤΑΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΤΥΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ 2300 ΑΥΤΟΚΟΝΙΕΣ..... ΤΙ ΜΕΤΡΑ ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΣΕΤΕ ΤΟ ΦΕΝΟΜΕΝΟ ΑΥΤΟ....
    • Petros apo BraziliaΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:13
      To koino einai oti na 'nai. To oti h Ellinikh koinwnia pasxei apo paideia, koultoura kai elleipis gnwsh ths neoteras istorias fainetai kai sto eklogiko apotelesma alla kai se auta pou lnene/twtane.
    • tasosΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:06
      Κυριε χατζηνικολαου για τα υπερχρεωμενα νοικοκυρια θα πειτε κατι επιτελους τι θα γινει μετην πρωτη κατοικια ελεος πια.
    • Pavlos XanthopoulosΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 23:02
      Oi Parevriskomenoi dimosiografoi, kai apo paleotera roufianoi kathe ksenokinitou katestimenou..Ta evazan me to KKE dioti elege pos apehi poli programatika me ta alla komata kai etsi mono me aftonomia tha mporesi na kivernisi..Milagan gia ena koma pou den theli na kivernisi kai alla ftina..Tora tsimoudia gia ton SYRIZA pou den theli na igethi mia antimnimoniaki kivernisi..giati;;;;
    • ΑΡΓΥΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:58
      ΝΙΚΟ ΝΙΚΟ, Ο ΕΝΑΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕ ΠΑΣΟΚ, ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΙΜΩΡΙΣΕΙ ΓΙΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕ , ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΛΕΓΕ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΟΜΑ ΑΛΙΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.. ΤΩΡΑ ΤΗ ΑΛΑΞΕ? ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ Ν ΑΓΑΠΙΟΜΑΣΤΕ.. ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΚΑΚΟΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΘΟΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΓΑΜΕ ΠΑΛΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ.. ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΩΝΟΝΤΕ
    • iconology2009Δευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:54
      Ρεσιτάλ Τράγκα! Μπορεί να με χωρίζει άβυσσος και από την ιδεολογία του και από την αισθητική του, οφείλω όμως να ομολογήσω ότι κατά ένα περίεργο τρόπο, τώρα πλησίστιος στα γεράματα του, έχει μεταβληθεί από καλτ φιγούρα, που ως τώρα τον θεωρούσα σε μεγάλη ροκ μορφή! Όταν σολάρει απλά δεν παίζεται!
    • ΝΙΚΟΛΑΣΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:53
      ΑΧ ΜΑ ΠΟΣΟ ΜΥΑΛΟ ΘΕΛΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΚΟΛΟΤΟΥΜΠΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΠΙΑ ΑΥΤΟΙ!!!!! ΕΛΕΟΣ ΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΙΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΑΙΖΑΜΕ ΠΡΙΝ.....
    • Χρήστος ΕφραιμίδηςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:47
      Μα κάνει λογιστικό έλεγχο για χρέη στο πασοκ και δεν έκανε ή δεν θέλει να κάνει λογιστικό έλεγχο για το χρέος στην Ελλάδα? Μας δουλεύει ή το κάνει για να τα κοκουλώσει?
    • APOSTOLOSΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:44
      ΝΙΚΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ Ο ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ , ΚΑΘΑΡΑ, ΗΤΑΝ ΜΗΝ ΨΗΦΙΣΕΤΕ ΣΥΡΙΖΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ, ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ, ΘΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΧΩΡΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ....ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΑΥΤΑ ΑΚΟΥΓΑΜΕ...
    • ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΤΟΥΣΙΚΟΣ ΦΞΓ ΑΠΟ ΒΕΡΟΙΑΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:44
      ΠΑΓΙΟ ΑΙΤΗΜΑ ΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ, ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ, ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ, ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΩΝ... ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΣΑΝ Ε Λ Λ Η Ν Ε Σ...
      ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ 5 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΙ ΠΑΡΑΓΕΤΕ??? ΠΩΣ ΖΕΙΤΕ, ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΟ ΜΙΣΟ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ?
    • ΘεανώΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:43
      Σας παρακαλώ, είναι επιτακτική ανάγκη να ρωτήσετε τους προσκεκλημένους σας τι θα κάνουν με τα προνοιακά ιδρύματα και ταπαιδιά που βρίσκουν στέγη και όχι μόνο, εκεί; Γιατί μας βγάζουν από το Υπουργείο Υγείας και μας πάνε στο Εργασίας; Γιατι θα μας απολύσουν για τρείς μέρες και μετά, - όπως όλοι ξέρουμε ότι έτσι γίνεται-, θα προσλάβουν 'οσους θέλουν με το βασικό μισθό αγνοώντας την προυπηρεσία;Για να φανεί ότι το Υγείας δεν χρωστάει και να κόψουν από άλλα υπουργεία. Αυτά έκνε ο κος Λοβέρδος. Γιατί κλείνουν δομές αυτ'ονομης διαβίωσης προπαραμονη εκλογών και δεν κοινωποιείται πουθενά; Γιατί δεν δίνουν τα λεφτά στην πρόνοια από τον ΕΟΠΥ; Γιατί άνοιξαν τον ΚΑΙΑΔΑ για άλλη μία φορά;Κανένας από τους 300 της Βουλής δεν έχει ιδέα τι σκοπό επιτελεί το κάθε ίδρυμα , τι είναι οι ενδιάμεσες δομές, το μόνο που κάνουν είναι να απομυζούν τον ΄κάθε Ελληνα πολίτη και να επιτελούνται εγκλήματα σε ΟΛΑ αυτά τα παιδιά, εκτός αν τυγχάνουν να διοικούνται από συζύγους κυβρνητικών στελεχών ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΜΠΕΡΔΕΨΑΜΕ ΤΗ ΔΑΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΝΔΙΑ σε όλα τα επίπεδα. Ντροπή. Όσο για το αποτέλεσμα των εκλογών τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου.... Σας ευχαριστώ αναμένω απάντηση από όλους τους κυρίους.Αυτη είναι η αλήθεια και εμείς που τη βιώνουμε τηνξέρουμε καλύτερα.Ενα ρεπορτάζ θα σας πείσει.
    • Pavlos XanthopoulosΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:42
      Katevika kai ego na psifiso, eiha tin gnomi pos tha evriska enan mahomeno lao..ala..Oloi kitagan to podosfero..kai endiamesa ekougan teis ilithiotites ton kanalion..Apikiokratoumeno​s laos, pou den ehi anastima..afto einai oi SIMPATRIOTESMAS, DISTIHOS..
    • TommyboyΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:39
      Για τους παροικουντες εν Περισσω , προφανως ολοι εμεις ειμαστε ζωα και δεν καταλαβαινουμε τα βαθυστοχαστα νοηματα που πρεσβευουν και ολοι συνωμοτουν για να τους γκρεμισουν.
      Εχουν καταντησει γραφικοι , ελεος πια !!!
    • φιλοταςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:38
      ετσι οπως παει το ΚΚΕ σε λιγο δεν θα μεινει ουτε ενας
    • ΜΑΝΟΣΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:38
      ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ;
      ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΖΩΑ ΤΙ ΤΑ ΘΕΛΕΤΕ;
    • ΘΕΟΔΩΡΑΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:37
      Τον Τράγκα! τον Τράγκα! Να μιλήσει ο Τράγκας! Να δώσει φως στο pannel.
    • ΣΤΑΥΡΟΣΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:35
      ΚΕ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ ΤΟ ΚΚΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗΣ ΓΙΑ
      ΑΥΤΟ ΕΦΕΡΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ Ο ΨΗΦΟΦΟΡΟΣ ΤΟΥ ΚΚΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΕ
      ΑΠΟ ΤΗ ΑΔΙΑΛΞΙΑ ΤΗΣ ΑΛΕΚΑΣ ΝΑ ΣΥΖΥΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΣΙΠΡΑ
    • MwandishiΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:35
      έλεος με τους καλεσμένους του ΚΚΕ.οχι άλλο κάρβουνο
    • TASOS KARAGIANNIDISΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:35
      TO KKE PRWTA NA STAMATISEI NA KRATAEI TIN OURA TOU APO EKSO.. AS PAREI MIA APOFASI WS KUVERNISI.. GIATI WRAIA EINAI NA GAVGIZEIS.. I PAPARIGA TO MONO POU KANEI EINAI NA LEEI OXI SE OLA!!! ETSI PAEI O LAOS MPROSTAA?? KAI KATI AKOMA, O SYRIZA FOUSKOSE TON KOSMO ME PARAMITHIA KAI TWRA KANEI PISW WS ANTIPOLITEUSI KAI KALOS I KAKOS AFINEI PASOK-ND NA VGALOUN TO FIDI APO TIN TRUPA!!! MPRAVO ELLINES AKSIOI TIS MOIRAS
    • tomΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:34
      to kke θα μπορουσε να εκανε κυβερνηση συνεργασιας με συριζα....η παραμενει σταθερο στις αποψεις του η μεγαλυτερο πολιτικο ευρος
      σε κυβερνηση συνεργασιας....πρεπει η χωρα να δει την επομενη μερα
      αμεσα ......
    • ΓιάννηςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:34
      Κ.Χατζηνικολάου,
      το ΚΚΕ και η Παπαρήγα επέλεξαν το ρόλο του προφήτη και ξέχασαν ότι ο λαός ψάχνει ηγέτη για να έχει ελπίδα.
      Άμα θέλαμε προφήτες, θα πηγαίναμε σε μέντιουμ.
      Ευχαριστώ.
    • RomiosΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:34
      ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΔΑΝΕΙΖΟΥΝ? ΡΕ ΘΑ ΒΑΛΩ ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ.... ΕΙΜΑΙ ΜΑΓΚΑΣ ΚΑΙ ΚΑΡΑΜΠΟΥΖΟΥΚΛΗΣ ....
    • koufoulisΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:33
      Νίκο μου καλησπέρα όλοι μιλάνε και συζητάνε για το ευρώ για το εάν μείνουμε μέσα η έξω...εγώ θεωρώ ότι και μέσα να στο ευρώ να μείνουμε σε λίγο καιρό θα αναγκαστούμε να φύγουμε μόνοι μας με τέτοια μέτρα.
      Αυτό που θέλω να πω εγώ είναι ότι δυστυχώς δεν έχουν ακόμα καταλάβει ότι πρέπει πλέον να μιλάνε σε άλλοι βάση και εννοώ το βασικό μας πρόβλημα είναι η εσωτερική μας νοοτροπία και δυστυχώς εάν δε το πάρουν χαμπάρι γρήγορα θα είναι αργά για δάκρυα ΣΤΕΛΛΑ.χάσαμε την ταυτότητά μας την ανθρωπιά μας.
      θα μπορούσα να δεχτώ όχι ένα αλλά δέκα μνημόνια αρκεί να υπάρχει και να λειτουργεί το κράτος πράγμα το οποίο δεν υπάρχει.
      οικονομία=παραοικονομία, παιδεία=παραπαιδεία, δικαιοσύνη=παραδικαστικό,
      φορολογικό=φοροδιαφυγή, δεν μιλάω για αξιοπρέπεια και ήθος....
      δυστυχώς εδώ και 40 χρόνια έχουν στήσει το κράτος τόσο καλά που τώρα και να θέλουν είναι δύσκολο να το καθαρίσουν.....θα μπορούσα να γράφω μέρες χωρίς βεβαία αποτέλεσμα διότι δεν μπορούν να με πείσουν για το αντίθετο.
      Σας μιλάει ένας άρρεν γεννηθείς του 1975 με 6500 ένσημα στον ιδιωτικό τομέα και μόνο με πολλές ώρες δουλειά και εισφορές χωρίς να γνωρίζω για το εάν και πότε θα καταφέρω να βγω αλώβητος και καταφέρω να πάρω σύνταξη....χαχαχα
    • ΧρυσαΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:33
      Ζιωγα σιγα μην ψηφισω ΚΚΕ οταν ακουω την παπαρηγα οτι δεν θα κανουμε ξανα εκλογες .... και επειδη εισαι και στο ΠΑΜΕ εσεις θελατε να κλεισετε τς μικρες επειχηρισεις οτι προσπαθησατε να κανετε και εκει που δουλευα απλα γιατι μια τεμπελα εργαζομενη ειχε συγγενη στο ΠΑΜΕ ... ρε αντε γεια και στις επομενες εκτοσ βουλης ευχομαι ... μονο η Καννελη αξιζει εκει μεσα
    • ir_saΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:32
      Πες τα κ.Μανώλη!!! Θα μας τελειώσουν με το στανιό θέλουμε δε θέλουμε!Ετοίμαστε καινούργια νεκροταφεία!!!
    • XRHSTOSΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:32
      Μεχρι και την τελευταια εκπομπη σας εβλεπα μια χαρα. Σημερα δεν μπορω, παρ ότι εχω κατεβασει τον adobe flash 11. Τί γινεται? Γιατι αλλαζεις συνεχως ρε συ Νικο τον adobe? Μας κουραζει...πες τε μου καμια ιδεα, τί κανω.!
    • Sot IliopoulosΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:31
      Καλησπέρα, ο λαός παγιδεύτηκε από το ΚΚΕ. Το 4, 5 τελικά είναι παρα πολύ
    • τκΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:30
      φωναζει ο μανωλης οτι θα υπαρχει ατιμωρησια αν συγκυβερνησουν μαζι σαμαρας βενιζελος. ωραια ας μπουν στη κυβερνηση να το αποτρεψουν
    • BillΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:27
      ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΑΤΡΙΝΙΣΜΟ ΤΟΝ ΚΑΤΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΚΥΡΙΕ ΚΟΥΚΟΥΛΟΠΟΥΛΕ!
      ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΑΣΧΕΤΕ ΑΠΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΤΙΔΑ!!!!!!
      ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ Η ΣΗΝΕΡΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ Κ. ΜΕΡΚΕΛ ΑΠΟΡΙΠΤΕΙ ΚΑΘΕΤΑ ΟΠΟΙΑΔΙΠΟΤΕ ΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ
    • machiΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:24
      ο "εθνοσωτήρας" Βενιζέλος αλλάζει το όνομα του κόμματος για να φορτωθεί το χρέος του στην Αγροτική, δλδ σε μας.
      για ρωτηστε τον κ. Κουκουλοπουλο
    • γιωργοςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:23
      αυτα που λεη ο κυριος κουκουλοπουλος για την δεη και δεν του αρεσουν γιατη τα ψηφισε και δεν μιλουσε αισχος
    • ΕλεοςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:22
      Δεν έχουν πάρει χαμπάρι οτι ο κόσμος θα κάνει ΝΤΟΥ και θα πεσει λιντσάρισμα !!! Νομίζουν οτι για όλα φταίει ο Σύριζα :)
    • TommyboyΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:21
      Με αυτα που ακουμε βλεπω Κασιδιαρη να κα νακει παρτυ με σφαλιαρες και μπουνιες εντος Βουλης και να γελαει καθε πικραμενος
    • TaxidiotisΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:16
      To melon ths Elladas einai kapos etsi

      Gia to epomeno diastima oxi megalitero apo ena xrono Tha kivernisi ND PASOK DHMAR. Tha paroume mia paratasi meta thn epanadiapragmatefsi. To Minimonio parameno os exi. Me ta prota metra pou tha parthoun gia apeleftherosi epagelmaton idiotikopoiisis h DHMAR tha stripsi dia tou arevona. ND kai PASOK meta tha antexoun gia ena diastima poli mikro. Edo O SIRIZA tha mazepsi tous karpous ths efkolis kai arnitikis antipolitefsis kai tha vgi autodinamos sthn kivernis kai bye bye Euro (isos auto na einai kai kalitero).

      Auto pou apo xtes vlepo einai oti oloi exoun tis akoloutes protereotites

      KOMA
      KAREKLA = OIKONOMA
      ELLADA

      Distixos o Ellinas exi mnimi psariou xechnai thn istoria tou poli grigora kai ola auta ta komatoskila kanoun party sthn plati tou.

      To kala mas kanoun mas teriazi pliros DISTIXOS MAS
    • ΧρυσαΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:14
      ΠΕΣΤΑ ΤΡΑΓΚΑ ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΝΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΣΚΟΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ
      ΓΙΩΡΓΟ ΝΑ ΣΕ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΛΑ!!!!!!!!
    • tomΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:14
      κε χατζηνικολαου μια ερωτηση , ως ενεργος ελληνας πολιτης θελω μια απλη απαντηση απο ολους τους κυριους βουλευτες που ειναι παροντες .....ειναι ικανοι να αφησουνε τους εγωισμους και επιτελους
      να βρουνε μια λυση......στα παιδακια πιο ευκολα επικοινωνεις......
      και τι θα γινει αν ο κος βενιζελος κανει αλλαγη ονοματος του κομματος και δημιουργια απο την αρχη, τα λεφτα που οφειλουν στο δημοσιο θα σβησουνε ως εκ θαυματος.......................................... .........
      ανοχη τελος σε ολα τα λαμογια της διαφθορας που ειναι επαγγελματιες βουλευτες
    • MajorM!Δευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:13
      Natos!!! Kalos ton arxoda!
    • antilamoyoΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:13
      το διαλλειμα τελειωσε....τα κεφαλια μεσα....200.000 πλειστηριασμοι σπιτιων αμεσα...για να μειωθουν οι τιμες των ακινητων λογω υπερπροσφορας...και να ΣΩΘΟΥΝ οι τραπεζες...παρτε μνημονιο να φατε...και ξαναψηφιστε τους....
    • ΗΛΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚHΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:13
      ΤΟΥΣ ΜΙΛΑΣ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΝΙΚΟ!!!!ΑΦΤΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΜΑΝ ΝΑ ΑΣΕΛΓΙΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΛΛΙΝΙΚΟ ΛΑΟ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΒΟΥΛΕΦΤΙΚΗ ΑΣΗΛΙΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΙΣΟΥΝ?ΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧ!!!!ΤΟ ΑΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΟ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗΤΕΡΟ
    • ioannisΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:13
      καλως τον θειο
    • ΛουκίαΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:11
      Τι έγινε, βρε παιδιά, προσχώρησε ο Κουκουλόπουλος στο ΚΚΕ; Γιατί, κύριε Κουκουλόπουλε, δεν τα λέγατε και πριν, αλλά λέγατε όλοι ότι το ΚΚΕ είναι γραφικό; Γιατί;
    • ΜΑΝΟΣΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:11
      ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΟΧΙ ΤΟΝ ΚΟΥΚΟΥΛΟΠΟΥΛΟ
    • ΑΡΓΥΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:10
      ΝΙΚΟ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΜΗ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ, ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ? ΑΠΟ ΤΟ 12-13% ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ? ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΜΩΡΙΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?> ΕΛΕΟΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΥΤΟΓΕΛΙΟΠΟΙΟΥΝΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΣΟΥΝ ΣΤΟ ΣΚΑΜΝΙ, ΑΠΛΑ, ΠΟΛΥΥΥΥΥ ΑΠΛΑ.. ΑΛΛΑ ΑΣΕ ΠΥ ΘΑ ΚΥΝΙΓΙΟΥΝΤΕ ΜΕΤΑΞΗ ΤΟΥΣ
    • Παπαδημητρίου ΕλευθέριοςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:10
      Καλά, για χαζό τον έχετε τον ΣΥΡΙΖΑ; Είναι δυνατόν να πέσει στη λούμπα του Βενιζέλου και να πάει μαζί τους; Κι έπειτα να μην μπορεί να πει κουβέντα'.
      Να του κλείσουν μια και καλή το στόμα.
      Δεν είμαι οπαδός του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά λυπάμαι που θα βλέπω πάλι στην κυβέρνηση τα ίδια πρόσωπα του ΠΑΣΟΚ(έστω και με 12%)
    • φιλωταςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:10
      αν δεν τα καταφερουν και τωρα να πανε στα σπιτια τους ολοι
    • ΦΙΛΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:09
      Αλλαξε το \ ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΑΝΕ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ/ με το /ΟΙ ΔΕΙΛΟΙ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ!!! Αυτο ειναι το μηνυμα των εκλογων!
    • ΖωηΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:08
      Γιατι δεν προσπαθουν να μας πουν τι θα πουν στην τροικα, πως θα βρουν εξυπνα επιχειρηματα, πως θα χειριστουν την διαπραγματευση και πως θα υψωσουν την φωνη τους.Θα θελα να ακουσω ανακουφιστικεσ και καλες λυσεις.ευχαριστω
    • Γιώργος ΑΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:08
      Το ΠΑΣΟΚ πρέπει να ξαναγίνει από ΠΑνελληνιο Σώμα Ολοκληρωτικής Κωλοτούμπας, σε Σοσιαλιστικό κίνημα αν θελει να πάει μπροστά.
    • manoliΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:08
      Να τους (ξανα)χαιρόμαστε.... Άντε γεια...
    • MaroΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:07
      I WANT TO HEAR BUT THERE IS NO SOUND!!!! I am in Los Angeles, Ca
    • σοφια παπαδοπουλουΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:06
      ραγιαδες.ραγιαδες... υπομονη αλλα 400 χρονια μεινανε
    • giorgosΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:06
      Η Πλατωνική Αλληγορία της Σπηλιάς
    • γρηγορηςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:06
      ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
      ΤΟ ΑΓΓΛΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑ;ΜΕΛΑ;
      Η ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;;;;;;
      Η ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΣΤΟΥΣ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΕ;;;;1;;;;;;;;;
      ΠΡΟΔΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ.
    • ApostolosΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:05
      ΝΙΚΟ ΠΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΥΚΟΥΛΟΠΟΥΛΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΡΓΕΙ Η ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΣΤΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ.ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ..
    • giorgosΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:05
      Η ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ-ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΣΠΗΛΑΙΟΥ
    • simon1roiΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:04
      Ο διαχρονικός υπηρέτης των αφεντάδων (έ, όχι και ποιός είναι αυτός!) φρυάξε! Χρεωμένα μέχρι τα μπούνια τ' αφεντικά του, βλέπουν ότι δεν μπορούν να παίξουν άνετα με τα θαλασσοδάνειά τους, τη διαπλοκή και τη διαφθορά, όσο έπαιζαν πριν. Η λύσσα του, η χαρά μας!
    • ΑΡΓΥΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:03
      ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΝΙΚΟ ΜΟΥ, ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ.. ΑΥΤΟΣ ΜΟΝΟΣ ΡΩΤΑΕΙ ΜΟΝΟ ΑΠΑΝΤΑΕΙ
    • ΜάριοςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:03
      Παρακαλώ πείτε στον τωρινό ομιλιτή του ΠΑΣΟΚ να σταματήσει να προσπαθεί να αποπροσανατολίζει διαρκώς την συζήτηση.
    • s.mΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:02
      Επαναλαμβάνω. Ο Πάρις ο Κουκουλόπουλος ?
    • πενηνταρηςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:01
      ολα τα λαμογια μαζεμενα
    • ΧρυσαΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:01
      Τι εθνικη ομαδα ρε Καψη το μισο Πασοκ πρεπει να ειναι παρεα με τον τζοχατζοπουλο στη φυλακη σταματα επιτελους να μιλας και απο την ΝΔ μια απο τα ιδια 30 χρονια μας φαγατε τισ σαρκεςςςςςςςςςςςςςςςςςς
    • ΣτεργιοςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 22:00
      ΠΑΣΟΚ -ΝΔ έχουν 162 βουλευτές .Αν βάλει όρους ο Κουβέλης δεν θα τον δεχθούν ή θα τον τάξουν κάποια πράγματα τα οποία δεν θα γίνουν και θα αποχωρίσει , αλλά ούτε γάτα ούτε ζημιά , 162 έχουν οι δυο τους.Όρος στον Σαμαρά προκειμένου να μετέχει το ΠΑΣΟΚ είναι να μην γίνει ούτε μια εξεταστική επιτροπή .Αυτή θα είναι μια κυβέρνηση ευθυνών .Χαρακτηριστικό της η σιδηρά πειθαρχία , θα κυβερνάει με τα ΜΑΤ.Στόχος το μεγάλο ντίλ (ξεπούλημα) .
    • Dimis GlekaΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:59
      Εΐναι και ο Παρις το κουτσαβακι στη παρεα;
    • Giorgos T. - IrakleioΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:58
      Ρε ποια επαναδιαπραγμάτευση;

      Ο Αντωνάκης το είπε καθαρά: Θα σεβαστούμε τις υπογραφές μας.

      Θυμηθείτε το: Θα πάει το ανδρείκελο στη Μέρκελ, θα του πει "πάρτε άλλα δυο χρόνια να πληρώσετε", θα του φορτώσει τρίτο μνημόνιο και θα έρθει πίσω με ύφος νικητή, προστάτη του έθνους.

      Η αποψινή εκπομπή είναι μέγα σφάλμα, αν υπήρχαν μόνο πολίτες θα υπήρχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Τι διαφορά έχει αυτό που βλέπουμε από μια οποιαδήποτε τηλεοπτική εκπομπή, όπου ξεκατινιάζονται και πολιτικολογούν οι πάντες;
    • manoliΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:56
      Ρώτα, γιατί από την Κυριακή το βράδυ δεν ξανακούστηκε η λέξη (που είχε γίνει καραμέλα τις προηγούμενες ημέρες) από το στόμα του Σαμαρά "επαναδιαπραγμάτευση". Κι αν σου αρχίσουν τα μα κ τα μου, μην πας μακριά. Θύμισέ τους τις απαντήσεις του Σαμαρά που έδωσε αυτή τη Κυριακή στη RealNews.
    • antonia stoupaΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:55
      ΟΤΙ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΗΚΕ ΤΟ ΣΙΡΙΖΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΣΙΦΑΝΕΣ!!!!!!!!!!!! ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ........ΜΠΟΥΡΔΕΣ, ΔΕΝ ΤΟΛΠΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ...................
    • graek20Δευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:55
      ΝΑ ΧΑΡΩ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕ ΣΤΩΝ ΠΑΤΡΙΩΤΗ ΜΟΥ ΚΑΚΟΥΛΙΔΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΑΤΡΙΩΤΗ ΜΟΥ Ο Χ"ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΤΟΥ Σ ΧΑΔΕΥΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΌΧΙ ΌΤΙ ΟΙ ΆΛΛΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΊ ΕΊΝΑΙ ΚΑΛΎΤΕΡΗ
    • LilianaΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:55
      Δηλαδη περασαμε δυο εκλογικες αναμετρησεις, ξοδεψαμε ενα σωρο λεφτα, ταλαιπωρηθηκαμε για να καταληξουμε εκει απ' οπου ξεκινησαμε:ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΛΙΤΟΤΗΤΑ ΦΤΩΧΕΙΑ ΑΝΕΡΓΙΑ ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ!Εχουμε μεγαλη πλακα, ως λαος!
    • ΝίκοςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:51
      Την αληθεια θελουμε και μονο. Εξεταστικες καθε μερα κλεφτες και χωρις να πληρωνεστε...οπως εμεις τοσο καιρο. ΤΟΛΜΗΣΤΕ να μην ακολουθησετε αυτα που ειπατε προεκλογικα και τα λεμε......... ψηφισα ΣΥΡΙΖΑ αλλα ο πολυς ο κοσμος φοβηθηκε. ΝΤΡΟΠΗ!!!
    • tomΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:49
      καλα ρε παιδια , αντι να κοιταξουνε πως θα σωθουμε , ολοι οι καρεκλοκενταυροι μας εχουνε πρηξει, δουλειες δεν εχουμε , οπου να
      να ναι ουτε φαρμακα και παρολ'αυτα παιζουν με τα νευρα μας.............
      παιζουν με τα νευρα μας, σωστε μασσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
      αφηστε τον κο σαμαρα προθυπουργο να του φυγει επιτελους η καψα αλλα να δουμε και εργοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο
      βουλιαζουμε .................................................. .........................................
    • dinosΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:48
      τωρα που 8α αρχισουν να ερχονται χαρατσια/ετακ/εφορια ετοιμαστειτε
      τα κρατησαν μεχρι να βγουν κυβερνηση παλι νδ/πασοκ
      μην ακουσω διαμαρτυριες μετα ......μνημονιο 8ελατε ? πληρωστε τωρα
    • ΜΑΧΗΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:47
      Καλησπέρα!!
      Το αποτέλεσμα είναι πολύ συγκεκριμένο για μένα. Ο κόσμος τρομοκρατήθηκε και γι΄αυτό ψήφισε όπως ψήφισε.
      Το αποτέλεσμα αυτό μόνο καλό κάνει στο ΣΥΡΙΖΑ το οποίο θα επανέλθει δριμύτερο και πολύ πιο " συγκροτημένο " .....όσον αφορά κυρίως την πολυφωνία των στελεχών του ....
      Το ότι η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ συγκέντρωσαν αυτά τα ποσοστά έγινε γιατί ο ελληνικός λαός ήθελε να πετάξει την καυτή πατάτα σε αυτούς που την βάλανε στη φωτιά και την κάψανε και που τώρα ζητάνε να καούν και τα κόμματα της αριστεράς .Αυτό θέλουν να κάνουν αλλά δυστυχώς για αυτούς δεν θα το καταφέρουν . Αυτή τη φορά θα πρέπει να αναλάβουν τις πραγματικές ευθύνες τους και μάλιστα να αποχωρήσουν μια και καλή απο την πολιτική ζωή του τόπου.
      Απλά φεύοντας θέλουν να έχουν καταστρέψει εκτός απο τη χώρα που το κάνανε με τόση μεγάλη επιτυχία και την επόμενη πολιτική δύναμη που θα αναλάβει τα ηνία αυτής της χώρας....βέβαια το επόμενο εύλογο ερώτημα που προκύπτει είναι τι θα έχει μέινει τότε...για να κυβερνηθεί.....
    • ΑΡΓΥΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:46
      ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Ο ΔΕΝΔΙΑΣ... ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ... ΣΙΓΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ 74.. ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΟ!!! ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΩΝ....ΘΥΜΑΣΕ ΠΟΥ ΣΤΟ ΕΙΠΑ? (ΜΟΥΣΙ) (ΑΛΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΑΚΟΥΕΙ ΨΕΜΑ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙ ΚΑΡΠΑΖΙΑ!!)
    • σμπακΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:46
      Νικο, μας ενδιαφερει αν θα παραμεινει το αφορολογητο στις 5000ευρω κιαν θα πληρονουμε χαρατσια.Ολα ταλλα ασ τα βρουν αυτοι.Αυτα ειναι τα προβληματα μας κιοχι ποιοι θα στηριξουν τον κωλοτουμπα σαμαρα.
    • antonia stoupaΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:46
      ΘΑ ΤΙΜΩΡΙΘΟΥΝ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ???????????
      Ο ΑΠΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΘΥΜΑ, ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ?
      ΑΠΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΔΩ!
    • ioannisΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:46
      ο πατερας μου -βιοτεχνης υφασματων -λιγο πριν φυγει απο την ζωη με συμβουλεψε να μην ακολουθησω το επαγγελμα του.

      σημερα στην πτωχευμενη Ελλαδα ολοι οι πολιτικοι βαζουν τα παιδια τους , τα ανηψια τους , τα εγγονια τους στην πολιτικη.

      ειναι ηρωες η ειναι τοσο προσοδοφορα δουλεια?
    • zakΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:43
      Ν ικο λυπαμαι αλλα το επιπεδο της εκπομπης πεφτει με πανελ τον Καψη.Απτην αλλη αν ο Κουβελης, στην προσπαθεια του να καρφωσει τον Τσιπρα επειδη πηρε αυτος τα ηνια του Συριζα και οχι ο ιδιος;, συνεργαστει με τη νδ και το πασοκ τοτε να βγαλει απτην ταμπελα τη λεξη αριστερα και ναναι σιγουρος οτι μεσα σε 6 μηνες θαχει καταντησει σαν το πασοκ[[αναλογικη απωλεια---]].Οι καραγκιοζηδες τελος, Ανθελει να κυβερνησει ο τριχας τοτε να βγαλει το προσωπειο του και να πει"ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ και πιο πολυ εσεις που με ψηφισατε"
    • ΑΡΓΥΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:41
      ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ, Ο ΔΕΝΔΙΑΣ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΑΚΡΙΒΩΣ Σ ΟΤΙ ΡΩΤΗΣΕΣ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.. ΝΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΜΕ ΟΛΟΥΣ ΦΥΛΑΚΗ.. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ .. ΑΧ ΝΙΚΟ ΑΧ!!!!
