• Αθήνα13°CΥψηλή:16°C
    Χαμηλή:10°C
  • Θεσ/νίκη13°CΥψηλή:13°C
    Χαμηλή:7°C
  • Πάτρα13°CΥψηλή:17°C
    Χαμηλή:8°C
  • Ηράκλειο16°CΥψηλή:17°C
    Χαμηλή:14°C
  • Λάρισα12°CΥψηλή:13°C
    Χαμηλή:3°C
Αηδόνης: Δεν έχουμε ανάγκη εκλογές

Νέα δημοσκόπηση:Προβάδισμα 0,7% του ΣΥΡΙΖΑ έναντι της ΝΔ

Πρώτη καταχώρηση: 23/11/2013 - 17:57

Τελευταία δημοσίευση: 24/11/2013 08:52Πολιτική

Νέα δημοσκόπηση:Προβάδισμα 0,7% του ΣΥΡΙΖΑ έναντι της ΝΔ

Νέα δημοσκόπηση:Προβάδισμα 0,7% του ΣΥΡΙΖΑ έναντι της ΝΔ

Οριακό προβάδισμα 0,7% για τον ΣΥΡΙΖΑ καταγράφει δημοσκόπηση της Μέτρον Ανάλυσης για το ΕΘΝΟΣ της Κυριακής.

Στην εκτίμηση ψήφου ο ΣΥΡΙΖΑ συγκεντρώνει 29,9% έναντι 29,2% της ΝΔ. ΤΟ ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει 6%, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες 5,9%, η Χρυσή Αυγή 10%, η ΔΗΜΑΡ 3,7%, το ΚΚΕ 5,9%, το ΛΑΟΣ 1,45%, οι Οικολόγοι- Πράσινοι 2,6%, η ΑΝΤΑΡΣΥΑ 1,8%, άλλο κόμμα 3,6%.

Καταλληλότερος για πρωθυπουργός μεταξύ των πολιτικών αρχηγών είναι ο Αντώνης Σαμαράς με 33%, ακολουθεί ο Αλέξης Τσίπρας με 16% ενώ ο ...«κανένας» συγκεντρώνει 36%.

Το 82% θεωρεί άδικη την φορολογία των ακινήτων ενώ το 56% πιστεύει ότι η εικόνα του Δημοσίου είναι χειρότερη.

Πηγή: ΑΜΠΕ

εκτύπωση

Αν βρίσκεσαι στο δρόμο ή δεν έχεις συνεχή πρόσβαση στο διαδίκτυο, αποθήκευσε τους τηλεφωνικούς αριθμούς του enikos.gr και στείλε μας τη φωτογραφία, το βίντεο ή το μήνυμά σου για να καταγγείλλεις, να πεις την άποψή σου ή και για να δείξεις αυτό που θέλεις.

Tηλ. 6944 05 05 05 και 6944 06 06 06

Άλλοι τρόποι επικοινωνίας με το enikos.gr:

 

e-mail: info@enikos.gr

Tηλ: 210 87 88 006-007-008

Fax: 210 87 88 200

Γράψε κι εσύ το δικό σου σχόλιο:

όνομα
e-mail
σχόλιο
 
*

To όνομα είναι υποχρεωτικό πεδίο. Το e-mail δεν θα εμφανίζεται.
To σχόλιο σας θα εμφανιστεί στο site με μια μικρή καθυστέρηση.
Η δημοσίευση του σχολίου σας θα ολοκληρωθεί μόλις επιβεβαιώσετε ότι εσείς είστε ο σχολιαστής, μέσα από το email σας.

Σχόλια (12)
  • Free DemocratΤρίτη 26 Νοεμβρίου 2013, 09:59
    To 0, 7% είναι στην πραγματικότητα πάνω από 4-5% υπέρ του ΣΥΡΙΖΑ.

    Αν τα εξώφθαλμα φιλοκυβερνητικά φύλλα ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ & ΕΘΝΟΣ εμφανίζουν τον ΣΥΡΙΖΑ να προηγείται, έστω ορικά, φανταστείτε την πραγματική δημοσκοπική εικόνα των κομμάτων...

    Μία ΝΔ να παλεύει να περάσει το 20%, ένα ΠαΣοΚ να καταρρέει, μία ΔΗΜΑΡ να δυσκολεύεται ακόμα και μαζί με τον Λοβέρδο να περάσει το όριο του 3%, ένα ΚΚΕ που χάνει δυνάμεις, τους ΑΝΕΛ να διατηρούν τις δυνάμεις τους, μία ΧΑ χτυπάει ρεκόρ και έναν ΣΥΡΙΖΑ να βρίσκεται καθαρά στην κορυφή.

    'Πειράζουν' τα νούμερα αλλά δεν μπορούν πλέον να αποκρύψουν την τάση.

    Και η τάσεις του εκλογικού σώματος φέρνουν τη ΝΔ τρίτο κόμμα και το ΠαΣοΚ έκτο!

    Η ανατροπή τους θα είναι σαρωτική.
  • gaΚυριακή 24 Νοεμβρίου 2013, 14:36
    ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ , Α+Β ΑΘΗΝΩΝ, ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΚΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ...ΟΥΤΕ Η ΦΛΩΡΙΝΑ ΟΥΤΕ Η ΚΑΣΤΟΡΙΑ ΟΥΤΕ ΤΑ ΓΡΕΒΕΝΑ ..ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΟΝΟΥΣ...ΟΧΙ ΤΗΣ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΠΑΛΑΜΗΣ
  • ΔημήτρηςΣάββατο 23 Νοεμβρίου 2013, 22:40
    Καλά, την πρόθεση ψήφου του Μπόμπολα την αφήνω ασχολίαστη. Όπως και το καταλληλότερος που συνήθως χάνει πανηγυρικά τις εκλογές. Θυμάστε “ΝΔ με Σημίτη”, “ΠΑΣΟΚ με Καραμανλή”, “ΝΔ με ΓΑΠ” κλπ.
    Ένα θα κρατήσω, το 82% που θεωρεί άδικο το νέο φόρο ακινήτων. Το υπόλοιπο 18% είναι το ποσοστό της ΝΔ. Η οικονομία και ειδικά αυτό το χαράτσι θα κρίνουν τις εκλογές. Κανείς -και το λέει παλαιός ψηφοφόρος του δικομματισμού- δε θα ρισκάρει το σπίτι που απόκτησε με δάνεια, με σκληρή δουλειά κοκ. Ο σαμαράς τελείωσε.
  • ας δουμε και μια αληθινη δημοσκοπησηΣάββατο 23 Νοεμβρίου 2013, 22:33
    δημοσκοπηση πανα συνολο αττικης 21/10
    ΣΥΡΙΖΑ: 24%
    ΝΔ: 18, 6%
    ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ: 8, 6%
    ΚΚΕ: 5, 6%
    ΑΝΕΛ: 5, 6%
    ΠΑΣΟΚ: 4, 7%
    ΔΗΜΑΡ: 2, 7%
    ΑΛΛΟ: 9, 8%
    ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΙ: 10, 3%
  • ΠοντικόςΣάββατο 23 Νοεμβρίου 2013, 20:45
    Παίδες, μην δημοσιεύετε άλλες δημοσκοπήσεις. Οι άνθρωποι αυτοί συναγωνίζονται τους πολιτικούς στα ψέμματα.

    Είναι τραγέλαφος σαν τον Ραν Ταν Πλαν τον Άδωνι.
  • VEDESΣάββατο 23 Νοεμβρίου 2013, 19:42
    ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΟ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΜΜΟ ΤΗΝ ΒΑΖΕΙ Η Ν.Δ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΕΤΑ ΚΡΥΒΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΗΣ.ΕΔΩ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΚΟΥΕΙ ΝΔ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΕΜΜΕΤΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑ .ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΙ ΘΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΝ Η ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ.Η ΝΔ ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΗΡΕ ΕΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ 19% ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ 29%.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΑΚΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΑΝ ΨΕΜΜΑΤΑ ΠΟΣΟ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙ 19% ; ΕΑΝ ΠΑΡΕΙ 12% ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΟΙ ΤΗΣ Ν.Δ.ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΜΑΣ ΨΕΚΑΖΟΥΝ .ΣΤΙΣ ΔΕ ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ Η ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΒΕΡΝΩΝ ΚΟΜΜΑ.
  • iconology2009Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2013, 19:30
    Καιρός να πάρει κι ο ξενιτεμένος μας Γιωργάκης κάποια χαρά! να γυρίσει πίσω επιτέλους κιόλας. Να καμαρώσει το χαρέμι του υπουργίνες του ΣΥΡΙΖΑ και το κυριότερο να δει την πολιτική του ατζέντα-συνταγμένη από τους Αμερικανούς-διεκπεραιωμένη από τους Τεξανούς του ΣΥΡΙΖΑ!
  • JOHNΣάββατο 23 Νοεμβρίου 2013, 19:22
    Σιγα μη μας πεισει η δμοσκοπικη εταιρια!Οπως και το ΕΘΝΟΣ το φερεφωνο του Βενιζελου!Εδω χανομαστε που δεν μπορουμε να πληρωσουμε χαρατσια και φορους, εδω ο προυπολογισμος ειναι συνεχεια της φοροληστειας του 13 και ακομα σε χειροτερη μορφη κι εμεις βγαζουμε καταλληλητερο για προθυπουργο το Γερμανοτσολια το Σαμαρα!!!!Και λιγη τσιπα απο μερικους κακο δεν θα εκανε οταν μεγαλο μερος της κοινωνιας πειναει, κρυωνει και υποφερει!!!
  • Ο.Υ.ΚΣάββατο 23 Νοεμβρίου 2013, 19:05
    Η ΝΔ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΑΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ Η ΔΗΜΑΡ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ!Ο ΣΥΡΙΖΑ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ , ΧΑΛΑΡΑ, ΜΕ 4-6% ΤΗΣ ΝΔ!ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ!ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΩΝ ΣΑΜΑΡΟΒΕΝΙΖΕΛΗΔΩΝ ΜΕ ΤΗ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ, ΤΟΣΟ ΑΥΤΗ ΘΑ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΗΣ!!!
  • θεοφιλος θερμηΣάββατο 23 Νοεμβρίου 2013, 18:41
    Αφου το λεει το Εθνος του Μπομπολα, σκεφτειτε ποσο πανω ειναι ο ΣΥΡΙΖΑ!!!!!!!!
  • τακης διδακτωρ εφαρμοσμενης στατιστικης -ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΓΚΑΛΟΠ ΤΗΣ ΝΔ, ΔΙΝΟΥΝ ΠΡΩΤΟ ΤΟ ΣΥΡΙΖΑ!Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2013, 18:41
    ΟΛΑ, ΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΚΑΛΟΠ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΤΗΣ ALCO του διορισμενου στο ΣΕΓΑΣ από τη ΝΔ Παναγοπουλου, ακόμα και η METRON Analysis του κολλητου του Αρχιεργολάβου του Μαξίμου Μπόμπολα, Στράτου Φαναρά, δίνουν πρωτο το Σύριζα...Κανένα αλλο σχόλιο...Αφου οι εταιρειες της ΝΔ, δινουν πρωτο το Συριζα, η πραγματικη διαφορα προσεγγιζει τις 4 μοναδες, με ταση ανοδου...Οσο για την ανοδο της Χρυσης Αυγης, απλά ο κόσμος δεν εχει πειστει για τα ακλονητα στοιχεια περι εγκληματικης οργανωσης, ενω Σαμαρας και Βενιζελος (ειδικα ο πρωτος) ακολουθουν ακροδεξια πολιτικη, πρακτικη, ιδεολογια και φρασεολογια! Οπότε σπρώχνουν τον κόσμο στους ορίτζιναλ ακροδεξιους...Υ.Γ Επαναλαμβανω ότι αν ο Τσίπρας κανει εξεταστικες και βαλει φυλακη τους Σαμαρα, Βενιζελο, Ψυχαρη, Μπομπολα στις μεθεπόμενες εκλογες θα παρει 45% και ανω!
  • billΣάββατο 23 Νοεμβρίου 2013, 18:25
    Δημοσκόπηση που δίνει στο Βενιζέλο πάνω από 1, 5% είναι "μαγειρεμένη". Επίσης 3 στους 10 Έλληνες ψηφίζουν Σαμαρά? Μιλάμε για μαγείρεμα του θανατά.