• Αθήνα13°CΥψηλή:16°C
    Χαμηλή:14°C
  • Θεσ/νίκη10°CΥψηλή:13°C
    Χαμηλή:9°C
  • Πάτρα16°CΥψηλή:19°C
    Χαμηλή:12°C
  • Ηράκλειο14°CΥψηλή:20°C
    Χαμηλή:14°C
  • Λάρισα10°CΥψηλή:14°C
    Χαμηλή:7°C

Η αλήθεια για το δίλημμα "Ευρώ ή Δραχμή"

Πρώτη καταχώρηση: 24/05/2012 - 08:22

Τελευταία δημοσίευση: 24/05/2012 08:22Πολιτική

Η αλήθεια για το δίλημμα Ευρώ ή Δραχμή

Μέρος Α'

 

Μέρος Β'

 

Μέρος Γ'

 

Μέρος Δ'

 

 

εκτύπωση

Αν βρίσκεσαι στο δρόμο ή δεν έχεις συνεχή πρόσβαση στο διαδίκτυο, αποθήκευσε τους τηλεφωνικούς αριθμούς του enikos.gr και στείλε μας τη φωτογραφία, το βίντεο ή το μήνυμά σου για να καταγγείλλεις, να πεις την άποψή σου ή και για να δείξεις αυτό που θέλεις.

Tηλ. 6944 05 05 05 και 6944 06 06 06

Άλλοι τρόποι επικοινωνίας με το enikos.gr:

 

e-mail: info@enikos.gr

Tηλ: 210 87 88 006-007-008

Fax: 210 87 88 200

Γράψε κι εσύ το δικό σου σχόλιο:

όνομα
e-mail
σχόλιο
 
*

To όνομα είναι υποχρεωτικό πεδίο. Το e-mail δεν θα εμφανίζεται.
To σχόλιο σας θα εμφανιστεί στο site με μια μικρή καθυστέρηση.
Η δημοσίευση του σχολίου σας θα ολοκληρωθεί μόλις επιβεβαιώσετε ότι εσείς είστε ο σχολιαστής, μέσα από το email σας.

Σχόλια (201)
  • ΙΑΠΕΤΟΣΣάββατο 8 Σεπτεμβρίου 2012, 15:29
    ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΔΡΧ. ΕΙΝΑΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ, ΣΥΝΕΧΙΣΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΕΙΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΩΝ, ΤΥΠΩΝΟΝΤΑΣ ΑΚΑΛΥΠΤΟ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑ!!!!! **********ΠΡΟΣ @ ΑΝΤ.ΕΥΔΑΙΜΟΝΑ~ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ, ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ, ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΑ ΛΕΟΠΑΡΝΤ 1&2 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΕΠΑΝΔΡΩΜΕΝΑ. ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΜΜΙΑ ΤΡΑΜΠΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ, ΔΛΔ ΝΑ ΜΑΣ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΣΕ Τ'ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΑΜΕ ΛΕΟΠΑΡΝΤ. ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΜΑΤΑ ΕΞΟΙΚΕΙΩΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΟΠΛΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΚΕΙΝΟ, ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ, Ο ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΜΑΣ ΛΕΙΠΕΙ, ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΧΩΡΗΣΗ ΑΝΤΙΤΟΡΠ/ΚΩΝ ΑΝΤΙΕΡΟΠΟΡΙΚΗΣ ΑΜΥΝΑΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ{ARLEIGH BURKE}- EN ANAΓΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛΙΝΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΟΜΠΥ, ΑΥΤΑ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ!!!! ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ, ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΕ ΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ, ΓΙΑ ΟΛΛΑΝΔΙΚΑ ΠΥΡΟΜΑΧΙΚΑ, (ΟΒΙΔΕΣ)ΓΙΑ ΤΑ ΤΑΝΚΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΤΩΝ 155ΧΛΣ, ΣΤΟ 1/3 ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΤΩΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΩΝ ΠΟΥ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΟΝΤΑΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΧΡΟΝΙΑ??/
  • αντωνης ευδαιμωνΣάββατο 8 Σεπτεμβρίου 2012, 14:18
    Θα ξεναρωτησω
    Εκεινα τα αρματα μαχης που κατα τον Αβραμοπουλο μας χαριζαν οι Αμερικανοι τι γινανε
    Βρηκαμε τα χρηματα να τα μεταφερουμε στην Ελλαδα???????
    προσεφερθη κανενας εφοπλιστης να τα μεταφερει δωρεαν???????????
    Αν θυμαμαι καλα αν δεν τα περναμε εμεις θα τα δινανε στους Τουρκους
    [παντα κατα τον Αβραμοπουλο
  • αντωνης ευδαιμωνΣάββατο 8 Σεπτεμβρίου 2012, 14:11
    Κυριοι Κουρη και Χατζηνικολαου

    Στην εκπομπη της ΕΛΛΗΝΟΦΡΕΝΙΑΣ εχει πλεον καθιερωθει οτι οταν προκειται να αναφερθουν για ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ [οχι οι ακροατες ] αναφερονται παντα υποτιμιτικα ως ΜΠΑΤΣΟΙ και ΜΠΑΣΚΙΝΕΣ.

    Οταν ζηταμε απο τους αστυνομικους να προστατευσουν την ζωη της οικογενειας μας και την περιουσια μας και να μας προστατευσουν απο καθε ειδους χουλιγκανς δεν ειναι δυνατον να τους χλευαζουμε και να τους υποτιμαμε.
    Πολυ κακο παραδειγμα το οποιο ειμαι σιγουρος οτι δεν εγκρινετε
    Καντε κατι
  • ΠολυζωηςΤετάρτη 30 Μαίου 2012, 10:10
    Αγαπητοι Ελληνες και λεω Ελληνες γιατι κινδυνευει η πατριδα μας
    Το ΤΕΛΙΚΟ συμπερασμα της συζητησεως ηταν οτι ΠΡΕΠΕΙ να επιστρεψουνε σε εθνικο νομισμα τη δραχμη.
    Το ΕΥΡΟ εκ των πραγματων ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να υπαρξει στην ελληνικη οικονομια γαι τους πολλους λογους που αναφερθηκαν στην συζητηση απο διακερκρμενους οικονομολογους.
    Δεν καταλαβαινω σχολια "Ελληνων" τα οποια λενε κατι αντιθετο. Δεν ακουσαν, δεν ειδαν την συζητηση εκτος και αν θελουν να το ζωγραφισουμε.
  • socialΤετάρτη 30 Μαίου 2012, 09:31
    @Theodoros

    Καλά δεν βλέπεις την παγκόσμια κατρακύλα του νομίσματος με την συνεχή υποτίμησή του.
    Δεν καταλαβαίνεις ότι η λάθος διαχείρισή του όλα τα προηγούμενα χρόνια από τους Μερκοζί οδηγεί προς την διάλυσή του, απλά περιμένουνε την αλλαγή της Πολιτικής στην Ελλάδα, για να χρεώσουνε την πλήρη κατάρευσή του σε εμάς.
  • ΘΟΔΩΡΗΣΤετάρτη 30 Μαίου 2012, 09:17
    ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗΤΕΡΗ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΡΑΧΜΗ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ 8-10 ΧΡΟΝΙΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΜΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΤΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ ΑΣ ΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΥΘΗΝΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΦΟΡΤΟΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΜΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΓΕΝΙΕΣ ΜΕ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ.
  • AZΤετάρτη 30 Μαίου 2012, 08:41
    Καλα ....δεν υπαρχετε.....!!!!!!!!!!!
    Εδω γελαει καθε πικραμενος.....!!!!!!!!!
    Αλλα τετοια νουμερα ειμαστε γιαυτο παντα μας ειχαν για γιουσουφακια....!!!!!!!!
    Γυριστε πισω στην ιστορια να δειτε τα χαλια μας....μονιμα οι ξενοι κανανε κουμαντο....οι εφιαλτες ατελειωτοι....και οσοι υπηρξαν ηρωες σαυτον τον τοπο την επομενη τους θελαν κρεμασμενους.....(στο ΓΟΥΔΙ)...!!!!!!!
  • ΝτίναΤετάρτη 30 Μαίου 2012, 00:02
    Καταρχήν συγχαρητήρια στον κ.Χατζηνικολάου για την εκπομπή του.

    Ομολογώ ότι τα επιχειρήματα υπέρ της δραχμής με κλόνισαν.
    Τελικά μήπως όλα είναι θέμα πολιτικής βούλησης της κάθε κυβέρνησης για το εάν θέλει να υπερασπιστεί το λαό ή τις τράπεζες και απλά το νομισμα είναι ένα μέσο;
  • nickΤρίτη 29 Μαίου 2012, 22:26
    Σκιστε τους προδοτες Ευρωλαγνους, ειναι ολοι λαμογια και κλεφτες οποιος υπερασπιζεται το ευρω ειναι λαμογιο.
  • tsaounleeΤρίτη 29 Μαίου 2012, 09:48
    @ theodoros
    Γουστάρω δραχμή και Γουδί!!!
  • theodorosΔευτέρα 28 Μαίου 2012, 23:04
    ΑΠΕΛΑΣΗ ΣΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΑΧΜΟΛΑΤΡΕΣ! ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΕΠΙΤΑΓΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΥΡΗΝΑ, ΣΤΟ ΕΥΡΩ! ΕΧΟΥΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΔΡΑΧΜΗ ΑΣ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΤΗ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΓΟΥΔΙ ΓΙΑ ΕΞΙΛΕΩΣΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ.
  • mougkojohnisΔευτέρα 28 Μαίου 2012, 17:29
    Φιλιππίδης για Γ.Γ του Κ.Ε. του KKΕ και ας είναι και βάζελος...:P
  • Marchie O' LeighΔευτέρα 28 Μαίου 2012, 10:41
    Επειδή ακούω και ξανακούω γι' αυτά τα μεγάλα έργα, ποιος μπορεί να μας πει ΠΟΙΑ είναι τέλος πάντων αυτά τα ΜΕΓΑΛΑ ΕΡΓΑ, μήπως είναι τα ΕΡΓΑ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ???? Για να μας φτιάξουν δρόμους για τους οποίους θα χρυσοπληρώνουμε διόδια, για να τους διανύσουμε με τα αυτοκίνητα που δεν θα μπορούμε να κινήσουμε λόγω τιμής της βενζίνης???? Έλεος ρε παιδιά! Δεν είμαστε ντιπ για ντιπ κουτορνίθια!!!
  • takisΔευτέρα 28 Μαίου 2012, 00:34
    ΝΙΚΟ. Μπερδευτικα ο μονος που με αγγιξε ηταν ο ΕΛΛΗΝΑΣ απο τον ΚΑΝΑΔΑ. Θελω ομως να σε ρωτησω και τα κακα πως εξηγουνται, απο τον λαο προερχονται? ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΖΗΤΗΜΑ ΑΥΤΟ. Και δεν το επιτρεπουν οι 2 ωρες μονο που διεθεσες ια να λυσουν το προβλnμα. Κ ΑΙ επειδn οι εφευρετες των κακων ειναι Ν. Δ. ΚΑΙ ΠΑΣΟΚ. Στισ 17 ιουνιου τnν απαντnσn θα τnν δωσουν οι ΕΛΛnNES. ua t maν μα
  • faieΚυριακή 27 Μαίου 2012, 21:32
    σε περίπτωση εξόδου απο το ευρώ οι πολυεθνικές θα μείνουν στην Ελλάδα??
  • NIKOSΚυριακή 27 Μαίου 2012, 21:09
    Ο πραγματικός Έλληνας θα πάει στην δραχμή, για την πατρίδα και το μέλλον τον παιδιών του. Και ας περάσει δύσκολα. Αλλά τα παιδία του θα πάρουν μετά την κληρονομιά τους την Ελλάδα. Και ΔΕΝ θα είναι δούλη άλλον χωρών.Ο προδότης ο έλληνας θα πάει για τα λεφτά και την εξουσία και το συμφερον του. Δεν τον ενδιαφέρει τι θα γίνει με την πατρίδα.. και η Ελβετία καλή είναι άμα έχεις λεφτά..
  • erosΚυριακή 27 Μαίου 2012, 20:43
    @nick, ισως δεν εγινα τοσο κατανοητος οσο θα επρεπε η ισως και εσυ να μην με καταλαβες, αλλα δεν ειμαι καθολου μα καθολου φαν του Ευρω, το ακριβως αντιθετο μαλλον.Απλα ειπα οτι το προβλημα ειναι ΠΑΝΤΑ πολιτικο αφου πολιτικη με την σωστη και μοναδικη εννοια, ασκουμε απαντες, αρα ακομα και με δραχμη, αν δεν κανεις αυτα που πρεπει να κανεις, δεν θα οδηγηθεις σε σωστη αναπτυξη κλπ.Αλλα εχω μαθει να αποδεχομαι και τις ευθυνες μου.Αυτοι που κυβερνανε δεν προεκυψαν με πραξικοπημα, το ξερεις, επιπλεον δεν δεχομαι καμμια διακαιολογια περι κοροιδιας, οτι δλδ μας κοροιδεψαν.Απλα οταν το προβλημα εφτασε και στην πορτα του καθενος μας, βγηκαμε απο τον ληθαργο και ανακαλυψαμε τα κακως κειμενα.Αρα, καλη η κριτκη προς αυτους που μα καταχρεωσαν, αλλα μια ματι στον καθρεφτη ποτέ δεν βλαπτει.και εγω που το λεω, σου ομολογω αναλαμβανοντας τα δικα μου λαθη, οτι δεν εχω ψηφισει ποτέ μου, απο αποψη και οχι επειδη βαριομουν
  • AnastasiaPΚυριακή 27 Μαίου 2012, 20:09
    Δυστυχώς δεν μπόρεσα να παρακολουθήσω την εκπομπή όταν προβλήθηκε! Την είδα σήμερα και έχω να πω ότι είναι ίσως η καλύτερη εκπομπή ως τώρα.
    Δόθηκε η ευκαιρία σε όλους τους επιστήμονες να πουν την άποψή τους, αλλά και στον κόσμο να κάνει ουσιαστικές ερωτήσεις.
    Και πάνω από όλα, έγιναν όλα χωρίς φωνές και συνεχείς διακοπές που εκνευρίζουν τον θεατή/ ακροατή!
    Τα θερμά μου συγχαρητήρια σε εσένα, Νίκο και τους συνεργάτες σου!
  • nickΚυριακή 27 Μαίου 2012, 15:12
    Προς τον eros: Ο λογος σου ειναι ξυλινο και ακατανοητος οπως εξαλου ολων των υποστηριχτων του ευρω και αυτης της ρημαδας της Ε.Ε, Φαινεται εισαι μεσα στην κατασταση και εχεις τα ωφελη σου αλλα να σκεφτεσαι και τον κοσμακη που υποφερει γεμισαμε φιλοτομαριστες. Φυσικα και δεν φταιει το ευρω σαν ωνομασια αλλα σαν επινοηση ειναι ενα νομισμα ((κλεφτης)) το οποιο μας αδειασε τις τσεπες και μας καταχρεωσε καμια οικονομια σαν της Ελλαδας δεν μπορει να επιβιωσει με ενα νομισμα που λειτουργει σαν το Ευρω, και καμια μικρη οικονομια οπως η Ελληνικη δεν μπορει να αναπτυχθει μεσα σε κανονες ασυδοσιας του μεγαλου κεφαλαιου ειναι σιγουρο οτι θα καταστραφει και θα βαρεσει φαλιμεντο. Εξαλου η ιδια η συνθηκη του Μααστριχτ αναφερει ρητα οτι εαν το το χρεος ειναι πανω απο το 60% του ΑΕΠ μιας χωρας, αυτη η χωρα πρεπει να βγαινει απο την Ευροζωνη της Γερμανιας αυτη την στιγμη ειναι 85% και δεν τρεχει τιποτα αρα ολα ειναι τριχες!!! Το σχεδιο ειναι η διαλυση του Εθνους κρατους και της αστικης δημοκρατιας, θελουν την δημιουργια ενος παγκοσμιου κρατους, χωρις ατομικα δικαιωματα, και δημοκρατικες διαδικασιες δεν το βλεπεται πια στο παραπεντα ειμαστε τυφλοι εισαστε?!!!
  • erosΚυριακή 27 Μαίου 2012, 03:52
    Μα νομιζω οτι οι ιδιοι οι υποστηρικτες του ευρω εχουν απαντησει.Ειπαν οτι δεν φταιει το νομισμα, οπως επισης δεν φταιει τι μνημονιο αλλα η αλογιστη χρηση τους η μη χρηση τους.Παραδεχονται στην ουσια οτι το προβλημα ειναι πολιτικο, λενε ομως τη μιση αληθεια αφου δεν ειναι δυνατον η απεναντι πλευρα να μην ηξερε την ποιοτητα των εμπλεκομενων, αφου ειχαν αγαστη συνεργασια απο το παρελθον σε πολλα θεματα.Αρα, ουδολως ενδιαφερει το νομισμα η το μνημονιο, απο τη στιγμη που αυτοι που αποφασισαν να ''παιξουν'''με αυτα, επαιζαν και σε αλλα επιπεδα, το οποια ''επιπεδα''μας οδηγησαν ΚΑΙ αυτα εδω που ειμαστε τωρα.στην ουσια μας καλουν να παιξουμε με τους δικους τους ορους, δικο τους παιχνιδι.Ειλικρινα δεν γνωριζω το μελλον, αλλα ειμαι διατεθειμενος να βουτηξω στα βαθια αφου τα ρηχα ειναι βρωμικα.
  • Κουμουνδούρου ΑσημίναΣάββατο 26 Μαίου 2012, 00:53
    Κυριε Χατζηνικολαου
    Τι νοιαζει τον φτωχο αν παμε στην δραχμη ή μεινουμε στο ευρω, αφου δεν ξερει τι χρωμα εχει ουτε το ενα νομισμα ουτε το αλλο?αυτα ενδιαφερουν αλλα.στρωματα υπουργους, βιομηχανους, μεγαλοδημοσιογραφους, που συνεχως προπαγανδιζουν, και κυνδινολογουν, επειδη τους δινεται βημα σε εντυπα ή τηλεοραση, και πολλους αλλους, με πολλαααα...συμφεροντα, για αυτο και ....ειδατε , ακουσατε εσεις καποιον εργαζομενο των 500σιων ή εστω και 1000λιων ευρω να πιπιληση την γνωστη πλεον καραμελλα, που λεγεται σε καθε τηλεοπτικο παραθυρο, σε καθε συζυτηση πολιτικων και μεγαλοκαρχαριων, ολα θα γινουν, ?ποιες δεσμευσεις? οι δεσμευσεις ηταν του Βενιζελου, του Παπακωνσταντινου, του Σαμαρα, και ολου του πολιτικου σαπιου συστηματος. με τιποτα παντως δεν ηταν του Ελληνικου λαου δεν βλεπετε που σε λιγο θα τρωη ο ενας τον αλλον?.
    για αυτο λοιπον ο , κακομοιρης> ο απορος , ο αστεγος, ο ανεργος, Ελληνας, που δεν εχει τιποτα μα τιποτα , να χαση, ψηφιζει αριστερα κομματα με την ελπιδα... , μηπως ...και τυχον αποκτησει καποτε...επιτελους λιγο χρωμα.... και η δικη του ζωη .
  • ΓΙΩΡΓΟΣΠαρασκευή 25 Μαίου 2012, 22:34
    ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΘΑΝΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΩ ΣΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΝ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ Η ΧΩΡΑ ΣΤΟ ΕΥΡΩ Η ΓΥΡΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΔΡΑΧΜΗ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΝΑ!ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΛΛΗΜΑ - ΠΑΓΙΔΑ, ΠΟΥ ΤΕΧΝΗΕΝΤΩΣ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΤΟΣΟ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΜΕ ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ Σ΄ΑΥΤΑ ΠΛΕΙΑΔΑΣ ΕΘΝΟΣΩΤΗΡΩΝ , ΠΟΥ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΔΗΘΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥΤΗΣ ΤΗΣ ΔΥΣΜΟΙΡΗΣ ΧΩΡΑΣ!
  • ΜαρίταΠαρασκευή 25 Μαίου 2012, 20:48
    @ Απολλωνίς

    Ύστερα από τα όσα έχουμε ζήσει ως λαός τα τελευταία 2-3 χρόνια είμαστε πλέον σε θέση να καταλαβαίνουμε ποιος εξυπηρετεί συμφέροντα και σκοπιμότητες και ποιος εκφράζει επιστημονική άποψη και μόνο.
    Κι αυτό δεν εξαιρεί το εν λόγω πάνελ, ούτε και οποιοδήποτε άλλο. Εξ' ου και η επιχειρηματολογία τύπου πολικάντη, όπως πολύ σωστά παρατήρησες.
  • fotisΠαρασκευή 25 Μαίου 2012, 19:34
    Γιατί ο κ. Χιόνης υπεκφεύγει κάνοντας πως δεν καταλαβαίνει; Αν δεν ξέρει τι λέει η δανειακη σύμβαση ας κάνει παρέα στον Χρυσοχοϊδη!
  • giannhs1975Παρασκευή 25 Μαίου 2012, 19:31
    sths HPA los antzeles h sto maiami ktlp. o mistos einai idios , katalabate. sthn enomeni eyrwph ti ginete kai giati .?
  • ΑπολλωνίςΠαρασκευή 25 Μαίου 2012, 19:25
    Πολύ καλή εκπομπή.
    Θα ήθελα όμως να παρατηρήσω τα εξής:
    Θα ήταν καλύτερο οι οικονομολόγοι ομίλητές να καταλήγουν τελικά, σε συμπερασματική θέση (με κατάλληλα επιχειρήματα).
    Το έκανε αυτό, μόνο ο κύριος Κώστας Λαπαβίτσας, και ο κύριος Κατσανέβας.

    Απαράδεκτο να διαπληκτίζονται οι επιστήμονες μεταξύ τους χωρίς να καταλήγουν σε ξεκάθαρη και τεκμηριωμένη άποψη (όχι κοινή κατ' ανάγκη).
    Υποτίθεται ότι δεν ήρθαν εκεί να σκεφθούν! Έχουν σκεφθεί και αναλύσει τα πράγματα τόσον καιρό, και έρχονται να μας διαφωτίσουν.
    Απαράδεκτο να ακούγεται από επιστήμονες, λόγος του τύπου
    "Ας μην καλλιεργούμε μύθους" ή
    "Θέλετε να λέμε αυτά τα οποία θέλουμε να ακούσουμε;".
    Αυτές δεν είναι κουβέντες επιστήμονα, είναι κουβέντες πολιτικάντη.
    Οι επιστήμονες εκφράζονται πολύ διαφορετικά.

    Ο κύριος Λαβδιώτης δεν αφέθηκε να ολοκληρώσει. Διακόπηκε άσχημα από τους "πολιτικάντηδες επιστήμονες"
    Επίσης ο κύριος Καζάκης δεν είχε τον ίδιο χρόνο με τους άλλους, αλλά κατέληξε ευτυχώς (για τους θεατές) σε μια θέση.
    Πολύ καλός και ο κύριος Φιλιππίδης.

    Πολύ ενδιαφέρουσες οι ερωτήσεις του κοινού. Ήταν άνθρωποι προβληματισμένοι και σκεπτόμενοι.
    Ξεχώρησαν από το κοινό,
    --η κυρία μαρία Μποντόνη διότι το ερώτημα της (πόσο θα κρατήσει το δύσκολο και σκληρό διάστημα, που θα πρέπει να υπομείνουμε προκειμένου να αρχίσουμε πάλι "να αναπνέουμε" με τη δραχμή)
    απασχολεί όλους τους Έλληνες.
    -- ο κύριος Μπέσσας (που ρώτησε : μήπως τελικά η είσοδοςτης Ελλάδας στην νομισματική ένωση, πέτυχε;) εξέφρασε έναν ευρέως διαδεδομένο προβληματισμό
    -- και φυσικά το φαβορί ήταν ο κύριος Μούτος, που είπε τα πράγματα μετ' όνομά τους, (και κατόπιν έθεσε το ερώτημα: σε αυτή την Ευρώπη θέλουμε να είμαστε;)

    Πάντως πολύ καλή προσπάθεια κύριε Χατζηνικολάου.
    Σας ευχαριστόυμε!
  • ASPΠαρασκευή 25 Μαίου 2012, 14:53
    Εύγε! Πολύ σοβαρή προσέγγιση του προβλήματος.
    Φωτεινά λόγια από ανθρώπους που γνωρίζουν και όχι φαντάζονται με διπλά μάτια.
    Έπρεπε να είχε γίνει πολύ πριν από τις πρώτες εκλογές.
    Οι ευρωπαίοι αποκαλούνε 'λιτότητα’ την αποψίλωση της όποιας οικονομίας των Ελλήνων, πιστεύοντας στην εξαφάνιση του άφθονου 'μαύρου' χρήματος.
    Σταματήστε, μη δουλεύετε, δώστε μας ότι σας ζητήσουμε, γιατί ξέρουμε έχετε και το κρύβετε!
    Σε λίγο θα μας πούνε πως όσοι αυτοκτονούν είναι κάποιοι σαν τον Ιούδα. Αμ δε που θα αυτοκτονήσει ο κάθε Τζοχατζόπουλος.
    ΥΓ Κάνουμε γνωστή την ιστοσελίδα μέσω ηλ. Ταχυδρομείου.
  • ΑπολλωνίςΠαρασκευή 25 Μαίου 2012, 14:48
    Πολύ καλή εκπομπή.
    Θα ήθελα όμως να παρατηρήσω τα εξής:
    Θα ήταν καλύτερο οι οικονομολόγοι ομίλητές να καταλήγουν τελικά, σε συμπερασματική θέση (με κατάλληλα επιχειρήματα).
    Το έκανε αυτό, μόνο ο κύριος Κώστας Λαπαβίτσας, και ο κύριος Κατσανέβας.

    Απαράδεκτο να διαπληκτίζονται οι επιστήμονες μεταξύ τους χωρίς να καταλήγουν σε ξεκάθαρη και τεκμηριωμένη άποψη (όχι κοινή κατ' ανάγκη).
    Υποτίθεται ότι δεν ήρθαν εκεί να σκεφθούν! Έχουν σκεφθεί και αναλύσει τα πράγματα τόσον καιρό, και έρχονται να μας διαφωτίσουν.
    Απαράδεκτο να ακούγεται από επιστήμονες, λόγος του τύπου
    "Ας μην καλλιεργούμε μύθους" ή
    "Θέλετε να λέμε αυτά τα οποία θέλουμε να ακούσουμε;".
    Αυτές δεν είναι κουβέντες επιστήμονα, είναι κουβέντες πολιτικάντη.
    Οι επιστήμονες εκφράζονται πολύ διαφορετικά.

    Ο κύριος Λαβδιώτης δεν αφέθηκε να ολοκληρώσει. Διακόπηκε άσχημα από τους "πολιτικάντηδες επιστήμονες"
    Επίσης ο κύριος Καζάκης δεν είχε τον ίδιο χρόνο με τους άλλους, αλλά κατέληξε ευτυχώς (για τους θεατές) σε μια θέση.
    Πολύ καλός και ο κύριος Φιλιππίδης.

    Πολύ ενδιαφέρουσες οι ερωτήσεις του κοινού. Ήταν άνθρωποι προβληματισμένοι και σκεπτόμενοι.
    Ξεχώρησαν από το κοινό,
    --η κυρία μαρία Μποντόνη διότι το ερώτημα της (πόσο θα κρατήσει το δύσκολο και σκληρό διάστημα, που θα πρέπει να υπομείνουμε προκειμένου να αρχίσουμε πάλι "να αναπνέουμε" με τη δραχμή)
    απασχολεί όλους τους Έλληνες.
    -- ο κύριος Μπέσσας (που ρώτησε : μήπως τελικά η είσοδοςτης Ελλάδας στην νομισματική ένωση, πέτυχε;) εξέφρασε έναν ευρέως διαδεδομένο προβληματισμό
    -- και φυσικά το φαβορί ήταν ο κύριος Μούτος, που είπε τα πράγματα μετ' όνομά τους, (και κατόπιν έθεσε το ερώτημα: σε αυτή την Ευρώπη θέλουμε να είμαστε;)

    Πάντως πολύ καλή προσπάθεια κύριε Χατζηνικολάου.
    Σας ευχαριστόυμε!
  • ΓιώταΠαρασκευή 25 Μαίου 2012, 14:15
    Σχολιάζουμε τα κόμματα τις πρωτιές, τα συστήματα (Καπιταλιστικά, Κουμμουνιστικά, Σοσιαλιστικά κ.λ.π.) κι έχουμε ξεχάσει τον παράγοντα ΑΝΘΡΩΠΟ και την χώρα που ζει αυτός ο άνθρωπος. Δεν με ενδιαφέρει ποιό σύστημα θα ακολουθήσουν οι εκλεγέντες, αυτό που με ενδιαφέρει είναι να χτίσουμε μια κοινωνία στην οποία θα μπορούμε να ζούμε κι εμείς και κυρίως τα παιδιά μας....κι αυτό είναι στο δικό μας χέρι, κανενός ξένου, κανενός πολιτικού από όσους έχουν περάσει κι αφήσανε στο διάβα τους συντρίμια....ΕΜΕΙΣ
  • gtergΠαρασκευή 25 Μαίου 2012, 08:44
    ΤΟ ΔΙΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΡΩ Η ΔΡΑΧΜΗ ΑΛΛΑ ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ.ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΑΝ ΩΣ ΕΔΩ?
    ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΛΙΚΗ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΝΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΕΝΑ ΑΘΛΙΟ ΜΕΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.
  • socraΠαρασκευή 25 Μαίου 2012, 01:32
    Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση
  • nickΠαρασκευή 25 Μαίου 2012, 01:14
    Εμεις δεν φταιμε σε τιποτα η διαφθορα και οι διεφθαρμενοι στηριζοταν και υποστηριζοτανε παντα απο τα ξενα κεντρα που θελανε την χωρα μας προτεκτορατο και αποικια, και οι πολιτικοι που ειχαν προσβαση στην εξουσια απο το 1823- μεχρι-σημερα δικα τους οργανα ειτανε, ας αφησουμε λοιπον την ευκολη λυση του αυτομαστιγωματος πρωτα πρεπει να μαστιγωσουμε αυτους που πρεπει καθοτι το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι, και το κεφαλι του Ελληνικου κρατους που προεκυψε απο την επανασταση του ΄21 ηταν σχεδιασμενα σαπιο και επιμελως παρεμενε σαπιο, και αν ελαχιστοτατες φορες ο λαος προσπαθησε να απαλαγει απο αυτο το σχεδιασμενο και κετευθυνομενο σαπιο κεφαλι, οι σημερινοι εταιροι μας και τοτε προστατες μας( με την ενοια του νταβατζη) επεμβαινανε στρατιωτικα με ωμοτητα στην χωρα μας και διατηρουσανε αυτο το σαπιο κεφαλι στην εξουσια, γιατι αυτη η σαπιλα επιτρεπει αυτη η χωρα να ειναι παντα μια αποικια, και ενα αξιοθρηνητο κρατιδιο, που εξυπηρετει τα συμφεροντα του 1% του παγκοσμιου πληθυσμου οι οποιοι κατεχουν το 80% του παγκοσμιου πλουτου Η ΡΙΖΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΗΛΙΘΙΕ!!!!
  • βασίληςΠαρασκευή 25 Μαίου 2012, 00:14
    Πιστεύω πως ο καπιταλισμός πλέον ως οικονομικό σύστημα έχει μετατραπεί σε τραπεζοκρατία δηλαδή κάποιοι κερδίζουν εις βάρος κάποιων άλλων ανθρώπων μέσω των τραπεζών , ενα σύστημα που έγινε υδροκέφαλο και πολύπλοκο και σχεδόν ανίκητο. Σαν παράδειγμα να φέρω το ότι όλα τα κράτη ζούνε με δανεικά , υπάρχουν τραεζικά προιόντα που ποντάρουν στην πτώχευση μιας χώρας , υπάρχει χρηματηστήριο για όλα τα αγαθά , και κάποιοι ποντάρουν σε αυτά .... Μένουμε στο ευρώ με τους όρους του μνημονίου η όποιον άλλο όρο σημαίνει καταστροφή , οχι για όλους , αλλα για τους περισσότερους ανθρώπους με φτωχοποίηση / ανεργεία . Βγαίνουμε εκτός ευρώ και μπαίνουμε σε δραχμή πιστεύω σημαίνει το ίδιο γιατί οι τράπεζες που θέλουν να κερδίσουν απο εμάς θα καθορίσουν και τους ορούς όπως πχ την αξία του νεου νομίσματος , δηλαδή την ισοτιμία . Οσοι απορρίπτουν το ευρώ μιλάνε εκ του αποτελεσματος , τώρα λενε ρήματα σε α πληθηντικό πρόσωπο , , θα κάνουμε / θα ψηφήσουμε .... , , ενώ δεν έχουν ιδέα , αν είχαν θα ήταν υποψιασμένοι απο την εποχή του μααστριχτ . Οσοι δέχονται το ευρώ ή έχουν συμφέροντα στο υπάρχον σύστημα ή πολλοί δεν εχουν δεί τα δύσκολα ακόμα και δεν τους νοιάζει για τους συνανθρώπους τους . Πιστεύω πως δεν υπάρχει λύση και πιο πολύ στην ελλάδα με πολιτικούς που ειτε είναι πουλημένοι ή ανίκανοι και με λαό που πίστεψε σε τέτοιους πολιτικούς .
  • ΜάνοςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 23:32
    O Χιόνης μόνο στέκεται και μιλά για το πρόβλημα που κανένας δεν θίγει. Ότι εμείς φταίμε πρώτοι (ως χώρα) και μετά οι άλλοι που εννοείται ότι κοιτάν τα συμφέροντά τους. Θα γίνει επιτέλους συζήτηση για το αν θα αρχίσουμε να διορθώνουμε αυτά που μας οδήγησαν εδώ? Ή πιστεύει κανείς ότι εχουμε κάνει κάποιο (έστω και μικρό) βήμα προς αυτήν την κατεύθυνση?
  • βασίληςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 23:24
    Η άποψη μου είναι πως ο καπιταλισμός πλέον ως οικονομικό σύστημα μετατράπηκε σε τραπεζοκρατία , δηλαδή
  • nickΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 17:06
    Να παρακαλατε τον Θεο οσοι πιστευεται να διαλυθει η Ε.Ε, οσο υπαρχει αυτη η φωλια των φιδιων, και των λυκανθρωπων δεν μας σωνει τιποτα. Ειναι το Δ! Ραιχ των τραπεζιτων, και το τριτο ραιχ παλι δικο τους ειταν αυτοι χρηματοδοτησανε το Χιτλερ και αιματοκυλισε το κοσμο, το δικο τους παιχνιδι επαιζε ο κολοβομουστακος, ενα πιονι δικο τους ηταν. Η σουπα χαλασε στην Ρωσια και αναγκαστηκαν και μαζεψανε τις βρωμιες τους, απο το 1991, μεινανε μονοι τους και συνεχιζουνε το καταστροφικο τους εργο, απο εκει που το αφησανε, διαβαστε και λιγο ιστορια, η τηλεοραση και οι εφημεριδες κατα 90% δεν πληροφορουνε αλλα παραπληροφορουνε και δημιουργουνε πανικο και συνχηση.ΑΝΤΕ ΠΙΑ ΞΥΠΝΑΤΕ 2012 εχουμε!!!
  • giorgosΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 12:46
    eyro xoris eyro stin tsepi .
  • EdeltraudΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 09:49
    na kanete kai ales teties ekpompes eitan h kaliteri !!prepi omos na pori na to blepi kai polys alos kosmos !!!!afth pou den exoun kompiouter...
  • DamianosΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 09:06
    Den aksizoun to euro oi Ellinarades, Drachmi kai ksero psomi!
  • ακιςΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 04:16
    συγνωμη αλλα ολοι εσεις που λετε για το ευρω πως πιστευετε οτι μπορουμε να παραμεινουμε σ αυτο?με το μνημονιο?αποκλειεται τζαμπα δειλημματα μας βαζουν.απλα καποιοι πολυ μεγαλοι μας εχουν παιξει ενα στοιχημα. ετσι απλα .αν δεν ειστε τραπεζιτες μη σκατε και πολυ.ΚΑΙ συνυπογραφω σ αυτο που γραφει ο JOHN
  • ΈλληνΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 00:13
    makran i kalyteri ekpompi pou exw parakolouthisei..makari pragmatika na mporousan na tin doun ypoxrewtika oloi oi ellines.i ousia einai mia: prepei na thwrakistei to kratos kai na vrethei kyvernisi pou tha tin perpatisei ti xwra sta dyskola.to eurw htan kai tha parameinei gia panta i megalyteri pagkosmia apati.
  • spyrosΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 00:09
    I have a question:
    "Why the change from drachma to euro on prices was so disproportional"?
    For example the price of an item was 80 drachmas and during the drachma
    to euro exchange the same item was priced 80 cents. Why?

    Nobody would have a problem on a pay cut as long as there is a relative price cut.
  • AkoulΠέμπτη 24 Μαίου 2012, 00:03
    Πραγματικα ντροπη που τον ανθρωπο απο τον Καναδα που δεν ηξερε καλα ελληνικα τον διεκοπταν συνεχεια.
  • MRSΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 22:41
    ΜΠΡΑΒΟ ΝΙΚΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΚΠΟΜΠΗ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΥΡΩ Η ΔΡΑΧΜΗ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ .ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΣΕΝΑΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ Η ΝΕΤ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΔΕΚΑ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ (ΕΞΑΝΤΑΣ}ME TH ΓΟΥΑΤΕΜΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΕΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΥΗΜΕΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΝ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ {ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΙΣΩΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ }ΘΑ ΜΑΣ ΕΚΔΙΚΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙΦΗΜΑ ΑΝΤΙΠΟΙΝΑ ΤΟΥ Γ' ΡΑΙΧ.
  • DIMITRIS57Τετάρτη 23 Μαίου 2012, 22:12
    Δραχμή . Και αξιοπρέπεια . Αυτά τα οποία ηθελημένα ξεχνούν κάποιοι που πάνε να διαπραγματευτούν για μένα χωρίς εμένα .
  • manoloΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 21:52
    Δραχμη, δραχμη, δραχμη και παλι δραχμη!
    Οσο για τα γκαλοπ που και καλα 75% θελουν ευρω ειναι σαν τα γκαλοπ που βγαζουν τα καναλια για τα κομματα, παντα μαγειρεμενα.
    Απο αυτα που ξερω ειναι ποιο πολυ στο ευρω αλλα με μικρη διαφορα και συνεχεια ανεβαινει η δραχμουλα μας!!!!!!
  • JOHNΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 21:49
    Δεν υπαρχει δηλημα απο πλευρας Ελλαδας ευρω η δραχμη.Η αποδομηση της ευρωπης εχει αρχισει και βρησκεται σ εξεληξη, και το δευτερο σταδιο ειναι ο κατακερματισμος της.Κανενα πολιτικο κομα με η χωρις φιλοευρωπαικες κορωνες δεν μπορει να επιρεασει τα γεγονοτα!Χρειαζεται ηγετης να εχει τη διορατικοτητα και να επεξεργαστει σχεδιο αντιμετωπισης της ωμης πραγματικοτητας.Τα ψευτοδειληματα και η αρνηση καποιων να δουν τη πραγματικοτητα σε συνδοιασμο με τη πολωση που καλιεργειται οδηγουν τα πραγματα στο τελμα και τη καταστροφη.Το φαρμακο δεν λεγεται ουτε ευρω ουτε δραχμη, αλλα σχεδιο προετοιμασιας και αντιμετωπισης των νεων δεδομενων, και οσοι θετουν ψευτοδειληματα απλως προσπαθουν προσκαιρα να επιβιωσουν!
  • christosΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 21:42
    ωραια τα λετε αλλα ειμαι σιγουρος οτι τα ευρουλακια σας τα εχετε στο εξωτερικο..δυσκολα θα τα κανετε δραχμουλες..
  • ΓιάννηςΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 21:32
    Εξαιρετική εκπομπή/συζήτηση και είδαμε τη διαφορά απο την οχλαγωγία και τον βαρετό μονόλογο όταν στο τραπέζι κάθονται πολιτικοί
  • christosΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 21:09
    ημαρτον με τις διαφημισεις..
  • Σπύρος ΣτάλιαςΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 19:36
    Η Έξοδος από το Ευρώ με τα Μάτια του ΔΝΤ



    Στην τελευταία του Έκθεση το ΔΝΤ (March 2012, IMF Country Report No. 12/57, σελίδες 229, μπορείτε να την αναζητήσετε στο διαδίκτυο, δυστυχώς μόνο στα Αγγλικά) ένοιωσε την ανάγκη να περιγράψει ένα λεπτομερές σενάριο που αφορά στην έξοδο της Ελλάδος από το Ευρώ. Για πρώτη φορά ένα τέτοιο σενάριο προέρχεται από ένα διεθνές θεσμικό όργανο.
    Έως τώρα τέτοια σενάρια είχαν περιγραφεί από ανεξάρτητους οίκους αξιολόγησης, από Πανεπιστημιακά Ερευνητικά Κέντρα, από άλλους μελετητές, κυρίως από την Αμερική και την Αγγλία και όλα συνέκλιναν στην άποψη ότι τελικά η Ελλάδα δεν θα την αποφύγει την έξοδο από το Ευρώ.
    Κοινός παρανομαστής όλων αυτών των απόψεων ήταν ότι καμία χώρα στον κόσμο δεν εξήλθε από τέτοια κρίση και οδηγήθηκε στην ανάπτυξη με μόνο μέσο την εσωτερική υποτίμηση των αμοιβών, την διάλυση του κοινωνικού κράτους με παράλληλη διατήρηση ενός τόσου ισχυρού νομίσματος. Η συνταγή αυτή οδηγεί στην πλήρη καταστροφή.
    Η αίσθηση που αποκομίζει κάποιος για τους λόγους που οδήγησαν το ΔΝΤ στην διατύπωση αυτού του σεναρίου είναι ότι μάλλον θέλει να αποστασιοποιηθεί. Πιθανολογώ ότι θεωρεί ότι είναι πιθανή η αποτυχία της οικονομίας να ανταποκριθεί γρήγορα στις μεταρρυθμίσεις που το Μνημόνιο απαιτεί, πράγμα που σημαίνει πρακτικά ότι παρά το κούρεμα το ελληνικό χρέος δεν είναι βιώσιμο και έτσι θα απαιτηθεί από τους Ευρωπαίους εταίρους περαιτέρω βοήθεια με καλύτερους ακόμα όρους και νέα αναδιάρθρωση του χρέους.
    Με αυτό τον τρόπο το ΔΝΤ αποστασιοποιείται έγκαιρα (;) από την πολιτική του Μνημονίου και την ευθύνη της επιτυχίας του την αφήνει εξ ολοκλήρου στην ΕΕ και στο ελληνικό πολιτικό κατεστημένο.
    Έτσι λοιπόν για πρώτη φορά το ΔΝΤ εισάγει το σενάριο της απομάκρυνσης της Χώρας μας από την ζώνη του Ευρώ και την υιοθέτηση ενός νέου νομίσματος (προφανώς της δραχμής) και σαν παράδειγμα χρησιμοποιεί την Αργεντινή κυρίως. Χαρακτηριστικά η Έκθεση αναφέρει στη ότι ‘η περίπτωση της Αργεντινής είναι ένα καλο παραδειγμα για το πώς είναι πιθανό να εξελιχτούν τα μακροοικονομικά μεγέθη της Ελλάδος, παρά το γεγονός ότι τα στοιχεία της Ελλάδος μοιάζουν δυσμενεστέρα σε σχέση με την πρότερο διεθνή εμπειρία’(σελ. 49)’.
    Η έκθεση ως προς την Αργεντινή αναφέρει ότι ‘ η χώρα μεταξύ των ετών 1998-2002 είχε παγιδευτεί σε ένα καθοδικό σπιράλ, και η σταθεροποίηση μέσω της εσωτερικής υποτίμησης (όπως η Ελλάδα τώρα) τελικά αποδείχτηκε αδύνατη και έτσι για να επιτευχτεί η ανάκαμψη αποφασίστηκε η υποτίμηση του νομίσματος (σελ.49).’ Τον Ιανουάριο του 2002, το εθνικό νόμισμα αποσυνδέθηκε από το δολάριο και υποτιμήθηκε κατά 70%. Η Αργεντινή κήρυξε στάση πληρωμών (πτώχευση) σε $155 δις δημοσίου χρέους. Μετά από τη στάση πληρωμών και λόγω της υποτίμησης του νομίσματος, το χρέος ανήλθε στο 150% του ΑΕΠ, ο πληθωρισμός σκαρφάλωσε στο 26% το ΑΕΠ συρρικνώθηκε κατά 11% το βιοτικό επίπεδο επέστρεψε στα επίπεδα του 1968 και η ανεργία έπιασε το 25%.
    ‘Χρειάστηκαν όμως μόνον μόλις τρεις μήνες, σε πείσμα όλων αυτών, η οικονομία να εισέλθει σε μια αυτοδύναμη και διαρκή ανάπτυξη (σελ.49)’ τονίζει η Έκθεση. Πράγματι από τότε η Αργεντινή έχει μέση ανάπτυξη της τάξης του 8% ετησίως και είναι μια υποδειγματική οικονομία.
    Η Ελλάδα πάσχει ακριβώς στα ιδία σημεία, δυσμενέστερα, με εκείνες τις χώρες που υποτίμησαν το νόμισμα τους, όπως ‘υπερβολικό δημόσιο χρέος, έλλειμμα τρεχουσών συναλλαγών, έλλειψη διεθνών επενδύσεων, ελάχιστες εξαγωγές, δομές καθόλου ευέλικτες στην αγορά εργασίας, παράγωγης και υπηρεσιών, πολιτική και κοινωνική αστάθεια’(σελ.49).
    Αλλά αν μια ‘ισχυρή πολιτική βούληση που θα ήταν αποφασιστική για την εκτέλεση αυτού του σχεδίου (έξοδος από το Ευρώ), που θα απαιτήσει διαρκή προσπάθεια για μια επώδυνη προσαρμογή’(σελ 49), υιοθετήσει τη δραχμή, τότε η Ελλάδα θα μπει άμεσα στο δρόμο της ανάπτυξης. Το νέο νόμισμα θα υποτιμηθεί κατά 50%, ο πληθωρισμός θα εκτιναχτεί στο 35% με έτος βάσης το 2012 και το ΑΕΠ θα μειωθεί κατά 10%. Η ανάκαμψη όμως θα είναι ραγδαία. Το επόμενο έτος το 2014 θα ανέλθει κατά 6% το ΑΕΠ ενώ ο πληθωρισμός θα αποκλιμακώνεται με ταχύτατο ρυθμό κάτω του 5% έως το 2014 (σελ 46).
    .
    Μένει να δούμε λοιπόν τι είναι εκείνο που φοβίζει τόσο πολύ την έξοδο της Ελλάδος από το Ευρώ. Η Έκθεση του ΔΝΤ τονίζει ότι ‘Οι έμμεσες δευτερογενείς επιπτώσεις είναι πιο ενδιαφέρουσες. Οι αντιλήψεις για την σταθερότητα της αγοράς της Ευρώπης θα τεθούν σε δοκιμασία, και οι επενδυτές θα θεωρήσουν πιθανή και άλλη έξοδο (χώρας) από το Ευρώ (που μια τέτοια πιθανότητα ένα τοίχος προστασίας θα μετρίαζε αλλά δεν θα εξαφάνιζε). Επιπροσθέτως η χρήση εργαλείων για την διαχείριση της εξόδου από το Ευρώ, όπως πάγωμα καταθέσεων, ελέγχων στη διακίνηση κεφαλαίων θα προξενούσε σε άλλες αδύνατες περιοχές του Ευρώ άμεση απόσυρση κεφαλαίων. Εκτός αυτών, τραπεζικές μοχλεύσεις με σκοπό την μείωση των πιστωτικών κίνδυνων θα οδηγούσε πιθανότατα σε μια αυτοεκπληρούμενη κρίση σε ασθενείς χώρες με κίνδυνο μετάδοσης και σε άλλες χώρες, domino effect. Και η Έκθεση καταλήγει ‘Οι ανταγωνιστές της Ελλάδος (π.χ. στον Τουρισμό) θα απολέσουν δραστηριότητες λόγο της ταχυτάτης αύξησης της ανταγωνιστικότητας της Ελλάδος που θα προέλθει από την υποτίμηση του νομίσματος (σελ.47). Αυτό έχει ενδιαφέρον για την Κέρκυρα.
    Συνοψίζοντας η Έκθεση του ΔΝΤ δεν περιγράφει μια καταστροφή της Ελλάδος από μια πιθανή υιοθέτηση της δραχμής, όπως ορισμένοι Μνημονιακοί-Τραπεζίτες τρομοκρατούν τον Ελληνικό Λαό, αλλά σημειώνουν την ευεργετική για την ανάπτυξη της χώρας έξοδο από το Ευρώ (σελ. 46 μετά σχεδιαγραμμάτων), πράγμα που το Μνημόνιο καθ’ οιονδήποτε τρόπο ως τώρα δεν εγγυάται αλλά αντιθέτως θα απαιτήσει και νέα επώδυνα μέτρα.
  • ΓιώργηςΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 19:14
    Για εμένα το ερώτημα δεν είναι ευρώ ή δραχμή.Δεν θα σωθούμε αν αλλάξουμε νόμισμα αλλά μόνο αν αλλάξουμε μυαλά.Νομίζω πως αν υπάρξει ένας ηγέτης ο οποίος θα μπορέσει

    α. Να μειώσει τις κρατικές σπατάλες αποκρατικοποιώντας ζημιογόνες ΔΕΚΟ και άλλες κρατικές επιχειρήσεις

    β. Να περιορίσει την φοροδιαφυγή με αποτέλεσμα να αυξηθούν τα κρατικά έσοδα

    γ. Να εφαρμόσει ένα σταθερό και δίκαιο φορολογικό σύστημα όπου όλοι να πληρώνουν ανάλλογα με το εισόδημα τους και να μην ξεφεύγει κανείς

    δ. Να φέρει μεγάλες εταιρίες να επενδύσουν στην χώρα μας για να μειωθεί η ανεργία

    ε. Να δημιουργίσει ένα κοινωνικό δίχτυ προστασίας των πραγματικά φτωχών Ελλήνων

    νομίζω πως θα βάλει την Πατρίδα μας σε μια σωστή τροχιά και σιγά σιγά θα αποκτήσουμε την χαμένη αξιοπιστία μας και θα βγούμε απο το τούνελ.
    Χρέος εμάς των πολιτών είναι να σκεφτούμε αν κάποιος απο αυτους τους πολιτικούς έχει την θέληση να κάνει τα παραπάνω και να του δώσουμε την λαική εντολή να τα πράξει.
  • sakis mosasΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 18:54
    mas exete kourasei oloi me to mnimonio kai to na vgoume i oxi, kaneis de leei oti einai adinato na vgoume xwris paragwgi xrimatwn apo pragmatiko paragwgiko aep kai oxi eikoniko aep pou exoume.mono me apoforologisei paragwgikou kostous , revma, petreleo, mazout, kai diko mas nomisma mporoume na paragoume antagwnistika proionta gia na ta exagoume me daneika den ginete tipota pleon .mavriste oloi tous politikous pou de diikisane oute periptero kai einai apsitoi sti zwi stin agora kai anepageltoi sto plithos tous, . mono tote isws xekinisoume pali na paragoume na exagoume na zoume kai na doulevoume san laos axioprepeis
  • HawkΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 18:42
    @Anastasia. κανενα συμφερον-απλη φιλοπατατρια. Για ποια εξοδο μιλαμε αυτη που περιμενουν ολο ιι ή αυτη που οφειλε η κυβενηση του ΓΑΠ να ειχε απειλησει?? Τοτε που δεν ηταν ετοιμοι??? Τωρα ειναι λιγακι αργα..
    Ποια δραχμη που λεει ο Καζακης?? Τωρα??? Οχι οικτρο αποτελεσμα!!!
    Τοτε που θα τσακιζε κοκκαλα!!! και ηταν απροετοιμαστοι
    Απο Που στο Δια@@ο εχετε κατεβει???? Και αν θελετε να συνεχιστετη πρηγουμενη διαβιωση 2 απλοϊκα στοιχεια. Οι τραπεζες εχουν δανεισει 245Δισ εκ των οποιων 145 στον Ιδιωτικο τομεα και μον???ο 16Δισ στη Ναυτιλια και 7 Δισ στο τουρισμο??? Τι λετε ωρε????
    Που θα δουλεψετε???? Ειναι τοσο σαπιο το συστημα που ισως χρειαζοταν να περασει στηναπενταντι οχθι για να γινει αντιληπτο οτιο καπιταλισμος ειναι το αυτος που μας αρμοζει, αρκει βνα μην αποδεχομαστε τα ολιγοπωλια!!!!!
    Αν αυτα που λεει καποια μεριδα του ΣΥΡΙΖΑ τυχουν εφαρμογης μακαρι, αλλα πιθανολογω οτι θα τους παρει ο χαρος. Δεν υπαρχει πλεονασματικος προϋπολογισμος και ευημερια των Λαων... Τι Μαλ@@@α κι αυτη του Τσιπρα στον Αυτια. Ελλειμμα του Δημοσιου τομεα σημαινει, ηλιθ##ι πλεονασμα του ιδιωτικου τομεα.... Αλλα ποιου
  • ΘΑΛΕΙΑΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 18:26
    ΜΠΡΑΒΟ κ. ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ.... ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Ν ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ Κ ΑΛΗΘΕΙΕΣ!!!!!!!!!!!!!!
  • ΑλέξανδροςΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 18:21
    το δίλημμα ευρω η δραχμή είναι άραγε λογικό; να πιστεύουμε οτι η αλλαγή νομισματικής μονάδας θα είναι καταστροφική ή όχι; θα πρέπει να γνωρίζουμε οτι το χρήμα είναι αντιπροσωπευτικό των διακινούμενων αγαθών, όταν δηλαδή κάνουμε εισαγωγές πληρώνοντας σε ευρώ, δραχμή κ.τ.λ ουσιαστικά κάνουμε ανταλλαγή αγαθών, δίνουμε δηλαδή το δικαίωμα σε αυτούς που αγωράζουμε να αγωράσουν και αυτοί με τη σειρά τους όποτε θελήσουν αγαθά που εμείς παράγουμε. ουσιαστικά αν δεν παράγεις τίποτα δεν μπορείς να εισάγης και τίποτα. Λένε επίσης ζώνη του ευρω, ουσιαστικά αυτό σημαίνει την απόφαση του ελληνικού κράτους να συναλλάσεται με τους Έλληνες πολίτες σε ευρώ και τίποτα περισσότερο. θα μπορούσαν οι συναλλαγές να γινόταν σε οποιοδήποτε νόμισμα επέλεγε το Ελληνικό κράτος π.χ. δολάρια , γεν, το αποτέλεσμα θα ήταν ίδιο μια και το Ελληνικό κράτος δεν έχει καμιά δυνατότητα στη χαραξη νομισματικής πολητικής αφού δεν έχει καμιά δυνατότητα στην έκδοση αυτών των ξένων νομισμάτων. Το μεγάλο πρόβλημα και ουσιαστικό είναι το πρόβλημα παραγωγής αγαθών Η Ελλάδα είτε σαν δημόσιο είτε σαν ιδιώτες ζούμε με δανεικά, δεν πρέπει να κοιτάμε μόνο το δημόσιο χρέος αλλά και το ιδιωτικό γιατί και οι πολίτες δανείζονται ουσιαστικά από το εξωτερικό μέσω των τραπεζών. Οταν μιλούνε για ανάπτυξη, επίσης να γνωρίζουν οτι η ανάπτυξη έχει τελειώσει για ολάκληρη την ευρώπη. Ανάπτυξη ουσιαστικά σχετίζεται και με την ανάπτυξη ανταγωνιστικών δυνάμεων, Κίνα, Ρωσία, Ινδία κ.τ.λ γιατί αυτές οι δυνάμεις παίρνουν ουσιαστικά από μερίδιο αγωράς από την ευρώπη τόσο απο παραγωγή όσο και από διάθεση πρωιόντων. Η ανάπτυξη έχει αφήσει την ευρώπη για τα καλά, η ευρώπη ζει σε μια φούσκα που είανι έτοιμη να σκάσει.
  • FrixosΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 18:14
    Ευρώ ή δραχμή ?

    Να δηλώσουμε ο καθένας πόσα Ευρώ έχει σε λογαριασμούς εκτός Ελλάδος Κε Χατζηνικολάου? Θά έχει μεγάλη αξία νομίζω!
  • giorgosΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 17:44
    κε Χατζηνικολάου συνχαρητήρια. Μακάρι να την έβλεπε όλος ο κόσμος την εκπομπή αυτή.
  • nikolasΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 17:38
    Μπράβο κ. Χατζηνικολάου !!!
    Εξαίρετη εκπομπή. Παρακαλώ μην την "κατεβάσετε" απο την ιστοσελίδα σας.
  • rebeldeΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 17:11
    Όταν ήμουν πιτσιρικάς λέγαμε "Τι να τα κάνεις τα λεφτά άμα δεν έχεις φράγκο?" Με ενάμιση εκατομμύριο ανέργους και πέντε και βάλε εκατομμύρια φτωχούς νομίζω ότι το ερώτημα χάνει την σημασία του. Το ερώτημα είναι ποιός μπορεί να αναδιοργανώσει την Δημοκρατία -που δεν υπάρχει- ώστε να υπάρξει δίκαιη κατανομή του πλούτου. Αν εξαφανίσουμε τα λαμόγια, τους κλέφτες και τους ψεύτες, τότε μπορούμε να επιβιώσουμε αξιοπρεπώς. Το νόμισμα είναι εργαλείο όχι στόχος.
  • Γιώργος ΑνδριανόπουλοςΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 16:46
    Γιατί εξετάζουμε το δίλημμα Ευρώ ή Δραχμή και δεν εξετάζουμε τις προτάσεις για εξυγείανση και ισχυροποίηση της οικονομίας, ώστε το δίλημμα να μην έχει νόημα;
  • anastasiaΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 16:35
    ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ, ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΜΙΛΑΕΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΙΝΑΩ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΕΙΝΑΩ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΩΛΟΓΕΡΜΑΝΟΥΣ, ΜΕ ΤΟ ΕΠΙ ΠΟΛΛΩΝ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΛΟΣΤΗΜΜΕΝΟ ΣΧΕΔΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΞΟΝΤΩΣΗΣ ΤΩΝ ΝΟΤΙΩΝ ΧΩΡΩΝ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ!ΔΡΑΧΜΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΡΑΧΜΗ ΚΑΙ ΑΣ ΠΕΙΝΑΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΘΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΧΩΡΑΦΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΩ, ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ, ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΘΑΛΛΑΣΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΛΥΜΠΑΩ!ΞΥΠΝΑΤΑΙ ΡΕ!!!!!ΜΑΣ ΠΟΥΛΑΝΕ!!!ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ!ΕΛΕΟΣ!!!!ΘΑ ΑΝΑΚΑΜΨΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΟΥΜΑΝΤΟ!
  • Maximus Decius MeridiusΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 16:35
    Παρακολούθησα τη συζήτηση για το Ευρώ ή Δραχμή και απογοητεύτηκα. Διότι επεκράτησε χωρίς ουσιαστική συζήτηση η "κατεύθυνση" της Δραχμής (ξέρουμε γιατί) χωρίς να τεθούν στη συζήτηση ουσιαστικά θέματα όπως:
    α. Ουδείς έθεσε το θέμα της μετάβασης από νόμισμα με κάποια οντότητα σε ένα τελείως πληθωριστικό χαρτί (δραχμή). Αυτό δεν έχει γίνει ποτέ στον σύγχρονο κόσμο (είχε γίνει μόνο στην κατοχή που μεταβήκαμε στα κατοχικά μάρκα με τα γνωστά αποτελέσματσ...).
    β. Ουδείς περιέγραψε τι θα γίνει στην "μεσοπερίοδο" μέχρι τη μετάβαση στη Δραχμή. Εξήγησε κάποιος στον κόσμο ότι για 8 μήνες ή ένα χρόνο τουλάχιστον θα υπάρχει ξεχωριστό "exchange rate" ανά συνοικοία?
    Ότι θα εκποιεί ο κάθε φτωχός την "προίκα" του για ένα κομμάτι ψωμί στην κυριολεξία?
    Ότι δεν θα μπορεί να πάει στο εξωτερικό ούτε να αγοράσει οτιδήποτε από το internet λόγω διακοπής της ελεύθερης διακίνησης κεφαλαίου ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΗ και ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΗ? ΔΗΛΑΔΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ 1980!!
    Τουλάχιστον διάφοροι καθηγητές έθιξαν κάποιες πλευρές από τη μεριά τους αλλά περιέγραψαν με απαλά χρώματα τη φρικτή πραγματικότητα που θα ζήσουμε διότι:
    α. Ομιλούν με "ακαδημαικό" ύφος αποφεύγοντας τη συζήτηση επί του πρακτέου...
    β. Έχουν οχυρωθεί πίσω από τις καρέκλες τους, που για πολλούς από αυτούς ξέρουμε πώς τις πήραν....
    Τί άλλο να πώ!.... Κρίμα (ένα νέο 1920 μας περιμένει....)
    Βοήθειά μας....
  • ΙΔΟΜΕΝΕΑΣΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 16:18
    ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΥΡΙΕ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΛΗΜΜΑ ΔΡΑΧΜΗ Η ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ
    ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ
    ΝΑ ΠΑΡΑΠΛΑΝΟΥ ΤΟΝ ΧΡΕΩΚΟΠΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΥΠΟΔΟΥΛΟ ΕΛΛΗΝΑ.
    ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ( ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΠΡΟΝΟΜΙΟ) ΣΕ ΚΑΘΕ ΧΩΡΑ
    ΤΗΣ ΓΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΑΥΤΗΣ ΕΙΝΑΙ
    ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΚΑΙ ΑΜΦΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ
    ΣΥΝΗΦΑΣΜΕΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ -ΑΣΦΑΛΕΙΑ -ΕΥΗΜΕΡΙΑ.
    Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΧΡΕΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ
    ΚΟΣΤΟΣ ΤΩΝ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΙΝ
    ΜΕ ΤΟ ΞΕΝΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΥΡΩ
    ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΗΔΕΝ Γ ΙΝΟΝΤΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΧΡΕΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ
    ΚΛΑΣΜΑ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΑΝΕΙΖΕΣΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ
    ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥΣ ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ .
    ΧΩΡΙΣ ΕΘΝΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ
    ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΠΤΥΞΙΝ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗΣ
    ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΚΤΗΤΩΝ
    ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΤΟΤΕ ΟΛΕΣ ΟΙ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ
    ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΞΕΝΗ ΚΑΤΟΧΗ ΘΑ ΕΙΧΑΝΕ ΕΚΡΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΙΝ.

    ΤΕΛΟΣ
    Η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΚΡΑΤΩΝ ΟΠΩΣ
    ΑΙ ΗΠΑ ΔΙΟΤΙ
    1.- ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ - ΣΤΡΑΤΟ
    2.- ΤΟ ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΑ ΚΡΑΤΗ ΜΕΛΗ
    3.- ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΟΡΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΛΟΥΣΙΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΦΤΩΧΟΥΣ
    4.- ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΦΩΝΟ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΟΣ
    5.- ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΕ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΚΡΑΤΗ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
    ΘΡΗΣΚΕΙΑ - ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ
    6.- ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΥΠΟΤΙΜΗΣΙΝ
    7.- ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΩΣ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗ ΝΑ ΦΟΡΕΣΟΥΝ ΤΟ
    ΙΔΙΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΣΕ ΟΡΟΥΣ ΕΠΙΤΟΚΙΩΝ, ΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟΥ
    ΕΛΛΕΙΜΑΤΩΝ, ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ ΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ
    8.- ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΕΝΤΡΟ ΕΚΜΑΥΛΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ
    ΕΑΝ ΚΡΙΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ
    ΣΥΝΕΠΩΣ ΤΟ ΜΟΡΦΩΜΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΘΕΙ
    ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΙΝ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΡΕΥΣΗ.
  • ΤΗΛΕΜΑΧΟΣΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 15:36
    Εξαιρετική η εκπομπή σας κύριε Χατζηνικολάου. Συγχαρητήρια! "Αχρωμάτιστη" και ελεύθερη. Έλειπε για ΠΟΛΛΑ χρόνια μια τέτοια εκπομπή. Μπουχτισμένοι οι Έλληνες τηλεθεατές από τα προπαγανδιστικά σκουπίδια, απολάυσαμε την εκπομπή σας, που ήταν μια ανάσα πραγματικής ενημέρωσης!
    Πολύ διαφωτιστικός ο Κύριος Λαπαβίτσας. Επίσης πολύ καλός ο κύριος Καζάκης (αν και τον ακούσαμε λιγότερο απ' όσο θα θέλαμε).
    Ξεγυμνώθηκε η πραγματική ταυτότητα του κυρίου Χίονη. Προφανές πλέον ότι είναι μαντρόσκυλο του συστήματος.
    Πολύ καλές επίσης οι ερωτήσεις και οι επισημάνσεις του κοινού.
    Ιδιαίτερα ο γιατρός που μίλησε τελευταίος (ο κύριος Μούτος) ήταν εξαιρετικός, και θα τολμούσα να πώ ότι δια στόματός του εκφράστηκαν πάρα πολλοί Έλληνες που παρακολουθούσαν χωρίς όμως να έχουν την ευκαιρία να είναι εκεί;.
    Περιμένουμε εναγωνίως τη συνέχεια κύριε Χατζηνικολάου.
  • KATERINAΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 14:21
    Με Εβγαλε απο το κοπο Η ΑΛΙΚΗ..... ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ..... ΚΑΙ ΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΟΙΤΟΥΝ!!!
  • χρηστοςΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 14:13
    Σαν ιδεα η δημιουργια του ευρώ θα λειτουργουσε μονο εαν η ευρωπη ειχε μια πραγματικη ενωση οπως η ΗΠΑ εδω αντιθετα οι χωρες τις ευρωζωνης
    με ενα σκληρό νομισμα και χωρις τελη φοροι στα εισαγώμενα ανταγωνιζονται ουσιαστικα η μια την αλλη καταστωντας μια εισοδο μιας χωρας σαν την ελλαδα σε αυτη την ενωση πραξη αυτοκτονιας και οχι ευημεριας οπως τα συμφεροντα αρκετου κομματιου των ευπορων της ελλαδας μας πλασαριζαν(πολιτικοι επιχειρηματιες μεγαλογιατροι μεγαλοδικηγοροι δημοσιογραφοι αλλα λαμογια παρασιτικα που βρυθουν στην ελλαδα). Αυτοι εκαναν την μπαζα τους τα εβγαλαν τα χρηματα που δανειζομασταν ως χωρα εξω αντιστοιχα οι δυνατες οικονομιες γερμανια αυστρια έγιναν δυνατότερες συγκεντρωσαν όλο το χρήμα εμεις οι βλακες
    στην προσχερη πλασματικη ευημερια φαγαμε το χαπι και τωρα θα μας πεταξουν σαν στιμένη λεμονοκουπα στον καιάδα της δυστυχίας. Κάποιος στα σχόλια του ειπε ότι εφαγαν οι μισοί ελληνες ισωπεδόντας όλους τους υπόλοιπους. Κάνει λόθος νομίζω ένα 20% το έκαναν ποσοστο παλι υπερβολικό σε σχεση με αλλα κρατη αυτό ηταν ενας σημαντικος παραγοντας της χρεωκοπίας. Ενας αλλος είναι ότι απομακρυναν ολους τους τιμιους και ικανους από τα κεντρα επιρροης και εξουσίας οι οποιοι αηδιασμενοι απομακρυνθηκαν. Ομως αυτοι οι ικανοι και τιμιοι αν θέλουν την επιβιωση των εαυτών τους και της οικογενειας τους να βγουν στο προσκήνιο και να οδηγησουν την χώρα. το υπολοιπο 80% που δεν συμμετειχε στην λαμογια πρεπει να βρει την δυναμη να σπρωξει τα πραγματα σε μια οικονομια με δικο της νομισμα που θα παραγει θα γινει αυταρκης τα εισαγωνενα θα φορολογουνται (τελη στα συνορα) ωστε να καταστουν ασυμφορα. Θα υπαρξουν ελλειψεις σε βασικα αγαθα στη αρχη
    αλλα ταυτοχρονα πρεπει να ξεκινησουν οι διαδικασιες κατασχεσης απο τραπεζες του εξωτερικου ολων των περουσιακων χρηματικων στοιχειων και σταθερρων (ακινητα) που δεν δικαιολογουνται. Το κρατος αν πχ η ελβετια δεν δεχθει να αποκαλειψει πιος ελληνας εχει τι στις ταρπεζες του να κατασχει περουσιακα στοιχεια ελβετικων συμφερποντων στην ελλαδα ειναι τρελο βεβαια αλλα δεν γινεται αλλιως πρεπει να τιμωρηθουν οι κλεφτες. Σε μαι τετοια εποχη εμφανιζονται οι μαυραγοτιτες (διακινητες αγαθων ενεχυροδανειστηρια τοκογλυφοι που λυμενονται τα παντα) οποτε πρεπει να δημιουργηθει οικονομικη αστυνομια (τυπου αγορανομιας οπως παλια που ελεγχε το νομιμο κερδος σε ολα τα σταδια) απο το πλεοναζων προσωπικο του δημοσιου αυτο θα χτπήσει στην ριζα τους αυτα τα φαινομενα . Η δικαιοσυνη θα εξοπλιστει νομικα αμεσα ώστε να βαζει με ταχειες διδικασιες στην φυλακή τα λαμογια. Επαναλαμβανω το σοκ στη αρχη θα ειναι μεγαλο αλλα με τα καταλληλα οπλα και την συμπνοια ολων μας τουλαχιστων αυτων που καταλαβαινουμε θα καταφερουμε να διαλυσουμε την κοινωνια των διοικουντων απο απατεωνες. Πρωτο βημα γι αυτο τωρα ψηφίστε νεα μορφωμένα πρόσωπα κυριως οικονομικης φυσεως οχι καλλιτεχνες ηθοποιους τραγουδιστες οχι του πολιτικους που εχουν χρονια στν βουλη αυτους διαλυστε τους επιτελους σκεφτειτε το μελλον των παιδιων μας και οχι αν εχουμε παρει την υποσχεση απο καποιν κερατα πολιτικο οτι θα βολεψουμε καποιον δικο μας καπου (που αλλωστε δεν θα γινει ειναι σιγουρο οτι θα δυαλυθει και το ευρω το οποιο ετσι οπως εγινε ηταν ενας μηχανισμος των ευπορων κρατων 'η πιο σωστα των πλουσιων να γινουν πλουσιοτερα). Δυαλύστε τα τζακια τους εγκαθετους τα λαμογια τα δυο κόμματα που μας οδηγησαν εδω. Αν εχετε τα αντερα αλλιως δυστυχείστε και αφηστε το 20% να ζει χαρισαμενα και το υπολοιπο 80% να ψωφοπειναει.
  • Φωτεινακης ΒαγγεληςΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 13:57
    Μήπως εξάφνως γίναμε λωτοφάγοι? Στην Αργεντινή όσοι ευαγγελίστηκαν ότι με την νομισματική τους ανεξαρτοποίηση από το δολλάριο, θα κάνανε την χώρα τους Eldorato, διαψεύστηκαν οικτρώς. Μετράνε ακόμη τα θύματα της επιλογής τους. Μια γενιά χαμένη......και οι ρυθμοί ανάκαμψης της οικονομίας τους, μόλις γύρισαν σε θετικό πρόσημο.... Και εμείς υπολειπόμαστε κατά πολύ τους Αργεντινούς. Γιατί μπορείς να κατέβεις στους δρόμους με τα κατσαρολάκια όταν ξέρεις ότι είσαι πετρελαιοπαραγωγός χώρα και από τους πρώτους εξαγωγείς κρέατος παγκοσμίως. Όταν όμως η δική σου Αγροτική παραγωγή στηρίζεται στις Ευρωπαικές Επιδοτήσεις, οι οποίες έγιναν Καγιέν, αν επιλέξουμε να επιστρέψουμε στην Δραχμή, μάλλον αντί για κατσαρόλια, πρέπει να κατέβουμε με κεριά στους δρόμους, στην κηδεία της Ελλάδας, της ζωής μας και της ζωής των παιδιών μας..
  • Γρηγορης ΙΩΑΝΝΟΥΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 13:54
    πρεπει να πουν την αληθεια μετεξυ € και δραχμη μπραβο κε χατζηνικοναου αλλα εξω και οι 300
  • KostasΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 13:42
    Ο κλασικός ελληναρας που πάντα κοιτά το καλύτερο και ποτέ το χειρότερο.

    Ρε "πανέξυπνοι" ελληναράδες , με την δρχ. θα σας κοπούν όλα γι' αυτά που φωνάζετε οτι σας κόβουν σήμερα!!
    Ήμαρτον κύριε
  • ΑΛΙΚΗΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 13:10
    ΟΤΑΝ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΟΔΗΓΕΙ ΕΝΑ ΛΑΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΑΠ"ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ, Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΟΧΙ ΠΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ , ΑΛΛΑ ΚΑΘΗΚΟΝ! ΜΗΠΩΣ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ? ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΣΙΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΤΥΝΟΥΝ ΑΠΡΟΚΑΛΙΠΤΑ ΜΕΣ"ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΜΑΣ .ΠΡΟΤΙΜΩ ΕΝΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΠΑΡΑ ΕΝΑ ΑΘΛΙΟ ΜΕΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ! ΑΣ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ!!!
  • Γιάννης ΠασχαλίδηςΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 13:01
    Από τις καλύτερες εκπομπές στην ιστορία της ελληνικής 'τηλεόρασης'. Νίκο θα ήθελα τώρα ένα νέο δικό σου άρθρο για την Επιστροφή στη Δραχμή, αν φυσικά έχεις αλλάξει γνώμη σε σχέση με το προηγούμενο σου σχετικό άρθρο.
  • ΑΛΙΚΗΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 12:27
    ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΝΑ ΑΘΛΙΟ ΤΕΛΟΣ ΠΑΡΑ ΜΙΑ ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΟΣ!!! ΚΑΡΛ ΜΑΡΞ.
  • ΒασίληςΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 12:08
    Οι έλληνες αξίζει να υποφέρουν, σαν δίκαιο αντίτιμο για τις επιλογες που κάνανε τόσα χρόνια, άλλα δεν τους αξίζει ούτε ο θάνατος ούτε η διαρκής τριτοκοσμική ανέχεια των μνημονίων.
    Εδω στο εξωτερικό βλέπουμε καθημερινά να προετοιμάζουν το κλιμα να γίνουμε το άλλοθι στην επερχόμενη ευρωπαική κρίση. (εχασε ο γάλλος δουλεια, συνταξεις, καταθέσεις-οι Ελλήνες φταίνε).
    Σαν πρώτο βήμα για να μας, για να γίνουμε σεβαστεί σαν λαός, είναι οι έλληνες να αποκτήσουμε κάποια αξιοπρέπεια. Θα πρέπει να απομονώσουμε όσους προπαγανδίζουν ότι για να τραφούμε εμείς και για να θρέψουμε και τα παιδιά μας θα πρέπει να μας δίνουν οι γερμανοι δανικά-σαν κακομαθημένα παιδακια δηλαδή. Διστυχώς η ευτυχώς το εθνικό νόμισμα είναι το πρώτο βήμα για να υπάρξη λύση για το χάλι της ελληνικής οικονομίας.
  • diumitrisΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 11:52
    Καλημερα Νικο συγχαρητηρια για την εκπομπη..αυτο ειναι πραγματικα η ελευθερη τηλεοραση.Οπως και προηγουμενοι σχολιαστες θα ηθελα απεναντι στον Καζακη και τον Λαπαβιτσα να καθονται οι σαμαρας βενιζελος...αλλα σιγα μην δεχθουν να ξεγυμνωθουν.Ποτε θα εχουμε συνεχεια?
  • ΝικοςΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 11:20
    Δεν μας λεει το Ντοράκι πως νοιώθει που πούλησε αυτούς που την ψήφισαν, οι οποιοι την ψήφισαν γιατι έφυγε απο τον Σαμαρα και κάτι άλλο, θα έκανε συνεργασία αν έμπαινε στην Βουλή;;
  • wizΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 11:16
    @ Moodesty

    Εισαι ασχετος και εκτος θεματος και αφου εισαι ανικανος να γραφεις Ελληνικα που ειναι πολυ απλο να τα τοποθετησεις στο πληκτρολογιο σου τοτε κανενας δεν σε διαβαζει και ουτε σε παιρνει σοβαρα.

    Ο Νικος πολυ σωστα εκανε αυτη την εκπομπη, κατι που τα αλλα καναλια δεν προκειτε ποτε να κανουν και να ξυπνησουν τους Ελληνες. Σημερα διακυβεβεται το μελον και η υπαρξη της χωρας μας και οπως ολοι βλεπουμε το μελλον για τους Ελληνες ειναι οτι παμε σε πληρη καταστροφη.

    Οπως ολοι ειδαμε ηταν μια θαυμασια εκπομπη με σοβαρους επιστημονες ομιλητες σε εναν πολυ σοβαρο κλιμα και ατμοσφαιρα χωρις τους ηλιθιους καφρους πολιτικους που κατακλεψανε και καταστρεψανε την χωρα μας. Το θεμα σημερα ειναι η σωτηρια της χωρας μας και θεματα που επηρεαζουν αυτη την καταστροφικη πορεια αντι να απαγορευονται να γινεται συζητηση, πρεπει επιτελους να λαβουν χωρα, κατι που δεν συμφερει αυτους τους αγυρτες πολιτικους.

    Σου περασε ποτε εσενα και ολων των αλλων Ελληνων πως εμεις που ζουμε εκτος Ελλαδος αισθανομαστε οταν βλεπουμε τα μπαχαλα που συμβαινουν εκει και τους πατριωτες μας να κυτανε για φαγητο στους σκουπιδοτενεκεδες; Εμενα τουλαχιστον προσωπικα με πιανουν τα δακρυα και αν μπορουσα θα εβαζα ολους αυτους τους αλητες πολιτικους και την ληστροσυμορια τους στο σκαμνι και μετα στο Γιαρο για ολη τους τη Ζωη.

    Ειναι πλεον ειναι πεντακαθαρο για το πως φτασαμε σε αυτη την κατασταση. Οι ξένοι “δανειστές“ μας, αυτοί, οι οποίοι θελουν ν‘ αρπάξουν τζάμπα την πατρίδα μας ήταν σίγουροι εξ’ αρχής για το ποιο κόμμα θα μεθόδευε το ξεπούλημα. Γνώριζαν ότι μόνον το ΠΑΣΟΚ είχε την “πίστωση“ να ξεπουλήσει τη χώρα. Το ΠΑΣΟΚ που δεν πρέπει ποτέ να ξεχνάμε ότι ιδρύθηκε από τον Εβραίο Ανδρεα Παπανδρέου και χρηματοδοτήθηκε στη γέννησή του από τους Εβραίους της Νέας Υόρκης. Αυτό το ΠΑΣΟΚ μόνον μπορούσε να τους εξυπηρετήσει, γιατί είχε εκείνο το “σοσιαλιστικό“ παρελθόν, που θα έδινε το απαραίτητο “άλλοθι“ στους οικονομικούς δολοφόνους να επέμβουν στην Ελλάδα. Κανένας άλλος πολιτικός φορέας εκτός από το ΠΑΣΟΚ δεν θα μπορούσε ούτε καν να διανοηθεί να κάνει αυτά, τα οποία σήμερα βλέπουμε.

    Η μεταπολίτευση, δηλαδή, παρ‘ όλο που είναι συνεχής, δεν είναι ενιαία. τα πρόσωπα, τα οποία πρωταγωνιστούν σ‘ αυτήν είναι τα ίδια και κάνουν τις ίδιες προδοσίες. Η αλλαγή αυτή έγινε το 1989. Το περίφημο “βρωμικο“ ‘89, το οποίο όλοι καταγγέλλουν, αλλά κανείς δεν γνωρίζει πραγματικά πόσο “βρωμικο“ ήταν. Τότε άλλαξαν τα αφεντικά και άλλαξαν και οι απαιτήσεις από τους “Μπάτλερ“. Τους “Μπάτλερ“, που τους πρόσφερε με την ίδια πιστότητα ο δικομματισμός. Οι εντολές ήταν πλέον νέες και απόλυτα σαφείς: “Με κρυφό τρόπο ανοίξτε τα “παράθυρα“ να μπούμε, ώστε σε κάποια στιγμή να “εκτελέσουμε“ τον αφελή που κοιμάται“. Να τον “εκτελέσουμε“, για να του πάρουμε το “σπίτι“ και στην προκειμένη περίπτωση την πατρίδα. H προδοσία των “Μπάτλερ“ είναι η αιτία της σημερινής αθλιότητας που ζούμε. Η προδοσία έβαλε όλους τους εχθρούς στο “σπίτι“ μας την ώρα που εμείς “κοιμόμασταν“, νομίζοντας ότι έχουμε κυβερνήσεις και πατριώτες Πρωθυπουργούς.

    Δεν είναι δυνατόν οι υπάλληλοι των τοκογλύφων, όπως ο Παπανδρέου, ο Σαμαράς, Βενιζελος και Σια, να μας υπόσχονται δήθεν “σωτηρία“, θυσιάζοντας όχι μόνον τη Δημοκρατία μας, αλλά και την ίδια την πατρίδα μας. Τώρα εξηγείται γιατί το ΠΑΣΟΚ προχώρησε σε “αποκεφαλισμό“ της ηγεσίας των Ενόπλων Δυνάμεων και της Αστυνομίας χωρίς η ΝΔ ν‘ αντιδράσει σχεδόν καθόλου. Κανονισμένα τα είχαν οι Πραξικοπηματίες, προκειμένου να μην υπάρχει ούτε η θεωρητική πιθανότητα να βρουν μπροστά τους αντίδραση. Οι Χούντες δεν είναι μόνον στρατιωτικές ...Είναι και πολιτικές και ετσι μας εβαλαν τον Εγκαθετο Πρωθυπουργο Παπαδημιο, τον υπαλληλο της FED, μελος της ΕΚΤ και της Trilateral οργανωσης, να υπογραψη τα παντα.

    Γιατί είχαμε πολλά χρέη και κινδυνεύαμε να μην βρίσκουμε δανειστές. Γιατί είχαμε πολλά χρέη; Γιατί αυτά είχαν αποφασίσει να μας “φορτώσουν“ αυτοί, οι οποίοι μας δάνειζαν. Μιλάμε για οργανωμένη συνωμοσία, Συνωμοσία, η οποία δρομολογήθηκε από τους ίδιους τους δανειστές. Τα χρέη στην Ελλάδα τα φόρτωσαν οι ίδιοι οι δανειστές χάρη στους διεφθαρμένους “Μπάτλερ“.

    Με τη “φούσκα“ των ακινήτων δημιούργησαν στις ΗΠΑ τα πέτσινα “υπερκέρδη“, τα οποία “ξεφόρτωναν“ στην Ευρώπη σαν φτηνά δάνεια. Για να απορροφηθούν δηλαδή τα Αμερικανικά “πέτσινα“ χρήματα, δημιουργούσαν στην Ευρώπη τεχνητές ανάγκες δανεισμού ακόμα κι εκεί όπου μέχρι τότε δεν υπήρχαν. Γι‘ αυτόν τον λόγο η ίδια Goldman Sachs, η οποία θησαύριζε από την αγορά ακινήτων στις ΗΠΑ, ήταν εκείνη η οποία ως “σύμβουλος“ των ευρωπαϊκών κυβερνήσεων μεριμνούσε για την ευρωπαϊκή “απορροφητικότητα“. Μεγιστοποιούσε αυτήν την “απορροφητικότητα“ με τα swaps ...και μάλιστα με αμοιβή. Οι Αμερικανοί “ξεφορτώθηκαν“ αυτά τα “τοξικά“ κέρδη και τα τακτοποίησαν λογιστικά, εφόσον βρήκαν αφελείς να τα απορροφούν. Ο Βενιζέλος ηταν το τελευταίο τους “χαρτί“ Ο μόνος που μπορουσε να βγάλει το φίδι από την τρύπα. Μπορεί να κάνει οτιδήποτε του υποδείξουν τα αφεντικά του χωρίς καμία δεύτερη σκέψη. Καμία τύψη, καμία ενοχή και κανέναν ηθικό φραγμό. Μιλάμε για φαινόμενο. Επί δύο χρόνια “μαγείρευαν“ ιδιωτικοποιήσεις όλοι οι άλλοι και δεν έκαναν τίποτε. Επί είκοσι χρόνια προσπαθούσαν κάποιοι να δώσουν τον ΟΤΕ στους Γερμανούς και όλο κάπου “κολλούσαν“. Μερικές μέρες στο Υπουργείο Οικονομικών αρκησαν στον Βαγγέλη, για να τον παραδώσει για “ψίχουλα“. Το Ταμείο Αποκρατικοποιήσεων δημιουργήθηκε για να μεταφερθούν οι τίτλοι ιδιοκτησίας από το “αργό“ κράτος, το οποίο ελέγχεται από την “αργή“ Βουλή, σε μια “γρήγορη“ Ανώνυμη Εταιρεία, η οποία ελέγχεται από τους “βιαστικούς“ δανειστές μας. Ο στόχος των Ιμπεριαλιστών είναι να μας αρπάξουν τη δημόσια περιουσία. Οι Ελληνες πρεπει να “προσβάλουν“ την ύπαρξή αυτής της Εταιρείας στο Συμβούλιο της Επικρατείας. Πώς είναι δυνατόν μια Ανώνυμη Εταιρεία να πάρει αυθαίρετα τίτλους κρατικής ιδιοκτησίας και μάλιστα μια Εταιρεία, η οποία στο καταστατικό της “δηλώνει“ ότι εξυπηρετεί τα συμφέροντα των Δανειστών μας και άρα εχθρικά προς τον Ελληνικο κυριαρχο λαο.

    Το προβλημα ειναι σημερα τι γινεται και ποιος μπορει να αλλαξη την πορεια προς σιγουρη φτωχευση και καταστροφη της χωρας μας. Ποιο κομμα η ποια κομματα και ποιος αρχηγος η αρχηγοι μπορουν να σταματησουν το πλοιο που λεγεται Ελλαδα να παει στα βραχια. Τελικα μονο με τετοιες συζητησεις πιθανον να βρουμε την καταληλη λυση.
  • manosΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 11:13
    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 300 ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ, ΕΔΩ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ Η ΔΕΞΙΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΤΡΙΧΕΣ, ΕΙΝΑΙ Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΣΟΝΟΥΣ ΝΕΟΝΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΛΟΕΥΡΩ ΤΟΥΣ, ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ ΚΑΙ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ ΜΕ ΑΓΓΛΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΠΗΡΑΜΕ ΔΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΠΛΗΡΩΣΕΙ Η ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ……ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΜΕ 200 ΕΥΡΩ ΜΙΣΘΟ Η ΣΥΝΤΑΞΗ? ΜΑΣ ΣΠΡΩΧΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΠΟΓΝΩΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΕΣ…….
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΕΓΑΛΕ ΚΑΖΑΚΗ ΟΛΟΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΟΥ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΩΣ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΓΙΚΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΥΡΩ….ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΤΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΙΚΑ….????? ΕΠΑΜ ΚΑΙ ΚΑΖΑΚΗ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΣΟΝΟΥΣ ΝΕΟΝΑΖΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥΣ…..
  • ΚλαζομενεύςΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 11:06
    Καραμανλής ή τανκς
    Σχέδιο Ανάν ή διχοτόμηση
    Ευρώ ή δραχμή

    Μια ζωή διλήμματα....
  • ΜΑΝΟΣΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 11:04
    ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 300 ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ, ΕΔΩ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ Η ΔΕΞΙΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΤΡΙΧΕΣ, ΕΙΝΑΙ Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΣΟΝΟΥΣ ΝΕΟΝΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΛΟΕΥΡΩ ΤΟΥΣ, ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ ΚΑΙ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ ΜΕ ΑΓΓΛΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΠΗΡΑΜΕ ΔΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΠΛΗΡΩΣΕΙ Η ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ……ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΜΕ 200 ΕΥΡΩ ΜΙΣΘΟ Η ΣΥΝΤΑΞΗ? ΜΑΣ ΣΠΡΩΧΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΠΟΓΝΩΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΕΣ…….
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΕΓΑΛΕ ΚΑΖΑΚΗ ΟΛΟΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΟΥ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΩΣ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΓΙΚΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΥΡΩ….ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΤΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΙΚΑ….????? ΕΠΑΜ ΚΑΙ ΚΑΖΑΚΗ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΣΟΝΟΥΣ ΝΕΟΝΑΖΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥΣ…..
  • Ψαρράς ΓιάννηςΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 10:59
    Συγχαρητήρια για αυτό τον νέο τρόπο εκπομπών. Έχω παρακολουθήσει όλες τις εκπομπές του enikos.gr και στην συγκεκριμένη προχθεσινή εκπομπή, έχει τύχει να έχω διαβάσει και τα βιβλία τον τριών από τους καλεσμένους που είχατε, πιστεύω ότι θα μπορούσαν να πουν ακόμα ποιο σημαντικά πράγματα αν υπήρχε μια καλύτερη διαχείριση του διαλόγου. Πρώτα από όλα η παρατήρηση μου είναι, για το ακροατήριο που είναι πολύ σεβαστώ, μόνο και μόνο γιατί είναι τυχαία διαλεγμένο, αλλά κατά την γνώμη μου όσο περνανε οι εκπομπές δεν κάνουν αυτό που πρέπει να κάνουν, δηλαδή ερωτήσεις. Όλοι ξεκινούν με προσωπικά προβλήματα, ιδεολογικές τοποθετήσεις, παροιμίες κ.τ.π. και τελικά πολύ από τους ακροατές δεν καταλήγουν σε ερώτηση αλλά σε τοποθέτηση. Αυτό όμως έχει σαν αποτέλεσμα να σπαταλούν πολύ από το πολύτιμο χρόνο να μιλούν όλο και λιγότερη ακροατές και το σημαντικότερο αποπροσανατολίζεται η συζήτηση.
  • Παναγιώτης Θ. ΤουμάσηςΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 10:15
    Συγχαρητήρια για την αντικειμενικότητα της εκπομπής. Συγχαρητήρια για την κοσμιότητα των συμμετεχόντων, καθώς και για τις εμπεριστατωμένες αναλύσεις τους. Συγχαρητήρια στους απλούς πολίτες που συμμετείχαν με τις (καίριες και πολύ διαβασμένες) ερωτήσεις τους. Ο Νίκος Χατζηνικολάου, πήρε - ίσως με πόνο ψυχής κάποιες στιγμές - τις απαντήσεις που γύρευε..

    Οφείλω να ομολογήσω πως, αν είχα προσκληθεί, θα ήμουν πραγματικά ο χειρότερος...
  • Radical StucuralistΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 09:31
    Πολύ καλή εκπομπή και πολύ εποικοδομητική! Τελικά οι Ελληνες στο τέλος θα καταλήξουν μόνοι τους , και αυτό είναι το αστείο, στις θέσεις του ΚΚΕ!!!
  • Σπύρος ΠασχέντηςΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 07:54
    Οι αγανακτισμένοι ξέχασαν πόσο μεγάλη οικονομική βοήθεια έδωσε η ΕΕ στην Ελλάδα επι 30 και πλεον χρονια. Ξεχασαν τα χαμηλοτοκα ευρω-δανεια που επερναν για σπιτια, αυτοκινητα και ... διακοπες. Ξεχασαν οτι η μιση Ελλαδα εκλεβε την αλλη μιση με φακελλακια, μαυρα λεφτα και απολυτη φοροδιαφυγη. Και στο τελος, βρηκαν τη λυση: για ολα φταινε οι πολιτικοι. Καλο το συνθημα αλλα ψευτικο. Και το ξερουμε ολοι. Οι πολιτικοι εναι υπευθυνοι οχι μονο διοτι εβαλαν το χερι στο ταμειο αλλα κυριως επειδη δεν εκαναν καλα τη δουλεια τους για να μπουν αυστηροι κανονες στη χωρα. Ειναι απολυτως υπευθυνοι διοτι αφησαν ελευθερους τους πολιτες να ζουν στην ανομια και την παρανομια. Και τωρα ψαχνουμε να δουμε πως θα λυσουμε το προβλημα και θα κανουμε την Ελλαδα πραγματικη χωρα και τους πολιτες της πραγματικους πολιτες. Ευρω η δραχμη, αν δεν νοικοκυρεψουμε το σπιτι μας, δεν προκειται ποτε να βγουμε απο το βαλτο. Ο καθε πολιτης, ο καθε καλεσμενος σας στην εκπομπη σας, ας κοιταχτει στον καθρεπτη του και να διερωτηθει: μηπως φταιω κι εγω; μηπως εβαλα κι εγω χερι στο ταμειο; μηπως εκανα κι εγω τις δικες μου παρανομιες; Γιατι, αν κανω τα ιδια με τη δραχμη, οσα εκανα και με το ευρω, τοτε τιποτε δεν προκειται να αλλαξει. Η χωρα θα κατηφοριζει οποιο νομισμα και αν εχουμε. Ευχαριστω.
  • DimitrisΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 06:34
    O KAZAKIS PROTHYPOURGOS! EINAI O MONOS POU XEREI THN PRAGMATIKOTITA
  • arhsΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 05:49
    poia h diafora eyro me draxmh se enan lao pou den tha exei na faei gia na synexizoun na xrhmatodotoun omades..i idrimata kai MKO me toys forous toy ellhna.
  • μια παρέα απο το ΠαρίσιΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 02:24
    είδα την εκπομπή, για δεύτερη φορά, στο Παρίσι, παρέα με 3 άλλα άτομα που κάνουμε τις μεταδιδακτορικές μας σπουδές και μοιραζόμαστε ένα σπίτι
    -λόγω οικονομικής στενότητας-...
    ο καθένας μας έχει ψηφίσει στο παρελθόν διάφορα κόμματα, ΝΔ, Πασόκ, Πασόκ, ΝΔ...όλοι μας, μα όλοι μας, νοιώθουμε την ίδια οργή...είναι δυνατόν να επιτρέψουμε αυτά τα σάπια, διεφθαρμένα κόμματα, που αν δεν έσπρωξαν, τουλάχιστον άφησαν την Ελλάδα να φτάσει εως εδώ....

    Είναι δυνατόν να ξαναψηφίσουμε αυτούς τους επικίνδυνους και ανίκανους ανθρώπους για να μας σώσουν άλλη μια φορά...
    Είναι δυνατόν να έχουν το θράσος να θέλουν να γίνουν σωτήρες αυτοί που στάθηκαν ανίκανοι να μην προβλέψουν που πάει η χώρα...
    χίλιες φορές Τσίπρα... μπορεί να μην έχει πείρα, να κάνει γκάφες, να μην έχει απόλυτα ξεκάθαρες θέσεις...αλλά ίσως να έχει θέληση, αυτή τη ρημάδα πολιτική βούληση, που φαίνεται να λείπει απο τους υπόλοιπους και ίσως να είναι αυτό που στην αρχή χρειαζόμαστ... και με τη βοήθεια των ειδικών, των έμπειρων, (ας μαζέψει δίπλα του ανθρώπους που είναι γνώστες, έξω απο το σύστημα, που δεν χρωστούν και δεν είναι δεμένοι χειροπόδαρα απο παλιές αμαρτίες) και έχοντας μαζί του τον λαό, 2-3 αξιους δημοσιογράφους, και μια ομάδα "ηθικών σοφών" θα την βρούμε την άκρη...
    δεν μπορεί, πάντα υπάρχουν λύσεις...δύσκολες μεν...εξαιρετικά δύσκολες και επώδυνες στην περίπτωση της Ελλάδας...αλλά λύσεις υπάρχουν...

    ίσως τελικά αυτό να χρειαζόμαστε...γιατί δεν μπορούμε, δεν μας πάει, δεν θα το συγχωρέσουμε ποτέ στους εαυτού μας να μην παλέψουμε ώστε αυτοί οι διεφθαρμένοι "εχθροί-φίλοι" πολιτικοί που μας κυβερνούσαν μέχρι τώρα να μπουν, επιτέλους στο χρονοντούλαμπο...

    Αλέξανδρος, Δανάη, Νεφέλη, Ελλη (που παρόλο που είμαστε μπατιράκια, θα κατέβουμε να ψηφίσουμε...για την Ελλάδας μας που τόσο αγαπάμε)
  • Ιωάννης ΑΑΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 01:51
    το να καταγγειλουμε το χρεος , να κανουμε επανασταση η να δειρουμε τους παντες πολιτικους και μη, για την σωτηρια μας, ειναι τοσο ηλιθιο σαν να λεμε οτι θα ερθει στην Ελλαδα ο ριβαλντο, ο ρεκομπα η ο σισσε κ θα γινει καλυτερο το πρωταθλημα...ευρω η δραχμη, σαμαρας η τσιπρας κ αλλα ηλιθια διλημματα...ακομα και αν με ενα μαγικο ραβδακι δεν ειχαμε χρεος ακομα και αν δεν υπηρχε ελλειμα, θα το δημιουργουσαμε ξανα..ολο το κρατος στηριζεται σε ενα σαθρο υποβαθρο το οποιο ειναι η νοοτροπια που αναπτυξαμε τα τελευταια 30 χρονια..και αυτη ειναι η αιτια που δεν αφηνει τον λαο μας να αναπτυχθει, διοτι η νοοτροπια και ο τροπος ζωης μας δεν μπορει να αναβαθμιστει..εφθασε στο ζενιθ της κατηγοριας του, απλα η κατηγορια δεν ειναι η Α αλλα μαλλον η Δ ή η Ε..αν δεν το καταλαβουμε τοτε το μονο που μενει ειναι να φτιαξουμε ξυλινα τειχη και να κρυφτουμε απο πισω..ευτυχως παντα θα υπαρχουν και καποιοι που βλεπουν καραβια εκει που οι αλλοι εβλεπαν τειχη..απλα περιμενουμε τη στιγμη που θα πρεπει να επιλεξουμε το ενα η το αλλο..
  • ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΠΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 00:33
    ΦΤΩΧΟΣ ΣΤΟ ΕΥΡΩ ΦΤΩΧΟΣ ΣΤΗ ΔΡΑΧΜΗ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΟΜΕΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΞΗΠΗΡΕΤΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ, ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΛΕΒΕΙ, ΤΟΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΤΕΙ(ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ, ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ, ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ, ΙΔΙΩΚΤΗΤΕΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑΣ, ΦΑΓΗΤΟΥ, ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣκ.α)ΝΑ ΤΟ ΩΘΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ(ΑΓΡΟΤΕΣ, ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΒΙΟΤΕΧΝΙΕΣ ΣΕ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΟΥ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΜΟΝΟ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΟΘΕΙ ΔΙΚΑΙΟΣΗΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ Η ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ ΚΑΙ Η ΚΛΕΨΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΑΡΗΝ ΑΥΤΗΣ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΚΠΟΜΠΗ, ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΕΤΣΙ!!!
  • ΑλέξανδροςΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 00:26
    ...κ. Χατζηνικολάου, αν και πολλές φορές υπήρξα δύσπιστος απέναντι σας και ακόμη εξακολουθώ -οι εποχές, βλέπετε-, η εκπομπή σας ήταν εξαιρετική...Τα θερμά μου Συγχαρητήρια...ελπίζω να συνεχίσεται να προσφέρετε σωστή και ποιοτική ενημέρωση στο κοινό σας...εύχομαι να είστε πάντα εμπνευσμένος και να μας κάνετε να υποκλιθούμε, ακόμη και εμείς οι αιώνια αμφισβητίες...για άλλη μια φορά...συγχαρητήρια...
  • simos akritidisΤετάρτη 23 Μαίου 2012, 00:05
    34 xronia varethikame tous ntavatzhdes kairos eine na dosoume thn eykeria kai se kapion allo na mas deiksei ti mporei na kanei gia na mas dosei esto mia elpida.enas dekios pou den prokeite na psifisei politikh anoiksh
  • ΚΙΚΙ ΜΙΚΕΛΗΤρίτη 22 Μαίου 2012, 23:45
    Αγαπητέ κ. Χατζηνικολάου,

    Ενδιαφέρουσα η εκπομπή σας, αλλά θεωρώ ότι δεν ήταν ολοκληρωμένη. Τελικά, θεωρώ ότι δεν απαντήθηκαν οι ερωτήσεις του κοινού. και αυτό καίει. Μήπως, θα ήταν σκόπιμο να επαναλάβετε την εκπομπή, τόσο με οικονομολόγους όσο και με πολιτικούς οι οποίοι να μη συνομιλούν μεταξύ τους - βαρεθήκαμε- επιτέλους να απαντούν με 1, 2, 3 στην ουσία του ερωτήματος. Σας ευχαριστώ
  • Άγγελος Δ.Τρίτη 22 Μαίου 2012, 23:40
    Επιτέλους μια αντικειμενική εκπομπή χώρις λογοκρισία.
    Χωρίς να οδηγείται έντεχνα η κοινή γνώμη προς συγκεκριμένη κατεύθυνση.
    Ο καθένας είναι ελεύθερος να διαμορφώσει την δική του άποψη.
  • MoodestyΤρίτη 22 Μαίου 2012, 23:24
    Eine telios vlakia na pistevoume oti prokete na ginei epanadiapragmatefsi me kaliterous orous, , Les kai i EE tha fovithei ton Alexi ton Antoni i ton Vaggeli, , Enas eine o stoxos tis EE , , ta symferonta ton etairion , , Na mpoun stin Ellada, na mporoun na metaferoun ta xrimata tous kai na katevasoun tous misthous, , kai emois na pistevoume oti dinontas tin ergasia mas se ksena xeria tha eine
    A N T G O N I S T I K O T I T A..

    Katantisate na sas dinoun sapia mila kai na ta vriskete nostima
    An de skeftite SOVARA tin katastasi eki xamo stin Ellada, , eisaste aksioi tis miras sas .....
    Itte me euro itte me draxmi ena pragma eine siggouro:
    I grinia sas exei idi arxisei na ginete anipoferti..
    Ellinike lae , , simorfosou

    I Ellada pote den pethenei alla o laos tis sigoura
  • ΚώσταςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 23:17
    Συγχαρητήρια για την εκπομπή κύριε Νίκο και στους καλεσμένους σας που αντίθετα με τους πολιτικούς μας Δεν συζητάν με κραυγές.
    Υ.Γ Στους φίλους που λένε οτι δεν υπάρχει δίλλημα ευρώ ή ΔΡΑΧΜΗ το δίλλημα είναι ακριβώς αυτό, ......ευρώ ΕΝΤΟΚΟ απο την Φρανκφούρτη και ευρωπαική ένωση με γερμανικές αποφάσεις, κοινή αγροτική πολιτική κτλ ....Η ΔΡΑΧΜΗ ΑΤΟΚΗ δική μας .
  • MoodestyΤρίτη 22 Μαίου 2012, 23:10
    Telika mono to KKE ta leei
    I tha figoume apo tin EE me dikia mas protovoulia kai dinami , , kai na palepsoume me tis dikies mas dinamois gia tin Ellada
    I tha figoume tapinomeni, koureliazmenoi kai me tis klotsies
    Dialegoume, , Eleimosini apo tin EE den prokete na doume, , , ean tin theloume tin eleimosini tous , , enoite
  • ΑngelikiΤρίτη 22 Μαίου 2012, 23:03
    K.Xατζηνικολάου συγχαρητήρια για την εκπομπή σας ευρώ ή δραχμή.Είναι πασιφανές ότι ευρωπαικά το Ευρώ διαλύεται.Είναι επίσης πασιφανές ότι προφανώς οι αντιμνημονιακοί πολιτικοί δεν θέλουν να προκαλέσουν καταιγίδα προεκλογικά παραδεχόμενοι την έξοδο από το Ευρώ και αυτό γιατί η ευρωπαική και εσωτερική προπαγάνδα έχει οδηγήσει τον κόσμο σε λάθος εντύπωση. .Και στην απάντηση της χημειοθεραπείας είναι προτιμότερη η χειρουργική παρέμβαση άμεσα ώστε να σωθεί η Ελλάδα άμεσα. Δεν είναι δίλημμα είναι πολιτικό παιγνίδι διαφθοράς όχι σε Ελληνικό επίπεδο πλέον αλλά ευρωπαικό. Το δίλημμα είναι θάνατος ή επιβίωση της Ελλάδας πια. Ο ασθενής δεν θα αναταχθεί αν ψηφισθούν μνημονιακά κόμματα και παραμείνουμε στο Ευρώ. Η λύση είναι καταγγελία του μνημονίου, έλεγχος λογιστικός του χρέους και καταγγελία του επαχθούς χρέους , μεταβολή στη δραχμή, αναζήτηση άλλων πηγών δανεισμού , κρατικοποίηση των τραπεζών και καθορισμός του ΑΟΖ.
  • βασιλακης βασιληςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 22:08
    η ελλαδα ποτε δεν πεθαινει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • φιλλιπαςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 22:05
    Αυτό που μέχρι τώρα ΔΕΝ έχει γίνει και θεωρώ ότι εισαι ο καταλληλότερος , αν οχι ο μοναδικός που μπορεί να το κάνει, είναι μία σοβαρή -χωρις αντεγκλήσεις- παρουσίαση των 2 πλευρων/μερών του . Δηλ.α. Της Δανειακής Σύμβασης & β. Των Διαρθρωτικών Αλλαγών που απαιτουνται. Αυτων δηλαδή των αλλαγων που κατά κοινή ομολογία έπρεπε νά΄χουν γίνει απο εμάς εδώ & πολλά χρόνια & δεν γίνανε . Μήπως θά΄πρεπε λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε τις έννοιες αυτές πριν τις εκλογές? ι
  • ΜαρίαΤρίτη 22 Μαίου 2012, 21:37
    Για την απεμπόλιση κάθε ασυλίας λόγω άσκησης εθνικής κυριαρχίας δεν ίδρωσε κανενός το αυτί πάντως... είτε το υπογράψανε είτε δεν το υπογράψανε, από δω παν κι αλλοι... να αγοράζουμε ελληνικά προϊόντα μη ξεχάσουμε...
  • Δημήτρης Κ.Τρίτη 22 Μαίου 2012, 21:23
    Δεν μπορώ να ακούω την Μπακογιάννη να λέει πως δεν μπορεί να δει την χώρα της στη δραχμή και να βλέπει τους άλλους που έχουν βγάλει τα λεφτά τους έξω, να τα πέρνουν όλα κοψοχρονιά. Καλά δεν της είπε κανένας πως ο άντρας της έχει τα λεφτά τους έξω; Το ξέχασε και αυτό;
  • Ο ΚΑΝΕΝΑΣΤρίτη 22 Μαίου 2012, 21:04
    Νίκο εγώ προσωπικά δεν χρειάζομαι καμιά εκπομπή ... θέλω ευρώ με επαναδιαπραγμάτευση κάποιων όρων του μνημονίου ώστε να μην με στραγγαλλίζει οικονομικά για να μπορώ να τα φέρνω βόλτα ..είναι καλύτερα να γίνουμε Ταυλάνδη ?? ... γιατί εδώ που τα λέμε κάποιοι όροι του μνημονίου "χτυπάνε" και "συμφέροντα κάποιων εξυπνάκιδων " που παράλληλα με το διαπλεκόμενο και διαβρωμένο πολιτικό μας σύστημα έκαναν πάρτυ και έτρωγαν και έπιναν στην υγεία των κοροϊδων που πλήρωναν τους φόρους τους μέχρι δεκάρας .. αυτοί και οι όμοιοι τους αφανείς κομπιναδόροι συμπολίτες μας αλλά και βουλευτές έβγαλαν το "μαύρο" χρήμα εκτός σε Σιγκαπούρη , Λίβανο , Ελβετία ... and god bless Switzerland ... δεν μιλάω για το μεροκαματιάρη συμπολίτη μας σαν και μένα όλοι εδω μέσα καταλαβαίνουν τι λέω ... εκτός και κάποιους δεν συμφέρει να καταλάβουν και τους βολεύει η ακυβερνησία και το αλλαλούμ ...
  • ΕθνομάρτυςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 21:02
    Προ της εθνικής παλλιγγενεσίας, οι ρασοφόροι της εποχής, συνιστούσαν και προέτρεπαν τους αγωνιστές να κάτσουν στα αυγά τους καθ'οσον "ολίγον εσυνέφερε τας υποθέσεις του έθνους μία εξέγερσις".
    Κάτι τέτοιο ισοδυναμεί με το "η Ελλάδα πρέπει να τηρήσει τις δεσμεύσεις της", συνεπικουρούμενο από τα διλλήματα ευρώ ή δραχμή, Ευρώπη ή Βαλκάνια, Μνημόνιο- αντιμνημόνιο, Καιλή ή Ράπτη, κιθαρίστας ή ντράμερ κλπ.Προφάνως αυτό που μετ'επιτάσεως ξορκίζανε ως επιζήμιο για το έθνος, στην ουσία ήταν επιζήμιο για αυτούς(και τα ντόπια παπαγαλάκια τότε και τώρα).Τότε λέγονταν κατεστημένο , τώρα λέγονται ευρωλιγούρια.Όσο για τους ευπατρίδες με τα λεφτά έξω που θα τα πάρουν κοψοχρονιά, μια καλή ιδέα θα ήταν κατά την είσοδο στη χώρα να αφήνουν ένα ποσό(πχ 30%) υπέρ πτωχών και αδυνάτων, όπως ακριβώς υπάρχει το "υπερ πτωχών" στα θρησκευτικά καταστήματα.Α και μια και το'φερε η κουβέντα, αφού λένε πως ο θεος της Ελλάδας θα τη σώσει, τότε γιατί ανησυχούμε??.Κάτι τέτοιο λέει και ο Σαμαράς "με την βοήθεια του θεού θα τα καταφέρουμε".Κάτι σε George Bush Jr μου κάνει.Ε ρε ενσημο που χει να κολλήσει ο πανάγαθος.
  • γιωργοςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 20:20
    στην επομενη εκπομπη οπου θα ειναι ο αντωνης σαμαρας βαλτε τον να μηλησει με τον καζακη, τον κατσανεβα και τον λαμπαβητσα και οχι με τους δηθεν πολιτες που εχουν σε χαρτακια τις ερωτησεις που εσεις τους δεινετε δηλαδη τις ερωτησεις που σας δεινουν τα κοματα.
  • wizΤρίτη 22 Μαίου 2012, 20:03
    @ Spyros

    This program has started on the early days of April, and most of them had Politicians answering questions from the public in the room. The truth is that all previous programs were not very good because as usual the politicians and also the public are not used to listen to other people and make a civilised debate. Most of them were interrupting the other speakers, shouting over them and speaking like a machine gun.

    I am one of the people that I have been following his programs and made positive comments and encourage him and last night his program was of very high quality. Unfortunately I don’t expect any TV channel to allow him to present the program because all the TV channels have financial interests and are connected with the 2 large parties, so program that educate the Greek people ….. are not permitted. Only political propaganda. you can see for those 2 parties.

    Any how we hope that Nikos will continue these excellent programs and slowly will teach the Greeks how to talk and debate on a civilised manner.
  • ΚατερίναΤρίτη 22 Μαίου 2012, 19:44
    Όταν ένας φίλος, ο σύντροφος ή κάποιος τέλος πάντων σε μια σχέση μας προδίδει με τις πράξεις τους, τότε και εμείς συμπεριφερόμαστε ανάλογα. ΤΙ ΘΑ ΈΠΡΕΠΕ ΉΔΗ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ; (και εννοώ πάντα με τη δύναμη της ψήφου). Και αφού ήρθαν έτσι τα πράγματα, τώρα, πόσο πολύ να προσέξουμε τι ψήφο μας; Και εννοώ να ενημερωθούμε για το τι πρεσβεύει το κάθε κόμμα σε κάθε επίπεδο...
  • LCKΤρίτη 22 Μαίου 2012, 19:34
    @spyros
    Whatever…
    Give us a brake!
    The problem with economics is that with the ‘right’ assumptions you can prove a lot of opposing conclusions. It happens often in economics, doesn’t it? What happens if several appear with a mathematical proof of their claims? Again a debate….so what is the use of math? (btw it’s laughable to claim that economics is an exact science, give me a brake).
  • ΚΥΡΙΑΚΟΣΤρίτη 22 Μαίου 2012, 19:29
    ΝΙΚΟ ΑΚΟΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ...ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΟΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΖΑΚΗΣ-ΛΑΠΑΒΙΤΣΑΣ-ΚΑΤΣΑΝΕΒΑΣ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΑΜΑΡΑΣ-ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ-ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ. ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ. ΓΙΑ ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ...ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ "ΞΥΛΟ"
  • ADIDIASΤρίτη 22 Μαίου 2012, 19:22
    Νικο σ ευχαριστω προσωπικα που δεν καλεσες τον Μπογιοπουλο (οπως σε ειχα παρακαλεσει) , ετσι φανηκε ακομα περισσοτερο η ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ και η ΣΟΦΙΑ στην προταση του ΚΚΕ για μονομερη διαγραφη ΟΛΟΥ του χρεους και εξοδο απο την ΕΕ (πριν τη διαλυση της) ....Αν τον ειχες καλεσει θα στοιχιζοντουσαν οι αντικομμουνιστες συμπολιτες μας εναντιον της μοναδικης διεξοδου για τον τοπο .Τωρα οι "ψαγμενοι" πολιτες , αργα ή γρηγορα θα δικαιωσουν το κομμα .
  • ΡΑΠΤΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣΤρίτη 22 Μαίου 2012, 19:13
    Άλλη μια φορά το ξαναλέω. Δεν υπάρχει δίλημμα ευρώ ή δραχμή. Η απάντηση έχει δοθεί πανηγυρικά στις εκλογές της 6ης Μαίου και ήταν στο ευρώ με αξιοπρέπεια.

    Αυτό το τελευταίο για αξιοπρέπεια μπορεί κάποια στιγμή να βάλει σε κουβέντα ο Χατζηνικολάου; Γιατί αυτό το ερώτημα περί δραχμής είναι άκυρο και το ξέρει πολύ καλά. Βούτυρο στο ψωμάκι του συστήματος είναι. Εντάξει και αυτός σύστημα είναι αλλά κρατάει ακόμη τα προσχήματα. Μη ξεφτιλιστεί εντελώς και αυτός.

    Δίλημμα: αξιοπρεπής επιβίωση (όχι καλοπέραση) και εθνική υπερηφάνεια ή ανθρωπιστική κρίση και εξαθλίωση με υποτέλεια. Αυτό είναι το ερώτημα κύριοι και αυτό πρέπει να ρωτάτε και όχι τα πλαστά διλήμματα που βάζετε περί δραχμής και ευρώ.
  • evaΤρίτη 22 Μαίου 2012, 18:57
    Όπως καταλάβατε μάλλον θα πρέπει να γυρίσουμε σε εθνικό νόμισμα τώρα, πριν αυξηθούν κι άλλο οι αυτοκτονίες, οι απολύσεις, οι κατασχέσεις και όλα τα κακά που έρχονται. Θα είναι δύσκολα αλλά θα ανασαίνουμε ελεύθερα αφού ξαποστείλουμε στις 17 Ιουνίου όλους τους σάπιους πολιτικούς, τους μεγάλους φαγάνες στην ιστορία της Ελλάδας
  • valiaΤρίτη 22 Μαίου 2012, 18:54
    Τι να σχολιάσω. Αυτοί είναι επαγγελματίες . Μας δουλεύουνε και μας παίζουνε όπως θέλουν. Ότι και να ειπωθεί από άλλο κόμμα εκτός της ΝΔ και ΠΑΣΟΚ είναι δολιοφθορά. Φτάσαμε πάλι στο αρχικό σημείο . Να ψηφίζουμε σαν να μην έχει συμβεί τίποτα μέχρι τώρα. Η ΝΔ δεν είναι το ένα κόμμα του κολλημένου και διεστραμμένου δικομματισμού που θέλαμε να ξεφύγουμε ; Δεν έχουμε φτάσει σ' αυτήν την άθλια κατάσταση από τα δύο συγκεκριμένα κόμματα , με τους συγκεκριμένους διεστραμμένους επαγγελματίες λογομάχους;
    'Οσο για το δίλημμα ευρώ ή δραχμή, δεν έχω καταλάβει ποιος το ξεκίνησε και για ποιους λόγους;Οι διάφοροι επιστήμονες και ειδικοί δεν μπορούν να καταλήξουν στα υπέρ και τα κατά και να απαντήσουν συγκεκριμένα θα μπορέσουμε εμείς οι (ανίδεοι); Τελικά αν δεν ζήσεις και δεν βιώσεις καταστάσεις πώς μπορείς να δώσεις απαντήσεις θετικές ή αρνητικές; Μόνον υποθετικές θα είναι !
    Τελικά η πλύση εγκεφάλου είναι καθημερινή για να μην ξεφεύγουμε απ' τα καλούπια!
    Άντε να δούμε πόσοι μπορούν και αναρωτιούνται !
  • ΠETROΣΤρίτη 22 Μαίου 2012, 18:43
    Την άλλη φορά να φέρεις το Γιώργο το Γλυνό για τέτοια θέματα. Οι ομιλητές με εξαίρεση το Φιλιππίδη και αυτόν της τράπεζας του Καναδά, ήταν επιεικώς ελάχιστοι...
  • ΑνώνυμοςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 18:40
    Μόνη λύση είναι η άμεση επιστροφή σε εθνικό νόμισμα...έτσι μόνο θα αρχίσει η ανάπτυξη και η εθνική παραγωγή...με την παραμονή στο ευρώ οι μόνοι που κερδίζουν είναι οι διεθνείς τοκογλύφοι...Η Ελλάδα καταστρέφεται με την παραμονή στο ευρώ...
  • αντωνηςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 18:39
    Δεν θελω να γραψω κατι για τα οικονομικα.
    Θελω να βγαλω απλα μια κραυγη απογνωσης
    Ειναι δυνατον ο Ελληνικος Λαος να εμπιστευθει ξανα τα "συνεταιρακια"
    ΝΔ-ΠΑΣΟΚ που μας φερανε σε αυτη την κατασταση???
    Ειναι δυνατον να πανε να υπερασπισθουν τα δικαιωματα μας δυο ανθρωποι
    που υπεγραψαν την καταδικη της Ελλαδος σε αιωνιο μεσαιωνα???

    Ειμαι 70 ετων δεξιος ψηφοφορος της ΝΔ . Με προδωσε το κομμα μου ,
    αλλα εγω δεν θα προδωσω την Πατριδα μου και θα ψηφισω για το μελλον των εγγονιων μου
  • maria ellinaΤρίτη 22 Μαίου 2012, 18:27
    Νικο παχυνες
  • spyrosΤρίτη 22 Μαίου 2012, 18:22
    Mr. Hatzinikolau

    Congratulations for a well controlled show
    I hope that this show was the first in a series of TV shows which attempt to
    teach Greek people a few things that most of them have no idea about.
    There are three kind of people:

    a) The ones that have no knowledge on the subject
    b) The ones who have partial knowledge on a subject
    c) Those ones that are experts on the subject

    Well...., the most dangerous group is the one that has partial knowledge
    on the subject because they think that they know everything when they
    really have no idea what is going on.
    There are two thing i would like to see:

    1) Next time someone refers to the Μνημονιο, a copy or specific pages of
    the Μνημονιο should be available in order to listen how certain cases are
    stated in the Μνημονιο itself.

    2) Since economics is an exact science based on mathematics, there
    should be at least one of the invited economists that could present
    a mathematically proven plan on how we solve the problem.

    Thank you
  • ελενηΤρίτη 22 Μαίου 2012, 18:21
    μπορεις ΝΙικο να μας γραψεις εσυ που κατεληξες μετα απο αυτη την εκπομπη?Δεν νομιζω να μην θες.
  • ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΟΥΝΙΔΗΣΤρίτη 22 Μαίου 2012, 18:19
    Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΗΣΕΙ
  • enikos adminΤρίτη 22 Μαίου 2012, 17:41
    Χριστίνα
    Αν δείτε πιο προσεκτικά, θα αντιληφθείτε ότι το σχόλιο για το οποίο διαμαρτύρεστε, έχει δημοσιευθεί κανονικά.
  • PARISΤρίτη 22 Μαίου 2012, 17:34
    Μία πρόταση
    Αγαπητέ Νίκο,
    στην επόμενη εκπομπή να καλέσεις όποια ειδικότητα θέλεις, υπό τον όρο ότι σε 3-4 ώρες να καταλήγουν σε συγκεκριμένες προτάσεις και να μην είναι τζάμπα μάγκες επιστήμονες που συζητάνε άνετα έχοντας ο καθένας μόνο την άποψή του και βεβαίως έχοντας ακόμη το μισθό του που του επιτρέπει αν αμπελοφιλοσοφεί μετ΄ ευκολίας.....

    πχ να κάνουμε συζητήσεις για μέτρα που πρέπει να πάρουμε για μία σωτηρία αύριο. Μετά από κάθε γύρο να φεύγουν κάποιοι για το σπίτι τους, αν δεν μπορούν να συνεχίσουν να συνδιαλέγονται σε αυτά που ενδιαφέρουν τους υπόλοιπους. όσοι μένουν να έχουν ένα συμπέρασμα και μερικές κοινές προτάσεις για αύριο....στο ευρώ!(πχ!)

    αν μπει μετά από μία τέτοια (επιτυχημένη) συζήτηση και αφού έχουμε μάθει να μιλάμε επί του πραγματικού, μπορούν οι όποιοι ομιλητές να πουν τι θα πρέπει να κάνουμε για μεθαύριο .....στην Δραχμή, να την κάνουμε.

    Να ακούει ο υπηρεσιακός πρωθυπουργός από ένα ανοιχτό think tank!

    Ή ας κάνουμε μία συζήτηση για την κατάσταση των κρατικών μηχανισμών, οικονομίας και διαχείρισης κρίσεων............θα γελάσουμε τόσο που θα μας πάρουν τα κλάματα!!!

    Και το ερώτημα δεν είναι ευρώ ή δραχμή, αλλά αν έχουμε τους μηχανισμούς(υπηρεσιακούς? ), τους θεσμούς, τους ανθρώπους που μπορούν έστω και την τελευταία στιγμή να αναλάβουν να κάνουν μερικά βήματα ακόμα και προς την Δραχμή, πριν πεθάνουμε όλοι στα πόδια μας εντός του ευρώ- Υπερήφανοι Ευρωπαίοι Έλληνες........Μαλάκες!

    Για την ώρα έχουμε μόνο τον Mighty Mouse(Tσίπρας), που παίζει την απόλυτη μπλόφα, (το ποντίκι που βρυχάται!) με σοβαρές....πιθανότητες να κερδίσει....και να μας παρακαλάνε όλοι να μας βοηθήσουν...............σε αυτή την φαρσοκωμωδία!

    Όπως είπε και κάποιος από τους συνομιλητές μας χθες, για να παίξεις αυτήν την μπλόφα, πρέπει να έχεις plan B, και άρα πρέπει οι υπηρεσιακοί ή οι πολιτικοί παράγοντες να φροντίσουν να ξε-αραχνιάσει κάποιος το Νομισματοκοπείο, να επαναφέρει το προσωπικό, τις μήτρες των νομισμάτων κλπ

    Φιλικά
  • PARISΤρίτη 22 Μαίου 2012, 17:33
    enikos
    ωραία εκπομπή, είχα την τιμή να την δώ live! αλλά μάλλον έβγαλα συμπέρασμα, που είναι συνολικά αρνητικό για το μέλλον...

    Πρώτον. 9 οικονομολόγοι, 3 δρόμοι, 5 επιλογές και 7 απόψεις για την σωτηρία.....
    Δεύτερον και κυριότερο. ακούστηκαν τουλάχιστον 3 ερμηνείες για το τί προξένησε την κρίση!
    Δεν κατέστη δυνατό να πούμε αν φταίει το ευρώ ως νόμισμα, οι πολιτικές της Ευρώπης ή τα εγγενή προβλήματα της Ελλ. Οικονομίας.
    Δηλαδή δεν ξέρουμε αν έκανε η κότα το αυγό ή το αυγό την κότα!
    Αν λοιπόν δεν μπορείς να διατυπώσεις τα κατάλληλα ερωτήματα είναι αδύνατο να εξάγεις τα ορθά συμπεράσματα!
    Τρίτον. Είμαστε σε ένα γόρδιο δεσμό και συζητάμε για την πιθανότητα να βρούμε την άκρη...........

    Όπως γνωρίζουν όλοι ο κυρ Αλέξανδρος έκοψε το σχοινί.........
    δηλαδή χρειάζεται .....ένας ηγέτης.......... ή μια αξιωματική αντίληψη (ενός σοφού ή μίας επιτροπής σοφών) περί της εκκινήσεως της επόμενης διαδικασίας, όχι πάντως με την συμμετοχή όσων μας φέραν ως εδώ.

    Διότι εγώ που μέχρι τον Μάρτιο εργαζόμουν (και πλήρωνα φόρους) και όχι πλέον. Σήμερα δε έβαλα στο παπάκι μου τα ρέστα μου για Βενζίνη.
    Του έβαλα το ποσό των 187 λεπτών του ευρώ! Ναι θα με πάει μέχρι αύριο!

    Η ανθρωπιστική κρίση θα είναι μεγάλη στην συνέχεια, όταν για ένα νέο κάτω των 25 ετών, ο χαμηλότερος μισθός είναι 500, και το 1/5 του γεμίσματος ενός ρεζερβουαάρ αυτοκινήτου μεσαίου 60 λιτρα χ1, 67=100 ευρώ, δηλαδή 5 ημέρες από τις 25 εργάσιμες για ένα ρεζερβουάρ, δηλαδή 12 λιτρα η αξία της ημερήσιας εργασίας, δηλαδή 3 ευρώ ή ώρα.........δηλαδή τα πακιστανικά μας...........

    Γιαυτό τους φέραν και δεν τους σταματάνε να έρχονται ούτε τους γυρίζουν πίσω, ούτε τους δίνουν έγγραφα.....ταξιδιωτικά.
    Πήγαν την εργασία σε επίπεδο Πακιστάν, έρχονται οι Πακιστανοί, κι εμείς που έχουμε ταξιδιωτικά έγγραφα μπορούμε να πάμε στην Ευρώπη! για δουλεία κι ευημερία.
    Εν τω μεταξύ η εξαγορασμένη χώρα από τους Γερμανούς θα έχει στο μέλλον εργατική τάξη Πακιστανών, που ως γνωστό δεν εξεγείρονται εύκολα.
    Δηλαδή η Γερμανία, θα ζήσει τον Αγγλικό Μύθο της Ινδίας στην Ελλάδα!

    Αυτό για την ώρα φαίνεται να είναι ένα σχέδιο που δουλεύει!......ενώ για τα δικά μας τα προβλήματ, μαζεύονται οι οικονομολόγοι και συζητάνε χωρίς
    την υποχρέωση να βγάλουν ένα συμπέρασμα....όπως τα κόμματα που διερευνήθηκαν δια των εντολών χωρίς την υποχρέωση να βγάλουν κυβέρνηση!
    Σάν τους γιατρούς του μεσαίωνα, που για οτιδήποτε πέραν του λάβδανου και του χαμομηλιού συζητούσανε μέχρι να πεθάνουν οι ασθενείς τους!
  • ΆγγελοςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 17:17
    Νίκο, συγχαρητήρια ειδικά για αυτή την εκπομπή…την είδε πολύς λαός και κατάλαβε!

    Θα ήθελα να αναφερθώ σε κάποιο διάλογο που έγινε στην εκπομπή.

    Συγκεκριμένα, στο Δ' μέρος (0.51.30) ρωτάει ο κύριος Πλασκοβίτης αν υπάρχει προηγούμενο διακρατικού δανεισμού με ειδικό επιτόκιο κάτω από το επιτόκιο αγοράς ύψους 240 δις ευρώ (προφανώς πεπεισμένος ότι δεν υπάρχει), και του αναφέρει ο κύριος Καζάκης το σχέδιο Baker.

    Αυτό το σχέδιο όντως αποτελεί ιστορικό προηγούμενο, έλαβε σάρκα και οστά το 1985, από τον τότε υπουργό οικονομικών των Η.Π.Α. James Baker (κυβέρνηση Reagan), μέσω του οποίου δόθηκαν σε υπερχρεωμένες χώρες (σε 15 χώρες, από τις οποίες οι 10 ήταν στην Λατινική Αμερική) νέα δάνεια με την ελπίδα ότι θα ανακάμψουν .

    Άρα λοιπόν, ας μην θριαμβολογούν κάποιοι κύριοι, λες και έκαναν το χρυσό deal για την διάσωση της χώρας, για το οποίο μάλιστα λένε ότι δεν υπάρχει προηγούμενο!

    Υπάρχει προηγούμενο κύριοι.

    Αυτό που με φοβίζει όμως, είναι ότι το προηγούμενο αντίστοιχο σχέδιο διάσωσης από το μνημόνιο 2 (δηλαδή το σχέδιο Baker), δεν είχε ευτυχή κατάληξη, διότι η οικονομική ιστορία λέει ότι το σχέδιο Baker ΑΠΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ BRADY!!

    Και απέτυχε, διότι το συνολικό δημόσιο χρέος των 15 χωρών αντί να κατέβει ή τουλάχιστον να σταθεροποιηθεί, αντίθετα ανέβηκε, και είχε φτάσει στα 500 δισ. δολάρια το 1989 από 350 δισ. δολάρια που ήταν το 1981, και οι τράπεζες δεν ήθελαν να δανείσουν νέα κεφάλαια, γιατί υπολόγιζαν ότι θα τα χάσουν, ενώ οι λαοί των 15 χωρών συνέχιζαν να υποφέρουν...

    Αυτή η αποτυχία, προφανώς συσχετίστηκε με τα επίπεδα διαφθοράς, αλλά και της ανυπαρξίας ικανών κρατικών αλλά και κοινωνικών δομών συνοχής των συγκεκριμένων κρατών, τα οποία όπως καταλαβαίνουμε δεν τακτοποιούνται από την μια μέρα στην άλλη.

    Σας θυμίζει κάτι αυτή η ιστορία, σε σχέση με την σημερινή κατάσταση της οικονομίας της Ελλάδας;

    ΜΗΠΩΣ - ΗΔΗ - Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΜΑΣ "ΦΩΝΑΖΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ" ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ 2 ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ;

    Να σας το πω πιο απλά, με βάση τα δεδομένα της αγοράς, έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση σήμερα που ζούμε το μνημόνιο 2;

    Η επιχείρηση που κλείνει, για να ανοίξει ξανά, θέλει λεφτά , αρκετό θάρρος (με τα σημερινά δεδομένα) και χρόνο να εδραιωθεί...άρα όσο δεν ανοίγουν επιχειρήσεις, ή κλείνουν και οι υπάρχουσες, η ανεργία δεν μειώνεται αλλά αυξάνεται. Αυτό σημαίνει μεγαλύτερα έξοδα και λιγότερα έσοδα για το κράτος!

    Οι νέοι που φεύγουν μετανάστες, αν πετύχουν στην νέα τους πατρίδα δύσκολα θα ξαναγυρίσουν...αυτό σημαίνει…περισσότεροι ηλικιωμένοι στο ισοζύγιο των ηλικιών της χώρας, άρα μεγαλύτερα έξοδα για το κράτος!

    (Λυπάμαι που το κάνω αυτό…αλλά δυστυχώς αν δεν γίνεις κυνικός, και αν δεν συσχετίσεις τις κοινωνικές τάξεις με αντίστοιχους οικονομικούς δείκτες, κάποιοι δεν θα καταλάβουν που φτάσαμε!)

    Η οικονομική και πολιτική αβεβαιότητα κάνει αδιανόητη την ανάληψη επιχειρηματικού ρίσκου από τον υποψήφιο ξένο επενδυτή...άρα μειώνονται οι επενδύσεις...άρα λιγότερες θέσεις εργασίας...μικρότερη παραγωγή...λιγότερα έσοδα για το κράτος!

    Μειώνονται οι μισθοί και οι συντάξεις, μειώνεται η αγοραστική δύναμη, δεν καταναλώνονται τα προϊόντα...άρα λιγότερα έσοδα (από φόρους) για το κράτος!

    Μεγαλύτερα χαράτσια, σημαίνει πτώση της αγοραστικής δύναμης…άρα μεγαλύτερη ζημιά στις επιχειρήσεις…άρα περισσότερα καθημερινά λουκέτα!

    Όλα αυτά σημαίνουν συρρίκνωση των δημόσιων εσόδων, αύξηση των εξόδων, τα οποία οδηγούν σε ανατροπή των δημοσιονομικών στόχων (η οποία συνεπάγεται, νέα δυσβάστακτα μέτρα), απομάκρυνση των καταθέσεων στο εξωτερικό, μεγαλύτερα προβλήματα για την χώρα, αβεβαιότητα για τις ντόπιες επιχειρήσεις, δυστυχία για τον μέσο πολίτη!

    Από εδώ και πέρα στα πλαίσια των εκλογών που έρχονται.

    Χρειάζεται να δούμε και να κρίνουμε, το αναλυτικό οικονομικό πρόγραμμα που προτείνουν οι υποψήφιοι κυβερνήτες, και επίσης χρειαζόμαστε ενημέρωση για το αν υπάρχει σχέδιο B (σε περίπτωση που δεν πετύχει το Α που προτείνουν).

    Οι εκλογές αυτές θα είναι καθοριστικές για το μέλλον της χώρας και των επόμενων γενεών. Να μην λείψει κανένας από τους δίαυλους ενημέρωσης όπως το enikos.gr, ώστε, ΟΛΟΙ ΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ (όχι μόνο το 65% αυτή την φορά του πληθυσμού) να ψηφίσουν κατά συνείδηση, τι θέλουν για την χώρα και τα παιδιά τους.
  • ADIDIASΤρίτη 22 Μαίου 2012, 17:05
    και οποιος δεν καταλαβε και μετα απο αυτη τη συζητηση οτι η μονη ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ , λιγοτερο ΕΠΩΔΥΝΗ και ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ λυση ειναι αυτη του :

    ΚΚΕ !!!!!!!!

    ειναι αξιος της ραγιαδικης μοιρας του
  • ΑχιλλέαςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 16:48
    Νίκο, πολύ καλή εκπομπή και σε ευχαριστεί θερμά σύσσωμη η Ελληνική κοινότητα της Charlotte, Νorth Carolina, που έσπασες πλεον στην Ελλάδα το ταμπού για το συγκεκριμένο θέμα.
  • Ιωάννα ΚαζαντζάκηΤρίτη 22 Μαίου 2012, 16:48
    Επιτέλους μία εκπομπή όπου εκφράζονται ελεύθερα όλες οι απόψεις, γιατί τον τελευταίο καιρό κοντεύουμε να τρελαθούμε με την άκαιρη και άστοχη αλλά εντατική προσπάθεια κάποιων πολιτικών να μας πείσουν ότι ... 1+1=435...
  • ΑνναΤρίτη 22 Μαίου 2012, 16:43
    τελεια εκπομπη Νικο και μακαρι να συνεχιστει το θεμα αλλα και με αλλους οικονομολογους εξω απο κομματα ομως. τελικα ισως η επιστροφη στη δραχμη να μας βοηθησει αργα αργα αλλα σταθερα να βγουμε απο τον βουρκο αρκει να εχουμε τη σωστη ηγεσια που θα ασχοληθει με το συμφερον της χωρας κα οχι το δικο της.
  • A.VΤρίτη 22 Μαίου 2012, 16:29
    Απο την στιγμη που επιβληθηκε η νεα ταξη πραγματων στον κοσμο μεσω των φιλελευθερων πολιτικων που την υπηρετουν, οι λαοι ολου του κοσμου ειναι χαμενοι απο χερι.
    Αν οι ευρωπαικοι λαοι του νοτου δεν φτασουν στο βιοτικο επιπεδο της Κινας-Ινδιας κτλ δεν υπαρχει περιπτωση να ανακαμψουν, ειδικα η Ελλαδα οσο βρισκεται μεσα στο ευρω (σκληρο νομισμα) και την Ευρωπαικη ενωση (Ευρωπαικη βοιομηχανικη και αγρωτικη πολιτικη). Αν δεν βγουμε απο την Ευρωπαικη ενωση και το ευρω ωστε να μπορεσουμε ξαναγινουμε ανταγωνιστικοι στα αγρωτικα μας προιοντα και στον τουρισμο, τα ναυπηγεια μας να μπορουν να επισκευαζουν και να κατασκευαζουν πλοια (πραγμα που σημερα μας το απαγορευουν)η Ελληνικη ακτοπλωοια με Ελληνικη σημαια, το μελον μας θα ειναι ο αργος θανατος. Ειναι τελοιως λαθος το να λεμε οτι αν γυρισουμε στην δραχμη οσοι συμπατριωτες μας εχουν βγαλει χρηματα στο εξωτερικο θα ελθουν να μας αγορασουν τσαμπα γιατι αυτοι και τα παιδια τους ειναι Ελληνες και ζουν και θα ζουν στην Ελλαδα (οπου και θα ζοδευουν τα κερδοι τους, φυσικα δεν μιλαμε για τους πολλυ πλουσιους γιατι αυτοι μπορουν ουτος η αλλος να τα ξοδευουν οπου και οποτε θελουν), εαν παραμεινουμε στο Ευρω και την Ευρωπαικη ενωση τα παντα θα τα αγορασουν ξενοι που τα κερδοι τους θα τα ξοδευουν στις πατριδες τους. Πρεπει να βγουμε αμεσα απο το Ευρω και την Εθρωπαικη ενωση διαφορετικα ο φυσικος και ο ορυκτος πλουτος και οι υποδομες της χωρας μας (μεσω δανιακων συμβασεων, μνημονια που δεν οδηγουν σε καλλιτερες μερες, με ενα ελειμα που δεν προκειται ποτε η Ελλαδα να μπορεσει να το μειωση και με την φιλελευτερη πολιτικη της Ευρωπης) θα περασει στα χερια ξενων και τοτε το μελλον το δικο μας και των παιδιων μας θα εχει τελοιωσει, σκλαβοι στην χωραμας διχως πολεμο.
    Οι λυσεις ειναι,
    Εξω απο Ευρω και Ευρωπη (2-3 δυσκολα χρονια, βλεποντας φως στο τουνελ, αλληλεγυη στους μη εχοντες).
    Μονομερη διαγραφη ολλου του χρεους.
    Εκμεταλευση ολλων των παραγωγικων δυνατοτητων της χωρας (χωρις νεα δανικα, αν βρεθουν ξενα κεφαλαια να επενδυσουν σε αυτη την προσπαθεια καλλως να ορισουν αλλα με ορους που να συμφερουν και εμας).
    Απορσυρση του νομου περι ασυλειας των πολιτικων και αντικατασταση του απο αλλο νομο που θα επαναφερει την θανατικη ποινη για αυτους που με δολο ενηργεισαν-αποδεχτηκαν η υπεγραψαν οτιδηποτε εις βαρος του Εθνους η των πολιτων αυτου, (ωστε να βρουμε πολιτικους αμεμπτους και ικανους να αναθετουμε το μελλον μας και οχι να υπογραφουν χωρις να διαβαξουν πρωτα η γιατι αυτο τους ειπε ο αρχηγος του καθε κομματος) τυχε
  • ΔημήτρηςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 16:22
    Συγχαρητήρια για την εκπομπή σου !!! Ας φαντασθούμε σ' ένα debate να κάθονται οι Καζάκης, Λαπαβίτσας και απο την άλλη ο Σαμαράς, Παπαδήμος, Βενιζέλος !!!! Γέλιο και κλάμα !!!!!
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΓΕΡΟΥΣΗΣΤρίτη 22 Μαίου 2012, 16:14
    χαλια αδιορθωτα η εκπομπη σου, μα τον Κατσανεβα ανθρωπε...???
    και αυτον τον αλλο τον ελληνα αγγλοσαξωνα?? να προωθει την γνωστη αγγλικη αποψη για την καταστροφη του € πασει δυναμει... να ερθει να μηνει στην Ελλαδα ο ασχετος αν επιστρεψουμε στη δρχ, να δει τη γλυκα...οχι να μας δασκαλευει απο την ασφαλεια του Λονδινου. Οσο για το κοινο σου πως το διαλεξες ??? στο θεο σου!!! καποιες ισσοροπιες τελος παντων.. Και τι διευθυνση συζητησης εκανες, για σκεψου στοιχειωδως. Ερωτησεις επρεπε να κανουν οχι τοποθετησεις απιστευτης αγνοιας & εμπαθιας. Αλλη μια τετοια εκπομπη και θα σε φωναξει ο Σ(Ξ)ΥΡΙΖΑ για βουλευτη του.
    Πολυ γελιο εκει που ειπαν, ποιος εχει καταθεσεις πανω απο 5.000€ απο τους παρισταμενους πολυ περισσοτερο στο εξωτερικο, για βλακες μας εχετε??
    Επειδη ομως ειμαστε ακομη στην ΕΕ, υπενθυμιζω οτι η διακινηση κεφαλαιων ειναι ελευθερη και ΝΟΜΙΜΗ. Ο καθενας λοιπον φτωχος / πλουσιος εχει δικαιωμα να προστατεψει το βιος του απο τη βλακεια των δραχμοεραστων και να παει τα € οπου του γουσταρει. Αυτοι που δεν εχουν τετοιο δικαιωμα- ηθικο τουλαχιστον- ειναι ολοι αυτοι που ουρλιαζαν υπερ της δραχμης, μια που σε 6μηνες αντε χρονο ολα θα ειναι πριμα... μας σε ποιιους τα λενε αυτα οι .... να μη πω τη λεξη.
    Βγαλτην απο το site τη συζητηση αυτη ειναι αισχος και προσβολη στη νοημοσυνη μας
  • ΣτράτοςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 16:06
    Νίκο συγχαρητηρια και από μένα για την χθεσινη εκπομπή,
    η οποία θα ήθελα να επαναληφθεί , αυτή τη φορά όμως με τη συμμετοχή και των οικονομολογων των κομμάτων για να δούμε τι απαντήσεις θα δωσουνε
  • Χρήστος για IriniΤρίτη 22 Μαίου 2012, 16:01
    Αγαπητή Ειρήνη

    Είπες: ".......
    Εκνευρίζομαι όμως όταν αναρωτιέμαι το γιατί όλοι αυτοί δεν βγαίνουν μαζί μπροστά να πάρουν την ευθύνη της αλλαγής της πατρίδας μας, σχεδιάζοντας το παρόν και το μέλλον, φτιάχνοντας τους ελεκτικούς μηχανισμούς ώστε να μη πέσουμε πάλι στη διαφθορά και στην άβυσσο...Κανένας δε θέλει να πάρει στους ώμους του το κόστος;"


    Προφανώς ΔΕΝ γνωρίζεις πως κάποιοι απ' αυτούς που άκουσες, με ελάχιστα (έως μηδενικά) μέσα, έχουν βγεί "μπροστά" και προσπαθησαν.
    Το κατεστημένο όμως τους έχει φιμώσει τόσο καλά που δεν έφτασε η φωνή τους σε όλους τους Έλληνες.

    Π.χ.:

    Ο Καζάκης έχει ιδρύσει το Ε.ΠΑ.Μ. (Ενιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο) και είχε κατεβεί στις εκλογές.
    Αν και όργωσε κυριολεκτικά ΟΛΗ την Ελλάδα, δίνοντας ομιλίες, η αποκοπή από ΟΛΕΣ τις "ελεύθερες" (τηλεοπτικές και ραδιοφωνικές) συχνότητες, καθώς και η ανυπαρξία πόρων και έμπειρου εκλογικού μηχανισμού, τον έφεραν στους ίδιους ψήφους με την Κατσέλη (που είχε ΠΟΛΥ μεγαλύτερη προβολή) και φυσικά εκτός Βουλής.

    Ο Λαπαβίτσας επίσης, μαζί με πολλούς άλλους επιστήμονες και ανθρώπους των γραμμάτων και των τεχνών, έχει ξεκινήσει μια επιτροπή λογιστικού ελέγχου του Ελληνικού χρέους, η οποία δεν μπορεί να προχωρήσει, για ευνόητους λόγους. ;)

    Οι περισσότεροι από τους υπόλοιπους, γράφουν συνέχεια εκλαϊκευμένα άρθρα και προτάσεις, τα οποία ελάχιστοι διαβάζουν όμως.

    Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν βγαίνουν αυτοί μπροστά, αλλά το πόσοι Έλληνες ΘΕΛΟΥΝ να ακούσουν και να ακολουθήσουν. ;)


    Φιλικά

    Χρήστος Κουτρουμάνος
  • stratusΤρίτη 22 Μαίου 2012, 15:57
    bravo στον Νίκο για την εκπομπή μάθαμε πάρα πολλά
  • XριστιναΤρίτη 22 Μαίου 2012, 15:57
    ΤΟ σχολιο μου (22-5 περιπου 1.30π.μ) ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ κ. Χατζηνικολαου!Γιατι αραγε?Δεν ηταν βεβαιως υβριστικο.
  • νιονιοςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 15:48
    εξοδος απο την ΕΕ με μονομερή διαγραφή του χρέους και εθνικοποίηση των λιμανιών εργοστασίων και αεροδρομίων ο πλούτος να επιστραφεί στον ελληνικό λαό. Να διώξουμε του ντόπιους και ξένους κηφήνες που μα κλέβουν τον πλούτο.
  • christosΤρίτη 22 Μαίου 2012, 15:44
    Νίκο καλή η εκπομπή καλό και το θέμα, μόνο που έχω μια παρατήρηση.Δεν είναι πλέον αποδεκτό να μιλάμε γενικά και αόριστα.Θέλω νούμερα, θέλω μελέτες που να μπορώ να καταλάβω και να αποδεκτώ ή να απορρίψω.Εντάξει οι πολιτικοί είναι άσχετοι, η δημόσια διοίκηση ανύπαρκτη, δεν μπορούν να βγουν από τα πανεπιστήμια μελέτες που να ερευνήσουν τις επιπτώσεις του ευρώ ή δραχμή?θα περιμένω από τις θεωρητικές σκέψεις οικονομολόγων ή από τα πληρωμένα δημοσιεύματα στο εξωτερικό που εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα?Επειδή το θέμα ενδιαφέρει και σίγουρα θα ξανακάνεις τέτοια εκπομπή σε παρακαλώ ψάξτο λίγο και την επόμενη φορά προσπάθησε να εμπλουτίσεις την εκπομπή με περισσότερα στοιχεία και συγκεκριμένα αποτελέσματα στην περίπτωση της δραχμής.Ευχαριστώ
  • ppbillΤρίτη 22 Μαίου 2012, 15:43
    To ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα της Ελληνικης πολιτικης σκηνης, ειναι το θεμα της αξιοπιστιας. Εαν οι Ελληνες βρουν καποιον αξιο εμπιστοσυνης, θα του δωσουν αμεσα, ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ψηφων για να κυβερνησει. Το πιο γνωστο αξιοπιστο δημοσιο προσωπο, που τυγχανει ευρειας αποδοχης απο την Ελληνικη κοινωνια, σε ολο το φασμα των ηλικιων, εισαι εσυ Νικο. Παρε την αποφαση και κατεβα ΑΜΕΣΑ σ'αυτες τις εκλογες, ή εστω μπες σαν αντιπροεδρος σε καποιο κομμα, (πιστευω πως ο Καμμενος θα σε δεχοταν και για προεδρο στη θεση του), και οργανωσε την Ελλαδα. Αν ολοι οι αξιολογοι ανθρωποι αποστασιοποιουνται απο την πολιτικοι, τοτε οτι και να κανουμε η Ελλαδα θα ειναι καταδικασμενη...
  • ppbillΤρίτη 22 Μαίου 2012, 15:29
    NIKO KANE KOMMA NA ΣΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • ΜΑΡΙΑΤρίτη 22 Μαίου 2012, 15:13
    πολύ ενδιαφέρουσα η προσκόλληση στην έμμεση προπαγάνδα και καταστροφολογία και διγλωσσία των όσων εκπροσώπων (γραμματέων και Φαρισαίων) των πάλαι ποτέ μεγάλων κομμάτων.... η αλαζονεία ποτέ δεν πεθαίνει. κατά τα άλλα ενδιαφέρουσα η εκπομπή και αρκετά δημοκρατική θα έλεγα...
  • ΔημήτριοςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 15:05
    Μόνο και μόνο από την στάση του Πλασκοβίτη, τον τρόπο που μιλούσε, το απαξιωτικό στυλ που "έβγαζε", κάτι σαν τον Αγγλο που μιλάει στον Ινδό της παραγκούπολης, με τις αστείες δικαιολογίες που παρέθετε, αντιλαμβάνεται ο καθένας, τι εγκλήματα διέπραξαν όλοι όσοι κυβέρνησαν και ιδιαιτέρως οι πρωθυπουργοί, αλλά και τι απεχθές έγκλημα διέπραξε ο ανθέλλην προθυπουργός Γ.Α.Π. με το επίσης εγκληματικό επιτελείο που είχε συγκεντρώσει γύρω του γι΄αυτό τον σκοπό...Και για να μην ξεχνούμε, ο Βενιζέλος, ο Λοβέρδος, ο Χρυσοχοίδης και πολλοί άλλοι από αυτούς, δείχνοντας περισσό θράσος, είναι και πάλι υποψήφιοι...
  • Στέλλα Κ.Τρίτη 22 Μαίου 2012, 14:49
    Κ. Χατζηνικολάου,
    θα ήθελα και εγώ από την μεριά μου να σας ευχαριστήσω για την άκρως ενημερωτική εκπομπή σας , που όπως είδατε και εσείς, οι τρεις ώρες δεν ήταν τελικά αρκετές .Ελπίζω να συνεχίσεται αυτήν την ενημέρωση και με άλλους επιστήμονες - όχι μόνο "πιασαρικα" ονόματα -, οι οποίοι θα αντιπροσωπεύουν μόνο την επιστημονική τους καταξίωση και όχι κόμμα.
    Κατά την ταπεινή μου γνώμη μια τέτοια εκπομπή θα ήταν χρήσιμη και στο ραδιόφωνο, γιατί δεν έχουν πολλοί πρόσβαση στο ίντερνετ - κυρίως άτομα κάποιας ηλικίας -, αλλά σας παρακολουθούν καθημερινά από τον ραδιοφωνικό σας σταθμό .
  • ΚατερίναΤρίτη 22 Μαίου 2012, 14:26
    @Irini
    Εννοείται ότι στις εκλογές που έρχονται επιβάλλεται να πετάξουμε έξω, αν γίνεται δια παντός, τους τσαρλατάνους που πούλησαν έναν ολόκληρο λαό, αδιαφορώντας για την τύχη του.
    Όλοι μας παρακολουθούμε τα αποκαλυπτήρια που γίνονται τις τελευταίες ημέρες.Τραγέλαφος!!
    Γιατί στα δύσκολα πέφτουν οι μάσκες ΠΑΝΤΑ!!!
    Με αυτό το σκεπτικό, ίσως το πλαν Β' να το επιβάλλει-εφαρμόσει ο λαός.
    Για να δούμε...
  • ΚΩΣΤΑΣΤρίτη 22 Μαίου 2012, 14:20
    Και το κλασσιμό έμισθο παπαγαλάκι romanos65 στο καθηκον.
    άξιος ο μισθός σου. ΑΞΙΟΣ!!!

    ουστ ρε!!!!!
  • ΚατερίναΤρίτη 22 Μαίου 2012, 14:09
    @Irini
    Ποιο plan Β';;
    Ένα ήταν το σχέδιο, το ξεπούλημα της χώρας.
    Κι όσο για το τι κάνουμε, δε μένει τίποτ'άλλο από το να περιμένουμε και να προετοιμαστούμε.
    Το μέλλον μοιάζει προδιαγεγραμμένο, όσον αφορά το νόμισμα.
    Θα αναλάβουμε όλοι μαζί την τύχη του τόπου.
    Δε βλέπω άλλη λύση.
    Θα υποφέρουμε, αλλά κάτι θα παραδώσουμε στα παιδιά μας.
    Μήπως τώρα δεν τραβάμε ζόρια;;
    Τι περισσότερο έχει να φοβηθεί εκείνος που ήδη δεν έχει μισθό, ή εκείνος που ζει με μισθό ή με σύνταξη πείνας;;;
    Σκοτίστηκε για το ευρώ, όταν βλέπει ότι μέλλον δεν υπάρχει, αλλά και το παρόν το ζει ως επαίτης των Γερμανών.
    Κοντός ψαλμός αλληλούια λοιπόν.
    Θα το ξεπεράσουμε κι αυτό.
    Μετά από εμάς θα ακολουθήσουν κι άλλοι, είναι σίγουρο, όλοι το βλέπουμε.
    Εμείς απλώς αποτελούμε το πρώτο βήμα του αποτελέσματος του πειράματος και των κακών χειρισμών.
    Έπεται και συνέχεια...
  • ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΟΣΤρίτη 22 Μαίου 2012, 14:09
    "ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΑΠΟΒΛΑΚΩΜΕΝΟΣ"
    ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΟ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ, ΔΡΑΧΜΗ, ΕΥΡΟ, , , , , ΣΗΜΕΡΑ ΓΝΩΡΙΣΑ ΝΕΟ ΝΟΜΙΣΜΑ, , , , ,
    ΤΟ ΤΖΟΥΡΟ, , , , , , , , , ,
    ΕΤΡΕΞΑ ΣΤΑ ΓΕΝΟΣΗΜΑ ΜΟΥ, ,
    ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ, , , ,
    ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΑΝ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΟΙΚΟ-ΝΟ-ΜΟΛΟΓΟΙ, , ,
    -----ΠΑΛΙΑΝΘΡΩΠΟΣ-----
  • Δήμος Β.Τρίτη 22 Μαίου 2012, 13:47
    Αγαπητέ Νίκο,
    Το κύριο θέμα, είτε με Ευρώ, είτε με δραχμή, είναι :
    - Θα παράγουμε ή θα δανειζόμαστε??
    - Θα μπορούμε να ζούμε αυτοδύναμοι ή θα εξαρτώμαστε πάντα από αυτά που παράγουν οι άλλοι - τα οποία θα αγοράζουμε με όσα μας δανείζουν???
    - Θα ψηφίζουμε πολιτικούς που παράγουν πολιτική ή λαϊκιστές που παράγουν συνθήματα και ικανοποιούν ρουσφέτια ???
    - Θα καταλάβουμε επιτέλους ότι θέσεις εργασίας δεν δημιουργεί το Δημόσιο, αλλά η επιχειρηματικότητα και η παραγωγικότητα των πολιτών
    - Θα καταλάβουμε επιτέλους ποια ήταν τα δικά μας λάθη, που μας οδήγησαν στη σημερινή κατάσταση ή θα ξορκίζουμε μονίμως όλους τους άλλους, που μονίμως μας φταίνε για όλα όσα έπρεπε να κάνουμε και δεν κάναμε???

    Σε αυτή την κατεύθυνση είναι σημαντικός ο ρόλος που μπορείτε και πρέπει να παίξετε και εσείς που ενημερώνετε και διαμορφώνετε σε πολύ σημαντικό βαθμό τις αντιλήψεις τον πολιτών (και ψηφοφόρων).

    Καλή δύναμη, και ο καθένας ας αναλάβει τις ευθύνες που του αναλογούν, από τον μεγαλύτερο έως τον μικρότερο.
  • tigerΤρίτη 22 Μαίου 2012, 13:45
    AFOY KALESATE TON KATSANEVA SOTHIKAME
  • wizΤρίτη 22 Μαίου 2012, 13:45
    Πολυ λυπαμε για την λογοκρισια που κανετε στα σχολια μας και ετσι αφερεσατε απο το προηγουμενο μου σχολιο το τι ειπε ο Θουκυδιδης .....

    ‘’Προδοτης δεν ειναι μονο εκεινος που φανερωνει τα μυστικα της πατριδας στους εχθρους, αλλα ειναι κι εκεινος, που ενω κατεχει δημοσιον αξιωμα, εν γνωση του, δεν προβαινει στις απαραιτητες ενεργειες για να βελτιωσει το επιπεδο των ανθρωπων, πανω στους οποιους αρχει’’... (Θουκυδιδης)
  • sarlas sΤρίτη 22 Μαίου 2012, 13:42
    καλη η εκπομπη.και εγω ειμαι θιασωτης της επιστροφης στο εθνικο νομισμα γιατι νομιζω δεν υπαρχει λυση εκει που εχουμε φθασει.Επειδη ομως ακουω συνεχεια για επαναδιαπραγματευση γενικως του μνημονιου και επειδη στη ζωη μου εχω μαθει να εξαντλω τα περιθωρια πριν περασω στο επομενο βημα(δραχμη), νομιζω μια συζητηση ΚΑΤ'ΑΡΘΡΟ στα βασικα σημεια των μετρων του μνημονιου, με την παρουσια των ιδιων ανθρωπων που συμμετειχαν στην χθεσινη εκπομπη(πιθανα και του κ.μηλιου απο το συριζα), ως τελευταια επιστημονικη προσπαθεια, στο τι πιθανα μπορει να αλλαξει στην υπαρχουσα μορφη του μνημονιου, θα ηταν εποικοδομητικη, ωστε ο ελληνας πριν παει στις καλπες, να ξερει τι πιθανα μπορει να ανατραπει οσον αφορα τα μετρα και τις υποχρεωσεις και τις υποχρεωσεις που προκυπτουν απο τους δανειστες .Επισης να απαντησουν και οι πολιτικοι ποια συγκεκριμενα μετρα προτιθενται να αλλαξουν και οχι γενικα και αοριστα οπως συμβαινει αυτη τη στιγμη.Μακαρι να προκυψει κατι θετικο για το καλο μας, γιατι ευκολα αναλυουμε τις αλλες χωρες που ειχαν το ιδιο προβλημα, αλλα μην ξεχναμε οτι ο υπαρχον κοινωνικος ιστος στην ελλαδα , με βαση και την ευμαρεια τοσων χρονων, το κλεψιμο, διοτι κε χατζηνικολαου σωστα δεν τα φαγαμε ολοι μαζι αλλα πεστε μου, ο δασαρχης, ο πολεοδομος.ο εφοριακος , ο κωφαλαλος, ο γιατρος, ο πετρελαιας, ο υπαλληλος του υπουργειου συγκοινωνιων με τα κτεο, οι υπαλληλοι με τις επιδοτησεις στα υπουργεια, δεν ηταν ολοι αυτοι λαος τι ηταν? πως θα καταφερουμε να σταματησουμε αυτο το εθνικο σπορ?
  • wizΤρίτη 22 Μαίου 2012, 13:33
    Οπως φαινεται καθαρωτατα απο τα διαφορα σχολια μεχρι τωρα, εκτος απο 1-2 ατομα τα οποια η εχουν μειωμενη πνευματικη ικανοτητα η ειναι τυφλα κομματοσκυλα, ολοι οι αλλοι σχολιαστες που ειδαν την Θαυμασια εκπομπη σας καταλαβαν οτι η Ελλαδα εχει πολλους θαυμασιους και μορφωμενους ανθρωπους τους οποιους το διευθαρμενο δικομματικο συστημα δεν επιτρεπει να μιλουν ελευθερα απο αλλα ΜΜΕ και ετσι αυτοι προτιμουν να μενουν εξω απο την πολιτικη η να φευγουν στο εξωτερικο οπου διακρινονται και βραβευονται. Σημερα με την αθλια κατασταση που επικρατει στην χωρα, 54 % ανεργια των νεων, εχουμε μεγαλη μεταναστευση στο εξωτερικο ολων αυτων των ανθρωπων που θα μπορουσαν να συμβαλουν στην αναδιαρθρωση και προοδο της χωρας μας.

    Νικο, θυμασαι εκεινον τον θαυμασιο επιστημονα κον ΙΩΑΝΝΗ ΓΟΥΣΙΑ στο συνεδριο των Ελληνων που παρουσιασες; Ενας χαρισματικός, καλλιεργημένος, εύγλωτος, σεμνός, αυθεντικός ΈΛΛΗΝΑΣ που ειπε!
    >

    Μπορειτε να τον δειτε. http://www.youtube.com/watch?v=eV8q5asC8rE

    Επε επεισης. >

    Ενας τετοιος ειναι και ο κος Λαπαβιτσας που σε 5 λεπτα εδωσε σε ολους να καταλαβουν τι μας συμφερει. Επειση αξιοι ομιλητες ητανε και οι Κατσανεβας και Καζακης που ξεσκεπασαν τον Πελαγίδη που αποτελεί τον ορισμό του ελληνικού αναχρονισμού και αρτηριοσκληρωτισμού.

    Σημερα αυτοι οι ιδιοι πολιτικοι των ΝΔ, ΠΑΣΟΚ και ΛΑΟΣ ζητανε να τους ψηφησουμε .... για να μας σωσουν παλι, .......... μετα που καταστρεψαν και φτωχευσαν την πατριδα μας.

    Ελπιζω στη επομενη εκπομπη να καλεσετε επεισης μερικους απο το χθεσινο πανελ, Κατσανεβα, Καζακη και Σια να κανουν λιγες σκληρες ερωτησεις στον Σαμαρα, για να τον ξεβρακωσουν και να καταλαβει οτι οι ΕΛΛΗΝΕΣ σημερα εχουν ξυπνησει και δεν τρωνε κουτοχορτο και γνωριζουν τι συμφερει την πατριδα μας.

    Μην ξεχνατε τι ειπε ο προγονο μας Θουκυδιδης.

  • ΜιχάληςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 13:20
    Αυτός ο Πλασκοβίτης... δεν τον είχα ακούσει ποτέ... τί φοβερός εμετός είναι... πώς είναι δυνατόν τέτοια κομματικά ρεμάλια να παραμένουν στα πανεπιστήμια;
  • LCKΤρίτη 22 Μαίου 2012, 13:06
    Ακομα χαμογελαω με την καιρια ατακα σου Νικο, ‘μαλλον η Μερσεντες ειχε σπασμενα φρενα’. Διανα!
  • LKΤρίτη 22 Μαίου 2012, 12:52
    Καλη η συζητηση φιλε Νικο ομως ο κοσμος για να ενημερωθει και να σχηματισει γνωμη θελει αυτες οι εκπομπες να γινονται σε καναλια με πανελλαδικη εμβελεια.
    Οταν η διαπλοκη καθοδηγει εδω και χρονια την κοινη γνωμη και οι σαπιοι πολιτικοι κρυβονται πισω απο μεγαλα καναλια που ακομα και οι ειδησεις τους ειναι επιλεκτικες, πως περιμενουμε να γινουν βηματα για το καλο του τοπου?
    Ο τυπος πρεπει να ελεγχει την εξουσια και οχει να καθοδηγει τουσ πολιτες προσ οφελος συμφεροντων...
    Οσο για το ευρω η Δραχμη, το Εθνικο νομισμα θα ανεβασει την εθνικη μας υπερηφανια, θα μας ενωσει απο πολιτικες διαφορες, συνεπως τα δυσκολα που ετσι κι αλλιως θα περασουμε θα ειναι ευκολοτερα στην συνειδηση μας.
    Παραλληλα, το εγχηρημα του ευρω ειναι λαθος ετσι κι αλλιως σε κρατη της Ευρωπης που δεν εχουν καμια σχεση οπως οι πολιτειες τησ Αμερικης...
  • Στάθης ΚαραγιαννίδηςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 12:51
    3000 Αυτοκτονίες . Δεν πειράζει έχουμε ευρώ €
    1.500.000 άνεργοι . Δεν πειράζει έχουμε ευρώ €
    3.000.000 κάτω από το όριο της φτώχιας . Δεν πειράζει έχουμε ευρώ €
    80.000 νέοι μετανάστευσαν . Δεν πειράζει έχουμε ευρώ €
    486.000 επιχειρήσεις έβαλαν λουκέτο. Δεν πειράζει έχουμε ευρώ €
    2 χρόνια εθνική κατάθλιψη . Δεν πειράζει έχουμε ευρώ €
    Η σχιζοφρένεια σε όλο της το μεγαλείο σε τούτη τη χώρα….
  • pissaΤρίτη 22 Μαίου 2012, 12:37
    'εν αρχή ην η δραχμή'

    καιρός ήταν να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα, ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλες ανοιχτές συζητήσεις.

    Το συμφέρον του Ελληνικού λαού είναι η ανεξαρτησία του και η αυτοδιάθεση του, δεν θα σώσουμε την Γερμανία , τις τράπεζες, το όλο σαθρό οικοδόμημα της Ε.Ε , ως θυσία στο βωμό των αγορών.

    Δεν υπάρχουν μονόδρομοι ούτε θέσφατα.
    ΠΡΟΕΧΕΙ Η ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ.
  • EviΤρίτη 22 Μαίου 2012, 12:36
    Η εκπομπή ήταν πολύ καλή... Καταλάβαμε απόλυτα γιατί δεν βγάζουν τέτοιες εκπομπές στην τηλεόραση... Γιατί θα καταλάβει ο κόσμος τις αλήθειες που του κρύβουν για το εθνικό νόμισμα. Πρέπει η εκπομπή να επαναληφθεί και να αναλυθεί λεπτομερειακά η επομένη μέρα με το εθνικό νόμισμα και το τι ακριβώς πρέπει να κάνει μια Κυβέρνηση για να προστατευθεί ο λαός.
    Ειλικρινά, η ντροπή των μνημονιακών και ευρωλάγνων καθηγητάδων για τα ψέματα που μας λένε τόσον καιρό, ήταν ζωγραφισμένη στα μάτια τους... Η εικόνα τους μίλησε από μόνη της.
  • ΔημήτριοςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 12:23
    Ενα μεγάλο μπράβο στον Φιλιππίδη για τις αλήθειες που τόσο απλά και κατανοητά παρέθεσε. Αν και δεν τον πάω ιδιαίτερα, είναι ο μόνος που ακούμπησε την αλήθεια πάνω στην πραγματικότητα και τους έδωσε έδωσε τις σωστές διαστάσεις τους τότε και σήμερα...
  • ΒΑΣΙΛΗΣ Β. ΚΗΦΙΣΙΑΤρίτη 22 Μαίου 2012, 12:09
    Ακούω εδώ και καιρό, άκομψα και απάνθρωπα, για επανακαθορισμό του κατώτερου μισθού. Δεν θα ήταν πιο σωστό, να αρχίζουν από τον ανώτερο??
  • mexriedw.blogspot.comΤρίτη 22 Μαίου 2012, 11:59
    Είναι τραγικό να βλέπεις, ακόμη και αυτή την ώρα που η χώρα βρίσκεται στον αέρα προς τον γκρεμό, οι παλαιοκομματικοί επαγγελματίες πολιτικοί να μας παραμυθιάζουν. Κανείς δυστυχώς δεν έχει το θάρρος να ομολογήσει ότι το πρόβλημα δεν είναι ευρώ ή δραχμή ή μνημόνιο, αλλά πως θα σταματήσουν οι πολιτικοί να σπαταλάνε ασύστολα το δημόσιο χρήμα και πως επί τέλους θα αποφασίσουν να εισπράξουν πραγματικά όσα διάφοροι πελάτες τους- ψηφοφόροι χρωστάνε ή όσα χρόνια τόσοι πολλοί έχουν κλέψει λόγω της μη πληρωμής των φόρων που τους αναλογούσαν. Χρειάζονται δραστικά και άμεσης απόδοσης μέτρα με νόμους χωρίς παραθυράκια που μοιραία οδηγούν στην κοροιδία και τις ψεύτικες εντυπώσεις. Πολιτικοί που χρόνια τώρα δεν ήξεραν πόσοι είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι, ή τι λεφτά ξοδεύει το κράτος για την πληρωμή τους, πολιτικοί που δεν ήθελαν να μετρήσουν τους συνταξιούχους για να αφήσουν έτσι 200000 όχι μόνο να εισπράττουν συντάξεις πεθαμένων αλλά οι περισσότεροι να έχουν πάρει και την αποζημίωση για τα έξοδα της κηδείας των πεθαμένων, πολιτικοί που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η αναπαραγωγή της εξουσίας για δικό τους όφελος και με έξοδα που καλύπτονται από δανικά, έρχονται τώρα να μας σώσουν. Ένα μόνο νομίζω ότι χρειάζεται να σκεφτεί κανείς πριν αποφασίσει. Πως θα ήταν η χώρα αν κάθε χρόνο είχε πλεόνασμα 8 με 10 δις. Ποιος θα συζητούσε για το μνημόνιο ή για το ευρώ ή για την δραχμή.
  • δημήτρηςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 11:42
    αγαπητέ Νίκο, μετά τα όσα είπε ο κ. Λαπαδίτσας στην εκπομπή σου, ελπίζω να είσαι φιλικότερος προς την κατεύθυνση δραχμή. Αναγνωρίζω τα αίτια για τις ανησυχίες σου αλλά επιτέλους ας δούμε το δάσος και ας ξεχάσουμε το δέντρο...
  • Στράτος ΘεολογίδηςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 11:41
    Το πρώτο βήμα έγινε. Μήπως ήρθε η ώρα για το επόμενο; Μια εκπομπή με τους ίδιους συντελεστές με θέμα το πως θα γυρίσουμε στην Δραχμή με τον καλύτερο δυνατό τρόπο; Μήπως θα πρέπει κάποιοι στο βορά να δουν ότι οι πολίτες αυτής της χώρας ψάχνουν πραγματικά να βρουν ένα δεύτερο σχέδιο; Γιατί δεν βλέπω από τα υπάρχοντα πολιτικά σχήματα κάτι τέτοιο. Ακόμη και από τον Τσιπρα. Να θυμίσω σε κάποιους τα μοτο του Ανδρέα Παπανδρέου για την ΕΟΚ και το ΝΑΤΟ. Δεν λέω να τα εφαρμόσουμε έτσι και αλλιώς αλλά δεν θα ήταν άσχημο να τα συζητάγαμε βρε αδερφέ.
  • pelopidasΤρίτη 22 Μαίου 2012, 11:36
    Βγαλτε τις παρωπιδες και δειτε οτι η μονη λυση ειναι η επιστροφη σε εθνικο νομισμα.
  • θεοδωρος κυριακιδηςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 11:21
    ΕΥΡΩ Η ΔΡΑΧΜΗ......ΒΑΛΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΕΙΛΕΣ ΕΞ ΑΝΑΤΟΛΩΝ ΑΝ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ...ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΕΚΒΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ..
  • σουλταναΤρίτη 22 Μαίου 2012, 11:18
    o πλασκοβιτης μετα τα χτεσινα πρεπει να αλλαξει πλανητη
  • Γιωργος.ΓΤρίτη 22 Μαίου 2012, 11:14
    @Irene εφοσων δέν έχουν σχέδιο Β και είναι μόνο ευρωλάγνοι, να μήν τους ψηφίσουμε αν δεν φτιάξουν! Η να ψηφίσουμε κάποιον που να έχει τέτοιο σχέδιο ακόμα και αν δέν συμφωνουμε απόλυτα μαζί του, για να τους δείξουμε οτι ο ευρωμονόδρομος παση θυσία που μας προσφέρουν ΔΕΝ μας είναι αρκετός.Αλλα φυσικα, κι εγώ αν ημουν ευρωβουλευτής όπως η κ.Τσαβελα δεν θα ηθελα να χάσω τον μισθό μου.
  • thanosΤρίτη 22 Μαίου 2012, 11:09
    theof ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΛΑΒΔΙΩΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΡΙΣΚΕΣ ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ Ο ΚΑΖΑΚΗΣ Ο ΛΑΠΑΒΙΤΣΑΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΤΣΑΝΕΒΑΣ.ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ.
  • skorpiosΤρίτη 22 Μαίου 2012, 10:58
    Συγχαρητηρια....Νικο.
    υπερωχη εκπομπη, πανελ πολυ διαβασμενο, καταπληκτικο κοινο και επιτελους απο τους οκτω καλεσμενους σου οι εξι μας ειπαν την αληθεια.
  • Γιωργος.ΓΤρίτη 22 Μαίου 2012, 10:55
    Συγχαρητήρια και απο μένα για την εκπομπή Νίκο.
    Επιτέλους ακούστηκαν ολα τα δεδομένα.
    Πρεπεινα παραδεχτούμε οτι τα επιχειρήματα υπέρ της επιστροφής σε εθνικό νόμισμα ήταν περισσότερα και πιό πειστικά. Ο κύριος Πλασκοβιτης μας είπε οτι το ευρω ειναι Μερσεντες και το εθνικο νομισμα Φιατάκι.Ε λοιπον εγώ προτιμώ το Φιατάκι που αργά, δυσκολα αλλα σταθερα θα με παει εκει που θέλω παρα την Μερσέντες χωρις φρένα που θα με σκοτώσει στην στροφή!Αυτη η μεγαλομανία μας έφαγε.
  • ΟδυσσέαςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 10:54
    Δεν μπορώ να πω ότι δόθηκαν οι απαντήσεις που περίμενα από διακεκριμένους καθηγητές. Έθεσες Νίκο σοβαρά ερωτήματα και πήρες πολιτικές απαντήσεις από οικονομολόγους-δεν έπρεπε να τα δεχθείς. Ο μόνος που είχε ολοκληρωμένο λόγο και δομημένη σκέψη ήταν ο Λαπαβίτσας. Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι ευρώ ή δραχμή θα πρέπει να αλλάξουμε πολλά είτε το θέλουμε είτε όχι. Οι αλλαγές αυτές δεν έγιναν όταν μπορούσαμε σε καιρό ανάπτυξης όπως η Γερμανία ή στα τελευταία δύο χρόνια όταν έπρεπε για να επιβιώσουμε. Και δεν έγιναν γιατί κανείς δε θέλει να τις κάνει. Οι πολίτες δε θέλουν να συνειδητοποιήσουν ότι πρέπει να αλλάξουν τον τρόπο που ζουν και οι πολιτικοί με τα εγχώρια οικονομικά συμφέροντα που εκπροσωπούν δε θέλουν να αλλάξουν το σύστημα που χρόνια έμαθαν και τους εξυπηρετεί. Από τη στιγμή που κανείς δε θέλει να το συνειδητοποιήσει και να κάνει αυτές τις αλλαγές συνειδητά και με σχέδιο θα γίνει κάτι με άναρχο και με βίαιο τρόπο. Δεν υπάρχει εύκολος δρόμος για την έξοδο από την κρίση, όσο και αν τον ψάχνουν όλοι. Το μόνο που μας σώζει είναι ένα παγκόσμιο οικονομικό θαύμα, μία μοναδική στην ιστορία οικονομική ανατροπή. Αυτοί οι πολιτικοί που καλούνται να την κάνουν και να γράψουν ιστορία δεν τους εμπιστεύομαι ούτε περίπτερο να διοικήσουν. Ιστορία πάντως θα γράψουμε ακόμη μία φορά. Δυστυχώς δε θα είμαστε περίφανοι για το συγκεκριμένο κεφάλαιο και μακάρι οι ζημιές να είναι αναστρέψιμες...
  • DNΤρίτη 22 Μαίου 2012, 10:47
    AN AKOUSOUME TON KYRIO LAPABITSAS OTI H TRAPEZES PREPEI NA PERASOUN STO DIMOSIO TOTE O KAMMENOS EXH DIKIO.
  • Romanos65Τρίτη 22 Μαίου 2012, 10:45
    Ενταξη.
    ολλο το παλιο βαθυ κρατικοδιαιτο ΠΑΣΟΚ
    εχει μετακομηση στον ΣΥΡΙΖΑ
    Μαζι με τους συνδηλα- ληστες,
    ελπιζωντα να μην αλαξη τιποιτα στη χωρα για αυτους.
    Ζητω τα Σιοβετ
    Ζητω ο Σταλιν
    Ζητω Ο Τσπιπραε
    Ζητω ο Βυζας Μεγαρων
    Ζητω το πακισταν

    salam elekom
  • VaG_PacinoΤρίτη 22 Μαίου 2012, 10:29
    Kαταπληκτική η εκπομπή!!! Λαπαβίτσας και οφθαλμίατρος ήταν οι πιο εντυπωσιακοι. Ο Λαπαβίτσας κατάφερε μέσα σε 5 λεπτά να κάνει οτι δεν μπορεί να κάνει το ΚΚΕ τατελευταία χρόνια. Ήμουν 100% κατά της δραχμής αλλά βλέποντας την εκπομπή και ειδικά τον Λαπαβίτσα άρχισα να αλλάζω γνώμη και να την βλέπω με πολύ καλύτερο μάτι.
  • G. ErisianosΤρίτη 22 Μαίου 2012, 10:25
    Βρε πως καταντήσαμε θα μπορούσε να ήταν ο τίτλος του μικρού μου σχολιασμού;
    Από πριγκιπάτο ( χωρίς βασιλιάδες και πρίγκιπες όπως τους ξέραμε ) που θα μπορούσε να ήταν η Ελλάδα μιας και έχει όλα τα προσόντα, την κατάντησαν ζήτουλα, αναξιόπιστη, αφερέγγυα και φτωχιά στο παγκόσμιο.
    Δεν είμαι οικονομολόγος για να μπορώ να κατανοήσω όλα όσα λέχτηκαν στην αντικειμενικά άριστη εκπομπή, αλλά μπορώ να παραθέσω την επιθυμία μου μιας και πιστεύω ότι είναι επιθυμία των περισσοτέρων Ελλήνων.
    Ελλάδα επί τέλους για τους Έλληνες, λαμπάδα Ολυμπιακού φωτός για το παγκόσμιο.
    Με αξιοπρέπεια, με σεβασμό, με νόμους και κανόνες, με εργασία, ανάπτυξη και οργάνωση, αυτάρκης στα πάντα.
    Με κουλτούρα, ήθη και έθιμα, γράμματα και τέχνες.
    Όπως δίδασκε και διδάσκει αρχαία ιστορία, να σταθεί αντάξια αυτής της βαριάς κληρονομίας και να διδάσκει και σήμερα πολιτισμό.
    Τώρα αν το νόμισμα μας θα είναι ευρώ, ή δραχμή, λίρα ή λιρέτα δεν έχει καμία σημασία αρκεί να με σέβονται ως Έλληνα, ως έθνος, ως χώρα.
    Ατυχώς οι μέχρι σήμερα κυβερνόντες κυρίως των δυο μεγάλων κομμάτων κατέβαλαν κάθε δυνατή προσπάθεια για το αντίθετο.
    Εκπαίδευσαν τους νέο Έλληνες στα εύκολα.
    Να μην αγαπόν την Ελλάδα, να μην σέβονται την ιστορία της, να μην τιμούν τους προγόνους.
    Αυτοί από την πλευρά τους, πρωτίστως κοίταξαν να πλουτίσουν εις βάρος της χώρας. Φρόντισαν να ενεχυριάσουν κάθε σπιθαμή όχι μόνο γης, αλλά και ότι βρίσκεται κάτω και πάνω από αυτή.
    Διώχνουν ακόμα μια φορά τους Έλληνες από την χώρα τους γιατί δεν υπάρχει δουλεία και δίνουν δουλεία σε αφρικανούς και ασιάτες.
    Οι θήτες αυτού του τόπου με θράσος σήμερα ζητούν την ψήφο μας ακόμα μια φορά εγκαλούμενη των πατριωτισμό τους και με κινδυνολογίες και απειλής για πτώχευση και επιστροφή στην ψωριάρα την δραχμή μας σφίγγουν την αγχόνη καθημερινά λίγο, λίγο.
    Επί τέλους ως πότε και ως που;
    Μήπως ήρθε η στιγμή όλοι μας να αναρωτηθούμε;
    Άφεση αμαρτιών στους παρά φύση βιαστές θήτες που μας κατέστρεψαν, ή πάμε από την αρχή όλη μαζί να κάνουμε την χώρα μας παράδειγμα προς μίμηση είτε με ευρώ, είτε με δραχμή ;
  • socialΤρίτη 22 Μαίου 2012, 10:24
    Το εκπληκτικό σημειο της κουβέντας που πρέπει σίγουρα να θυμούνται όλοι, είναι στο Α' μέρος περίπου στο 36΄όταν ο Χιόνης και ο Χ"νικολάου αναφέρεουν ότι τους ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑΝ ΜΕ ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠOY EXEI NA KANEI ME THN ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΥΝΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.ΕΛΕΟΣ!!!!!

    Τέτοια δημοκρατία θέλουμε?Στα τσακίδια!!
  • theofΤρίτη 22 Μαίου 2012, 10:22
    Τόση μπουρδολογία απο καζάκη λαπαβίτσα κατσανέβα χρόνια έχω να ακούσω, η μόνη πρόταση που είχαν ήταν το πληθωριστικό χρήμα! Αυτούς αν τους αφήσεις μιά εβδομάδα να χειριστούν καταστάσεις κρίσης το μόνο που θα κάνουν είναι να τυπώνουν χρήμα χωρίς καμία αξία στο εξωτερικό (αυτό μας ενδιαφέρει κύριοι γιατί τα πάντα τα εισάγουμε).
    Ειναι επικίνδυνοι και πολύ φοβάμαιότι θα το καταλάβετε όταν θα σας έχουν κάνει τη ζημιά και τότε θα είναι αργά.
  • Παύλος ΞανθόπουλοςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 10:17
    Θα ήθελα να επισημάνω ότι λίπη η πρότασης του ΚΚΕ, όπου βγαίνοντας και από την ΕΕ, θα μπορούμε να στηρίξουμε την Ελληνική παραγωγή, από αγροτική έως και διατροφής, υποδημάτων: από παπούτσια έως και κιλότες..Συν φυσικά η αγροτική μηχανοποίηση και ότι αφορά ενέργεια και παραγωγή φαρμακων. Με τελωνεία εξάλλου στείριzi ακόμη και η ΕΕ την ενxορια viomihania teis..Μονο την αγροτική και ιποδιματικι οικονομία άφησε ελεύτερη, ώστε να χτυπηθούμε εμείς.. Εάν έχουμε τον "εθνικομας" πλούτο: από αλουμινι έως και τσιμέντα, μαρμαρα, χρυσός, στα δικαμας χερια...θα μπορέσουμε ακόμη και να έχουμε ένα ισχυρό νόμισμα !Όσον αφορά τα πετρέλαια και gaz..με διακρατικές συμφωνίες που μπορούν να γίνουν με πολιτισμένα κράτη, θα μας βγει φτηνότερα ! Παύλος Ξανθόπουλος
  • ΧαράΛαμπος ΚοινοκτημοσύνηΤρίτη 22 Μαίου 2012, 10:12
    ΕΥΡΩ Η ΔΡΑΧΜΗ ;
    Αφού πρώτα αναφερθούμε κ.Χατζηνικολαου , στο αυθόρμητο όσο και real ερώτημα που μας γεννάτε με αυτό το ερώτημα σας , και δεν είναι τίποτα άλλο από το
    Γιατί τώρα ; Και είναι υπαρκτή η απορία μας πέραν του γεγονότος της παραμονής εκλογών και στο ότι ακριβώς το ίδιο προεκλογικό δίλλημα προσπαθούν να βάλουν ως διακυβευμα μάλιστα των εκλογών και τα δυο κόμματα (Ν.Δ και ΠΑ.ΣΟ.Κ ) που μας έχουν φέρει στο σημείο να ξαναμπούμε σε αυτό το δίλλημα .
    Από την Μαρξιστική λοιπόν θεώρηση του θέματος , θεώρηση που άσχετα αν θέλουν σήμερα οι Ταγοί να αποκρύβεται από τους Λαούς , αλλά και ταυτόχρονα θεώρηση η οποία μπορεί να δικαιούται ότι έχει τα μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας από όλες τις λοιπές θεωρήσεις και αναλύσεις , ειδικά όσο αναφορά τα αποτελέσματα και την λειτουργία του Καπιταλισμού , το ερώτημα είναι άστοχο , ανύπαρκτο άρα και μη χρήσιμο για ουσιαστικά συμπεράσματα .
    Και είναι έτσι αφού το όποιο νόμισμα , όπως και αν λέγεται δεν εκφράζει ούτε είναι και βέβαια δεν μπορεί να γίνει παράγοντας ανάπτυξης , αντιθέτως το ίδιο το νόμισμα έχει αντικατασταθεί εδώ και πολλά έτη σε όλες τις διακρατικές και όχι μόνο συναλλαγές αρχικά σε χρεόγραφα και πλέον άυλες μορφές , εκείνο που μόνο μπορεί να πει κάποιος ότι κρύβεται μέσα σε ένα νόμισμα είναι η τοπικές εκμεταλλεύσεις των εργαζομένων και τίποτα άλλο .
    Όμως για να μπούμε και λίγο στο τρυπακι να αφήσουμε προς ώρας τον Μαρξ (εδώ τον έχει ξεχάσει το Κ.Κ.Ε) και να κάνουμε μια εκτίμηση στα πλαίσια του σάπιου συστήματος που ζούμε , θα διαπιστώσουμε ότι και πάλι το ερώτημα είναι επιεικώς ανεδαφικό αφού συγκρίνεται ένα νόμισμα (δραχμή , μνα , η όπως άλλως θα λεγόταν το εθνικό αυτό νόμισμα) με μια συναλλαγματική ισοτιμία , αφού κάτι τέτοιο είναι το ευρώ και όχι νόμισμα , το ευρώ ως γνωστό δεν κόβεται με βάσει τις ανάγκες της εκάστου εθνικής οικονομίας , ούτε μπορεί κάτι τέτοιο να κάνει καμία χώρα αν δεν έχει το εντάξει της Ε.Κ.Τ , μάλιστα για να είμαστε ακριβολόγοι αυτό το εντάξει με βάσει τους κανόνες που έχουν βάλει , δεν μπορεί να δοθεί ποτέ , μιας και ο παράγων ύφεση το απαγορεύει , τέλος δεν υπάρχει κοινή οικονομική πολιτική ούτε δύναται να υπάρξει κάτι τέτοιο αφού δεν πληρούνται προϋποθέσεις ομοσπονδοποίησης της Ευρωζώνης .
    Έτσι αυτό το ερώτημα σήμερα πέρα από τρομοκρατικό και άκρως παραπλανητικό για τον Ελληνικό Λαό με στόχο να του υφαρπάξουν την ψήφο ακόμα μια φορά , είναι και τελείως ανεδαφικό .
    Και βέβαια έχει φτιαχτή και υπάρχει ένα οικονομικό περιβάλλον σήμερα στην Ευρωζώνη και γενικότερα στο παγκόσμιο κοινωνικοπολιτικό γίγνεσθαι , αυτό καταρχάς δεν έχει καμία σχέση με το νόμισμα , αλλά με τις πολιτικές , μέσα λοιπόν σε αυτό το περιβάλλον και επειδή όντως στην Ελλάδα ο , ορατός κίνδυνος να γίνει μετά από το πειραματόζωο των οικονομικών Λόμπι και ο «αδύναμος κρίκος» έχουν αναστατωθεί οι Αγορές , οι θιασώτες Των Αγορών και οι ταγμένοι με όρκο να της στηρίζουν τις Αγορές , και έχουν αρχίσει τις γνωστές μεθοδολογίες περί ενός δήθεν χαμού που θα συμβεί εκτός ευρώ , αλλά ταυτόχρονα ο Λαός τον ζει και τον γνώρισε μόνο μέσα στο Ευρώ .
    Έτσι και επειδή δεν θα ήθελα να μην έχει , κατά τους κριτικούς αγοράς , άποψη και επί του επίπλαστου και τρομαγμένου διλλήματος που βάζουν ευρώ η εθνικό νόμισμα θα πω ξεκάθαρα και χωρίς δεύτερη σκέψη εθνικό νόμισμα και από μόνοι μας μάλιστα
    Και λέω εθνικό νόμισμα , εκτός των είδη αναφερθέντων και γιατί :
    1)Με βάσει τους πλέον αξιόπιστους παγκόσμιους και Έλληνες οικονομολόγους το τέλμα που έχει περιέλθει η Ελληνική οικονομία και με βάσει τις πραγματικές δυνατότητες αναπτυξιακής και παραγωγικής υποδομής , μόνο με Εθνικό νόμισμα μπορούν να αξιοποιηθούν .
    2)Έχοντας εθνικό νόμισμα μπορείς να αναζητήσεις και αλλού οικονομικούς εταίρους με πολύ καλύτερους διαπραγματευτικούς Όρους για την χώρα (Ρωσία , Κίνα , Λ.Αμερικη κ.α.)
    3)Η χρήση του ευρώ είναι βασικός παράγοντας της οικονομικής κατάντιας της Ελλάδας , αποβιομηχάνιση , αποαγροτικοποιηση , ξεπούλημα μεγάλων πηγών δημόσιου πλούτου σε ξένους , απόλυτη εγκατάλειψη-χάρισμα του μεγάλου ιδιωτικού τομέα σε ξένα κεφάλαια κ.α. που είναι απόλυτα δεδομένα ότι μόνο με μετάβαση σε εθνικό νόμισμα δύναται να ανακοπούν .
    4)Ακόμα και η ανάπτυξη που προεκλογικά ψελλίζουν στην Ε.Ε λόγο των συνεχομένων Λαϊκών αντιδράσεων , πέρα και από το ότι στην ίδια την Ευρώπη και να συμβεί δεν μπορεί παρά να είναι πολύ μικρή και εντελώς βραχύβια , η αντικειμενική λογική λέει ότι στην Ελλάδα δεν μπορεί να φτάσει ποτέ και καθόλου μέσω ευρώ , απλά γιατί δεν υπάρχουν ούτε οι φορείς να την φέρουν (Ανύπαρκτος και είδη ξεπουλημένος Ελληνικός Ιδιωτικός τομέας , προσπάθεια επίσης ξεπουλήματος του Δημόσιου τομέα και άρνηση εξορθολογισμου του και στηρίξει σε αυτόν , απόλυτη αποβιομηχάνιση , εξαντλημένη και κατακρεουργημένη σε χρέη αγροτική οικονομία , Τουρισμό σε απόλυτη αποδιοργάνωση ) από την άλλη η δημιουργία τώρα αυτών των φορέων μόνο με εθνικό νόμισμα μπορεί να επιτευχτεί , πέραν των άλλων και λόγο του ότι ο εσωτερικός ανταγωνισμός με τα άλλα κράτη του ευρώ δεν μπορεί να έχει θετικό πρόσημο για την χώρα μας .
    5)Για όσους μάλιστα ανησυχούν ότι με την έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ θα υπέρ πολλαπλασιαστεί ο πληθωρισμός μας και έτσι θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα στις εξωτερικές μας συναλλαγές , τους απαντάμε ότι υπάρχουν πολλές λύσεις που μπορείς να ξεπεράσεις και αυτό το ούτος η άλλο βραχύβιο πρόβλημα (όχι πάνω από 18 μήνες) τόσο περίπου θα χρειαστεί να έχουμε θετικό συντελεστή τόσο στο πρωτογενές πλεόνασμα όσο και στο ισοζύγιο εισαγωγών εξαγωγών , μια εξ αυτών η ρήτρα στις εξωτερικές σου συναλλαγές ενός άλλου νομίσματος π.χ. του κινέζικου .
    6)Θα πρέπει να υπολογίσουμε ότι αν τα πράγματα πάνε καλά , που η πιθανότητες είναι να πάνε καλά , με το εθνικό νόμισμα , θα έχουμε ραγδαίες αλλαγές και στο ευρύτερο περιβάλλον που βρίσκεται η χώρα μας , αλλαγές που ίσως και μόνο για τον φόβο τους κανένας δεν θα ρίσκαρε από τους …..τρομοκράτες δανειστές μας να μας βγάλει εκτός ευρωζώνης .
    Εδώ θα πρέπει να αναφέρουμε και την «ψυχολογία» που κατά κοινή αποδοχή παίζει μεγάλο ρόλο όχι μόνο στον παράγοντα Άνθρωπο που είναι το ζητούμενο μας , αλλά και στις «Αγορές» που πρέπει να είναι ο αντίπαλος μας .Αν λοιπόν αχούμε κοινωνικές αλλαγές με άνοδο της ψυχολογίας του Λαού μας αυτό σίγουρα θα δώσει μεγαλύτερες αντοχές και ανοχές στην προσπάθεια ανάκαμψης μας .
    Άρα Συμπέρασμα είναι ότι ας αφήσουμε τα νομίσματα και ας ασχοληθούμε με τις πολιτικές και ειδικά αυτές που μας έχουν οδηγήσει εδώ που είμαστε και ας κοιτάξουμε να αντιστρέψουμε το βέλος οικονομικής ανάπτυξης που βάλαμε ; μας βαλανε ; το 1989 και αντί για Φιλελευθερισμό να δείχνει Σοσιαλισμό και όλα θα πάνε Ανθρώπινα .
  • socialΤρίτη 22 Μαίου 2012, 10:06
    Από τις καλύτερες εκπομπές που έχω παρακολουθήσει. Μακάρι να γίνονταν κάτι τέτοιο και στην τηλεόραση ώστε να έχει την δυνατότητα περισσότερος κόσμος να την παρακολουθήσει. Σίγουρα λίγο δύσκολη για τον απλό κάτοικο της περιφέρειας που δεν έχει σχέση με οικονομικά στοιχεία.
    Νομίζω ότι το γενικό ρεζουμε στο οποίο όλοι συμφώνησαν είναι ότι πρέπει να υπάρξει εξορθολογισμός των δαπανών του κράτους άσχετα με το αν δανιζόμαστε ή όχι. Το πρόβλημα σε αυτό είναι ότι η ύφεση έχει δημιουργήσει μείωση εσόδων του κράτους με αποτέλεσμα να αναζητεί έσοδα από περικοπές κοικωνικών δαπανών και ξεπούλημα δημόσιας περιουσίας. Ένα δεύτερο πρόβλημα γύρω από την διαχείρηση του κράτους είναι ποιος θα κάνει αυτόν τον εξορθολογισμό, ποιον θα εμπιστευτούν οι πολίτες για αυτό.Μπορεί να είναι η ΝΔ ή το ΠΑΣΟΚ με τους συνδετικούς δεσμόυς που έχουν αναπτύξει το προηγούμενο διάστημα με τους κρατικούς θεσμούς - πόσο καθαρά είναι τα χέρια τους για να το κάνουν αυτό. Η ιστορία έχει δέίξει ότι δεν μπορούν ούτε πρέπει να κάνουν αυτοί, την αναδιοργάνωση του κράτους.

    Το κράτος χρειάχεται ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ και κοινωνική συνοχή. Χρειάζεται κυβέρνηση και την κοινωνία ενωμένοι σε ένα κοινό στόχο.
    Ποιός μπορεί όμως να είναι αυτός? Οι εκλογές έδειξαν σαφέστατα ότι η κοινωνία δεν θέλει το μνημόνιο και τις λογικές των ξένων αφεντικών μας.

    Να μπούμε σε ένα στόχο που θα λέει πάγωμα του μνημονίου για κάποια χρόνια, έως να μπορέσουμε να κάνουμε τις απαραίτητες αλλαγές στις δομές του κράτους (ισοσκελισμένους προυπολογισμούς, αλλαγές προσαρμοσμένες στις ανάγκες της κοινωνίας και όχι των αγορών). Από εκεί και πέρα ριζικές αλλαγές στην απονομή της δικαιοσύνης, άμεσης δημοκρατίας, διαφάνειας οικονομικών των πάντων.

    Αν παρόλα αυτά πιεστούμε από τη ΕΕ, τους λέμε ότι εμείς σας χαιρετάμε αλλά για να μας θυμόσαστε σας αφήνουμε ένα δωράκι για να μας θυμάστε πάντα!!!

    Συγχαρητήρια σε Καζάκη και Φιλιππίδη. Να σας βλέπουμε ποιο συχνά.
  • ΜΑΡΘΑΤρίτη 22 Μαίου 2012, 09:57
    ΩΡΑΙΑ Η ΧΘΕΣΙΝΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΚΥΡΙΕ ΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΘΙΞΕΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝΕ ΤΑΜΠΟΥ.ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΛΕΙΣ ΣΥΧΝΟΤΕΡΑ ΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΑΖΑΚΗ.ΕΧΕΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΥΣΤΥΧΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ.ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ.ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΟΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΤΟΝ ΕΚΡΙΝΕ ΩΣ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΜΜΕ.ΤΕΤΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΣΥΧΝΟΤΕΡΑ.
  • Irini για ΚατερίναΤρίτη 22 Μαίου 2012, 09:49
    Μπράβο κι εγώ μαζί σου....!!!! Τί κάνουμε λοιπόν ; Δε τους βλέπω να έχουν έτοιμο το plan B, ούτε τους ακούω να το συζητούν, αναθεματίζουν μόνο όποια νύξη γίνεται περί δραχμούλας...και το κακό είναι πως το ξέρουν οτι για κεί πηγαίνουμε αλλά παίζουν το "παιχνίδι" .....
  • stefanosΤρίτη 22 Μαίου 2012, 09:37
    γιατι δεν βάζετε την εκπομπή στο real fm κάπου στο μεσοδιάστημα που έχει στάση εργασίας. 10:30 - 15:30.
  • ΚατερίναΤρίτη 22 Μαίου 2012, 09:33
    Έχω την εντύπωση λοιπόν (και τα τελευταία δύο χρόνια την είχα, αλλά τώρα είμαι πιο σίγουρη), ότι έτσι κι αλλιώς θα επιστρέψουμε στη δραχμούλα μας.
    Πρέπει να προετοιμαστούμε όλοι οι Έλληνες για την ημέρα αυτή που έρχεται όλο και πιο κοντά μας.
    Να αντιμετωπίσουμε την κατάσταση με όση ψυχραιμία έχουμε, γιατί τον πρώτο καιρό θα είναι δύσκολα τα πράγματα για τις Ελληνικές οικογένειες.
    Ένας κύκλος κλείνει κι εμείς χρειαζόμαστε δύναμη να ανοίξουμε τον επόμενο...
    Κάποιοι προσπάθησαν να μας κρατήσουν κλειστά τα μάτια.
    Να είμαστε τα αιώνια κουτάβια κατώ από το καθεστώς τους.
    Πιστεύω λοιπόν ότι έρχεται η ώρα της μεγάλης ευθύνης:
    Να κρατήσουμε τη χώρα μας περήφανη, να γίνουμε "ένα" όλοι μας.
    Η ιστορία αυτού του ευλογημένου τόπου είναι γεμάτη από δύσκολες στιγμές, μέχρι και ολόκληρους δύσκολους αιώνες.

    Δεν είναι ότι "λαϊκίζω"...
    Όποιος πρόσεξε χτες τον κ.Λαπαβίτσα σίγουρα κατάλαβε ότι ο άνθρωπος μίλησε έτσι όπως έπρεπε να μιλάνε και "κάποιοι άλλοι" εδώ και δύο χρόνια...
  • stalkerΤρίτη 22 Μαίου 2012, 09:30
    Νίκο, αυτό που καταλάβαμε όλοι χθές είναι ότι άνθρωποι σαν τον Καζάκη και τον Λαπαβίτσα δεν καλούνται σε μεγάλα κανάλια γιατί δεν μπορούν οι παπαγάλοι να τους αντιμετωπίσουν. Ο λόγος; Mιλούν πάντα με στοιχεία. Είναι νομίζω χρέος σας να δίνετε βήμα σε τέτοιους ανθρώπους, γιατί έχουν να πουν πολλά (ιστορικά, οικονομικά), μπας και καταλάβουν κάποιοι τι γίνεται τα τελευταία 200 χρόνια σε αυτό τον τόπο. Το άλλο που καταλάβαμε είναι ότι όλο το πολιτικό σύστημα (από αριστερά μέχρι δεξιά) πρέπει να διαλυθεί.
  • IriniΤρίτη 22 Μαίου 2012, 09:21
    Εξαιρετική εκπομπή !!! Συγχαρητήρια....Η καλύτερη που έχει γίνει ....Όλοι οι παρόντες ειδικοί και το κοινό, ξεκαθάρισαν όλα τα ερωτηματικά που είχαμε και που οι πολιτικοί όλων των χώρων ηθελημένα δε συζητούν, ή ακόμα αποφεύγουν να ακουμπίσουν...Τελικά μήπως είναι καιρός να αποφασίσουμε να τους διαολοστείλουμε και να προχωρήσουμε; Φαίνεται πως θα περάσουμε δύσκολα για κάποιο διάστημα, μας είπαν χθές 6 μήνες, θεωρώ πως θα είναι περισσότερο, γιατί πρέπει να έχεις έτοιμο plan-B και δε τους βλέπω να το έχουν...Θέλω να ευχαριστήσω απο αυτό το βήμα όλους τους ειδικούς που μίλησαν γιατί κατάλαβα οτι έχουμε εδώ ακόμα ανθρώπους που νοιάζονται για το τί θα γίνει και δεν έφυγαν για άλλες πατρίδες αλλά κιι αυτους που βρίσκονται στο εξωτερικό...Εκνευρίζομαι όμως όταν αναρωτιέμαι το γιατί όλοι αυτοί δεν βγαίνουν μαζί μπροστά να πάρουν την ευθύνη της αλλαγής της πατρίδας μας, σχεδιάζοντας το παρόν και το μέλλον, φτιάχνοντας τους ελεκτικούς μηχανισμούς ώστε να μη πέσουμε πάλι στη διαφθορά και στην άβυσσο...Κανένας δε θέλει να πάρει στους ώμους του το κόστος;
  • Knight RiderΤρίτη 22 Μαίου 2012, 08:45
    Καταρχήν ενα μεγάλο μπράβο για την καλυτερη ισως ενημερωτικη εκπομπη που εχω παρακολουθησει εως τωρα στα 35 χρονια ζωής μου! Νομιζω οτι ο κ.Λαπαβιτσας τα είπε ολα!! Ολοι σχεδον εχουμε καταλάβει οτι το ευρω το πιο σκληρό νομισμα στο κόσμο δεν κανει για μας.Δεν εχουμε την εξειδικευμενη παραγωγή για να το υποστηρίξουμε, οταν μας εβαλαν στο ευρω αυτο δεν το εβλεπαν??Δεν εχουμε βαριά βιομηχανια, δεν κανουμε εξαγωγη υψηλης τεχνολογιας γιατι δεν εχουμεαυτα που εχουμε ειναι αγγουρια , κολοκυθια κλπ εχουμε τουρισμο εχουμε υπηρεσιες αυτα για να τα προωθησεις χρειαζεσαι ενα μαλακο νομισμα ευελικτο οχι το ευρω!Απλα πραγματα που καποιοι ηθελημενα μαλλον δεν μας τα ειπαν.
  • ΤΑΣΟΣΤρίτη 22 Μαίου 2012, 08:43
    Αυτός ο Πελαγίδης αποτελεί τον ορισμό του ελληνικού αναχρονισμού και αρτηριοσκληρωτισμού. "Είναι σαν ενας 40άρης-45άρης γιατρός να θέλει να γίνει δικηγόρος", μας είπε. Τέτοια μυαλά κατέστρεψαν τον τόπο.
    Στην Φινλανδία η αλλαγή επαγγέλματος μπορει να γίνει ακόμη και στα 55 ή στα 60 και θεωρείται απόλυτα φυσιολογικό. Γι αυτό εκεί η οικονομία "φυσάει", ενώ στην Ελλάδα μας πήρε και μας σήκωσε.
    Η επιστροφή στην δραχμή είναι μονόδρομος για την χώρα. Απλά, το ζητούμενο είναι να γίνει ομαλά η μετάβαση και όχι βίαια.
  • γιαννης νικαιαΤρίτη 22 Μαίου 2012, 08:39
    απ τις καλυτερες εκπομπες που εχω παρακολουθησει τα τελευταια χρονια, με πολλες χρησιμες αποψεις απο ανθρωπους που ξερουν τι τους γινεται, το ερωτημα που γεννατε σε μενα ειναι γιατι δεν τους εχουν καλεσει ολες αυτες οι κυβερνησεις να βαλουν το χερι τους για να σωσουμε ολοι μαζι την χωρα;
    ο λαπαβιτσας, ο καζακης κ.α ειναι μυαλα που πρεπει να εχουν θεση μεσα στην εθνικη τραπεζα, μεσα στο υπ οικονομικων.αφηστε τους να ελεξουν τα οικονομικα στοιχεια για να μας πουν την αληθεια.
  • ΓΕΩΡΓΙΟΣΤρίτη 22 Μαίου 2012, 08:21
    ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.......Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΣΧΕΔΙΑΖΟΥΝ ΤΟ ΜΕΛΛΩΝ ΤΙΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΑΝΕΞΕΡΤΗΤΟΣ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ....ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΜΕΛΛΩΝ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
  • Σταθης ΚΤρίτη 22 Μαίου 2012, 07:40
    Πολυ καλη εκπομπη!Οταν η συζητηση διεξαγεται με επιστημονες και οχι με πολιτικους ή δημοσιογραφους φερεφωνα τοτε παρακολουθουμε μια ουσιαστικη συζητηση.Βγηκαν χρησιμα συμπερασματα και ξεβρακωθηκαν ολοι αυτοι που επενδυουν στο φοβο πατωντας πανω στην αγνοια μας επι ειδικων οικονομικων θεματων.Μετα το τελος της εκπομπης εβαλα Μεγκα που ειχαν μια παρομοια συζητηση και κοντεψα να σπασω την τηλεοραση με τους συμμετεχοντες γκεμπελισκους...Ευχαριστουμε για την ενημερωση enikos!
  • NikosΤρίτη 22 Μαίου 2012, 07:32
    Το προβλημα ειναι απλο, ο Ελληνικος λαος πρεπει πρωτα να συνηδειτοποιησει που βρισκεται πιστευω οτι ακομα δεν το εχει κανει, πρεπει να καταλαβει οτι ολα αλλαζουν, αν δεν καταλαβαινει οτι το διλημμα ειναι οχι ευρω η δραχμη, αλλα αξιοπρεπεια- σεβασμος- αλληλεγγυη η βαρβαροτητα. Δυστυχως εχει επιλεξει με τη σταση του τη βαρβαροτητα. Ποσοι απο τους ανεργους θα δεχοντουσαν να δουλεψουν ως εργατες γης, να επιστρεψουν στην αγροτικη-κτηνοτροφικη παραγωγη?? την μονη λυση σημερα για την αυξηση του εθνικου προιοντος?? ουτε το 10%. Δυστυχως τα μυαλα μας νομιζουν οτι η λυση θα ερθει ως μανα εξ ουρανου, η λυση θα ερθει μονο απο εμας αν αλλαξουμε μυαλα και καταφερουμε να ξεφυγουμε απο τα ψευτοδιληματα. Η ωρα μας πριν το 1990 εξηγαγε αγροτικα προιοντα και δεν εισηγαγε σημερα οχι μονο δεν εξαγουμε αλλα εισαγουμε, αυτα πρεπει να τα σκεφτουμε και να δουμε τις αιτιες μηπως ειναι το ευρω και η βαρβαροτητα εφαρμογης του απο τις κυριαρχες ταξεις.
  • ΧΑΡΗΣΤρίτη 22 Μαίου 2012, 07:13
    ΠΡΟΣ κ. Χ''νικολάου
    Ισως ήταν καλό και χρήσιμο τις διαδυκτιακές εκπομπές να τις συνοψίζετε σε ένα περιληπτικό κείμενο, έτσι ώστε να μπορεί κάποιος να έχει το ζουμί τους, χωρίς να χρειάζεται να τις ξαναπαρακολουθήσει.
  • Ευάγγελος ΜαντάςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 06:57
    Στη φωτογραφία των κ.κ. Σαμαρά-Πλεύρη-Ανατολάκη, ο κ.Ανατολάκης φαίνεται σαν να έχει πάρει θέση αμυντικού στο τείχος (προσέξτε τα χέρια του)τη στιγμή της εκτέλεσης φάουλ κοντά στην περιοχή. Ο έστι μεθερμηνευόμενον " Τρέμε Τσίπρα, δεν βάζεις γκολ"
  • ΔαμιανόςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 06:35
    Ναι πράγματι ήταν μια πολύ καλή εκπομπή. Αλλά οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι ήταν μονόπλευρη. Οι περισσότεροι καλεσμένοι ήταν κατά του Ευρώ και αυτό δεν αντιπροσωπεύει ούτε το σύνολο της ακαδημαϊκής κοινότητας αλλά ούτε και το σύνολο της Ελληνικής κοινής γνώμης. Φυσικά το αστέρι της βραδιάς ήταν ο Κατσανευας!!! Άρε γράμματα που μαθαίνουν τα παιδία μας…
  • Σφακιανάκης ΠέτροςΤρίτη 22 Μαίου 2012, 04:46
    Εξαιρετική εκπομπή. Θα έπρεπε Νίκο να την είχες κάνει νωρίτερα αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ. Θα ήταν ενδιαφέρον αφού δέχτηκε ο Σαμαράς να έρθει στην εκπομπή σου να έχεις εκτός από το κοινό και τεχνοκράτες από το σημερινό πάνελ όπως ο Κατσανέβας ή ο Καζάκης που θα μπορούσαν να επιχειρηματολογήσουν μαζί του στις μνημονιακές θέσεις που εκφράζει και στην εμμονή του στο ΕΥΡΩ; Περιμένουμε συνέχεια τέτοιων εκπομπών, αν και πιστεύω ότι θα δεχτείς πιέσεις να τις σταματήσεις...
  • jusepeΤρίτη 22 Μαίου 2012, 04:41
    μπραβο ρε νικο ευτυχως εισαι και εσυ και ακουμε καμια αληθεια!!!!!!!!
  • Tele BattleΤρίτη 22 Μαίου 2012, 04:17
    κύριε Νίκο, εξαιρετική εκπομπή... όλες οι απόψεις, με κόσμιο τρόπο και εμπεριστατομένα... πραγματικά, ένα μεγάλο μπράβο... πάρα πολύ καλή!!!
  • katdelbarΤρίτη 22 Μαίου 2012, 04:15
    Den einai YPARKTO to dilima !!!
  • χριστοφορος ΠαπανικολάουΤρίτη 22 Μαίου 2012, 03:34
    Η Ελλάδα χρειάζεται νέο ξεκίνημα. Αυτό προυποθέτει να αλλάξουν τα πρόσωπα σε όλα τα επίπεδα. Να πνεύσει νέος άνεμος στη κοινωνία μας. Χρειαζόμαστε όραμα. Υπάρχουν υγιείς δυνάμεις, αλλά σιωπούν μπροστά σ΄αυτό το διεφθαρμένο κατεστημένο που δεν παύει να δείχνει τα δόντια του σε κάθε αντίδραση. Τι πρέπει να γίνει; Είναι απλό. Να θαρρέψουμε. Ο φόβος είναι κακός σύμμαχος. Ερχεται η ώρα που όλα θα αλλάξουν. Κι αυτό γιατί οι άρχοντες, πολιτικοί και οικονομικοί είναι ανίκανοι εξαιτίας της πολυετούς διαφθοράς. Θυμήθηκα σε ένα Αστερίξ που ο Καίσαρας ειρωνευόταν όλους εκείνους τους παχουλούς συμβούλους του για την ανικανότητά τους! Το διαβάζαμε και γελούσαμε... που να φανταζόμαστε ότι θα το βιώναμε! ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ!
  • ΓΙΩΡΓΟΣΤρίτη 22 Μαίου 2012, 03:30
    Η εκπομπη ηταν εξαιρετικα ενδιαφερουσα, θα μπορουσε να κρατησει κι αλλη μια ωρα! Μοναδικο μου παραπονο, ο σχετικα περιορισμενος χρονος του Καζακη.

    Ο ΛΑΠΑΒΙΤΣΑΣ "εγραψε", και με την ατακα του "Ε δεν θα πεθανουμε και ορθιοι προκειμενου να μην περασουμε 5-6 δυσκολους μηνες"), και με την σκληρη αληθεια του οτι δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ περιπτωση επαναδιαπραγματευσης - υπαρχει μονο υποταγη ή αλλαγη (ακουτε εκει στο ΣΥΡΙΖΑ? Γιατι παραεχετε βαλει νερο στο κρασι σας τελευταια). Επισης φοβερος ηταν ο οφθαλμιατρος απ'το κοινο, ΞΕΓΥΜΝΩΣΕ το παραμυθι της Ευρωπαικης "Ενωσης" μεσα σε πεντε λεπτα, και εκνευρισε τον εναν απο τους δυο αμετανοητους μνημονιακους του πανελ!

    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ κυριε Χατζηνικολαου, τετοια εκπομπη στην "ελευθερη" τηελοραση ουτε ειδαμε ως τωρα, ουτε και προκειται να δουμε.
  • ANTHIΤρίτη 22 Μαίου 2012, 03:11
    ΜΑ ΠΟΙΑ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ?????
    ΘΑ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΤΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΤHΣ ΜΕΡΚΕΛ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ???
    ΑΜΑ ΠΑΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΘΑ ΤΟΥ ΠΟΥΝ ΑΠΛΑ, "ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΚΥΡΙΕ" ΤΙ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΜΑΣ ΛΕΣ??!!!!!!!!!
    ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΛΕΝΕ ΨΕΜΑΤΑ!! ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΤΟ ΛΑΟ, ΤΟΝ ΕΚΒΙΑΖΟΥΝ, ΜΑΣ ΕΧΟΥΝΕ ΠΕΘΑΝΕΙ!!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ!! ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?
    ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΕΤΕΥΣΗ??? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ ΡΕ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣΑΜΑΡΑΔΕΣ ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ, ΠΟΥ ΠΛΑΚΩΝΟΣΑΣΤΑΝ 4 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ 13-14 ΜΙΣΘΟ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΚΟΠΕΙ 5 ΜΙΣΘΟΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ 2 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΡΑΤΣΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ?
    ΑΝΤΕ ΡΕ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΟΥ ΗΡΘΑΤΕ!!!
    Ξ Υ Π Ν Η Σ Α Μ Ε!!!!!!!!!!
  • wizΤρίτη 22 Μαίου 2012, 02:39
    Νικο ..... η εκπομπη αποψε ηταν θαυμασια, η καλυτερη που εχω παρακολουθηση μεχρι σημερα. Πολιτισμενη ατμοσφαιρα, εξαιρετικοι ι καλεσμενοι και πολυ ενημερωτικη. Ας ελπιζουμε τωρα που εφτασες αυτο το επιπεδο να μην επιτρεψης στο μελλον του καφρους πολιτικους να την κανουν ζουγλα και μπαχαλο διοτι ετσι θα παει κριμα η προσπαθεια σου. .....
    Συγχαρητηρια και μπραβο απο την Αγγλια