    • ΕΥΣΤΑΘΙΟΣΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:40
      ΚΑΛΑ ΟΙ 2500 ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΕΙΝΑΙ?ΟΙ 1.500.000 ΑΝΕΡΓΟΙ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΕΙΝΑΙ?ΟΙ 4.500.000 ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΗΣ ΦΤΩΧΙΑΣ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΕΙΝΑΙ? ΤΑ ΣΥΣΙΤΙΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΔΙΝΟΝΤΑΝ?ΤΑ ΧΑΡΑΤΣΙΑ?ΟΙ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΟΙ ΤΗΣ ΠΛ.ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΜΗΠΩΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΠΛΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ?ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΖΟΥΣΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ?ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΣΦΑΙΡΑ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΜΟΥ?
    • ΑΡΓΥΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:38
      ΝΙΚΟ ΜΟΥ, ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΚΠΟΜΠΗ, ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΟΤΟΥΜΠΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ ΑΠΛΑ... ΟΥΤΕ ΘΕΜΑ ΠΡΩΘΗΠΟΥΡΓΟΥ , ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.. ΑΛΛΑ ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΧΑΖΟΥΣ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ
    • ΚΟΣΤΑΣΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:33
      ΩΡΑΙΟΣ Ο ΚΑΡΑΦΛΑΣ !!! ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΤΙΚΟ !!!

      ΦΤΗΦΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΡΟΤΕΚΤΟΡΑΤΟ !!!!
    • manoliΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:30
      εμετός... προσπαθούν να πείσουν πως το 70% είναι υπέρ του μνημονίου.... Ω ρε τι εχουμε να ακούσουμε κ να δούμε τις επόμενες ημέρες... Και τι έχει να γίνει τις παραεπόμενες!!!!!!!!!!!!!!!!
    • ΑΡΓΥΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:30
      ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗΣ ΑΚΟΥΣΕ, ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΣΗ... ΑΧ ΡΕ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ.. ΚΑΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΥΛΗΣ ΑΠΕΝΑΝΤΗ(ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.. )
    • ΧρυσαΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:29
      Καλα αρχισαμε με τον Καψη..... ελεος βρε Νικο , χαθηκαν οι σοβαροι ανθρωποι και μας τον κουβαλησες ???
    • ΑΡΓΥΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:28
      ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ Ο ΚΑΨΗΣ ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΕΚΤΗΚΗ ΜΝΗΜΗ, ΘΥΜΑΤΕ ΟΤΙ ΤΟΥ ΣΥΜΦΕΡΕΙ, ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕΙΣ, , ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙ ΚΙΟΛΑΣ
    • ΔημητρηςΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:27
      αχ μόνο λόγια ακούμε πράξεις θέλουμε τώρα και ανθρώπους να ξέρουν να αγαπούν αυτόν τον τόπο .Τίποτα δεν ειναι εύκολο, αλλά οχι ακατόρθωτο, επιτέλους ας ξεκινήσουν να κάνουν κάτι ναι..Φτάνει ο φόβος ..
    • ΗΛΙΑΣΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:25
      Ο θείος που είναι?
    • manoliΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:20
      Ο Τράγκας που είναι;
    • iriniΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:18
      φοβαμαι πως αυτες ηταν οι τελευταιες εκλογες τωρα ξερουν πως οι εκβιασμοι και η τρομοκρατια πιανουν θα μας τρελλανουν ξερουν πως ο βασικος τους αντιπαλος ειναι ο συριζα .. θα ζητησουν απο τον ΤΣιπρα να υπογραψει δεν θα μας δωσουν ευρω.. την τελευταια ευκαιρια την χασαμε τελειωσαμε ..
    • NickΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:17
      Εγγλέζος στο ραντεβού χατζηνικολάου... 9:15 έχει πάει και σε 30 Λεπτά ξεκινάει η μπάλα....
    • ΣΤΑΥΡΟΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:14
      ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ TH ΣΥΖΗΤΗΣΗ
    • ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣΔευτέρα 18 Ιουνίου 2012, 21:04
      ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.ΨΗΦΙΣΑΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑΝΕ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ
      ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ.ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝ.